Lesson#25. algorithms for processing table values.
1. 1
Урок №25 9__ клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Алгоритмиопрацювання табличнихвеличин. Інструктаж з БЖД
Мета:
навчальна: познайомитиучнів з особливостямиопрацювання
табличних величин;
розвивальна: розвивати логічнемислення; формувативміння діяти
за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізуватиi робити висновки;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність,
акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння нових знань;
Обладнання: Інтерактивна дошка, комп’ютернийклас з підключенням до
мережі Інтернет, мобільніпристрої учнів.
Програмне забезпечення: браузер, програма для роботи з дошкою, IDLE
Python, на пристрояхучнів – сканер QR-кодів, браузер, доступ до мережі
Хід уроку
І. Організаційний етап
привітання
перевірка присутніх
перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Перевіркадомашньогозавдання
1. Актуалізація опорних знань, повторення раніше вивченого матеріалу
(перегляд відеоскрайбінгу «Спискив Python»)
2. Виконання тестових завдань (середовище ClassTime, посилання по
відсканованому QR-коду)
ІІІ. Оголошеннятеми та мети уроку . Мотиваціянавчальної діяльності
Темою нашого уроку сьогодніє«Алгоритмиопрацювання табличних
величин».
Завданням уроку є ознайомлення із основними методамита
функціямидля роботи зі списками у Python.
IV. Вивчення нового матеріалу
2. 2
Як можна опрацьовувати табличні величини?
1. Довжина списку.
Для визначення довжинисписку в Python, можна використати функцію len():
Використовуючидану функцію, миможемо тепер звернутися до останнього
елементу списку, чого раніше не моглизробити. Для визначення індексу
останнього елементу, достатньо від довжинисписку відняти 1:
2. Заміна значень
Для заміни значення в списку, достатньо звернутися до потрібного елемента за
його індексом та присвоїти йому нового значення, за наступною структурою:
назва_списку[індекс_елемента]=нове_значення
3. Видалення значень
Для видалення значень списку за його індексом, можна використати оператор
del:
del назва_списку[індекс_елемента]
Видаляти елементи списку можна не лише за індексом, а і за значенням. Для
цього використовується метод remove():
назва_списку.remove(значення)
3. 3
Як видно з прикладу, зісписку було видалено лише перше значення 45, а інший
елемент з таким самим значенням залишився.
4. Застосування циклу for
З циклом for ми знайомились у 8 класі. Основна конструкція має наступний
вигляд:
for i in назва_списку:
дії
тут, i – змінна елемента списку.
Використовуючиданийцикл, можна, наприклад, вивести елементи списку на
екран у будь-якому вигляді:
5. Генерування списку
Для задання списку, якийміститиме лише вказані елементи з певного числового
проміжку, можна скористатися вже відомою вам функцією range() в наступному
форматі:
назва_списку=range(початкове_значення, кінцеве_значення, крок)
Окрім стандартної конструкції for, можна використовуватиі спрощену її
структуру, наприклад для надання новихзначень всім елементам списку:
4. 4
V. Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Використовуючимову програмування Python, створитипрограму для
розв’язування наступноїзадачі:
Програма зчитує з клавіатури 3 цілих числа – початковий елемент
списку, кінцевий елемент списку та крок зміни (введення в 1 стрічку
через пробіл). За введеними даними генерується список. Окрім
основного списку генерується два додаткових – список коренів
елементів першого списку округлених до десятих (якщо корінь не
добувається – замість нього записуємо «not defined») та список
квадратів елементів першого списку. На екран виводиться довжина
основного створеного списку а також трійка чисел – корінь елементу
списку, округлений до десятих, сам елемент та його квадрат через дві
крапки. Виведення здійснити у стовпчик.
Приклад розв’язування задачі:
Приклад роботи програми:
5. 5
VІІ. Підсумки уроку
Рефлексія
Що ми навчились на уроці
Що виявилось занадто важким
VІІI. Домашнєзавдання
1. Опрацюватиконспектуроку.
2. Створити програмидля розв’язування наступнихзадач:
На вході маємо цілочисельний список, який заповнюється
користувачем. Програма виводить на екран таблицю чотири числа
через дві крапки: елемент списку, квадрат даного елемента, куб
даного елемента та значення протилежне йому за знаком. Кожні
чотири числа виводяться з нового рядка.
На вході маємо список заповнений числами від 0 до 20 включно.
Користувач вводить одне ціле число, а програма виводить на екран
стовпчик степенів цього числа у форматі a**i=k.
6. 6
Тексти задач відправитина перевірку, використовуючи E-mail.
IХ. Оцінювання роботи учнів з урахуванням оцінокза тестування.