1. Rancangan Pengajaran Harian 3:
Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan : Tingkatan 4 ERT
Tarikh : 15 Mac 2012 (Isnin) Masa : 8.20 pagi-9.40 pagi (80 minit)
Bil. Pelajar : 20 orang pelajar
Tema/ Tajuk : Pemilihan dan penyimpanan makanan
Sub Tajuk : Makanan segar –Sayur-sayuran
Hasil Pembelajaran Selepas pengajaran, pelajar dapat:
(1) Menyatakan klasifikasi makanan segar iaitu sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
(2) Menjelaskan pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
Isi kandungan Klasifikasi, pemilihan dan penyimpanan mengikut sayur-sayuran:
(1) Berdaun (5) Biji
(2) Bunga (6) Bebawang
(3) Batang dan pucuk (7) Kacang
(4) Buah ( 8) Akar
Pengetahuan Lalu Pelajar telah mempelajari tajuk “Masakan” semasa Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan segar semasa amali masakan semasa
Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Alat Bantu “Slaid power point” dan sayur-sayuran segar.
Penerapan Nilai Kerjasama, tolong menolong dan keyakinan.
2. Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan Sumber/ nilai
Masa Pembelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set induksi Guru merangsangkan minda pelajar Pelajar meneliti sayur kangkung dan KBKK:
(5 minit) tentang pelajaran hari ini dengan tomato yang ditunjukkan oleh guru. Menjana idea
menunjukkan sayur kangkung dan tomato
di depan kelas. Nilai:
Kerjasama
Meminta pelajar meneliti sayur kangkung Pelajar secara sukarela meneka isi Keyakinan
dan tomato yang ditunjukkan. pelajaran yang akan dipelajari.
Meminta pelajar meneka tajuk pelajaran.
Guru memberi respon kepada jawapan
pelajar dan mengaitkan jawapan pelajar
dengan tajuk yang akan diajar.
Guru memaklumkan kepada pelajar
objektif pengajaran hari ini
Menyampaian Guru menerangkan dan mengklafikasikan Pelajar menumpukan perhatian terhadap KBBK:
input sayur-sayuran berserta contoh yang sesuai penerangan yang diberikan guru. Membuat kategori
(10 minit) sambil memaparkan nota melalui slaid Menjana idea
powerpoint.
Nilai:
Guru bertanya kepada pelajar contoh Pelajar memberi respon dan jawapan Kerjasama
sayur-sayuran lain mengikut kategorinya kepada pertanyaan guru
Menyampaikan Guru membuat penerangan secara Pelajar menumpukan perhatian terhadap
input menyeluruh tentang konsep pemilihan dan penerangan guru dan dapat gambaran
(15 minit) penyimpanan sayur-sayuran. tentang pemilihan dan penyimpan sayur-
sayuran .
3. Aktiviti Guru membahagikan pelajar-pelajar Pelajar bergerak dan membentuk kumpulan KBKK:
pengukuhan kepada 4 kumpulan yang terdiri daripada sebagaimana yang diarahkan guru. Menjana idea
(20minit) 5 orang dalam 1 kumpulan dan setiap Menganalisis
kumpulan disusun mengikut prestasi
pelajar dalam matapelajaran Ekonomi Nilai:
Rumah Tangga daripada ujian yang lepas. Kerjasama
Kumpulan A: 1 6 11 16 Tolong menolong
Kumpulan B: 2 7 12 17
Kumpulan C: 3 8 13 18
Kumpulan D: 4 9 14 19
Kumpulan E: 5 10 15 20
Kemudian, guru meminta pelajar pertama Pelajar-pelajar pertama setiap kumpulan
dari setiap kumpulan berkumpul dan memahami topik kemudian masuk ke
memahami topik. Selepas itu, pelajar- dalam kumpulan masing-masing dan
pelajar tersebut masuk ke dalam menerangkan semula kepada pelajar lain
kumpulan masing-masing dan mengenai topik hari ini.
menerangkan semula kepada pelajar lain
mengenai topik hari ini.
