implikasi kepelbagaian latar belakang pelajar terhadap p&p
Rph micro teaching ekonomi asas form5 -terkini
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
:
Ekonomi Asas
TINGKATAN
:
5 Ekonomi 1
BILANGAN MURID
:
42 orang
TARIKH
:
24. Oktober. 2012 (Rabu)
HARI
:
Isnin
MASA
:
4.30 – 5.00 petang (30 minit)
TAJUK UTAMA
:
Bab 1 -Wang dan Institusi Kewangan
SUB TAJUK
:
1.1
- Wang
1.
Pengertian wang
2.
Ciri-ciri wang
OBJEKTIF
:
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:
1. Menyatakan definisi wang dan evolusi
wang(Aras 1)
2. Menyatakan Ciri-ciri wang (Aras 1)
3. Menerangkan Ciri-ciri wang (Aras2)
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID:
Pelajar juga terdedah dengan aktiviti
perniagaan dalam kehidupan seharian.
PENERAPAN NILAI :
Kepercayaan kepada Tuhan, Kerjasama,
Jimat cermat,amanah, berani, rajin dan patuh
arahan guru.
KBKK
:
Menjana idea, membuat gambaran mental,
menghubungkait, menjelaskan, membuat
perbandingan, menghuraikan dan
merumuskan.
KEPELBAGAIAN KECERDASAN
:
Kecerdasan interpersonal, kecerdasan
visual-spatial,
1
2. BAHAN BANTU MENGAJAR:
Peta konsep dalam kertas mahjong,
Lembaran Latihan, wang betul dan palsu,
STRATEGI
:
Kontekstual
Pembelajaran Masteri(PM)
Teori kecerdasan pelbagai
PENDEKATAN
:Berpusatkan guru dan berpusatkan pelajar.
KAEDAH
:
RUJUKAN GURU
Soal jawab, penerangan, penumpuan
:
1.
Buku Teks Perdagangan Tingkatan 5
2.
Buku Rujukan Nexus Pro SPM
Ekonomi Tingkatan 4 dan 5.
3.
Buku Rujukan Siri Revisi SPM Gred
A Ekonomi KBSM Tingkatan 4 dan
5.
2
6. Langkah 2 Evolusi
1. Gurumenanyakansoalanbagimengujipengetahuansediaad
(4minit)
Wang
apelajartentangevolusiwang
1. Wang
komoditi 2. Guru menerangkanEvolusiwang.
~Kulitsip
ut
~Tengko
rak
~BijiBijimanik
~Kulitkulitbina
tang
~ketulan
garam
2. Wang
logam
~Emas
~Perak
~Temba
ga
~Timah
3. Wang
sah
~Wang
kertas
~Syiling
`
1. Pelajarmemberiresponpelbagai.
2. Pelajarmendengarpenerangan guru
Strategi :
Berpusatk
an guru
danpelaja
r
Kaedah :
Penerang
an
Soaljawab
ABM/BB
M:
Petakons
ep
MI:
Kecerdasa
n
interpers
onal
Kecerdasa
n
6
7. Langkah 3 Ciri-ciri
(8minit)
Wang:
1. Guru memberipelajarsituasidenganmemberiwangkertas
RM 5.00 danwangkertas RM5.00
palsusupayamembelanjakanwangtersebut di
koperasisekolah
1. Diterima
umum
2. Penawar 2. Guru menerangkanciri-ciriwangdenganmengaitkan
an
terhad
3. Kestabila
n nilai
4. Tahan
lama
5. Mudah
dibawa
6. Boleh
dibahagi
kepada
unit
yang
lebih
kecil
1. Pelajarmemberipendapatberkaitankem
ampuanwangkertas RM 5.00
denganwangfotostat RM 5.00
untukmembelibarang di
koperasisekolah.
2. Pelajarmendengarpenerangan guru.
Kaedah :
Penerang
an
Sumbang
saran
ABM/BB
M:
Wang
kertas RM
5.00
Wang
kertas RM
5.00 palsu
PetaKons
ep
MI:
Kecerdasa
n visualruang
Kecerdasa
n
intrapers
onal
-
Langkah/M
asa
Strategi :
Berpusatk
an guru
danpelaja
r
Isi Kandungan
Aktiviti Guru
AktivitiPengajarandanPembelajaran
AktivitiPelajar
Catatan
7
8. Langkah 4
(10 minit)
Penilaiandanaktivitipeng
ukuhan
1.Guru mengadakansatupermainan “
kotakberacun” di mana di
dalamkotaktersebutmengandungisoalanberkaitanta
juk yang diajar
1. Semuapelajarmelibatkandirid
anpelajar yang
terpilihdikendakimenjawabso
alantersebut.
