Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Michal Černý: Přináší soc. sítě jen pozitivní zkušenosti?

 • Als Erste(r) kommentieren

Michal Černý: Přináší soc. sítě jen pozitivní zkušenosti?

 1. 1. (Nejen) etické problémy sociálních sítí Michal Černý Seminář Sociální sítě a jejich využití v knihovnách 7. 9. 2011
 2. 2. Problémy strategie a perspektivy
 3. 3. IPO a peníze Sociální sítě nejsou obecně příliš ziskové (výjimkou je např. YouTube). Protahování vstupu na burzu kvůli hospodaření. Neexistuje funkční business model pro provozovatele ani pro inzerenty. S tím jak se blíží IPO Facebooku se stále více mluví o bublině sociálních sítí. Začnou někdy solidně vydělávat?
 4. 4. Perspektivy Není možné dlouhodobě udržet službu, která je ve ztrátě. Počet uživatelů Facebooku ve vyspělých zemích klesá či stagnuje – USA, Kanada, UK,... Přijde něco jiného? Co bude s uživatelskými účty? A přáteli?
 5. 5. Informační problémy v informační společnosti
 6. 6. Podmínky použití Komu patří data, která na Facebook nahrají uživatelé? Facebooku. Lze smazat účet? Teoreticky ano, prakticky ne. Všechna data jsou navěky provozovatele a ten si s nimi může dělat téměř co chce. Problém digitálních stop a prodeje dat personalistům či PR.
 7. 7. Práce s informacemi Jak analyzovat a získávat informace z uzavřené služby? Jak garantovat jejich spolehlivost? Vztah webové služby a státu. Lze data nějakým způsobem rozumně zpracovávat a dolovat?
 8. 8. Bezpečnostní problémy
 9. 9. Co se může stát s účtem Zneužití účtu, jeho možné odcizení a fatální následky. Blokování účtů – Zdeněk Škromach. Zrušení účtu. Účet není garantovaným vlastnictvím, ale spíše pronajatým statkem, ze kterého můžete být na hodinu vyhozeni s velkými hospodářskými škodami. Platba za služby?
 10. 10. Zneužití informací Informace z účtů mohou být zneužity, práva porušená. Hodně lidí o zveřejněných informacích příliš neuvažuje. Problém odcizení identity. Ekonomické následky. Falešné stránky, soutěže. Složitá pravidla.
 11. 11. Sociální důsledky a problém socializace
 12. 12. Sociální problémy Jak naložit s rodiči na Facebooku? Lze odmítnout přátelství? Jak se zbavit již existujících přátel kultivovaně? Problémy s kruhy u Google Plus. Problémy se socializací – sociální sítě jak únik před realitou.
 13. 13. Etické problémy
 14. 14. Tady a tam Platíme přes Internet, práci hledáme přes Linked.in a telefonujeme Skypem. Řada profesí je čistě online. Jsou digitalizovány knihy. Nemá smysl rozlišovat mezi virtuálním a hmotným. Existuje jen jedna realita a tou je spojení obou aspektů. To determinuje způsob, jakým se můžeme chovat na síti.
 15. 15. Já a ti druzí Sociální sítě jsou vždy orientovány na činnost jednotlivce, která ale často zasahuje do práv druhých osob. Zveřejněním své fotografie často zveřejním i informace o druhých. Sociální služby zasahují do identifikace uživatelů. Problém s tranzitivitou přátelství a soukromím.
 16. 16. Ztráta času Na řadě amerických univerzit je Facebook zablokován, aby nebral studentům čas. Jaký bude vztah času a Google+? Je jaký je poměr efektivního využití času na komunitních webech k času prolelkovanému? Je zajímavé si spočítat, kolik věcí by člověk mohl místo sociálních sítí udělat nebo co by se mohl naučit.
 17. 17. Kyberšika a důvěryhodnost Sociální sítě mohou velmi snadno posloužit ke kyberšikaně. Problémem jsou falešné profily – nikdy nevíme, s kým mluvíme. Často nešifrované spojení. Snadná zneužitelnost.
 18. 18. Kdo je přítel? Neexistuje jen jedna sorta lidí, se kterými máme stejný vztah, stejné věci na sdílení. (Řešení Google+) Problém se slovem „Přítel“ „Mažu si Vás z mobilu“ x „Nejsi můj přítel“ Problematika sdílení soukromí.
 19. 19. Otázky hodnot a jiné. Přinášejí sociální sítě nějaké pozitivní hodnoty? ANO. Převažuje balík pozitiv nad negativy? NEVÍM. Jsou si lidé vědomi dopadů sociálních sítí a čtou jejich podmínky k použití? NE. Jakým způsobem bude možné přenést známé či přátelé do jiné sítě? Jak bude možné zachovat vazby? Bude možné transportovat nějaký další obsah?
 20. 20. Sociální sítě nejsou černobílé.
 21. 21. Děkuji za pozornost.

×