Aktiviti Guru meminta setiap kumpulan membuat Setiap kumpulan menyediakan sebuah KBKK:
pengukuhan sebuah sajak yang ringkas tentang sajak ringkas tentang pemilihan dan Menjana idea
dan pemilihan dan penyimpanan sayur- penyimpanan sayur-sayuran seperti yang Menyelesaikan masalah
Penilaian sayuran. disuruh guru.
(25 minit) Nilai:
Guru meminta setiap kumpulan Setiap kumpulan mendeklamasikan sajak Kerjasama
mendeklamasikan sajak itu bersama-sama Keyakinan
Guru memantau sajak setiap kumpulan
sekiranya ada kesilapan
Guru membimbing kumpulan yang
4. mempunyai masalah dalam membina
sajak berkenaan topik hari ini
Rumusan Guru merumuskan isi pembelajaran dan Pelajar mendengar rumusan yang
(5minit) menekankan sekali kepada pelajar dinyatakan guru dan memahaminya
berkaitan isi pelajaran yang perlu dikuasai
oleh pelajar
5. Jadual Penentu Kandungan Pelajaran
Pengetahuan dan Kefahaman
Unit Konsep/ Fakta Kaedah/ Teori/ Aplikasi Analisis Sintesis Penilaian
Istilah Kemahiran Prinsip
RPH 3 Jenis Sayur-sayuran Penerangan - - Kategorikan Membina Mendeklamasikan
meliputi
sayuran beberapa
sayur- sajak sajak
Penyoalan sayuran daripada
bahagian
Cara tumbuhan yang
Aktiviti topik
penyimpanan boleh dimakan.
sayuran Kumpulan
Sayur-sayuran
Cara sebaiknya
dimakan segar
pemilihan tanpa dimasak
sayuran untuk
mengurangkan
kehilangan
vitamin seperti
asid askorbik
dan vitamin B
kompleks.
Suhu
menyimpan
sayur-sayuran
adalah 7°c
hingga 10°c dan
suhu terlalu
rendah boleh
merosakkan
tisunya
6. Jadual Banding Beza
Unit Pengajaran Objektif dan hasil Kandungan pelajaran Kaedah mengajar Kaedah penilaian
pembelajaran
Unit 1: Klasifikasi Menyatakan klasifikasi Sayur-sayuran meliputi Soal jawab Ujian penilaian formatif
sayur-sayuran makanan segar iaitu beberapa bahagian
sayur-sayuran dengan tumbuhan yang boleh Penerangan -Apakah contoh sayuran
dimakan. Iaitu:- bagi....
betul dan tepat. Berdaun?
Berdaun Bunga?
Bunga Buah?
Akar Kacang?
Batang dan pucuk Akar?
Biji Batang dan pucuk?
Bebawang Bebawang?
Kacang
Unit 2: Menjelaskan pemilihan Berdaun • Kaedah Pelbagai Aktiviti pengukuhan dan
Pemilihan dan dan penyimpanan sayur- Pemilihan: Kecerdasan penilaian
• berwarna hijau
penyimpanan sayur- sayuran dengan betul - Visual - Setiap kumpulan
segar
sayuran dan tepat • rangup pada daun membina peta konsep
dan batangnya mengikut kreariviti
• tidak layu atau mereka daripada gambar
berlendir bersih
yang diberi guru dengan
Penyimpanan:
• tidak perlu dicuci rangsangan daripada
sebelum disimpan banding beza
• simpan dalam beg
politena berlubang
• simpan dibahagian • Kaedah PBL -Setiap kumpulan
khas untuk diminta untuk
7. • sayuran di dalam menganalissis artikel
peti sejuk pada yang diberikan oleh guru
suhu 7◦C - 10◦
berkaitan dengan topik
Bunga hari tersebut dan
Pemilihan: mengolahkannya semula
• berwarna merah dalam bentuk peta
atau hijau yang
segar dan cerah konsep
• tidak lembik
• tidak ada kesan Soalan tafsiran akan
kekuningan berbau diberikan oleh guru
segar
Penyimpanan: kepada pelajar untuk
• simpan dalam beg menguji tahap
politena yang kefahaman mereka
berlubang dalam topik ini.
