SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
http://matematica.noads.biz




            PLAN DE LECŢ IE




Profesor:
http://matematica.noads.biz
                            PLAN DE LECŢIE

Data: 7 DEC 2007
Clasa a X-a liceu
Unitatea şcolară:
Profesor:
Disciplina: Matematică
Unitatea de conţinut: Funcţii
Tema lecţiei:Funcţia logaritmicǎ
Tipul lecţiei: evaluare

COMPETENŢE SPECIFICE
  • Exprimarea relaţiilor de tip funcţional în diverse moduri
  • Prelucrarea informaţiilor ilustrate prin graficul unei funcţii în scopul deducerii unor
    proprietăţi algebrice ale acesteia (monotonie, bijectivitate, semn, continuitate,
    convexitate)
  • Utilizarea de proprietăţi ale funcţiilor în calcule şi aproximări, prin metode diverse
  • Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete ce se pot descrie printr-o
    funcţie de o variabilă
  • Interpretarea unor probleme de calcul în vederea optimizării rezultatului
  • Utilizarea echivalenţei dintre bijectivitate şi inversabilitate în trasarea unor grafice şi în
    rezolvarea unor ecuaţii.

Obiective operaţionale:
 • Sǎ cunoascǎ condiţiile de existenţǎ ale logaritmilor
 • Sǎ aplice corect proprietǎţile algebrice ale logaritmilor
 • Să aplice corect noţiunile teoretice în rezolvarea exerciţiilor.
 • Să-şi însuşească treptat exigenţele unui exprimări riguroase specifice disciplinei
 • Să justifice prin argumente înlănţuite logic, paşii de rezolvare a unei probleme

Metode de învăţământ/de instruire
  • Test de evaluare

Forme de organizare a clasei:
  • Frontală
  • Individuală

Resurse materiale:
Materiale didactice:fişe cu teste de evaluare
  • Mijloace de învăţământ: tabla, creta.
http://matematica.noads.biz
                                               DESFĂŞURAREA LECŢIEI

   Secvenţele                         Activitatea                   Activitatea                 Metode       Procedee
    activităţii                      profesorului                    elevului                                   de
    didactice                                                                                                evaluare
Moment              Asigurarea ordinii şi liniştii.         Elevii se pregătesc pentru      conversaţia    observaţia
organizatoric       Notarea absenţelor.                     oră.
Captarea            Se verifică, individual/frontal,
atenţiei            calitativ/cantitativ, tema pentru       Elevii prezintă caietele        conversaţia    observaţia
                    acasă, prin sondaj.
                     Azi vom da un test de evaluare din
                    funcţia logaritmicǎ
Anunţarea temei     Se dau elevilor fişele cu testele de    Elevii primesc fişele cu tes-
şi a obiectivelor   evaluare                                tele de evaluare                conversaţia
lecţiei             Fişele cu testele de evaluare sunt      Işi noteazǎ numele şi numǎ
                    impǎrţite pe douǎ numere                rul pe foaia de lucru
                    Baremul de notare este trecut pe
                    fişe
                    TEST DE EVALUARE
                    NR 1:
                    Ex 1: Sǎ se calculeze
                    log 6 12 + log 6 3  (1p)
                    Ex 2:Sǎ se calculeze :                                                  Munca
                                 3
                                                            Elevii rezolvǎ individual       independentă
                    a) log 2 4 ⋅ 16
                                52
                                                    (2p)    exerciţiile date pe fişele de
                                −3                          lucru
                                     8
                                 27 ⋅ 3
                    b)   log 1
                                  3−2
                                                  (2p)
Test de evaluare             3                                                                             Observarea
                                                                                                           sistematică a
                    Ex 3: Ex 1. Determinaţi do-                                                            elevilor
                    meniile maxime de definiţie
                    pentru funcţiile avǎnd legile:
                                           x 2 + 3x − 4     Elevii rezolvǎ individual
                    a)   f ( x ) = log 2
                                               x+2          exerciţiile date pe fişele de
                    (2p)                                    lucru

                                                                                            Munca
                         f ( x ) = log 1 (log 5 ( x + 2))                                   independentă
                    b)                     3

                    (2p)

