Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można sie oprzeć
Droga do szybkiego wzrostu
2
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Istnieje wiele popularnych marek,
ale tylko nieliczne posiada...
3
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Co wspólnego mają ze sobą marki L’Oreal, Stella
Artois, Red B...
4
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Marka jako automatyczny,
instynktowny wybór w
danych okoliczn...
5
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Dlaczego marek, którym nie można się oprzeć,
jest tak niewiel...
6
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Wyraźnie widać jak trudną drogę musiały przebyć marki,
którym...
7
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Magnetyczna moc przyciągania - jak to działa
Osiągnięcie stat...
8
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czynnik 1: Know-how
Czy Twoja marka jest wiarygodnym eksperte...
9
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czynnik 3: Wyróżnianie się
Czy Twoja marka ma odwagę, by się
...
10
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czynnik 4: Emocje
Czy wiesz jakie emocje wywołuje Twoja mark...
11
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czynnik 5: Symbolika
Czy Twoja marka operuje swoim własnym
j...
12
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czynnik 7: Zintegrowanie
Czy Twoja marka zachowuje spójność ...
13
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czynnik 8: Zgranie
Czy Twoja marka pozostałaby rozpoznawalna...
14
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć
Czy możesz sobie pozwolić na to, by można
było Ci się oprzeć...
15
Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można sie oprzeć.
O autorach:
Roz Calder - dyrektorka i założycielka NeedScop...
16
O TNS Polska
TNS Polska to wiodąca i najbardziej doświadczona firma na polskim rynku w dziedzinie custom research, pows...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Droga do szybkiego wzrostu

3.583 Aufrufe

Veröffentlicht am

Marki, którym nie można się oprzeć, wzbudzają prawdziwe pożądanie i są pierwszym wyborem konsumentów. Konkurowanie z nimi jest niesamowicie trudne. W oparciu o nasze doświadczenie i zrealizowanie ponad 8 tysięcy projektów, zidentyfikowaliśmy 8 czynników, które stanowią o sukcesie marki. W raporcie ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć. Przeczytaj o Needscope - narzędziu, które pomaga tworzyć marki o magnetycznej mocy przyciągania. Więcej na www.tnsglobal.pl/needscope

Veröffentlicht in: Marketing
 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Droga do szybkiego wzrostu

 1. 1. Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można sie oprzeć Droga do szybkiego wzrostu
 2. 2. 2 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Istnieje wiele popularnych marek, ale tylko nieliczne posiadają magnetyczną moc przyciągania. TNS wskazuje, co należy zrobić, by stać się jedną z nich i wyjaśnia, dlaczego to ma znaczenie.
 3. 3. 3 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Co wspólnego mają ze sobą marki L’Oreal, Stella Artois, Red Bull i Audi? Najbardziej oczywista odpowiedź na to pytanie brzmi: odniosły ogromy sukces! Lider w branży kosmetyków, jedna z najszybciej rozwijających się marek piwa, główny gracz na rynku napojów energetycznych, oraz najszybciej rozwijająca się marka motoryzacyjna na świecie, wg indeksu BrandZ1. Ale to jeszcze nie wszystko. Marki te nie są jedynie silne, rozpoznawalne i popularne. Wyróżnia je to, że po prostu nie można się im oprzeć. Mając do wyboru różne produkty z tych kategorii, konsumenci czują, że coś przyciąga ich właśnie do tych konkretnych marek i to do tego stopnia, że zdają się nie dostrzegać konkurencji. Choć moc przyciągania, którą dysponują obecnie te marki sprawia, że ich sukces wydaje się czymś wręcz magicznym, w rzeczywistości o tym, że nie można się im oprzeć decydują bardzo konkretne cechy. Marki te celowo stworzono i konsekwentnie prowadzono w taki sposób, by osiągnęły magnetyczną moc Mając do wyboru różne produkty z tych kategorii, konsumenci czują, że coś przyciąga ich właśnie do tych konkretnych marek i to do tego stopnia, że zdają się nie dostrzegać konkurencji. 1 BrandZ, czyli 100 marek o największej wartości, to jeden z cyklicznych raportów WPP dostarczających insighty. Raport ten realizowany jest w systemie BrandZ data. przyciągania. Konkurencja tych marek w ich poszczególnych kategoriach ma dwie możliwości: albo samemu stać się marką, której nie można się oprzeć, albo ustąpić pola. Magnetyczna moc przyciągania to prosta droga do wzrostu marki.
