Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Raport m-commerce w praktyce 2013 - PEŁNA WERSJA

1.466 Aufrufe

Veröffentlicht am

Zobacz pierwszy w Polsce raport na temat m-commerce. Znajdziesz w nim szczegółowe analizy i komentarze ekspertów. Możesz też pobrać go na stronie http://www.mGenerator.pl

 • ⇒⇒⇒WRITE-MY-PAPER.net ⇐⇐⇐ I love this site. It always finds me the best tutors in accordance with my needs. I have been using it since last year. The prices are not expensive compared to other sites. I am glad I discored this site:)
     Antworten 
  Sind Sie sicher, dass Sie …  Ja  Nein
  Ihre Nachricht erscheint hier

Raport m-commerce w praktyce 2013 - PEŁNA WERSJA

 1. 1. stro RAPORT M-COMMERCE W PRAKTYCE 2013 wrzesień 2013 r. dla
 2. 2. Strona | 2 SPIS TREŚCI: 1. Rynek m-commerce w Polsce i na świecie 5 1.1.M-commerce w USA 5 1.2.Handel mobilny w Europie 7 1.3.Charakterystyka polskiego rynku m-commerce na tle innych krajów 10 2. M-commerce w praktyce 2013 – wyniki badania 16 2.1.Rozwiązania m-commerce stosowane przez sklepy internetowe 16 2.1.1. Ruch generowany przez użytkowników urządzeń mobilnych 18 2.1.2. Korzyści wynikające z posiadania rozwiązań mobilnych 21 2.2.Płatności mobilne 24 2.3.Wskazówki dotyczące wdrażania rozwiązań mobilnych 26 3. Podsumowanie 31 4. Metodologia badań 31 WSTĘP Korzystanie z internetu to obecnie najchętniej wybierana forma spędzania wolnego czasu, na którą decyduje się 90 proc. Polaków (źródło: PBI, próba 507 internautów w wieku 18-54 lata). Sytuacja ta nie jest jednak niczym nowym, trwa nieprzerwanie od kilku lat i wynika m.in. ze zmiany przyzwyczajeń. Nowością są za to możliwości, jakie pojawiły się razem z wejściem na rodzimy rynek urządzeń mobilnych. Niczym nieograniczony Polak ma teraz dostęp do sieci 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i korzysta z tego przywileju z nieskrywanym zadowoleniem. O dużej satysfakcji możemy mówić również w przypadku wielu firm, które szybko zauważyły potencjał drzemiący w rynku mobile. Obecnie sieć urządzeń mobilnych rozwija się nawet osiem razy szybciej niż cały internet razem wzięty i nic nie zapowiada, żeby ta sytuacja miała ulec zmianie w najbliższym czasie. Na Zachodzie boom na handel mobilny trwa w najlepsze, jednak również do Polski powoli dociera moda na mobile. Co więcej, według analiz Google’a, Polacy coraz częściej uprawiają tzw. showrooming, czyli oglądanie i wybór produktów w sklepach, ale kupowanie ich w sieci, po niższych cenach. Według analiz, rodzimi konsumenci coraz częściej wykorzystują urządzenia mobilne do realizacji zakupów. Jak jednak wygląda handel mobilny w praktyce, z perspektywy właścicieli e-sklepów? Nie było to wiadome do czasu powstania niniejszego raportu, będącego podsumowaniem badań nt. polskiego handlu mobilnego A.D.2013. Okazuje się, że teoria to jedno, a rzeczywistość i praktyka to co innego.