Strategi :
Berpusatkan
guru
danpelajar
Kaedah :
Soaljawab
ABM/BBM:
KotakBeracun
Laptop
MI:
Kecerdasanmu
sik,
Kecerdasan
interpersonal
Kecerdasan
intrapersonal
8
9. Langkah 5
(3 minit)
Penutup
1. Guru membuatrumusanberkaitanisi-isipelajaran
yang dipelajari.
Rumusantentangisipelaja
randan pen
2. Guru
menyuruhpelajarmenyiapkankerjarumahuntukp
engukuhanpelajar
.
1. Pelajarmendengarrumusan
yang disampaikanoleh guru
2.
Pelajarmencatatsoalanpenguku
han yang diberikanoleh guru.
Strategi :
Berpusatkanpe
lajar
Kaedah :
Penerangan
9
11. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
Pendahuluan
Doa Pelajar
Pelajar membaca doa
(2 minit)
Guru memastikan
Pelajar memastikan keadaan mereka
murid dalam keadaan
dalam keadaan kondusif
Kondusif
Set induksi
ARAS 1
(8 minit)
Soal Jawab berkaitan
pertanyaan
dengan keperluan asas
keperluan
dan kehendak dalam
dalam kehidupan
kehidupan
1.
2.
Pelajar memberi respon terhadap Strategi :
guru
asas
dan
berkaitan Berpusatkan pelajar.
kehendak
Kaedah :
Mendengar, melihat dan
Pelajar memberi tumpuan kepada
menjana idea.
gambar yang ditunjukkan
menunjukkan
guru ABM :
mengaitkan gambar dengan tajuk Gambar
gambar anak
pembelajaran hari ini.
1) Guru
Somalia yang
3.
Pelajar
dengan
bantuan
Nilai :
Berjimat cermat.
11
12. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
berkeadaan daif.
Antara soalan yang boleh diajukan Mengutamakan
Guru meminta
kepada pelajar adalah:
-
komen dari para
keperluan yang penting.
Apakah barang keperluan yang
ibu bapa kamu beli?
pelajar berkaitan
-
keperluan yang tidak
Di
manakah
tempat
-
kehidupan rakyat
Somalia.
(15 minit)
Menerangkan:
Keperluanadalahperk
araasas yang
diperlukanolehtubuhb
adanmanusiauntukbe
rfungsidanterushidup.
gambaran mental
Apakah yang terjadi sekiranya MI :
tiada barang-barang keperluan Kecerdasan
interpersonal.
tersebut?
ARAS 1
Menjana idea, membuat
kamu
berbelanja?
diperolehi dalam
Langkah 1
KBKK :
1.
Pelajar
diterangkan
maksud keperluan
2.
Berpusatkan pelajar dan
Pelajar juga diterangkan dengan guru.
maksud kehendak
3.
dengan Strategi :
Pelajar
juga
Kaedah :
diminta Mendengar, melihat, soal
12
13. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
Kehendak pula
adalahkeinginanmanu
siaterhadapbarangda
nperkhidmatanhanya
untukkeselesaan,
kemewahandanmenja
ga status.
2
jeniskeperluaniaituke
perluanasasdankeperl
uan lain.
Keperluanasasadalah
makan,pakaian&temp
attinggal.
Kehendakmanusiaada
lahperbagai&tidakter
had.
Menyatakansukarunt
ukmemuaskansemuak
ehendak
Perbezaankeperluan&
kehendak
menyenaraikan beberapa contoh jawab dan sumbang
keperluan dan kehendak
4.
Pelajar
diminta
saran
menyenaraikan
perbezaan keperluan dan kehendak
dan
3
orang
pelajar
menyenaraikan
diminta
ABM :
Peta konsep dalam kertas
mahjong
perbezaan
Nilai :
tersebut.
tahap Nilai menghargai
kefahaman pelajar akan diuji. kehidupan, semangat
Antara
soalan
yang
boleh kerjasama dan kerajinan.
5.
Dari
masa
ke
masa,
dikemukakan ialah:
-
Apakah
yang
KBKK :
dimaksudkan Menjana idea dan
dengan keperluan?
-
Apakah
yang
menghubungkait.
dimaksudkan
MI :
dengan kehendak?
-
Senaraikan
contoh
barang
dan kecerdasan
keperluan?
-
Senaraikan
Kecerdasan visual-spatial
contoh
barang
perbezaan
interpersonal.
antara
kehendak
-
.Nyatakan
13
14. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
keperluan dan kehendak
Langkah 2
ARAS 1
(15 minit)
1. Pelajar
HierarkiKeperluan
Maslow
diterangkan
terperinci
hieraki
secara Strategi :
keperluan Berpusatkan pelajar dan
Maslow.
guru.