 4. 4. 4 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Marka jako automatyczny, instynktowny wybór w danych okolicznościach. Pierwszy wybór konsumenta Marce nie można się oprzeć wtedy, gdy staje się dla konsumenta automatycznym, instynktownym wyborem w danych okolicznościach: wyborem, którego konsumentom bardzo trudno byłoby nie dokonać. Dzieje się tak dlatego, że takie marki oddziałują na oba funkcjonujące w ludzkim mózgu systemy odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad naszym zachowaniem. Są to tzw. myślenie szybkie, czyli system 1, który kontroluje większość codziennych procesów decyzyjnych za pomocą emocji i intuicji oraz tzw. myślenie wolne, czyli wymagający większej ilości danych system 2. Chcąc zrozumieć, jak oba te systemy razem wpływają na to, że nie możemy się oprzeć pewnym rzeczom, spróbujmy sobie wyobrazić kobietę, która od lat pozostaje lojalna jednej marce kremu nawilżającego mimo tego, że do wyboru ma przecież dziesiątki alternatyw, których nawet nie bierze pod uwagę. Ponadto, konsumentka nie ma nic przeciw temu, że za swój krem musi zapłacić trochę więcej niż za produkty konkurencyjne, a jeżeli akurat nie ma go w sklepie, będzie go szukać gdzie indziej. Jest to przykład marki, której ta konsumentka nie potrafi się oprzeć głównie dlatego, że dzięki niej czuje się kobietą, którą chce się czuć: silną i pewną siebie, gotową na to, co świat ma dla niej w zanadrzu. Gdybyśmy jednak zapytali ją, dlaczego wybrała właśnie tę konkretną markę, usłyszelibyśmy szereg racjonalnych argumentów o tym, jak ten produkt działa na jej skórę, o jego konsystencji, o praktycznym opakowaniu, itp. W ten sposób marki, którym nie można się oprzeć dostrajają się do trochę głębiej ukrytych dążeń i motywacji konsumentów, jednocześnie generując natychmiastową, często wręcz automatyczną reakcję w sytuacjach, gdy konsumenci dokonują wyborów. Jak więc w tej sytuacji konsument mógłby wybrać inną markę? Dlaczego w ogóle miałby chcieć to zrobić? Marka staje się tu w wręcz synonimem potrzeby, na którą odpowiada.
 5. 5. 5 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Dlaczego marek, którym nie można się oprzeć, jest tak niewiele? Siła marek, którym nie można się oprzeć wynika z ich idealnego dopasowania do potrzeb, które określony typ konsumenta odczuwa w konkretnych okolicznościach. Aby to było możliwe, specjaliści od marketingu powinni w pełni zrozumieć segmenty potrzeb, na których muszą się skupić, a następnie konsekwentnie dążyć do ich zaspokojenia z zachowaniem odpowiedniej dyscypliny w dłuższej perspektywie czasowej i na przestrzeni wszystkich punktów kontaktu z klientem, pomimo licznych pokus, by wybierać drogi skróty. Gdy TNS podjął się zadania zmierzenia magnetycznej mocy przyciągania, którą osiągnęły różne marki, szybko okazało się, że te marki, którym naprawdę nie można się oprzeć, spotyka się bardzo rzadko. Za ten stan rzeczy odpowiada między innymi wspomniana wyżej konieczność dogłębnego i systematycznego zrozumienia potrzeb konsumentów i zdyscyplinowanego podejścia do dostrajania marki do tych potrzeb. Marki, którym nie można się oprzeć przyciągają do siebie rzesze klientów niczym silny magnes, jednakże nie na wszystkich działają z taką samą mocą. W przypadku tych marek jest to świadomy wybór. Poznały one potrzeby, na które muszą odpowiedzieć i konsekwentnie zbudowały swoje oferty i modele biznesowe pod katem tego konkretnego celu. Marki te zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji i dobrze wiedzą, że korzyści płynące z magnetycznej mocy przyciągania znacznie przeważają ryzyko związane z utratą niektórych konsumentów. Marki, którym nie można się oprzeć przyciągają do siebie rzesze klientów niczym silny magnes.
