Sesi 1_PPT Ruang Kolaborasi Modul 1.3 _ ke 1_PGP Angkatan 10.pptx
Model dick
1. kpt6043
TUGASAN 2 - Pengajaran Berbantu Bahan Berasaskan Elektronik & Web
Model Reiser & Dick (1996)
Perancangan pengajaran :
*Menggunakan Model Pendekatan Sistematik (Reiser dan Dick, 1996)
1. Mengenalpasti matlamat pengajaran
• Matlamat pengajaran diperolehi daripada huraian sukatan pelajaran,
taksiran keperluan yang berkaitan dengan sesuatu kurikulum, masalah
pengajaran dalam bilik darjah atau sesuatu topik baru dalam sukatan
pelajaran.
• Matlamat adalah paling penting di dalam merancang pengajaran.
Matlamat yang penting ialah dari segi hasil pembelajaran yang
diperolehi oleh pelajar iaitu dengan melihat perubahan tingkahlaku dan
sikap pelajar dalam pembelajaran matapelajaran yang diajar.
2. Menganalisa pelajar
• Pengetahuan/kemahiran sedia ada yang berkaitan akan membantu
pelajar menguasai pelajaran baru yang akan dipelajari. Ciri-ciri umum
pelajar seperti umur, jantina, bakat, sikap, gaya pembelajaran perlu
diketahui untuk merancang reka bentuk pengajaran.
• Pelajar hendaklah dianalisa sebelum pengajaran guru bermula.
Analisis pelajar juga boleh dibuat melalui ujian pencapaian supaya
dapat membezakan kebolehan pelajar yang mempunyai pencapaian
pembelajaran yang berbeza.
• Bagi proses pembelajaran yang di rancang ini, pelajar dianalisa
dengan melihat tahap pencapaian yang diperolehi dalam ujian lepas.
Oleh itu, guru dapat mengenalpasti tahap murid di dalam kelas yang
diajar iaitu samada murid pintar, sederhana, dan lemah. Dengan ini,
guru dapat menyesuaikan cara pengajaran dengan tahap kognitif
murid.
1
2. kpt6043
3. Mengenalpasti objektif
• Objektif adalah merupakan pernyataan yang terperinci bagi matlamat
pendidikan/hasil pembelajaran. Tiga komponen utama bagi mana-
mana objektif ialah perilaku pelajar yang diharapkan, keadaan semasa
perilaku ini dilaksanakan dan piawaian atau kriteria yang mesti dicapai
oleh pelajar.
• Hasil pembelajaran yang diharapkan untuk tajuk Tamadun Awal Asia
Tenggara bagi Sejarah Tingkatan 4 ini ialah memastikan murid dapat
mengetahui cirri-ciri kedua-dua kerajaan iaitu Kerajaan Agraria dan
Kerajaan Maritim. Selain itu, murid juga diharap dapat menyenaraikan
perbezaan cirri-ciri binaan kedua-dua candi di dalam kerajaan tersebut
iaitu candi Angkor Wat dan Candi Borubudur.
4. Merancang aktiviti pengajaran
• Aktiviti pengajaran yang berkesan dapat memastika pengajaran
pada hari tersebut dapat dijalankan dengan baik dan berkesan.
Strategi yang akan digunakan dalam pengajaran serta memilih
media yang sesuai digunakan untuk mencapai hasil pembelajaran.
• Strategi pengajaran mencakupi aktiviti sebelum pengajaran,
persembahan maklumat, latihan dan tindak balas dan ujian dan
aktiviti susulan.
• Suatu rancangan pengajaran akan diperluaskan atau diringkaskan
berdasarkan sama ada pengajaran itu disediakan untuk pelajar
yang kurang pandai, berkebolehan sederhana atau pandai. Ianya
adalah penting bahawa keseluruhan rancangan pengajaran
disediakan bagi membolehkan pelajar dapat mencapai sesuatu
objektif pembelajaran yang telah ditentukan.
• Bagi tajuk yang telah dipilih, perancangan aktiviti adalah seperti
berikut :
2
3. kpt6043
i. Set Induksi – Guru member gambaran awal pengajaran dengan
menayang klip video candi Angkor Wat dan candi Burubudur.
Murid bersoal jawab mengenai bentuk fizikal kedua-dua candi.
http://www.youtube.com/watch?v=708wKcMVvFA
http://www.youtube.com/watch?v=N23NEY_oKvQ&feature=related
ii. Langkah 1 - Guru menunjukkan peta kedua-dua kerajaan dan
murid menyatakan bentuk-bentuk kerajaan aw al di Asia
Tenggara melalui gambar/carta yang ditunjukkan.