 3. 3. Strona | 3 Piotr Krawiec; mGenerator.pl Już dziś 2 na 3 kupowane telefony w Polsce są smartfonami, 5 milionów osób korzysta z internetu mobilnego, a średnio na mieszkańca przypada 1,4 karty SIM. Według szacunków wartość rodzimego rynku m- commerce ma osiągnąć w tym roku 0,5 miliarda złotych. Mimo tak pozytywnych informacji, polskie sklepy internetowe nie są jeszcze gotowe na nadchodzące zmiany. Pełny obraz stanu polskiego handlu mobilnego przedstawia niniejszy raport, przygotowany na nasze zlecenie. W USA 1 dolar zainwestowany w rozwiązania mobilne przynosi aż 20 dolarów zysku. Tylko w zeszłym roku konsumenci dokonali tam zakupów na łączną sumę 8 miliardów dolarów, a najnowsze prognozy mówią, że w tym wzrośnie ona do 12, by w 2015 osiągnąć 22 miliardy dolarów. Jednocześnie prognozuje się, że sprzedaż za pomocą urządzeń mobilnych będzie najdynamiczniej rozwijającym się kanałem dystrybucji. Europa Zachodnia również przeżywa prawdziwy boom m-commerce, co 15 sekund ktoś robi zakupy za pomocą smartfona lub tabletu. W samych Niemczech przemysł odzieżowy zarabia w ten sposób co minutę 70 euro, Francuzi natomiast w tym samym czasie wydają 10 euro na usługi turystyczne. Bieżący rok przyniesie duże zmiany na rynku handlu mobilnego w Polsce. Co prawda, statystycznie właściciele polskich e-sklepów zaczynają dopiero interesować się handlem mobilnym. Jednak może zachęcą ich do tego fakty dotyczące potencjału rynku m-commerce w Polsce. Co prawda, na chwilę obecną inwestycja w mobilną stronę, aplikację czy sklep - może wydawać się jedynie atrakcyjnym wyróżnikiem na tle konkurencji. Jednak jak pokazuje przykład rynków zachodnich, w ciągu najbliższych miesięcy stanie się wymogiem. Dlatego, zamiast wstrzymywać się z wdrożeniem rozwiązań mobilnych, warto pomyśleć o tym już dziś. Nawet kilku miesięczna zwłoka, może okazać się do dystansem trudnym do nadrobienia.
 4. 4. Strona | 4 Joanna Heine; CENEO W związku z rosnącą popularnością i dostępnością zarówno smartfonów, jak i bezprzewodowego Internetu spodziewamy się dalszych wzrostów zarówno ruchu z urządzeń mobilnych, jak i coraz większej liczby zamówień składanych przez mobilnych użytkowników. Czy 2013 będzie rokiem m-commerce? Nie wiem, jednak na pewno znaczenie mobile rośnie i warto inwestować z rozwiązania mobilne, by nie tracić klientów ani zamówień. Jacek Szlendak; ZŁOTE WYPRZEDAŻE Zawsze mamy dylemat co wybrać. Czy dostosować stronę do technologii mobilnych wykorzystując podejście RWD (responsive web design), czy stworzyć dedykowaną aplikację mobilną. My także stanęliśmy przed tym dylematem i zdecydowaliśmy że zrobimy to i to. Większość ludzie w Polsce nie korzysta z dedykowanych aplikacji, a jedynie otwiera strony na swoich telefonach czy tabletach. Z naszej perspektywy nie zrobiliśmy tego, bo akurat taka była w tej chwili potrzeba. Myślimy o przyszłości, w której technologie mobilne odegrają niewątpliwie znaczącą rolę. Chcemy przyzwyczajać naszych użytkowników do tego i prezentować im nowe możliwości sprzedaży. Tomasz Karolak; ZANOX 300 mln zł tyle wyniosła wartość zakupów przez urządzenia mobilne w 2012 roku, włączając w to telefony komórkowe w Polsce. Jeśli w tym roku rynek przebije barierę 500 mln zł, będzie to świetny wynik. Według naszych szacunków, 90 proc. witryn e-commerce nie posiada strony mobilnej i nie wszystkie witryny mobilne posiadają możliwość realizacji transakcji. Polski użytkownik często nie za bardzo może kupować przez komórkę.