                         Se acordǎ un punct din
                                 oficiu

                                                            Elevii rezolvǎ individual
                                                            exerciţiile date pe fişele de                  Observarea
                    NR 2:                                   lucru                           Munca          sistematică a
                                                                                            independentă   elevilor,
                    Ex 1: Sǎ se calculeze
                    log 6 3 + log 6 2 (1p)
                    Ex 2: Sǎ se calculeze :
2
                                                                                  http://matematica.noads.biz
              a) log 3 27 ⋅ 9
                            5 3
                                         (2p)
                          4
                              3
                            4 ⋅ 3 32
              b)   log 1
                               82
                                              (2p)
                        2
                                                       Elevii rezolvǎ individual
              Ex 3. Determinaţi domeniile              exerciţiile date pe fişele de
                                                       lucru
              maxime de definiţie pentru                                               Munca          Observarea
              funcţiile avǎnd legile:                                                  independentă   sistematică a
                                     x2 + x − 2                                                       elevilor
              a)   f ( x ) = log 2
                                       x −5
              (2p)
                                                       Elevii rezolvǎ individual
                                                       exerciţiile date pe fişele de
                   f ( x ) = log 4 (log 1 (2 x − 6))
              b)                          5
                                                       lucru

              (2p)
              Se acordǎ un punct din
              oficiu                                                                   Munca
              Strang lucrǎrile elevilor                                                independentă

                                                                                                      Observarea
                                                                                                      sistematică a
                                                                                                      elevilor


                                                       Elevii rezolvǎ individual
                                                       exerciţiile date pe fişele de
                                                       lucru
                                                                                       Munca
                                                                                       independentă


              Corectez şi notez lucrǎrile elevilor
Evaluarea     dupǎ baremul inscris pe testul de        Elevii predau lucrǎrile         conversaţia    Nota în
              evaluare                                                                                catalog
              Trec notele in catalog
Tema pentru   Tema pentru acasă:                                                       Activitate
acasă.         Ex recapitulative din manual            Notează tema                    independentă

More Related Content

Viewers also liked

Kashmir tour package, Holidays in kashmir
Kashmir tour package, Holidays in kashmirKashmir tour package, Holidays in kashmir
Kashmir tour package, Holidays in kashmirAshish Pandey
 
Tri-Alpha Energy
Tri-Alpha EnergyTri-Alpha Energy
Tri-Alpha EnergyJulio Cesar
 
Scaling empathy with personas
Scaling empathy with personasScaling empathy with personas
Scaling empathy with personasCoryndon Luxmoore
 
For and Against Essays.bel
For and Against Essays.belFor and Against Essays.bel
For and Against Essays.bellilibet777
 
The present simple
The present simpleThe present simple
The present simplelilibet777
 
Puerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch Competition
Puerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch CompetitionPuerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch Competition
Puerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch CompetitionJulio Cesar
 
Present continous
Present continousPresent continous
Present continouslilibet777
 
Kaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diploma
Kaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diplomaKaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diploma
Kaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diplomasitiaminahsalleh7
 
Basic gramar in english
Basic gramar in englishBasic gramar in english
Basic gramar in englishZhand Radja
 
Kawalan dokumen terperingkat
Kawalan dokumen terperingkatKawalan dokumen terperingkat
Kawalan dokumen terperingkatsitiaminahsalleh7
 

Viewers also liked (12)

Kashmir tour package, Holidays in kashmir
Kashmir tour package, Holidays in kashmirKashmir tour package, Holidays in kashmir
Kashmir tour package, Holidays in kashmir
 
Tri-Alpha Energy
Tri-Alpha EnergyTri-Alpha Energy
Tri-Alpha Energy
 
Scaling empathy with personas
Scaling empathy with personasScaling empathy with personas
Scaling empathy with personas
 
For and Against Essays.bel
For and Against Essays.belFor and Against Essays.bel
For and Against Essays.bel
 
The present simple
The present simpleThe present simple
The present simple
 
Puerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch Competition
Puerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch CompetitionPuerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch Competition
Puerto Rico- Distressed Debt Strategy. Duke GS Trade Pitch Competition
 
Present continous
Present continousPresent continous
Present continous
 
adidas
adidasadidas
adidas
 
Kaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diploma
Kaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diplomaKaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diploma
Kaedah pengajaran berasaskan laman web terhadap pelajar diploma
 
Pob fix up
Pob fix upPob fix up
Pob fix up
 
Basic gramar in english
Basic gramar in englishBasic gramar in english
Basic gramar in english
 
Kawalan dokumen terperingkat
Kawalan dokumen terperingkatKawalan dokumen terperingkat
Kawalan dokumen terperingkat
 

