Pripremu izradila:
Broj sata:
Kristina Novak
38.
PRIPREMA
ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Škola: OŠ „Matija Gubec“ Cernik
Mjesto:
Cernik
Razred: 5. a i 5. b
Informatika
Predmet:
Nastavna jedinica:
Tip sata:
Primjerena i odgovorna uporaba Interneta (uz Dan sigurnijeg
Interneta)
obrada
Ključni pojmovi
Netiquette, pravila ponašanja na Internetu
PLAN VOĐENJA (ORGANIZACIJE) NASTAVNOGA PROCESA
Cilj obrade metodičke jedinice:
Osvjestiti kako je važno u Internetskoj komunikaciji postupati primjereno i odgovorno
radi vlastite i tuđe sigurnosti i stvaranja boljeg Interneta zajedno. Usvojiti pravila lijepog
ponašanja na Internetu.
Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:
Obrazovni (materijalni) zadatci:
Učenici će:
-
osvjestiti da se na internetu ne smiju objavljivati osobni podatci (datum rođenja, adresa,
broj telefona...)
prepoznati zlatna pravila lijepog ponašanja na Internetu
osvjestiti opasnosti koje se kriju iza tajnosti Interneta (ne znamo s kime komuniciramo)
Funkcionalni (psihomotorički) zadatci:
Učenici će:
-
izraditi plakat s pravilima lijepog ponašanja na Internetu
izabrati ispravan način djelovanja u pojedinim situacijama na Internetu
Odgojni (afektivni) zadatci:
Razvijati kod učenika:
- kritički stav prema opasnostima na Internetu
- rad u grupi i prijateljske odnose
- komunikaciju i suradnju, kreativnost i maštu
- interes za korištenje informatičke tehnologije u svakodnevnom životu i različitim
životnim situacijama
1
Organizacija sata
Faze rada i sadržaj
Materijalno tehnička priprema
- učiteljica upisuje sat
- učiteljica provjerava prisutnost učenika na satu
- učenici pripremaju računala za rad
Metodičko
oblikovanje
Vrije
me
Razgovor
Psihološka priprema učenika (motivacija i najava teme)
Motivirati učenike za današnji zadatak – izrada pravila
ponašanja na Internetu u obliku postera. A prije toga, zajedno
ćemo odigrati jednu zanimljivu igricu.
(Učiteljica pokreće obrazovnu igru Zaštita osobnih podataka i
prolazi kroz nju s učenicima. Tema igre je zaštita osobnih
podataka, a obrađena je kroz niz kratkih priča koje djecu
stavljaju u problemske situacije kakve susreću na internetu. Uz
svako pitanje pripremljen je i savjet koji im objašnjava moguće
probleme i posljedice raznih postupaka i oblika ponašanja na
internetu.
Pisanje naslova današnje teme na ploču (učenici pišu u
bilježnice).
- Glavni dio
Razgovor o pojmu bontona u svakodnevnim situacijama. Učenici
objašnjavaju što je bonton. Učiteljica navodi da jednako tako
postoje i pravila tj. bonton lijepog ponašanja na Internetu koji se
naziva netiquette. (Napisati na ploču)
Učiteljica dijeli učenike u grupe (po četvero) i daje učenicima
usmene upute za rad te nastavni listić s pravilima lijepog
ponašanja na Internetu. Zadatak svake grupe je izraditi poster s
pravilima. Učiteljica svakoj grupi daje papir kao podlogu
postera, a u razredu su dostupni i flomasteri, bojice i kolaž papir.
Učiteljica obilazi grupe, prati njihov rad i savjetima pomaže po
potrebi. Nakon što pojedine grupe završe zadatak lijepe svoj
poster na školsku ploču.
Svi radovi se nakon završetka sata fotografiraju i objavljuju na
web stranici škole.
2
Igranje
obrazovne igre
- frontalno
oko 15 minuta
Učiteljica pita učenike da li i u koje svrhe kod kuće koriste web,
koliko vremena dnevno provode na računalu i gdje se računalo
nalazi. Učiteljica ponavlja učenicima kako bi računalo trebalo biti
u dnevnoj sobi i koristiti se zajedno s roditeljima.
Razgovor,
frontalno
Izrada postera,
rad u grupi
oko 25 minuta
Uvodni dio
Sadržajna priprema
Završni
dio
Komentar današnjeg rada. Učenici kratko komentiraju kako im
se svidio rad u grupi te daju svoj komentar postera drugih
grupa.
razgovor
Što smo naučili? Koja su osnovna pravila lijepog ponašanja
na Internetu?