 5. 5. Strona | 5 Sebastian Świderski; STILAGO W przypadku Stilago.pl zanotowaliśmy 35% wzrost ruchu z urządzeń mobilnych r/r. Wzrost stanowią głównie tablety. Ze względu na specyfikę prowadzonego biznesu udział w całości ruchu jest jeszcze stosunkowo niewielki. Matt Komorowski; PAYPAL W związku z rosnącą popularnością i dostępnością zarówno smartfonów, jak i bezprzewodowego Internetu spodziewamy się dalszych wzrostów zarówno ruchu z urządzeń mobilnych, jak i coraz większej liczby zamówień składanych przez mobilnych użytkowników. Czy 2013 będzie rokiem m-commerce? Nie wiem, jednak na pewno znaczenie mobile rośnie i warto inwestować z rozwiązania mobilne, by nie tracić klientów ani zamówień. Stefan Nowak; NOKAUT W naszej strategii mobilnej jest wpisany równoległy rozwój stron mobilnych (m.nokaut) oraz rodziny aplikacji - tak aby zostały móc w pełni zaspokoić potrzeby i oczekiwania użytkowników korzystających z różnych naszych produktów. Rynek m-commerce, ze swoim olbrzymim potencjałem, dopiero się kształtuje, ale za to w sposób bardzo dynamiczny. Dla handlu oznacza to wyzwania - może nie tak poważne jak przy rewolucji e-commerce jednak firmy muszą być do nich odpowiednio przygotowane.
 6. 6. Strona | 6 Michał Rokosz; FOODPANDA Obecnie już co 10-te zamówienie na Foodpanda realizowane jest przez aplikację mobilną. Jest to znacznie wyższy procent niż w większości krajów gdzie obecny jest nasz serwis (6 miejsce wśród 28 krajów, 2-krotnie większy udział zamówień z aplikacji niż w Rosji). Dodatkowo użytkownicy zamawiający przez aplikację znacznie częściej ponawiają zamówienia niż użytkownicy zamawiający przez stronę internetową. Tomasz Dalach; ONLINE PARTNERS W ostatnich miesiącach jednym z najpopularniejszych tematów są rozwiązania płatności mobilnych, w tym te, wprowadzane przez największe banki i firmy telekomunikacyjne. Trendy te z pewnością pozytywnie wpłyną na dalszy dynamiczny wzrost m-commerce. Katarzyna Dworzyńska; BLOGERKA Jeśli oferta danego sklepu świetnie wygląda na urządzeniach przenośnych, bo np. właściciel tworząc stronę internetową kierował się filozofią RWD, to dla nie będzie to pełnia szczęścia. Kolejnym krokiem może być stworzenie dedykowanej aplikacji mobilnej. W moim odczuciu jest to rozwiązanie dla tych sklepów, które już teraz są mocno obecne zarówno w klasycznym Internecie jak i mobile. Tworząc aplikację jeszcze bardziej ułatwiają zakupy świadomym klientom.
 7. 7. Strona | 7 1. RYNEK M-COMMERCE W POLSCE I NA ŚWIECIE 140 proc. nasycenia rynku kartami SIM pozwala wyobrazić sobie potencjał i przyszłą skalę tego zjawiska w naszym kraju. Gdy dodamy do tego fakt, że od stycznia 2012 udział ruchu generowanego przez internet mobilny w polskiej sieci wzrósł o 220 proc. (Gemius), powstaje pełny obraz możliwości, jakie stoją przed polskim m-commerce. Część ekspertów uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba urządzeń mobilnych będzie większa niż populacja na ziemi. Są na to spore szanse. Sprzedaż smartfonów tylko w ostatnim roku wzrosła o 218 milionów, tj. o 35 proc. w porównaniu do 2011. Jednocześnie zakupy za ich pomocą stanowiły w Stanach Zjednoczonych aż 45 proc. handlu elektronicznego. Spójrzmy zatem jak wygląda handel mobilny na świecie i jak na jego tle wypada nasz rodzimy m- commerce. 1.1. M-COMMERCE W USA Tylko w tym roku wydatki na marketing mobilny w Stanach Zjednoczonych przekroczą 10 miliardów dolarów. Prognozuje się również, że w ciągu dwóch lat kwota ta się podwoi. Zachodni przedsiębiorcy z coraz większym rozmachem inwestują w handel mobilny. To natomiast ma swoje odzwierciedlenie w globalnych dochodach z całej sprzedaży (offline i online), które w 2013 roku prognozuje się nawet na 217 miliardów. 1 dolar zainwestowany w rynek mobile, to aż 20 dolarów zysku, wynika z najnowszych badań Mobile Marketing Association (MMA) i IHS Global Insight. Mimo, że w Polsce w ciągu 2011 roku rynek handlu mobilnego wzrósł o 722 procent, m-commerce nadal generuje najmniejsze zyski, w porównaniu do innych krajów Europy.