 6. 6. 6 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Wyraźnie widać jak trudną drogę musiały przebyć marki, którym nie można się oprzeć: zaledwie 16% osiąga współczynnik przyciągania na poziomie 70, a tylko 4% udało się przekroczyć 80 punktów. Jak zmierzyć siłę przyciągania marki? Zbadaliśmy ponad 1000 marek i dla każdej z nich określiliśmy współczynnik mocy przyciągania (ang. irresistibility quotient – IQ) w poszczególnych segmentach potrzeb - wynik 100 oznacza całkowitą zbieżność z danym segmentem. Następnie zestawiliśmy te wyniki z popularnością marki w ramach danego segmentu potrzeb, by ustalić, w jakim stopniu magnetyczna moc przyciągania wpływa na zachowania konsumentów. Współczynnik przyciągania poniżej 50 nie ma żadnego przełożenia na wybory konsumentów. Marce z takim wynikiem można się oprzeć. Korzyści pojawiają się dopiero w momencie, gdy współczynnik przyciągania osiąga 60 punktów, a powyżej tego poziomu zaczynają wręcz gwałtownie rosnąć. Marki o współczynniku przyciągania na poziomie 70 punktów mają o 70% większe szanse na to, że konsumenci wybiorą je w ramach danego segmentu potrzeb. Dopiero o markach, których wynik przekroczy ten próg można powiedzieć, że naprawdę nie można się im oprzeć. Współczynnik przyciągania na poziomie 80 punktów oznacza, że marka ma w danym segmencie potrzeb dwukrotnie większy udział niż konkurencja z wynikiem na poziomie 50. Marki, którym nie można się oprzeć stanowią elitarne towarzystwo. Jeżeli spojrzymy na liczbę marek, które zbliżają się do górnej granicy magnetycznej mocy przyciągania, wyraźnie widać, jak trudną drogę musiały przebyć. Zaledwie 16% marek osiąga współczynnik przyciągania na poziomie 70, a tylko 4% udało się przekroczyć 80 punktów. Brand IQ Brandusageindex Brands with high IQ are used more often
 7. 7. 7 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Magnetyczna moc przyciągania - jak to działa Osiągnięcie statusu marki, której nie można się oprzeć wymaga odwagi, sprawnego przywództwa i umiejętności podejmowania decyzji, lecz nasze badania wykazują, że by to było możliwe, marki muszą również świadomie wprowadzać określone cechy i zachowania. Siła przyciągania nie wynika po prostu z nastawienia, czy wewnętrznej kultury korporacyjnej. Stanowi o niej określony sposób postępowania, którego należy przestrzegać konsekwentnie i z żelazną dyscypliną, jeżeli chcemy osiągnąć pożądaną przewagę zarówno w kontekście decyzji, które klienci podejmują instynktownie, jak i ich świadomych wyborów. Każde doświadczenie konsumenta z marką, każdy jego kontakt, którego wynikiem będzie nieodzownie albo spełnienie oczekiwań konsumenta, albo jego brak, ma wpływ na pozycję marki w umyśle tego konsumenta, a co za tym idzie określa, w jakim stopniu można bądź nie można jej się oprzeć. Jako pierwsi, przedstawiamy 8 czynników, które w połączeniu stanowią o sukcesie marki. Według analizy NeedScope, wszystkie marki o współczynniku przyciągania powyżej 70 posiadają każdą z tych cech. Bez nich, żadna marka nie jest w stanie osiągnąć ani przekroczyć granicy 70 punktów. Know-how, dynamika wyróżnianie się, emocje, symbolika, spójność, zintegrowanie, zgranie
