Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Smogathon
Antysmogowy PR, czyli jak z imprezą non-profit dotrzeć... prawie wszędzie.
Studium przypadku: wrzesień-grudzień ...
Dlaczego Smogathon
W 2017 roku smog przyczyni się do
przedwczesnej śmierci 40 tys. Polaków.
Dla porównania: przez wypadki
...
Czym jest Smogathon
W 2016 r. odbyła się druga edycja
imprezy. W zakresie PR ponownie
obsługiwała ją Profeina.
Koordynowal...
Smogathon 2016
Na ostatnią edycję, która odbyła się
26-28 listopada, przyjechało
28 zespołów z 7 krajów
i z 3 kontynentów ...
Smogathon… i co dalej?
Realna zmiana:
• Firma Airly, stworzona przez laureatów
Smogathonu 2015, już wdraża swój projekt.
•...
Wyzwania
i przygotowanie
Wyzwania
Nie baliśmy się małej liczby publikacji ani
skromnego rozgłosu. Wydarzenie jest
medialne. Wyzwania były inne:
1. ...
Przygotowanie
Przygotowanie do współpracy:
• Doprecyzowanie głównych celów:
osiągnięcie publikacji w najważniejszych
media...
Start komunikacji
Zapowiedzi
Kampania crowdfundingowa:
• organizatorzy Smogathonu postanowili
realnie działać jeszcze przed samą
imprezą;
• ...
Zapowiedzi
Materiały dedykowane:
Niezwykle ważna była dla nas super-mega-
profesjonalna obsługa tych przedstawicieli
medió...
Zapowiedzi
Redakcje, które przyjęły nasze zaproszenie.
Zapraszanie dziennikarzy do Krakowa:
Smog to ogólnopolski problem, ...
Zapowiedzi
Co zrobiła Profeina:
Wokół każdego elementu związanego
z wydarzeniem chcieliśmy zdobyć tyle
rozgłosu medialnego...
Zapowiedzi
„Rzeczpospolita” zamieściła nie tylko
całostronicowy artykuł o firmie Airly, ale też
komentarz organizatora Smo...
Czas na Smogathon
Obsługa wydarzenia
Bootcamp:
Gościliśmy wielu dziennikarzy oraz
fotoreporterów i twórców wideo.
Aranżowaliśmy rozmowy z or...
Obsługa wydarzenia
Gala finałowa:
Umożliwiliśmy mediom przeprowadzenie
wywiadów (również wideo), ale też sami
skorzystaliś...
Wyniki
370 publikacji
od września do grudnia 2016 roku (4 miesiące współpracy)
Wyniki
1 520 500 zł
wartość ekwiwalentu reklamowego (AVE)*
* Wyłączamy z tej sumy wzmianki na: blogach, w mediach społecznościowy...
9 300 617 osób
szacunkowa liczbaodbiorców przekazów medialnych*
* Dane przygotowane przez Instytut Monitorowania Mediów.
W...
Wyniki
Dzięki zaplanowanym działaniom media
relations udało się dotrzeć m.in. do
mediów takich, jak:
Programy TV
• Program...
Wyniki (kliknij, by obejrzeć)
Tajemnica sukcesu
Niesamowity sukces imprezy – który przełożył się m.in. na liczbę i jakość publikacji –
zawdzięczamy przynajmniej 4 element...
Magdalena Górak
tel.: 608 720 649
e-mail: magda@profeina.pl
ul. Patriotów 77/15
04-966 Warszawa
www.profeina.pl
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Case Study: Smogathon - antysmogowy PR Profeiny

6.925 Aufrufe

Veröffentlicht am

Antysmogowy PR, czyli jak z imprezą non-profit dotrzeć... prawie wszędzie. Studium przypadku: wrzesień-grudzień 2016

Veröffentlicht in: Marketing
 • Have you ever used the help of ⇒ www.HelpWriting.net ⇐? They can help you with any type of writing - from personal statement to research paper. Due to this service you'll save your time and get an essay without plagiarism.
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier

