Individualni i grupni rad s roditeljima temeljen na
1. Individualni i grupni rad s roditeljima
temeljen na
Teoriji izbora Williama Glassera
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije
Sandra Matošina Borbaš, prof. psihologije
2. OBITELJSKI CENTRI
Obiteljski centar obavlja poslove savjetodavnog i preventivnog
rada i druge stručne poslove koji se odnose (između ostalog)
na:
• prvu savjetodavnu uslugu koja se odnosi na brak, roditeljstvo,
obiteljske i partnerske odnose,
• pružanje potpore i priprema za roditeljstvo mladih partnera i
trudnica te mladih roditelja u ranoj brizi i podizanju djece,
• međusobne odnose roditelja i djece te unapređenje tih odnosa,
uzdržavanje i druge okolnosti u obitelji koje traže stručnu
potporu i pomoć,
• poticanje odgovornog roditeljstva i obiteljske solidarnosti,
• potporu roditeljima u ispunjavanju njegovih prava, dužnosti i
odgovornosti u odgoju djece, organiziranju obrazovanja djeteta
i u provedbi slobodnog vremena,
3. RAD S RODITELJIMA
• provodi se individualno
• jedan roditelj;
• oba roditelja;
• roditelj – dijete.
• provodi se grupno
• u obliku edukacijskih radionica tzv. “Škola za
roditelje”;
• u obliku grupa potpore.
4. STATISTIKA
individualni rad grupni rad
(broj radionica / broj
(broj korisnika)
korisnika)
2007 (1.7. do 31.12.) 13 /
2008 30 36 / 25
2009 46 17 / 30
2010 42 4/8
2011 76 22 / 36
2012 (do 31.10.) 77 7 / 22
5. UDIO U SAVJETOVANJU
• u ukupnom broju savjetodavnih pruženih usluga
• savjetovanje s roditeljima;
• savjetovanje roditelj – dijete i/ili
• obiteljsko savjetovanje.
• čini od 35 % do 55 % pruženih usluga
savjetovanja (zavisno od godine).
6. Teorija izbora Williama Glassera –
principi TI
1. Jedina osoba čije ponašanje možemo kontrolirati smo mi
sami.
2. Sve što od ljudi možemo dobiti ili im dati jest informacija.
Kako ćemo se nositi s tom informacijom pitanje je našega ili
njihova izbora.
3. Svi dugoročni duševni problemi su problemi odnosa.
4. Problematična veza je uvijek dio našega sadašnjeg života.
5. Ono što se dogodilo u prošlost i što je bolno čvrsto je
povezano s onim što radimo, no stalno vraćanje na bolnu
prošlost može učiniti vrlo malo ili ništa za ono što trebamo
učiniti sada - poboljšati važnu postojeću vezu.
7. Teorija izbora Williama Glassera –
principi TI
6. Pokreće nas pet genetičkih potreba: preživljavanje, ljubav -
pripadanje, moć, sloboda i zabava.
7. Te potrebe možemo zadovoljiti samo ako zadovoljimo sliku ili
slike u našem svijetu kvalitete.
8. Sve što od rođenja do smrti možemo činiti jest ponašati se.
Svako je naše ponašanje cjelokupno ponašanje, koje se
sastoji od četiri nedjeljive komponente: aktivnosti, mišljenja
osjećanja i fiziologije.
9. Sva su cjelokupna ponašanja definirana glagolima.
10.Sva su cjelokupna ponašanja izabrana, no neposrednu
kontrolu imamo samo nad komponentom aktivnosti i mišljenja.
8. TEORIJA IZBORA U RODITELJSTVU
POTREBE
– upoznavanje roditelja s terminom potreba, njihovom
univerzalnošću kod svih ljudi, pa tako i kod njih i kod
njihove djece.
SVIJET KVALITETE
– upoznaje se s “albumom sličica” – načinima na koji
pojedinci zadovoljavaju svoje potrebe, upoznaju se
roditelji sa posebnošću albuma sličica pojedine osobe
– i odrasle i djeteta.
9. TEORIJA IZBORA U RODITELJSTVU
CJELOKUPNO PONAŠANJE
– upoznaje se roditelja s komponentama ponašanja, uči
ga se prepoznavati ih u svom ponašanju, u ponašanju
djeteta. Učiti uspostaviti kontrolu nad ponašanjem –
putem aktivnosti i mišljenja, te podučiti tu vještinu
dijete.
KREATIVNOST
– kako kreativni sustav izabire (nova) ponašanja s
ciljem zadovoljavanja osobnih potreba pojedinca kao
objašnjenje (nekih) djetetovih ponašanja.