2. Pelajar juga diterangkan dengan Kaedah :
mengaitkan
model
hireaki Mendengar, melihat dan
keperluan Maslow dengan jenis- soal jawab.
jenis keperluan dan contoh-contoh ABM :
setiap keperluan
3. Pelajar
contoh
akan
Peta konsep dalam Slide
ditanya
keperluan
contoh- Nilai :
bagi
setiap Hormat-menghormati,
tingkat hieraki tersebut.
kerjasama dan kerajinan.
4. Pelajar juga akan ditanya beberapa KBKK :
soalan
menguji
tahap Menjana idea dan
kefahaman pelajar seperti:
-
untuk
menghubungkait.
Nyatakan
keperluan
yang MI :
berada di hieraki yang pertama Kecerdasan visual-spatial
dalam
hieraki
keperluan dan kecerdasan
Maslow
Langkah 3
Aktiviti
Main
1.
interpersonal.
Pelajar diminta membentuk enam
14
15. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
(20 minit)
Peranan:
Aktiviti Berkumpulan
kumpulan.
2.
Wakil kumpulan diminta untuk
mengkategorikan keperluan yang
telah disenaraikan dalam langkah
1 mengikut Hieraki Keperluan
Maslow.
3.
Pelajar
diminta
untuk
membentangkan jawapan mereka
di hadapan kelas
Langkah 4
Penilaian
1.
(15 minit)
Pelajar diedarkan soalan berbentuk Strategi :
objektif
sebagai
pengukuhan
bagi
aktiviti Berpusatkan pelajar.
menilai Kaedah :
kefahaman pelajar terhadap tajuk Menjawab soalan
yang diberikan.
2.
ABM :
Pelajar dengan bimbingan guru Nilai :
menjawab soalan yang diberikan Hormat-menghormati,
oleh guru.
kerjasama dan kerajinan.
KBKK :
Menjana idea
MI :
15
16. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
Kecerdasan visual-spatial
dan kecerdasan
interpersonal.
Penutup
(3 minit)
Rumusan :
1. Pelajar diminta untuk membuat
Strategi :
kesimpulan
rumusan mengenai pelajaran pada
Berpusatkan guru.
bahawa manusia
hari ini.
Kaedah :
perlu memenuhi
2. Guru
membuat
kesimpulan Mendengar.
keperluan dahulu
berdasarkan lakonan yang dibuat ABM :
berbanding
oleh pelajar.
Nilai :
kehendak bagi
Kesedaran kendiri
meneruskan
KBKK :
kehidupan di
Merumuskan.
dunia ini.
MI :
kesimpulan
Kecerdasan interpersonal
bahawa faktor
keperluan dan
kehendak manusia
akan diambil kira
dalam
pengeluaran
16
17. Langkah/
Isi
Aktiviti pengajaran dan
Strategi/Kaedah/
Masa
Pelajaran
pembelajaran
ABM/Nilai/KBKK/MI
sesuatu barang &
perkhidmatan.
Refleksi Guru:-
1. RefleksiPositif
PengajarandilaksanakanmengikutRancanganPengajaranHarian yang telahdibuat.
Masa yang mencukupiuntukmenyampaikanisikandungan.
Guru dapatmengawalkeadaankelasdenganbaik.
2. RefleksiNegatif
Ada beberapakumpulan yang tidaksempatmembentangkanjawapan yang dibuat.
Kertaslatihanuntukaktiviti 1 tidakdipungut.
Bilanganahlikumpulanterlaluramai. Sukarbagipelajarmembuatperbincangan.
3. Cadangan/Penyelesaian
Kertaslatihanperludipungutsebagaisemakanbagipengukuhan .
Ahlikumpulanperluditetapkanantara 4@5 orang sahajasupayamudahuntukperbincangan.
17
18. RefleksiPelajar
1. RefleksiPositif
80% pelajardianggarkanmencapaiobjektifpembelajaran.
Kebanyakanpelajarmemberiresponterhadapsoaljawab yang diajukanoleh guru.
Semuapelajarbekerjasamadalammembuataktivitikumpulan.
Pelajar member tumpuansepenuhnyasemasapenyampaianisikandunganoleh guru.
2. RefleksiNegatif
Ada di antaraahlikumpulantidakmemberikerjasamasemasapembentangandisebabkanolehbilanganahli yang ramai.
3. Cadangan/Penyelesaian
Pelajarakandiberikankumpulan yang lebihkecilahlinyasupayabolehbekerjasamadalamaktivitikumpulan.
Memberilatihanpengukuhanselepaswaktupembelajaran.
18