Case Study: Smogathon - antysmogowy PR Profeiny

 1. 1. Smogathon Antysmogowy PR, czyli jak z imprezą non-profit dotrzeć... prawie wszędzie. Studium przypadku: wrzesień-grudzień 2016
 2. 2. Dlaczego Smogathon W 2017 roku smog przyczyni się do przedwczesnej śmierci 40 tys. Polaków. Dla porównania: przez wypadki samochodowe rocznie ginie ok. 3 tys. osób. Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie. Aż 66 proc. najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. (dane: Health and Environment Alliance Polska, WHO 2016; foto: Smogathon.com)
 3. 3. Czym jest Smogathon W 2016 r. odbyła się druga edycja imprezy. W zakresie PR ponownie obsługiwała ją Profeina. Koordynowaliśmy komunikację, działania public relations oraz dbaliśmy o utrzymywanie kontaktu z dziennikarzami. Smogathon to 24-godzinne zmagania (tzw. bootcamp), w trakcie których pod okiem mentorów są dopracowywane pomysły – zazwyczaj technologiczne – na pokonanie smogu. Projekty są oceniane przez uznanych naukowców, startupowców, inwestorów i aniołów biznesu. Jest to oddolna inicjatywa organizowana przez osoby, którym zależy na czystości powietrza. Wśród nich znaleźli się Anna i Maciej Ryś, Kamila Knap, Maciej Ujejski.
 4. 4. Smogathon 2016 Na ostatnią edycję, która odbyła się 26-28 listopada, przyjechało 28 zespołów z 7 krajów i z 3 kontynentów (a wstępnie zgłosiło się ponad dwa razy więcej uczestników). Podczas gali finałowej międzynarodowi specjaliści wybrali najlepszy projekt, którego autorzy otrzymali 100 tys. zł na jego dalszy rozwój. Na gali wystąpili m.in. przedstawiciel Komisji Europejskiej i wojewoda małopolski (członkowie jury). Do współpracy przy wydarzeniu pozyskano partnerów, takich jak Komisja Europejska, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, Alior Bank, Codewise, Electrolux, Krakowski Park Technologiczny i PKO Bank Polski.
 5. 5. Smogathon… i co dalej? Realna zmiana: • Firma Airly, stworzona przez laureatów Smogathonu 2015, już wdraża swój projekt. • Zwycięzca Smogathonu 2016 produkuje designerskie konstrukcje z mchu pochłaniającego smog. • Inne z prezentowanych w 2016 r. rozwiązań - drony latające nad miastem i mierzące poziom smogu - zostało niedługo po Smogathonie zaakceptowane przez Radę Miasta Krakowa i będzie wdrażane w tym roku. Niemiecki zwycięzca Smogathonu 2016: CityTree – konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog.
 6. 6. Wyzwania i przygotowanie
 7. 7. Wyzwania Nie baliśmy się małej liczby publikacji ani skromnego rozgłosu. Wydarzenie jest medialne. Wyzwania były inne: 1. Zachowanie spójności przekazu w licznych mediach i utrzymanie go w pozytywnej konwencji (nie roztrząsamy nadmiernie problemu smogu, szukamy rozwiązań i je wdrażamy). 2. Opanowanie skali przedsięwzięcia, ustrukturyzowanie przekazów medialnych, utrzymanie ich w zgodzie z intencją organizatorów oraz nadanie priorytetów wobec dużego zainteresowania mediów. 3. W związku z zaangażowaniem w akcję różnych środowisk – unikanie konfliktów (interesów) i wyeksponowanie nadrzędnego celu. 4. Przekazanie w przystępny i angażujący sposób skomplikowanego problemu smogu i stricte technologicznych rozwiązań wypracowanych podczas Smogathonu. 5. Przezwyciężenie sceptycyzmu dziennikarzy mediów innych niż regionalne dotyczącego zagrożenia smogiem.