 8. 8. Strona | 8 Wykres 1.1. Wydatki marketing mobilny w USA - prognoza do 2015 roku (w mln dolarów) Źródło: MMA, Mobile Marketing Economic Impact Study Nie ma wątpliwości, że urządzenia mobilne pomagają firmom w osiąganiu ich celów marketingowych, a tym samym napędzają sprzedaż. Wyniki uzyskane w badaniu Mobile Marketing Association (MMA) i IHS Global Insight pokazują, że m-commerce ma szczególne znaczenie w procesie budowy świadomości marki, gdyż zwiększa jej rozpoznawanie, a także buduje innowacyjny wizerunek, jak również zwiększa intencje zakupowe konsumentów. Najwięcej pieniędzy zainwestowanych w reklamę mobilną w 2013 roku zostanie przeznaczonych na wdrożenie stron mobilnych i aplikacji. Będzie to blisko 90 procent wszystkich wydatków, czyli prawie 4,5 miliarda dolarów (badanie Mobile Marketing Impact Study; MMA; May 2013). Wykres 1.2. wydatki na marketing mobilny w USA, w 2013 roku (w mln dolarów) Źródło: MMA, Mobile Marketing Economic Impact Study 2010 2011 2012 2013 2014 2015 991 1743 3060 4871 7078 9207 101 263 585 2166 1721 326 629 1168 2092 3157 4836 537 strony mobilne aplikacje mobilne suma wydatków na reklamę mobilną 1% 2% 5% 37%55% reklama email na smartfony/tablety głosowa komunikacja mobilna komunikacja mobilna aplikacje mobilne strony mobilne
 9. 9. Strona | 9 Inwestycje w handel mobilny przekładają się bezpośrednio na wzrost przychodu ze sprzedaży detalicznej. W 2012 roku konsumenci w USA dokonali zakupów przez smartfony na łączną sumę 8 miliardów dolarów, co stanowiło 3 proc. całości sprzedaży internetowej. W tym roku prognozuje się obroty z handlu mobilnego na poziomie 12 miliardów, natomiast w 2015 mają one wzrosnąć nawet dwukrotnie, do 22 miliardów USD. Jednocześnie, sprzedaż za pomocą urządzeń mobilnych ma być najbardziej dynamicznie zmieniającym się kanałem dystrybucji, o stale rosnącym znaczeniu dla całego handlu. Wykres 1.3. Wzrost przychodu ze sprzedaży detalicznej - prognoza dla USA do 2016 roku (w mld dolarów) Źródło: Forrester Research Inc.; eMarketer 1.2. HANDEL MOBILNY W EUROPIE Co 15 sekund, ktoś w Europie robi zakupy za pośrednictwem urządzeń mobilnych. W zachodniej części kontynentu, zwłaszcza w Niemczech, Francji, czy też Wielkiej Brytanii, poziom rozwoju m-commerce jest zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku USA. Przykładowo, Niemcy co minutę wydają w ten sposób 70 euro na ubrania, natomiast Francuzi zostawiają w tym samym czasie 10 euro w serwisach związanych z usługami turystycznymi. W opozycji do Stanów, czy Europy Zachodniej stoi region Europy Środkowo-Wschodniej. Tutaj rozwój handlu mobilnego jest na znacznie niższym poziomie, niemniej jednak rośnie dosyć dynamicznie. 2012 2013 2014 2015 2016 $8 $12 $17 $22 $27 $226 $252 $278 $304 $327 $3 155 $3 313 $3 479 $3 635 $3 799 wzrost sprzedaży na rynku m- commerce wzrost sprzedaży na rynku e-commerce całkowity wzrost sprzedaży
