Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
1. Rancangan Pengajaran Harian 2: Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan : Tingkatan 4 ERT
Tarikh : 3 Januari 2011 (Isnin) Masa : 8.20 pagi-9.40 pagi (80 minit)
Bil. Pelajar : 20 orang pelajar
Tema/ Tajuk : Pemilihan dan penyimpanan makanan
Sub Tajuk : Makanan segar
Hasil Pembelajaran Selepas pengajaran, pelajar dapat:
(1) Menyatakan klasifikasi makanan segar iaitu sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
(2) Menjelaskan pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
Isi kandungan Klasifikasi, pemilihan dan penyimpanan mengikut sayur-sayuran:
(1) Berdaun (5) Biji
(2) Bunga (6) Bebawang
(3) Batang dan pucuk (7) Kacang
(4) Buah ( 8) Akar
Pengetahuan Lalu Pelajar telah mempelajari tajuk “Masakan” semasa Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan segar semasa amali masakan semasa
Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Alat Bantu “Slaid power point” dan sayur-sayuran segar.
Penerapan Nilai Kerjasama, tolong menolong dan keyakinan.
2. Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan Sumber/ nilai
Masa Pembelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set induksi Guru merangsangkan minda pelajar Pelajar meneliti sayur kangkung dan KBKK:
(5 minit) tentang pelajaran hari ini dengan tomato yang ditunjukkan oleh guru. Menjana idea
menunjukkan sayur kangkung dan tomato
di depan kelas. Nilai:
Kerjasama
Meminta pelajar meneliti sayur kangkung Pelajar secara sukarela meneka isi Keyakinan
dan tomato yang ditunjukkan. pelajaran yang akan dipelajari.
Meminta pelajar meneka tajuk pelajaran.
Guru memberi respon kepada jawapan
pelajar dan mengaitkan jawapan pelajar
dengan tajuk yang akan diajar.
Menyampaian Guru menerangkan dan mengklafikasikan Pelajar menumpukan perhatian terhadap KBBK:
input sayur-sayuran berserta contoh yang sesuai penerangan yang diberikan guru. Membuat kategori
(10 minit) sambil memaparkan nota melalui slaid Menjana idea
powerpoint.
Nilai:
Guru bertanya kepada pelajar contoh Pelajar memberi respon dan jawapan Kerjasama
sayur-sayuran lain mengikut kategorinya kepada pertanyaan guru
Menyampaikan Guru membuat penerangan secara Pelajar menumpukan perhatian terhadap
input menyeluruh tentang konsep pemilihan dan penerangan guru dan dapat gambaran
(15 minit) penyimpanan sayur-sayuran. tentang pemilihan dan penyimpan sayur-
sayuran .
Aktiviti Guru memberi membahagikan pelajar Pelajar bergerak dan membentuk kumpulan KBKK:
Pengukuhan kepada 4 kumpulan yang terdiri daripada sebagaimana yang diarahkan oleh guru Menjana minda
3. (35 minit) 5 orang pelajar dalam satu kumpulan Nilai:
Kerjasama
Guru meminta setiap kumpulan membuat Setiap kumpulan menyediakan 5 baris Keyakinan
5 baris sajak tentang pemilihan dan sajak tentang pemilihan dan penyimpanan
penyimpanan sayur-sayuran. sayur-sayuran seperti yang disuruh guru.
Guru meminta wakil setiap kumpulan Wakil kumpulan mendeklamasikan sajak
mendeklamasikan sajak itu
Rumusan Guru merumuskan isi pembelajaran dan Pelajar mendengar rumusan yang
(5minit) menekankan sekali kepada pelajar dinyatakan guru dan memahaminya
berkaitan isi pelajaran yang perlu dikuasai
oleh pelajar
4. HURAIAN: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2
Untuk rancangan pengajaran harian 2 ini saya menggunakan kaedah Kecerdasan Pelbagai
iaitu Kecerdasan Linguistik dimana melibatkan 20 orang pelajar untuk kelas kedua. Tajuk
yang saya guna ialah daripada Bab 3 Pemilihan dan Penyimpanan Makanan iaitu
makanan segar – sub topik Sayur-sayuran selama 80 minit iaitu 2 sesi pembelajaran
Hasil pembelajaran:
Hasil pembelajaran yang saya ingin pelajar perolehi ialah pelajar dapat menyatakan
klasifikasi makanan segar iaitu sayur-sayuran dengan betul dan tepat; dan menjelaskan
pemilihan dan penyimpanan sayur-sayuran dengan betul dan tepat.
Isi kandungan
Untuk isi kandungan pelajaran ini, saya ingin menumpukan pelajar hanya pada bahagian
klasifikasi, pemilihan dan penyimpana sayuran-sayuran yang terdiri daripada berdaun,
bunga, batang dan pucuk, buah, biji, bebawang, kacang dan akar.
Pengetahuan Sedia Ada
Hampir keseluruhan pelajar mempunyai pengalaman dalam bab sayur-sayuran dan
mengendalikan makanan segar secara amnya semasa proses pengajaran dan pembelajaran
dari tingkatan 1 hingga 3.
Alat Bantu mengajar
Untuk alat bantu mengajar saya menggunakan slaid powerpoint dan juga sayur-sayuran
segar iaitu tomato dan sayur kangkung
Set induksi:
Untuk set induksi, proses ini cuma dijalankan selama 5 minit sahaja dimana saya
menggunakan pendekatan atau alat fizikal yang pelajar boleh lihat, sentuh, rasa dan bau
iaitu dengan menggunakan tomato dan sayur kangkung dimana sedikit sebanyak pelajar
dapat gambaran mengenai tajuk yang akan guru ajar pada hari itu. Dalam set induksi,
kemahiran berfikir secara secara kritis dan kreatif, pelajar dapat menjana minda mereka
untuk meneka apakah tajuk yang akan diajar oleh guru. Nilai yang diterap juga dimana
dua daripada 20 orang pelajar memberi kerjasama dengan meneka secara sukarela
pengajaran yang ingin guru ajar pada hari itu. Nilai lain ialah keyakinan di mana pelajar
yakin dengan tekaan mereka.