• simpan dibahagian
khas untuk sayuran
di dalam peti sejuk
Batang dan pucuk
Pemilihan:
• berwarna segar
dan muda
• rangup dan keras
• bentuknya elok
• tidak berlendir
atau layu tidak
bertukar warna
perang
Penyimpanan:
• simpan dalam beg
politena yang
8. berlubang
• simpan di
bahagian khas
untuk sayuran di
dalam peti sejuk
Akar
Pemilihan:
• tidak diselaputi
tanah
• tidak ada tunas
• saiz sederhana
• berkeadaan keras
atau pejal
• tidak ada tanda
lebam tidak kecut
Penyimpanan:
• disimpan di rak
yang mempunyai
pengudaraan yang
baik, di tempat
yang sejuk, gelap
dan kering
• jauhkan daripada
makanan yang
berbau kuat
Buah
Pemilihan:
• bentuknya elok
• tidak kecut atau
lebam tidak calar
di lapisan kulit
Penyimpanan:
9. • simpan di dalam beg
politena yang
berlubang di bahagian
khas untuk sayuran di
dalam peti sejuk
Biji
Pemilihan:
• segar dan rangup
• tidak kecut muda
dan segar
Penyimpanan:
• simpan kacang pea
di dalam peti sejuk
beku
• simpan petai di
dalam beg politena
atau bekas kedap
udara
Bebawang
Pemilihan:
• kulit luar berkilat
• tidak lembap atau
berlendir
• tidak bertunas
pejal
Penyimpanan:
• simpan di dalam
bakul pada suhu
bilik
• simpan di tempat
kering dan gelap
supaya tidak
10. bertunas
• asingkan bawang
yang baru dengan
yang lama
Kacang
Pemilihan:
• segar dan rangup
saiz sederhana dan
muda
Penyimpanan:
• simpan dalam beg
politena yang
berlubang
• simpan dibahagian
khas untuk sayuran
di dalam peti sejuk
11. HURAIAN: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Untuk rancangan pengajaran harian 2 ini saya menggunakan Model Hunter’s Lesson
Cycle Design dimana melibatkan 20 orang pelajar untuk kelas kedua. Tajuk yang saya
guna ialah daripada Bab 3 Pemilihan dan Penyimpanan Makanan iaitu makanan segar –
sub topik Sayur-sayuran selama 80 minit iaitu 2 sesi pembelajaran
Hasil pembelajaran:
Hasil pembelajaran yang saya ingin pelajar perolehi ialah pelajar dapat menyatakan
klasifikasi makanan segar iaitu sayur-sayuran dengan betul dan tepat; dan menjelaskan
pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
Isi kandungan
Untuk isi kandungan pelajaran ini, saya ingin menumpukan pelajar hanya pada bahagian
klasifikasi, pemilihan dan penyimpana sayuran-sayuran yang terdiri daripada berdaun,
bunga, batang dan pucuk, buah, biji, bebawang, kacang dan akar.
Pengetahuan Sedia Ada
Hampir keseluruhan pelajar mempunyai pengalaman dalam bab sayur-sayuran dan
mengendalikan makanan segar secara amnya semasa proses pengajaran dan pembelajaran
dari tingkatan 1 hingga 3.
Alat Bantu mengajar
Untuk alat bantu mengajar saya menggunakan slaid powerpoint dan juga sayur-sayuran
segar iaitu tomato dan sayur kangkung
Set Induksi
Untuk set induksi, proses ini cuma dijalankan selama 5 minit sahaja dimana saya
menggunakan pendekatan atau alat fizikal yang pelajar boleh lihat, sentuh, rasa dan bau
iaitu dengan menggunakan tomato dan sayur kangkung dimana sedikit sebanyak pelajar
dapat gambaran mengenai tajuk yang akan guru ajar pada hari itu. Dalam set induksi,
kemahiran berfikir secara secara kreatif dan kritis, pelajar dapat menjana minda mereka
untuk meneka apakah tajuk yang akan diajar oleh guru. Nilai yang diterap juga dimana
dua daripada 20 orang pelajar memberi kerjasama dengan meneka secara sukarela
pengajaran yang ingin guru ajar pada hari itu. Nilai lain ialah keyakinan di mana pelajar
yakin dengan tekaan mereka.