 8. 8. Przygotowanie Przygotowanie do współpracy: • Doprecyzowanie głównych celów: osiągnięcie publikacji w najważniejszych mediach ogólnopolskich, zwiększenie liczby zapisów na imprezę, koordynowanie komunikacji (również wśród partnerów Smogathonu), uświadomienie dziennikarzom spoza Krakowa ogólnopolskiego charakteru zagrożenia smogiem. • Rzetelny research – wiedzieliśmy, że będziemy pierwszym buforem w kontakcie z dziennikarzami. Musieliśmy być specjalistami w dziedzinie smogu. • Znalezienie patronów medialnych, którzy zapewnią imprezie rozgłos na długo przed nią, a ich patronat nie zniechęci innych mediów do podjęcia tematu. (Lokalna TVP3 daje sygnał programom TVP w całej Polsce. Antyweb i MamStartup umożliwiły dotarcie do potencjalnych uczestników).
 9. 9. Start komunikacji
 10. 10. Zapowiedzi Kampania crowdfundingowa: • organizatorzy Smogathonu postanowili realnie działać jeszcze przed samą imprezą; • ogłosili akcję crowdfundingową: w przypadku uzbierania 30 tys. zł na zasadzenie w Krakowie drzew, sponsorzy ofiarowaliby drugie tyle. Co zrobiła Profeina: • dla agencji PR była to świetna okazja do kontaktu z dziennikarzami i przypomnienia im o imprezie oraz młodych ludziach, którzy postanowili walczyć ze smogiem. Mimo, że nie udało się uzbierać wystarczającej sumy, już na dwa miesiące przed imprezą pojawiły się zapowiedzi Smogathonu.
 11. 11. Zapowiedzi Materiały dedykowane: Niezwykle ważna była dla nas super-mega- profesjonalna obsługa tych przedstawicieli mediów, którzy już zainteresowali się imprezą: • producenci filmowi pracujący dla Discovery zdecydowali się nakręcić odcinek swojego serialu o smogu właśnie na Smogathonie. Otrzymali od nas wiele przydatnych materiałów (czy wspominaliśmy już o świetnym researchu?), które pomogły w przygotowaniu scenariusza; • podobna sytuacja miała miejsce znacznie później – pomogliśmy w merytorycznym przygotowaniu dziennikarzom Dzień Dobry TVN (zobacz materiał); • napisaliśmy artykuł na wyłączność dla magazynu Focus (przeczytaj tutaj). Jeden z ekskluzywnych artykułów (proponowanych tylko jednemu tytułowi) napisanych przez Profeinę ukazał się na Focus.pl.
 12. 12. Zapowiedzi Redakcje, które przyjęły nasze zaproszenie. Zapraszanie dziennikarzy do Krakowa: Smog to ogólnopolski problem, ale dotychczas kojarzono go głównie z Krakowem. Skoro same statystyki nie wystarczały, postanowiliśmy zrobić coś więcej: • zaprosiliśmy dziennikarzy z czołowych polskich redakcji (informacyjnych, technologicznych) do Krakowa; • zaaranżowaliśmy spotkania z pomysłodawcami Smogathonu, mentorami, naukowcami – aby dziennikarze sami mogli wyrobić sobie opinię nt. skali problemu (m.in. dzięki Smogathonowi udało się przełamać dotychczasowy schemat, iż o smogu piszą tylko media regionalne).
 13. 13. Zapowiedzi Co zrobiła Profeina: Wokół każdego elementu związanego z wydarzeniem chcieliśmy zdobyć tyle rozgłosu medialnego, ile tylko było możliwe. Natychmiast po premierze klipu poinformowaliśmy o nim media. Zainicjowaliśmy wiele wartościowych relacji z dziennikarzami (niektóre zaprocentowały ich przyjazdem na imprezę). W klipie promującym Smogathon wystąpili m.in. Michał Sadowski i Paweł Tkaczyk. Będzie viral? Organizatorzy Smogathonu przygotowali wyjątkowy klip promujący wydarzenie. Wystąpiły w nim gwiazdy polskiego internetu oraz sceny startupowo-biznesowej: Piotr Wilam, Michał Sadowski, Paweł Tkaczyk, Bartłomiej Gola, Andrzej Targosz. Klip miał zadebiutować podczas konferencji Internet Beta 2016. Dzięki ciekawemu pomysłowi i obsadzie, world-of-mouth, sprawnej kampanii na Facebooku i komunikatowi prasowemu (odpowiadaliśmy jedynie za tę część), klip obejrzało 40 tys. osób, a udostępniło 200 z nich.