 8. 8. 8 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czynnik 1: Know-how Czy Twoja marka jest wiarygodnym ekspertem? Wiarygodny know-how to element podstawowy dla wszystkich marek, które dążą do tego, by nie można było im się oprzeć. Jeżeli dana marka ma przekonać konsumentów, że stanowi najlepszą możliwą odpowiedź na daną potrzebę, system 2 w naszym mózgu musi w sposób uświadomiony otrzymać dowody na to, że ta marka wie, co robi. Taki dowód może wyglądać inaczej w różnych kategoriach. Np. w branży farmaceutycznej, może chodzić o potwierdzoną wiarygodność naukową, podczas gdy marki z rynku odzieżowego muszą z kolei nieustannie operować językiem najnowszych trendów. Know- how może przeniknąć do wizerunku marki z biegiem czasu, za sprawą jakości oferowanych produktów (np. Bang & Olufsen); natychmiastowo, dzięki przełomom technologicznym (np. Dyson); albo można go rozwijać świadomie, poprzez łączenie sił z ekspertami i liderami opinii w danej kategorii (np. tak, jak firma Nike sponsorująca sportowców ze światowej czołówki). Czynnik 2: Dynamika Czy jesteś w stanie utrzymać się na czele peletonu? Marki, którym nie można się oprzeć nie mogą sobie pozwolić na to by stać w miejscu. Muszą ewoluować, by utrzymać zainteresowanie i zaangażowanie klientów. Reagują na otaczający je świat i dowodzą, że potrafią przewidywać zmiany i nadawać im ton, a nie jedynie dostosowywać się do nich po fakcie. Utrzymanie odpowiedniej dynamiki przy jednoczesnym zachowaniu cech, które pierwotnie pozwoliły danej marce osiągnąć magnetyczną moc przyciągania, to jedno z największych wyzwań, a umiejętność oceny właściwej dynamiki jest często kwestią kluczową. Na przykładzie Coca-Coli, właściwym tempem okazała się stopniowa ewolucja na przestrzeni wieku, natomiast w przypadku firmy Samsung, która funkcjonuje w kategorii, w której zmiany przebiegają w sposób ciągły, do osiągnięcia właściwej dynamiki niezbędne było wdrożenie całej gamy innowacji w szerokim portfolio urządzeń elektronicznych.
 9. 9. 9 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czynnik 3: Wyróżnianie się Czy Twoja marka ma odwagę, by się wyróżniać? Marki, którym nie można się oprzeć nie mogą jedynie być w jakiś sposób inne. Muszą wyróżniać się tak, by dostrzegli to konsumenci. Muszą także mieć odwagę, by podpisać się pod swoją wyjątkowością, nawet wtedy, kiedy oznacza to, że część konsumentów je odrzuci. W przypadku marki Dove, wyróżniające się i zdecydowane pozycjonowanie oparte na koncepcji „Wewnętrznego Piękna” pozwoliło tej marce stać się synonimem produktów nawilżających i to w sposób, który konkurencji trudno byłoby kwestionować. Na mapie NeedScope (zob. rysunek), tego rodzaju odmienność widoczna jest w postaci wyraźnego śladu marki w danej kategorii, zmierzającego w stronę konkretnych archetypów, które rezonują z konsumenckimi segmentami potrzeb. Wszystkie marki, którym nie można się oprzeć zostawiają taki ślad. Marki te oferują dokładnie to, czego szukają ich konsumenci. FinanseMotoryzacja KosmetykiNapoje Wyraźny ślad marki wskazuje, że dana marka wyróżnia się na tle konkurencji.