12. Menyampaikan Input
Untuk menyampaikan input tentang topik yang ingin diajar, guru menggunakan alat
bantu mengajar daripada slaid powerpoint yang telah disediakan guru (Rujuk Lampiran
1) untuk memberi penerangan kepada pelajar tentang klasifikasi, pemilihan dan
penyimpanan sayur-sayuran. Kemahiran berfikir secara kreatif dan kritis (KBKK) yang
pelajar dapat dalam sesi ini ialah pelajar dapat menjana idea melalui menjawab soalan
yang guru tanya tentang klasifikasi sayur-sayuran. Selain itu pelajar juga dapat kemahiran
untuk membuat kategori tentang jenis-jenis sayur-sayuran. Seperti di set induksi, nilai di
sesi ini juga sama di mana pelajar memberi kerjasama kepada guru semasa guru menyoal
mereka.
Aktiviti Pengukuhan
Di dalam sesi ini, guru telah membahagikan seramai 5 orang pelajar dalam satu
kumpulan untuk menjalankan aktiviti pengukuhan dimana tujuannya untuk menguji
pelajar samada mereka memahami atau tidak sesi pengajaran topik pada hari itu. Guru
membahagikan pelajar-pelajar kepada 4 kumpulan yang terdiri daripada 5 orang dalam 1
kumpulan dan setiap kumpulan disusun mengikut prestasi pelajar dalam matapelajaran
Ekonomi Rumah Tangga daripada ujian yang lepas.
Kumpulan A: 1 6 11 16
Kumpulan B: 2 7 12 17
Kumpulan C: 3 8 13 18
Kumpulan D: 4 9 14 19
Kumpulan E: 5 10 15 20
Kemudian, guru meminta pelajar pertama dari setiap kumpulan berkumpul dan
memahami topik. Selepas itu, pelajar-pelajar tersebut masuk ke dalam kumpulan masing-
masing dan menerangkan semula kepada pelajar lain mengenai topik hari ini.
Di sini guru menggunakan kaedah pelbagai kecerdasan iaitu kecerdasan
interpersonal iaitu membuat kerja dalam kumpulan dan kecerdasan linguistik di mana
guru meminta setiap kumpulan berbincang untuk menyediakan sebuah sajak yang
berkenaan dengan tajuk pengajaran hari itu kemudian mendeklamasikan sajak tersebut.
Antara kemahiran KBKK yang digunakan ialah menjana minda iaitu setiap pelajar
bersama- sama dengan kumpulan masing-masing menyediakan baris-baris sajak
mengikut idea dan kreativiti mereka. Antara nilai yang diperolehi daripada sesi ini ialah
kerjasama iaitu semua pelajar saling bekerjasama antara satu sama lain untuk membina
sajak dan juga nilai keyakinan iaitu pelajar yakin tentang kebolehan mereka menyediakan
sajak serta berkeyakinan mendeklamasikan sajak itu.
Kemudian, guru memantau sajak setiap kumpulan sekiranya terdapat kesilapan
dalam membina sajak dimana setiap baris ayat itu perlu berkenaan dengan topik. Guru
13. mengadakan praktis terbimbing dengan membimbing kumpulan yang mempunyai
masalah dalam membina sajak.
Rumusan
Untuk penutup bagi sesi pengajaran hari tersebut, guru telah merumus secara ringkas isi
pelajaran pada hari tersebut kepada pelajar-pelajar serta menekankan kembali topik yang
perlu dikuasai oleh pelajar seperti klasifikasi sayuran, pemilihan dan penyimpanan
sayuran.