Plan lectie x log

  • 1. http://matematica.noads.biz PLAN DE LECŢ IE Profesor:
  • 2. http://matematica.noads.biz PLAN DE LECŢIE Data: 7 DEC 2007 Clasa a X-a liceu Unitatea şcolară: Profesor: Disciplina: Matematică Unitatea de conţinut: Funcţii Tema lecţiei:Funcţia logaritmicǎ Tipul lecţiei: evaluare COMPETENŢE SPECIFICE • Exprimarea relaţiilor de tip funcţional în diverse moduri • Prelucrarea informaţiilor ilustrate prin graficul unei funcţii în scopul deducerii unor proprietăţi algebrice ale acesteia (monotonie, bijectivitate, semn, continuitate, convexitate) • Utilizarea de proprietăţi ale funcţiilor în calcule şi aproximări, prin metode diverse • Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete ce se pot descrie printr-o funcţie de o variabilă • Interpretarea unor probleme de calcul în vederea optimizării rezultatului • Utilizarea echivalenţei dintre bijectivitate şi inversabilitate în trasarea unor grafice şi în rezolvarea unor ecuaţii. Obiective operaţionale: • Sǎ cunoascǎ condiţiile de existenţǎ ale logaritmilor • Sǎ aplice corect proprietǎţile algebrice ale logaritmilor • Să aplice corect noţiunile teoretice în rezolvarea exerciţiilor. • Să-şi însuşească treptat exigenţele unui exprimări riguroase specifice disciplinei • Să justifice prin argumente înlănţuite logic, paşii de rezolvare a unei probleme Metode de învăţământ/de instruire • Test de evaluare Forme de organizare a clasei: • Frontală • Individuală Resurse materiale: Materiale didactice:fişe cu teste de evaluare • Mijloace de învăţământ: tabla, creta.
  • 3. http://matematica.noads.biz DESFĂŞURAREA LECŢIEI Secvenţele Activitatea Activitatea Metode Procedee activităţii profesorului elevului de didactice evaluare Moment Asigurarea ordinii şi liniştii. Elevii se pregătesc pentru conversaţia observaţia organizatoric Notarea absenţelor. oră. Captarea Se verifică, individual/frontal, atenţiei calitativ/cantitativ, tema pentru Elevii prezintă caietele conversaţia observaţia acasă, prin sondaj. Azi vom da un test de evaluare din funcţia logaritmicǎ Anunţarea temei Se dau elevilor fişele cu testele de Elevii primesc fişele cu tes- şi a obiectivelor evaluare tele de evaluare conversaţia lecţiei Fişele cu testele de evaluare sunt Işi noteazǎ numele şi numǎ impǎrţite pe douǎ numere rul pe foaia de lucru Baremul de notare este trecut pe fişe TEST DE EVALUARE NR 1: Ex 1: Sǎ se calculeze log 6 12 + log 6 3 (1p) Ex 2:Sǎ se calculeze : Munca 3 Elevii rezolvǎ individual independentă a) log 2 4 ⋅ 16 52 (2p) exerciţiile date pe fişele de −3 lucru 8 27 ⋅ 3 b) log 1 3−2 (2p) Test de evaluare 3 Observarea sistematică a Ex 3: Ex 1. Determinaţi do- elevilor meniile maxime de definiţie pentru funcţiile avǎnd legile: x 2 + 3x − 4 Elevii rezolvǎ individual a) f ( x ) = log 2 x+2 exerciţiile date pe fişele de (2p) lucru Munca f ( x ) = log 1 (log 5 ( x + 2)) independentă b) 3 (2p) Se acordǎ un punct din oficiu Elevii rezolvǎ individual exerciţiile date pe fişele de Observarea NR 2: lucru Munca sistematică a independentă elevilor, Ex 1: Sǎ se calculeze log 6 3 + log 6 2 (1p) Ex 2: Sǎ se calculeze :
  • 4. 2 http://matematica.noads.biz a) log 3 27 ⋅ 9 5 3 (2p) 4 3 4 ⋅ 3 32 b) log 1 82 (2p) 2 Elevii rezolvǎ individual Ex 3. Determinaţi domeniile exerciţiile date pe fişele de lucru maxime de definiţie pentru Munca Observarea funcţiile avǎnd legile: independentă sistematică a x2 + x − 2 elevilor a) f ( x ) = log 2 x −5 (2p) Elevii rezolvǎ individual exerciţiile date pe fişele de f ( x ) = log 4 (log 1 (2 x − 6)) b) 5 lucru (2p) Se acordǎ un punct din oficiu Munca Strang lucrǎrile elevilor independentă Observarea sistematică a elevilor Elevii rezolvǎ individual exerciţiile date pe fişele de lucru Munca independentă Corectez şi notez lucrǎrile elevilor Evaluarea dupǎ baremul inscris pe testul de Elevii predau lucrǎrile conversaţia Nota în evaluare catalog Trec notele in catalog Tema pentru Tema pentru acasă: Activitate acasă. Ex recapitulative din manual Notează tema independentă