 10. 10. 10 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czynnik 4: Emocje Czy wiesz jakie emocje wywołuje Twoja marka u konsumentów? Emocje sprawiają, że marki, którym nie można się oprzeć, nabierają szczególnego znaczenia w oczach swoich konsumentów, co przekłada się także na instynktowną atrakcyjność, która wykracza poza racjonalne przyczyny zakupu. Wszystkie marki, którym nie można się oprzeć są doskonale dopasowane emocjonalnie do określonych segmentów potrzeb konsumenckich - oto, co stanowi o tym, jak skutecznie takie marki oddziałują na system 1 ludzkiego mózgu. Specjaliści od marketingu często ulegają powszechnemu, lecz błędnemu, przekonaniu o tym, że emocje można potraktować, jako narzędzie tylko w niektórych kategoriach, jak np. piwo czy perfumy. Marki, którym nie można się oprzeć nie popełniają tego błędu. Wiedzą na przykład, że białe laboratoria i fartuchy, które pokazują w swoich reklamach firmy farmaceutyczne odpowiadają na emocjonalną potrzebę bezpieczeństwa i kontroli. Zdają sobie sprawę, że symbole tradycji i władzy, którymi posługują się instytucje finansowe mają za zadanie wzbudzać poczucie pewności i stabilizacji. Rozumieją też, co same powinny sygnalizować na płaszczyźnie emocjonalnej. To właśnie kontrola nad emocjami jest tym, co posiadają marki, którym nie można się oprzeć. Marki, którym nie można się oprzeć są doskonale dopasowane emocjonalnie do określonych segmentów potrzeb konsumenckich - oto, co stanowi o tym, jak skutecznie takie marki oddziałują na system 1 ludzkiego mózgu.
 11. 11. 11 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czynnik 5: Symbolika Czy Twoja marka operuje swoim własnym językiem emocjonalnym? Symbolika odnosi się do języka emocji i stanowi kluczowy zestaw bodźców wyzwalających decyzje podejmowane przez system 1 naszego mózgu. Marki, którym nie można się oprzeć dobrze rozumieją symboliczne znaczenie wszystkiego, co je otacza: designu produktów, opakowania, sposobu realizacji usług, logotypów, czcionek, tonu głosu lektora, czy muzyki. Wszystkie te elementy wywołują określone emocje poprzez wykorzystanie kolorów, kształtów i obrazów, które konsumenci interpretują w sposób instynktowny. Na przykład w kategorii perfum, marki rzadko określają swoje produkty przy użyciu słów, zamiast tego zaznaczając swoją wyjątkowość przy pomocy określonych symboli wywołujących określone emocje, którym nie może się oprzeć określony typ konsumentki. Przykładem może być kształt butelki perfum Chanel, kolor płynu, który zawiera, cyfra 5 na opakowaniu, czy też elegancka stylistyka promujących ją zdjęć. Czynnik 6: Spójność Czy twoja marka jest wewnętrznie zharmonizowana? Marki odpowiadają na trzy poziomy świadomych i nieuświadomionych potrzeb konsumentów: poziom funkcjonalny, społeczny i emocjonalny. Jeśli marka w sposób naturalny i zdecydowany łączy się z tymi trzema poziomami za pomocą odpowiedniego emocjonalnego spoiwa, oznacza to, że jest spójna wewnętrznie (zob. rysunek). Takie marki są bardziej przekonujące i jeszcze trudniej jest się im oprzeć, ponieważ emocje, które wywołują odzwierciedlają ich funkcję i tożsamość społeczną. Konsumenci odwiedzający stronę internetową marki Red Bull natychmiast dostrzegają śmiałą, brawurową obietnicę marki przenikającą wszystkie jej poziomy. Jej tożsamość społeczna jest młodzieżowa i „odjazdowa”, a produkt zawiera wiele składników aktywnych i niesie ze sobą obietnicę ożywienia ciała i umysłu, dodając skrzydeł. Śmiała, odważna Młodzieżowa, odjazdowa Składniki aktywne, które ożywiają ciało i umysł
 12. 12. 12 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czynnik 7: Zintegrowanie Czy Twoja marka zachowuje spójność we wszystkich punktach styku z klientem? Uzyskanie spójnego wyglądu, komunikatu i efektu emocjonalnego we wszystkich punktach styku z klientem to jedno z największych wyzwań, jakim muszą stawić czoła wszystkie marki, dążące do tego, by nie można było się im oprzeć. Jednakże uzyskanie i utrzymanie takiej spójności przekłada się na korzyści nie tylko w postaci zwiększonej mocy przyciągania, ale także poprzez maksymalizację wartości w ramach wszystkich budżetów marketingowych. Obietnica emocjonalna marki Audi, czyli wyrafinowanie i klasa, współgrające emocjonalnie z obietnicą produktową w postaci najbardziej nowoczesnej technologii i designu, przenika wszystkie aspekty tożsamości tej marki: od loga, przez działania sponsorskie, obsługę klienta, po strony internetowe i salony sprzedaży, które są wręcz świątyniami designu i technologii.