14. Lampiran 1: Nota
Makanan Segar
(Sayur-sayuran)
Makanan Segar
Maksud : Makanan yang belum dimasak atau diproses
Klasifikasi Sayur-sayuran
Berdaun Bunga
Kacang
• Sawi •Bunga kantan
•Kacang buncis
• Kangkung •Brokoli
•Kacang sepat
• Kobis •Jantung pisang
•Kacang panjang
• Bayam •Bunga kobis
•Kacang botor
Buah Akar Batang & Pucuk Bebawang
•Labu •Akar teratai •Asparagus •Bawang merah
•Terung •Lobak •Saderi •Bawang putih
•Lada •Sengkuang •Taugeh •Bawang besar
•Timun •Ubi keledek •Rebung
Pemilihan dan Penyimpanan
Klasifikasi Sayur- Pemilihan Penyimpan
sayuran
Berdaun • berwarna hijau segar • tidak perlu dicuci sebelum
disimpan
• rangup pada daun dan
batangnya • simpan dalam beg politena
berlubang
• tidak layu atau
berlendir • simpan dibahagian khas untuk
• bersih • sayuran di dalam peti sejuk pada
• suhu 7◦C - 10◦C
15. Bunga • berwarna merah atau hijau • simpan dalam beg
yang segar dan cerah politena yang berlubang
• tidak lembik • simpan di bahagian khas
untuk
• tidak ada kesan kekuningan
• sayuran di dalam peti
• berbau segar sejuk
Batang dan Pucuk • berwarna segar dan muda • simpan dalam beg
politena yang berlubang
• rangup dan keras
• simpan di bahagian khas
• bentuknya elok untuk sayuran di dalam
peti sejuk
• tidak berlendir atau layu
• tidak bertukar warna perang
Akar • tidak diselaputi tanah • disimpan di rak yang
mempunyai pengudaraan
• tidak ada tunas yang baik, di tempatyang
sejuk, gelap dan kering
• saiz sederhana
• jauhkan daripada
• berkeadaan keras atau pejal makanan yang berbau
• tidak ada tanda lebam kuat
• tidak kecut
Buah • bentuknya elok • simpan di dalam beg
politena yang berlubang
• tidak kecut atau lebam di bahagian khas untuk
sayuran di dalam peti
• tidak calar di lapisan kulit sejuk
Biji • segar dan rangup • simpan kacang pea di
dalam peti sejuk beku
• tidak kecut
• simpan petai di dalam
• muda dan segar beg politena atau bekas
kedap udara
16. Bebawang • kulit luar berkilat • simpan di dalam bakul
pada suhu bilik
• tidak lembap atau berlendir
• simpan di tempat kering
• tidak bertunas dan gelap supaya tidak
bertunas
• pejal
• asingkan bawang yang
baru dengan yang lama
Kacang • segar dan rangup • simpan dalam beg
• saiz sederhana dan muda politena yang berlubang
• simpan di bahagian khas
untuk sayuran di dalam
peti sejuk
17. Lampiran 2
Bahan Bantu Mengajar
1. Slaid Powerpoint ( Rujuk Slaid Powerpoint Sayur-sayuran)
2. Bahan mentah- sayur-sayuran (Kangkung dan Tomato)
Lampiran 3
Soalan-soalan tafsiran formatif
1. Dalam set induksi
- Meminta pelajar meneka tajuk pelajaran.
- Soalan: Cuba teka apakah tajuk pelajaran kita hari ini?
2. Dalam sesi menyampaikan input
- Guru bertanya kepada pelajar contoh sayur-sayuran lain mengikut
kategorinya
- Soalan: Apakah contoh sayuran bagi....
- Berdaun?
- Bunga?
- Buah?
- Kacang?
- Akar?
- Batang dan pucuk?
- Bebawang?
3. Aktiviti pengukuhan
- Guru meminta setiap pelajar membina sebuah sajak berkenaan dengan topik
pengajaran
- Pelajar diminta mendeklamasikan sajak dalam kumpul