 10. 10. Strona | 10 W regionie Europy Środkowo-Wschodniej penetracja urządzeń mobilnych z dostępem do sieci wynosi 16,74 proc. (raport "Analiza cen usług mobilnego Internetu w Polsce"; UKE; kwiecień 2013). W Polsce wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie niższy i kształtuje się na poziomie 10,63 proc.. Warto jednak zaznaczyć, że całość generowana jest przez smartfony (na razie brak analogicznych danych odnoszących się do tabletów w Polsce). Wykres 1.4. Penetracja Internetu w zależności od platformy Źródło: Raport "Analiza cen usług mobilnego internetu w Polsce"; UKE; kwiecień 2013 Co więcej, w Europie Środkowo- Wschodniej już 7,7 proc. treści jest obecnie oglądanych przy użyciu urządzeń mobilnych, co stanowi wzrost o 300 proc. w porównaniu ze styczniem 2012 r. Mimo że Polska zaczynała od bardzo zbliżonego poziomu, to jednak wzrost jest nieco słabszy. W kwietniu 2013 udział ruchu mobilnego wynosił w naszym kraju 5,3 procent, co oznacza wzrost o ponad 200 proc., w stosunku do stycznia zeszłego roku. Patrząc jednak na najnowsze dane z naszego rynku widać, że dynamika powraca – od stycznia 2013 roku odnotowano wzrost na poziomie 103 proc. Pozwala to przypuszczać, że do końca b.r. udział ruchu mobilnego osiągnie poziom 9 proc., przy zachowaniu obecnego tempa wzrostu. Polska CEE 55,08% 65,86% 10,63% 13,39% 35% PC i laptopy smartfony tablety
 11. 11. Strona | 11 Wykres 1.5. Udział ruchu mobilnego Źródło: GemiusTraffic; GemiusRanking Źródło: GemiusTraffic; GemiusRanking W ciągu ostatnich 6 lat istotnie zmieniły się preferencje polskich konsumentów dotyczące urządzeń zapewniających dostęp do internetu. Jeszcze w 2007 roku duże znaczenie miały przede wszystkim rozwiązania ultramobile (np. lekkie netbooki, palmtopy i inne urządzenia z kategorii PDA), wybierane przez 80 proc. społeczeństwa. Na drugim miejscu były smartfony, a na trzecim konsole. Obecnie można zaobserwować nie tylko większe zróżnicowanie preferowanych urządzeń, ale również znaczący wzrost udziału smartfonów. Stanowią one blisko 61 proc. całości. Na drugim miejscu znajdują się tablety (26 proc.). Z kolei zainteresowanie urządzeniami z kategorii ultramobile spadło do poziomu 10 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być większa dostępność oraz niższe ceny smartfonów 2,50% 4,40% 5,30% 2,60% 6,90% 7,70% 0% 1% 2% 3% 4% 5% 6% 7% 8% 9% Polska CEE 0,00% 5,00% 10,00% maj-13 cze-13 lip-13 sie-13 wrz-13 paź-13 lis-13 gru-13 Wykres 1.6. Prognoza wzrostu udziału ruchu mobilnego Polsce
 12. 12. Strona | 12 i tabletów. W ciągu ostatnich 6 lat, z dóbr luksusowych stały się urządzeniami codziennego użytku. Sami producenci powoli wycofują się z produkcji netbooków. Wykres 1.7. Trend zmiany rozmiaru urządzenia – 2007 i 2013 rok Źródło: GemiusTraffic; GemiusRanking 1.3. CHARAKTERYSTYKA POLSKIEGO RYNKU M-COMMERCE NA TLE INNYCH KRAJÓW Polski rynek m-commerce nie jest jeszcze nasycony, co daje mu duży potencjał rozwojowy. Według zanox, europejskiego lidera marketingu efektywnościowego, łączna wartość zakupów generowanych przez urządzenia mobilne, zrealizowanych w 2012 roku, wyniosła w Polsce 300 mln zł, włączając w to telefony komórkowe. zanox dodaje, że w ciągu roku liczba transakcji wykonanych za pomocą urządzeń mobilnych zwiększyła się aż o 140 procent. Z szacunków firmy wynika dodatkowo, że w bieżącym roku rynek przekroczy barierę 500 milionów zł. Wzrost ten pokazuje, jak dynamicznie rozwijającą się branżą jest m-commerce. Prognozy na najbliższych 12 miesięcy ucieszą przede wszystkim tych, którzy już posiadają mobilne wersje swoich serwisów, a wahających się z pewnością do takiej inwestycji przekonają. Według raportu portalu eMarketer, globalny rynek handlu mobilnego ma wzrosnąć w 2013 r. o 37 proc., osiągając pod koniec roku wartość 37,4 miliarda dolarów. Dodatkowo, liczba kupowanych smartfonów również stale się zwiększa i tylko w pierwszym kwartale tego roku wyniosła ponad 100 milinów sztuk. Zakłada się, że w 2014 więcej osób będzie korzystało z internetu przez urządzenia mobilne, niż za pomocą laptopów, czy komputerów stacjonarnych. Polacy już teraz chętnie korzystają z mobilnej sieci. 