5
minuta
Potrebna nastavna sredstva, pomagala i ostali materijalni uvjeti rada:
računala, projektor, bilježnica, ploča, flomasteri za bijelu ploču, nastavni listići,
magneti, papiri za postere
Korelativne veze metodičke jedinice s ostalim predmetima i područjima:
Nastavne metode:
razgovor, igra, izrada postera, čitanje
Metodički oblici rada:
rad u grupi, frontalni rad
Literatura za učenike:
1. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
2. http://www.hr-netiquette.org/
3. Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1
Literatura za učiteljicu:
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Udžbenik informatike za peti razred osnovne škole, Profil,
2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Radna bilježnica informatike za peti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Udžbenik informatike za šesti razred osnovne škole, Profil,
2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Radna bilježnica informatike za šesti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Udžbenik informatike za sedmi razred osnovne škole,
Profil, 2013.
Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Radna bilježnica informatike za sedmi razred osnovne
škole, Profil, 2013.
Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
Priručnik za roditelje
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/
Priručni za profesionalce
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/2012-4-travanj/Prirucnik_za_profesionalce.pdf
Obrazovne igre:
3
Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1
Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Zamke elektroničke pošte: http://bit.ly/igra3
Plan ploče:
Primjerena i odgovorna uporaba Interneta
Netiquette – bonton, pravila lijepog ponašanja na Internetu
U prilogu:
Pravila lijepog ponašanja na Ineternetu
Bilješke nakon održanog sata:
4
Netiquette – pravila lijepog ponašanja na Internetu
Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica s vlastitim pravilima
ponašanja. Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu pa su i na
Internetu razni oblici agresivnog i uvredljivog ponašanja te povrede privatnosti neprihvatljivi.
Komunikacijom putem Interneta se koristi velik broj ljudi, često na neodgovarajući način, zbog
nepoznavanja osnovnih pravila. Stoga i kultura komuniciranja putem Interneta zahtijeva učenje.
N EKA
PRA VILA
Prilikom slanja kopija i reprodukcija dokumenata, tekstova, slika i sl. potrebno je paziti na
autorska prava vlasnika dokumenta. Kršenje autorskih prava nije samo odraz lošeg
ponašanja nego je i protuzakonito. Npr. nezakonito je slanje komercijalnog softvera ili
stručnih tekstova koji nisu javno dostupni.
Nije poželjno slati poruke za koje niste sigurni da ih primatelj želi primiti i pročitati.
Lančana pisma i ponude komercijalnih lanaca ne bi smjeli slati e-mailom. Slanje oglasa u
svrhu stjecanja zarade nije dopušteno, a odnedavno je, u nekim zemljama, pod određenim
uvjetima i kažnjivo.
Poželjno je izbjegavati slanje preduge poruke. Primatelj je često revoltiran zbog dugog
učitavanja velikih poruka.
Ako sadržaj nije samo tekst, nego i drugi dokumenti, npr. slike, tada ti dijelovi poruke
trebaju biti uključeni kao MIME privitci (attachment). MIME je kratica za Multimedia
Internet Messaging Extensions.
Imajte na umu da je primatelj ljudsko biće, čija se kultura, jezik i smisao za humor mogu
razlikovati od vaših. Problema može biti i s oblikom zapisa datuma, s mjernim jedinicama i
idiomima. Budite osobito oprezni sa sarkazmom.
Ne koristite isključivo velika slova. VELIKA SLOVA IZGLEDAJU KAO DA VIČETE.
Koristite smileye da naznačite ton, ali koristite ih s mjerom. :-) je primjer smileya (nakrivite
glavu). Nemojte misliti da će time primatelj nužno biti zadovoljan sadržajem poruke ili da
ćete time poništiti uvredljivu poruku.
Ne šaljite velike količine podataka ljudima koji ih nisu zatražili.
Razmislite prije nego li napišete bilo što. Pažljivo sročite svoju poruku. Nastojte da bude što
jasnija i jednoznačna. Izbjegavajte nesporazume, koliko je to moguće.
Pišite u prijateljskom tonu.
Prije nego li pošaljete poruku, provjerite jeste li sve napisali kako se htjeli. – Razmisli prije
nego klikneš.
5