 14. 14. Zapowiedzi „Rzeczpospolita” zamieściła nie tylko całostronicowy artykuł o firmie Airly, ale też komentarz organizatora Smogathonu. Newsroom mentality: Wierzymy w ważne informacje. To one interesują dziennikarzy i publiczność, a nie samo wydarzenie, produkt czy firma. Na ponad miesiąc przed wydarzeniem (za wcześnie, żeby dziennikarze zapowiadali Smogathon) postaraliśmy się zainteresować media (ogólnopolskie i krakowskie) jednym z rozwiązań z 1. edycji wydarzenia. Część laureatów Smogathonu 2015 założyła firmę Airly, która jest dziś warta ponad 4 mln zł. W Krakowie zainstalowali 100 sensorów badających czystość powietrza (wcześniej było ich tylko 6). Właściciele to studenci krakowskiej AGH.
 15. 15. Czas na Smogathon
 16. 16. Obsługa wydarzenia Bootcamp: Gościliśmy wielu dziennikarzy oraz fotoreporterów i twórców wideo. Aranżowaliśmy rozmowy z organizatorami, zespołami i ekspertami (np. prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, naukowcy AGH). Śniadanie prasowe: Nie wszyscy mogli przyjechać na cały weekend, więc w ramach wydarzenia zorganizowaliśmy podsumowujące śniadanie prasowe. Zadbaliśmy o niezobowiązującą atmosferę, zróżnicowany dobór gości (organizator, NGO, miasto, anioł biznesu). Zabraliśmy dziennikarzy na spacer „śladami krakowskiego smogu”. Na śniadaniu prasowym zjawiło się ok. 15 dziennikarzy.
 17. 17. Obsługa wydarzenia Gala finałowa: Umożliwiliśmy mediom przeprowadzenie wywiadów (również wideo), ale też sami skorzystaliśmy z okazji, by porozmawiać ze zwycięzcami i zrozumieć ich rozwiązania. Dzięki temu już dzień później media dostały świeżą informację prasową. Jej poziom i aktualność potwierdziło wykorzystanie materiału w depeszy Polskiej Agencji Prasowej. Zadbaliśmy również o dobry networking dziennikarzy (było ich ok. 30) z partnerami imprezy. Ok. 700-osobowa widownia podczas gali finałowej w kinie Kijów.Centrum (28.11.2016)
 18. 18. Wyniki
 19. 19. 370 publikacji od września do grudnia 2016 roku (4 miesiące współpracy) Wyniki
 20. 20. 1 520 500 zł wartość ekwiwalentu reklamowego (AVE)* * Wyłączamy z tej sumy wzmianki na: blogach, w mediach społecznościowych, komentarze; jako agencja nie odpowiadaliśmy za kanały społecznościowe. ** Nie uważamy tego wskaźnika za istotny, ale podajemy go dla tych, którzy mają o nim inne niż my zdanie. Wyniki
 21. 21. 9 300 617 osób szacunkowa liczbaodbiorców przekazów medialnych* * Dane przygotowane przez Instytut Monitorowania Mediów. Wyniki
 22. 22. Wyniki Dzięki zaplanowanym działaniom media relations udało się dotrzeć m.in. do mediów takich, jak: Programy TV • Program „Dzień dobry TVN” • TVP3 (59 wejść na żywo w całej Polsce) • Discovery (odcinek serialu poświęcony Smogathonowi) • TVP3 Kraków (patron medialny) Radiostacje: • Radio Zet • RMF FM • TOK FM • Trójka • Jedynka • Polskie Radio 24 Prasa • Polityka • Gazeta Wyborcza • Rzeczpospolita • Dziennik Polski • What’s up Magazine Portale • Tech Crunch • Newsweek.pl • Fakt.pl • Business Insider Polska • Wp.pl • Gazeta.pl • Onet.pl • Interia.pl • Antyweb (patron medialny) • Metrowarszawa.pl • MamStartup.pl (patron medialny)
 23. 23. Wyniki (kliknij, by obejrzeć)
 24. 24. Tajemnica sukcesu
 25. 25. Niesamowity sukces imprezy – który przełożył się m.in. na liczbę i jakość publikacji – zawdzięczamy przynajmniej 4 elementom*: Tajemnica sukcesu Ważne wydarzenie + świetna organizacja Obecność Partnerów Efektywna komunikacja z mediami (PR) Social Media + video i marketing * oraz dobrej współpracy, zrozumieniu i zaufaniu pomiędzy osobami dbającymi o te elementy.
 26. 26. Magdalena Górak tel.: 608 720 649 e-mail: magda@profeina.pl ul. Patriotów 77/15 04-966 Warszawa www.profeina.pl

×