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% 2007 2013 80% 10% 15% 61% 26% 5% 1,50% 1,50% ultramobile smartrfon tablet konsola tv
 13. 13. Strona | 13 Według zestawienia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, które przedstawiało liczbę aktywnych użytkowników internetu w smartfonach, Polska zajęła wysokie, 15 miejsce, na 200 krajów, wyprzedzając m.in. Austrię, Czechy, czy Francję. Jak widać, jest to idealny moment na wdrożenie rozwiązań m- commerce. Należy jednak pamiętać, że polski rynek handlu mobilnego stoi przed wieloma wyzwaniami. Choć obecnie udział m- commerce w całości sprzedaży internetowej wynosi zaledwie 1,5 proc. (raport zanox), jednak trend wzrostowy jest bardzo wyraźny. Szacuje się, że nie tylko w 2013, ale również w kolejnych latach wzrost liczby zakupów dokonywanych przez urządzenia mobilne będzie na poziomie 100-200 proc. w skali roku. Takie tempo spowoduje, że w ciągu najbliższych lat handel mobilny stanie się istotną częścią sprzedaży internetowej. Jak pokazują badania, popularność poszczególnych urządzeń, które łączą się z mobilnym internetem, jest niezależna od operatorów. Mimo drobnych różnic w obrębie pojedynczych rozwiązań, ogólny trend jest ten sam. Najpopularniejsze są urządzenia mobilne, których średni udział wynosi 61 proc. W przypadku tabletów i urządzeń ultramobilnych, odsetek jest zbliżony (średnio po 16 proc.). Wykres 1.8. Najpopularniejsze typy urządzeń z podziałem na operatorów Źródło: GemiusTraffic 0% 20% 40% 60% 80% 100% Play Plus T-mobile Orange mobilne ultramobilne tablety inne
 14. 14. Strona | 14 Wśród systemów operacyjnych działających na smartfonach, które najczęściej łączą się z internetem, niepodzielnie w Polsce króluje Android, którego zasięg ocenia się na 63 proc. Na drugim miejscu jest system operacyjny Apple (12 proc.), a na trzecim Symbian (6 proc.). Stawkę zamyka Windows Phone Microsoftu, który swoją popularność nad Wisłą zawdzięcza przede wszystkim wprowadzeniu linii Lumia przez Nokię. W przypadku tabletów mamy do czynienia z diametralnie inną sytuacją. Najczęściej z Internetem łączą się tu użytkownicy systemu iOS, którego zasięg wynosi 87 proc. Pozostałe 13 proc. ruchu przypisuje się Androidowi. Wykres 1.9. Systemy operacyjne na smartfony generujące największy ruch w Polsce Żródło: GemiusTraffic Wykres 1.10. Systemy operacyjne na tablety generujący największy ruch w Polsce Źródło: GemiusTraffic 63%12% 6% 4% 15% Android iOS Symbian Windows Phone Inne 13% 87% Android iOS