10. TEORIJA IZBORA U RODITELJSTVU
DJELOTVORNOST PONAŠANJA
– svi se ponašamo na djelotvoran način da
zadovoljimo svoje potrebe –
prepoznavanje principa djelotvornosti u
vlastitom ponašanju, i ponašanju djece.
Važnost samoprocjene.
CJELOKUPNO PONAŠANJE
– upoznaje se s “albumom sličica” –
načinima na koji pojedinci zadovoljavaju
svoje potrebe, upoznaju se roditelji sa
posebnošću albuma sličica pojedine
osobe – i odrasle i djeteta.
11. TEORIJA IZBORA U RODITELJSTVU
IZVANJSKA KONTROLA
– upoznavanje s pojmom izvanjske kontrole, koliko je
ona uopće moguća, načinima funkcioniranja u odnosu
roditelj – dijete koji su dio ponašanja IK.
RAZVOJ ODNOSA
– upoznavanje roditelja s važnosti razvijanja odnosa s
djetetom, skrbne i ubojite navike.
12. INDIVIDUALNI RAD
• pri savjetovanju, koristeći primjere koje korisnik
“donese” na savjetovanje;
• podučavajući TI, potičući samoprocjenu
djelotvornosti ponašanja;
– pruža mogućnost iskrenije samoprocjene;
• poticanje kreativnog sustava za odabir novih
oblika ponašanja u odnosu s djecom ili sa
sobom;
• osvješćivanje shvaćanja važnosti odnosa roditelj
– dijete.
13. GRUPNI RAD
• tijekom susreta grupe;
• podučavajući teme TI, te ih povezujući sa
svakodnevnim životom;
• koristeći situacije koje roditelji donesu na grupu;
• kroz stvarne ili izmišljene primjere poticanje
samoprocjene kod roditelja;
– smanjena anonimnost u grupnom radu.
• poticanje kreativnosti pri odabiru ponašanja;
– dolazi do jače kreativnosti u grupnom radu.
14.
15. NAJČEŠĆE RODITELJSKE IZJAVE
Dijete mi kaže da me ne voli!
• potrebe koje utječu na pojavu tog
ponašanja.
Moram mu kupiti baš tu jaknu!
• potrebe nasuprot specifične sličice
zadovoljavanja potreba.
Pa kad on to neće!
• procjena djelotvornosti, da li je roditeljska
procjena djelotvornog ponašanja ista kao i
djetetova, svijet kvalitete, djelotvornost
izvanjske kontrole.
16. NAJČEŠĆE RODITELJSKE IZJAVE
Sve smo probali!
• poticanje kreativnosti u izboru
ponašanja, samoprocjena djelotvornosti
ponašanja, osvještavanje potreba
roditelja, djelotvornost izvanjske
kontrole.
Milijardu puta smo mu/joj rekli!
• samoprocjena djelotvornosti ponašanja,
osvještavanje potreba roditelja,
djelotvornost izvanjske kontrole.
17. KOMENTARI RODITELJA…
• Meni su ovi susreti promijenili način razmišljanja i
ponašanja prema djeci, suprugu, radnicima i okolini.
Nikako ne želim da prestanu.
• O Školi za roditelje sve naj, naj! Žao mi je što je završilo.
Puno smo naučili, barem teoretski, preostaje nam da tu
teoriju u odnosu s vlastitim djetetom uvijek iznova
pretvaramo u praksu.
• Pomogla mi je da shvatim da sam u mnogim problemima
postupala ispravno, iako sam se često pitala jesam li u
pravu. Naučila sam nekoliko novih trikova i izmijenila
brojna iskustva koja su mi koristila u praksi.
18. KOMENTARI RODITELJA…
• Meni je sve bilo super. Pomoglo mi je da naučim da i
dijete ima svoje potrebe i da ga treba pustiti da izrazi te
svoje potrebe
• Trudim se biti tiša, imati više kontrole sama nad sobom,
kad dođe do problema više ih slušati i razgovarati s
njima, osluškivati njihove potrebe, poticati ih da se sami
dogovore ok nekih problema.
• Kod rješavanja nekih problema sad uvijek stanem i
razmislim da li ću naći neko efikasnije rješenje. Nadam
se da ću sudjelovati još u radionicama i predavanjima o
drugim temama.
19. KORIŠTENA LITERATURA
• W. Glasser: Teorija izbora
• W. Glasser: Realitetna terapija u
primjeni
• W. Glasser, C. Glasser: Naći se i ostati
zajedno
• W. Glasser: Svaki učenik može uspjeti
• W. Glasser: Nesretni tinejdžeri
• C. Glasser: Moj svijet kvalitete –
vježbenica
• I. Longo: Roditeljstvo se može učiti
• I. Longo: Povezani s djetetom
• E.Perry Good: U potrazi za srećom