 13. 13. 13 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czynnik 8: Zgranie Czy Twoja marka pozostałaby rozpoznawalna na przestrzeni różnych produktów i kategorii? Marki, którym nie można się oprzeć stanowią dla swoich właścicieli cenny zasób, który można wykorzystać w ramach nowych linii produktowych i kategorii, przenosząc atrakcyjność marki na nowe obszary i tym samym w pełni wykorzystując jej wartość. Marki, którym nie można się oprzeć umieją skutecznie posługiwać się zarówno marką główną, jak i sub-markami i wariantami, zachowując przy tym spójność architektury marki. W przypadku, gdy ta spójność oraz generowana przez nią odpowiedź emocjonalna zostaną utracone, siła przyciągania marki słabnie – warianty zmniejszające tę spójność mają niewielką szanse na odniesienie sukcesu. Firma Virgin dowiodła, że jest marką, której nie można się oprzeć w kategoriach związanych z szeroko rozumianą rozrywką, z którymi dobrze rezonuje Marki, którym nie można się oprzeć umieją skutecznie posługiwać się zarówno marką główną, jak i sub-markami i wariantami, zachowując przy tym spójność architektury marki. jej outsiderski wizerunek. Po wejściu w segment napojów typu cola, spójność architektury tej marki została chwilowo zachwiana. Dla porównania, marce Johnnie Walker udało się zachować zdumiewającą spójność architektury, pomimo, iż oferuje ona szereg różnych wariantów, które umożliwiają jej pozostawanie atrakcyjną dla konsumentów w różnych przedziałach cenowych.
 14. 14. 14 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można się oprzeć Czy możesz sobie pozwolić na to, by można było Ci się oprzeć? Aspiracja do tego, by stać się marką, której nie można się oprzeć oznacza spore wyzwanie dla specjalistów od marketingu, jednakże zagrożenie związane z ustąpieniem innym pola w dziedzinie siły przyciągania jest znacznie większym problemem. Rzut oka na dalsze miejsca w rankingu współczynnika przyciągania NeedScope dostarcza odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z markami, którym nie udaje się wypracować wyraźnych, spójnych emocjonalnie pozycji, które pozwoliłyby im stać się oczywistym wyborem dla konsumentów. Marki o współczynniku przyciągania poniżej 20 mają o połowę mniejszą szansę na to, że zostaną wybrane zamiast typowej oferty w ich kategorii. Gdy takim markom przychodzi mierzyć się z konkurencją posiadającą większą liczbę cech wpływających dodatnio na siłę przyciągania, rezultat jest zazwyczaj z góry ustalony. Wiele marek stara się niwelować to zagrożenie próbując naśladować politykę inwestycyjną lub energiczność marek, które odniosły sukces, lecz bez dyscypliny i spójności, na których opiera się prawdziwa siła przyciągania tych marek, starania te w dużej mierze idą na marne. Marki, którym nie można się oprzeć nie muszą wcale być ogromne, choć oczywiście nieuniknione jest to, że będą się rozwijać. Nie muszą też być drogie, mimo tego, że ich siła przyciągania pozwala im na dyktowanie cen wyższych niż konkurencji. Jednakże to, co wyróżnia je przede wszystkim to ich zrozumienie złożonej pozycji emocjonalnej, jaką zajmują w umysłach konsumentów oraz pełna determinacji postawa i odwaga, z jaką stosują osiem opisanych wyżej czynników, by stać się i pozostać markami, którym nie można się oprzeć. Czynniki te stanowią potężną platformę dla każdej marki, która dąży do tego, by osiągnąć magnetyczną moc przyciągania, a przecież wszystkie marki, pragną odnieść prawdziwy sukces. Siła przyciagania = Wzrost IQ 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 IQ