 15. 15. Strona | 15 W Polsce urządzenia mobilne są odpowiedzialne za 5,3 proc. całego ruchu w sieci. Gdy jednak spojrzymy na najpopularniejsze serwisy internetowe, można zaobserwować duże zróżnicowanie. Wartość ta kształtuje się tu między 1 a 11 procent. Największym zainteresowaniem cieszą się portale, w których przeważającymi treściami są zdjęcia – Pudelek.pl oraz Fotka.pl. Kolejną kategorią, która ma ponadprzeciętną liczbę odwiedzin, są portale informacyjne, jak Gazeta.pl, Wirtualna Polska, Onet i Interia. Z kolei najmniejsze zainteresowanie można zaobserwować w przypadku serwisów e-commerce – Otomoto.pl, Tablica.pl oraz Allegro. Źródło: Megapanel PBI Porównując te dane z najpopularniejszymi kategoriami tematycznymi, zarówno wśród osób korzystających ze smartfonów, jak i z tabletów, widzimy, że rzeczywiście w obu przypadkach największym zainteresowaniem cieszą się portale informacyjno-publicystyczne. Wysoko znajdują się również serwisy lifestylowe oraz kulturalno-rozrywkowe. 0% 2% 4% 6% 8% 10% 12% Wykres 1.11. Udział ruchu mobilnego w wybranych popularnych serwisach internetowych
 16. 16. Strona | 16 W przypadku e-commerce istnieje jednak duże zróżnicowanie – o ile w przypadku smartfonów zainteresowanie handlem jest na poziomie 9,6 proc., o tyle przy tabletach odsetek ten wzrasta do 27 proc. Szczegółowe porównanie kategorii tematycznych z uwzględnieniem podziału na smartfony i tablety, znajduje się w poniższych tabelach Tabela 1.1. Najpopularniejsze kategorie tematyczne wśród użytkowników smartfonów (dane procentowe) Kategorie tematyczne Odsetek urządzeń Odsetek odsłon Odsetek wizyt Odsetek czasu informacje i publicystyka 46,9 25 24,5 37,7 kultura i rozrywka 24,4 12,7 12,6 13,4 styl życia 20,4 8 8,1 13,5 sport 19,6 9,3 12,3 13,7 komunikacja 16,5 13,9 12,3 11,3 społeczności 16,4 13,7 11,9 9,6 e-commerce 9,6 6,7 6,2 4,9 biznes, finanse, prawo 8,7 2 2,4 4,5 nowe technologie 7,9 1,7 1,9 3,8 edukacja 5,3 1,1 1,5 2,6 Źródło: Gemius Tabela 1.2. Najpopularniejsze kategorie tematyczne wśród użytkowników tabletów (dane procentowe) Kategorie tematyczne Odsetek urządzeń Odsetek odsłon Odsetek wizyt Odsetek czasu informacje i publicystyka 44,6 14,4 17,1 26,6 kultura i rozrywka 36,1 14,3 13,1 15,6 styl życia 35,3 12,7 11,6 19,5 sport 21,3 5,3 7,6 10,3 komunikacja 19,4 9,8 10 8,6 społeczności 19 5,7 6,3 6,8 e-commerce 27 22,7 18,2 11,3 biznes, finanse, prawo 18,2 3 3,8 7,6 nowe technologie 11,1 3,5 3,7 4,3 edukacja 10,8 1,4 3,1 3,7 Źródło: Gemius
 17. 17. Strona | 17 badanie: kto? 347 właścicieli e-sklepów w Polsce jak? metoda CAWI dla kogo? mGenerator.pl przez kogo? Praktycy.com m-commerce w praktyce - raport IX 2013
 18. 18. Strona | 18 2. M-COMMERCE W PRAKTYCE 2013 – WYNIKI BADAŃ Właściciele polskich e-sklepów dopiero zaczynają inwestować w handel mobilny. Może zachęci ich do tego i zmotywuje fakt, że już teraz 31 proc. Polaków posiada smartfony, a liczba ta stale rośnie. Na chwilę obecną inwestycja w rozwiązania m-commerce może wydawać się atrakcyjnym wyróżnikiem spośród konkurencji, jednak jak pokazuje przykład rynków zachodnich, w ciągu najbliższych 12- 18 miesięcy stanie się to wymogiem. Dlatego, zamiast wstrzymywać się z wdrożeniem stron i aplikacji mobilnych, warto pomyśleć o tym już dziś, gdy jest to dodatkowy element przewagi, na tak konkurencyjnym rynku, jakim jest handel internetowy. 2.1. ROZWIĄZANIA M-COMMERCE STOSOWANE PRZEZ SKLEPY INTERNETOWE Wykres 2.1. Czy korzystacie Państwo z rozwiązań mobilnych w swoim sklepie internetowym? Źródło: Raport m-commerce w praktyce 2013; Praktycy.com dla mGenerator.pl; 19% 3% 2% 76% mobilna wersja strony mobilna wersja strony oraz aplikacja mobilna aplikacja brak
 19. 19. Strona | 19 Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie http://mgenerator.pl/

×