Menyenaraikan ciri-ciri kerajaan agrarian Menyenaraikan ciri-
ciri kerajaan maritim. Murid menyaksikan video mengenai candi
Angkor Wat dan candi Borubudur dan membuat perbandingan
dari segi ciri-ciri binaan kedua-dua candi tersebut.
http://www.youtube.com/results?search_query=MTAMAT&aq=f
iii. Langkah 2 - .Murid diberi masa untuk mencari maklumat
mengenai Candi Angkor Wat dan Candi Burubudur di dalam
internet. Guru memberi peluang murid menjawab soalan
pengukuhan di dalam laman web: http://proprofs.com
iv. Penutup - Guru menyoal semula semula mengenai perbezaan
yang terdapat di antara dua kerajaan yang telah dipelajari.
Pelajar merumuskan semua isi pengajaran yang telah dipelajari
secara perbincangan kelas. Guru membuat kesimpulan topik
dan menunjukkan semula video mengenai kedua-dua kerajaan.
5. Memilih media pengajaran (PENGGUNAAN TEKNOLOGI)
• Bahan-bahan seperti panduan belajar, bahan media, panduan guru
dan panduan ujian boleh dibina dan disediakan. Keputusan untuk
membina bahan baru bergantung kepada objektif atau hasilan
pembelajaran, bahan yang sedia ada dan kemampuan organisasi dari
segi kepakaran dan kewangan.
3
4. kpt6043
• Media pengajaran adalah sebahagian daripada pelan pengajaran.
Ianya adalah sebagai alat (selain guru, buku teks, dan bahan bercetak
tambahan) yang menyampaikan pengajaran kepada pelajar. Ianya
bertujuan untuk menghasilkan proses pengajaran & pembelajaran
yang menarik dan bermakna sekaligus membantu pencapaian
matlamat pembelajaran.
• Sebagaimana perancangan dan ciri-ciri yang dinyatakan, proses
pengajaran bagi tajuk Tamadun Awal Asia Tenggara, media yang
digunakan guru merupakan bahan BBM yang diolah dan dimanipulasi
dari laman-laman web yang berkaitan seperti Youtube.
6. Membina alat penilaian
• Ujian sememangnya amat penting di dalam melihat samada proses
pengajaran itu berkesan atau tidak. Ujian yang menekankan fakta yang
menunjukkan butiran yang penting untuk membekalkan pelajar suatu
penilaian tentang kemajuan dalam menguasai objektif pembelajaran.
• Keputusan ujian akan memberikan maklumat kepada guru berhubung
dengan kualiti pengajaran yang telah disampaikan dan tahap
pencapaian pelajar. Hasil ujian juga mampu menjadi rujukan kepada
guru untuk menilai proses pengajaran dan pembelajaran yang telah
dilaksanakan.
• Ujian/penilaian yang dijalankan untuk tajuk pembelajaran ini ialah ujian
berbentuk subjektif yang memerlukan pelajar menghuraikan dan
menyenaraikan jawapan-jawapan yang betul.
7. Melaksanakan pengajaran
• Sebagaimana yang telah dibincangkan, dalam melaksanakan
pengajaran yang berjaya, ianya hendaklah dimulakan dengan
perancangan yang teliti di mana pengenalpastian matlamat
pembelajaran yang khusus mengikut sukatan pelajaran, perancangan
aktiviti, pemilihan media yang tepat & berkesan, satu set alat
pengukuran bagi mengukur pencapaian pelajar dan
kawalan/bimbingan guru yang baik.
4
5. kpt6043
• Untuk proses pengajaran dan pembelajaran tajuk Tamadun Awal
Tenggara ini, satu set Skema Kerja dan Rancangan Pengajaran
telah dibina sebagai panduan bagi membantu guru menjayakannya.
8. Menyemak semula pengajaran
a. Penyemakan objektif/matlamat hendaklah dilakukan melalui
pemerhatian /penilaian guru yang dikumpulkan sebelum, semasa dan
selepas melaksanakan proses pengajaran dan pembelajaran. Hasil
dari pemerhatian/penilaian tersebut lakukan langkah-langkah
seterusnya iaitu untuk melaksanakan pemulihan atau pengayaan
dalam pembelajaran murid.
5