 15. 15. 15 Ujawniamy, jak stać się marką, której nie można sie oprzeć. O autorach: Roz Calder - dyrektorka i założycielka NeedScope International, obecnie części TNS Brand and Communication. Odpowiada za rozwój, marketing i globalne zastosowania systemu NeedScope ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji marek. W toku swojej kariery w branży badań rynku Roz pracowała z największymi globalnymi firmami, pomagając im tworzyć silne marki i nimi zarządzać. Ostatnich 20 lat poświęciła rozwojowi firmy, którą założyła w roku 1994, przekształcając NeedScope w globalnego lidera w zarządzaniu marką. Michael Cook - dyrektor i założyciel NeedScope International, obecnie części TNS Brand and Communication. Jego rola w tworzeniu i rozwoju NeedScope skupia się na ciągłym opracowywaniu innowacji umożliwiających zwiększanie możliwości i zakresu zastosowań tego systemu. Od ponad 30 lat Michaelowi udaje się łączyć wykształcenie psychologiczne z zamiłowaniem do marek. Od momentu założenia NeedScope w roku 1994, jest siłą napędową rozwoju i funkcjonalności rynkowej tego systemu, współpracując ze specjalistami do spraw marketingu z wielu firm globalnych, a także wykorzystując system NeedScope do zarządzania globalnymi portfelami marek. Czym jest Needscope NeedScope to wiodący system badawczy opracowany, by pomóc spółkom tworzyć dochodowe marki, którym nie można się oprzeć, a także, by wspierać zarządzanie takimi markami. System NeedScope umożliwia szczegółowe zrozumienie ludzkich potrzeb oraz sposobów postrzegania marek dzięki zastosowaniu sprawdzonych narzędzi psychologicznych i unikatowych technik projekcyjnych. NeedScope pokazuje jak tworzyć marki, którym nie można się oprzeć, by przyciągały nowych klientów, jak zwiększać wartość istniejących marek i jak budować innowacyjność. W ramach ponad 8000 przeprowadzonych dotychczas badań, system NeedScope zapewnił wsparcie markom działającym w wielu różnych kategoriach, na ponad 80 światowych rynkach.
 16. 16. 16 O TNS Polska TNS Polska to wiodąca i najbardziej doświadczona firma na polskim rynku w dziedzinie custom research, powstała w wyniku połączenia TNS OBOP i TNS Pentor. Z usług agencji korzystają setki firm i instytucji, m.in. 78 ze 100 największych reklamodawców w Polsce. Pracuje dla nich zespół ponad 200 ekspertów w dziedzinie badań marketingowych i doradztwa. Misją TNS Polska jest dostarczanie konkretnych i precyzyjnych rekomendacji mających na celu wzrost biznesu klientów. Needscope w TNS Polska TNS Polska ma kilkunastoletnią historię w realizacji badań Needscope. W tym czasie nasi eksperci zrealizowali ponad 100 projektów z różnych kategorii (od FMCG przez technologie po finanse). Pozwoliło nam to zdobyć największe w Polsce doświadczenie w pracy nad markami, którym nie można się oprzeć. Kontakt: Zapraszamy do kontaktu w sprawie Needscope: pl.needscope@tnsglobal.com oraz do odwiedzenia naszej strony www: tnsglobal.pl/needscope.

×