Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.

M
Mujasera AliuProfessor of Albanian language and literature um SHMK "Drita" - Kërçovë
Ernest Miller Hemingway
(1899 – 1960)
Mujasera Aliu,
“Para se të flasësh për jetën duhet ta jetosh atë!”
Ernest Heminguej është ndër shkrimtarët më të njohur botëror,
shkrimtar që të tjerët flasin për të, e ata që flasin shekuj me
me radhë janë veprat e tij. Andaj, edhe në një thënje të tij qëndron
“Asnjë mik nuk është aq besnik sa një libër!” Çmimi Pulicerit
si dhe Çmimi Nobël ishin vetëm një dekor për të. Këtë e vërteton
me thënien:”Vetëm ata që janë të përgatitur për të shkuar larg,
mund ta kuptojnë më mirë se sa larg mund të shkojnë.”
Autori kurrë nuk do të pushojë së shkruari, krahas punës
dhe pjesëmarrës në luftërat e ndryshme anembanë
botës. Ernesti si i vogël ka qenë i stërvitur, falë babait,
nga asgjë në jetë të mos frikësohet, të mos dorëzohet,
por gjithnjë të kacafytet me më të
vështirën në jetë. 1
Të dhënat biografike për autorin...
Ernest Miller Heminguej lindi më 1899 në qytetin Ouk Park të
Illionoisit në SHBA. Rrjedhte nga një familje intelektuale, babai
mjek, ndërsa e ëma këngëtare operash. Dëshira e babait ka qenë
që i biri në të ardhmen të bëhej mjek, kurse e ëma insistonte që ai
dhe motrat e tij të bëhen muzicientë. Për fat të keq të prindërve
djali i tyre ndoqi intuitën e vet. Thuhet se i ati që në moshën tre
vjeçare do t’i blejë për ditëlindje pajisje për peshkim, kurse në
moshën dhjetëvjeçare do t’i blejë pushkë dhe gjithmonë
do ta merrte me vete, kudo që shkonte. Ernesti shumë herët
pavarësohet, ashtu që në moshën 15-të vjeçare largohet
nga shtëpia dhe fillon të endet maleve të Miçigenit dhe
fushave të Illinoisit. Sytë e tij çfarë nuk do të shohin dhe
m’u ato momente më vonë do t’i shkruaj në veprat. 2
Pasi duhej të siguronte ekzistencën, filloi të punojë punë të
ndryshme deri më vitin 1916 kur punësohet si reporter në gazetën
liberale “Kanzas Star”
Po, në të njëjtin vit shkon në Francë dhe merr pjesë në
mbrojtjen e demokracisë botërore. Më vonë shkon në Itali dhe
merr pjesë në luftë dhe në frontin luftarak plagoset rëndë. Për
herë të parë e njohu jetën buzë vdekjes. Kurrë nuk do të harrojë
se si para syve i vdisnin shokët e luftës. Edhe pse dy herë
dekorohet me dekoratë Trimërie, asnjëherë nuk do t’i hiqen nga
kujtimet fytyrat e njoma të ushtarëve që përshëndeteshin
me jetën. Ernesti jetonte në Paris si reporter i gazetave
amerikane. Pikërisht në Paris lidhet me një grup
shkrimtarësh amerikan-emigrant, që kishin ikur nga
Amerika për shkak të pakënaqësisë së masës dhe
po të njëjtit janë ndjekur. 3
Pra, ishte koha kur luftëtarët për të drejta bien në pesimizëm –
dëshprohen dhe në letërsinë amerikane paraqitet grupi i
ashtuquajtur “Brezi i humbur” – “Gjenerata e humbur”.
Ernest Heminguej së bashku me ta dehej dhe pjesën më të
madhe të kohës e kalonin nëpër pijtore.
Nga e kaluara që e kishte ecur shkroi romanin “Dielli lind
sërish” ,“The sun also rises”. Në roman del si një realist, i
liruar nga iluzionet dhe e vetmja vlerë në jetë është që njeriu të
ketë forcë të vërtetën ta shikojë në sy dhe çdo gjë që sjell jeta të
kacafytet me të.
Prej veprave të autorit në fillim veçojmë përmbledhjen
me novela “Në kohën tonë”-”In our time” – novelat flasin për
ngjarjet brutale që ndodhnin nëpër malet e Miçigenit, pastaj për
frontet luftarake në Itali si dhe për koridat spanjolle.
4
Me romanin “Lamtumirë armë” – “A forewel to arms”, autori
sjell të reja në letërsi. Në roman rrëfen për frontet luftarake në Itali
dhe momentet e kaluara në spitalin e Milanos. Kësaj radhe do të
rrëfejë edhe për lindjen e dashurisë në mes infermieres nga
Anglia ,Kathrin dhe vullnetarit amerikan, Henrit. Pas thyerjes në
Kobarido, ai me të dashurën ikin në Zvicër. Jetojnë të lumtur, deri
në momentin kur shoqja e tij lindte foshnjën, që për fat të keq
ishte e pashpirtë...Të dyja ndërrojnë jetë, kurse autori të mos
shpërndajë pesimizëm në mesin e lexuesve bën që Henri të
vazhdojë jetën. Romani është ndër veprat më të lexuara të autorit,
sidomos porosia e veprës që është antiluftarake.
5
1930 kthehet në Amerikë në Key West në Florida dhe atje
e shkruan romanin “Vdekje pas dite” “Death in the aternoon”.
1932
Romani i tij i ardhshëm është
“Të kesh, apo të mos kesh” – “To have
and have not” – Në këtë roman autori
tregon për ndarjen e shoqërisë në të pasur
dhe të varfër. Si personazh kryesor është
Harry Morgan , i cili ka qenë detari i
ndershëm, mirëpo për shkak të krizës
ekonomike ai nuk mundej të jetojë me
punë të ndershme dhe vendosi të bëhet
gangster. Kritika letrare nuk ia pranoi
romanin, pasi i mbronte gangsterët.
Romani i ardhshëm “Për kë bie kambana” – For whom the bell
tolls” me të cilin e përvetësoi opinionin. Veprën e shkroi pasi
kishte marrë pjesë në Luftën Qytetare të Spanjës.
Si temë e romanit është ngritja në ajër e një ure që
ishte shumë e rëndësishme për depërtimin e ushtrisë
frankiste në territorin e republikanëve. Edhe Ernesti
përmend Kolonën e pestë si dhe dashurinë që lind
mes Robert Xhordanit dhe Marijës.
1941 shkon në frontin kinez, 1942 në frontet nëpër Europë dhe
me
merr pjesë në aradhat guerile të frengëve. Ka marrë pjesë
edhe në invanzionin në Normandi.
Pas shumë dëshmive si luftëtar që shumë herë edhe
jetën e kishte në rrezik, kthehet në SHBA. 1961 ndërron
jetë fatkeqësisht, në momentin përderisa kishte pastruar
pushkën që babai ia kishte dhuruar. 8
1 von 8

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Viktor HygoViktor Hygo
Viktor Hygobusinessforlife
1.3K views9 Folien
ProjektProjekt
ProjektOrgest Balliu
13.4K views12 Folien
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja BovariDani Muhaj
28.2K views29 Folien

Was ist angesagt?(19)

Viktor HygoViktor Hygo
Viktor Hygo
businessforlife1.3K views
ProjektProjekt
Projekt
Orgest Balliu13.4K views
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
Dani Muhaj28.2K views
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj Nikolla
Vilma Kafexhiu17.7K views
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj1.4K views
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano4690.4K views
Nora dhe EmaNora dhe Ema
Nora dhe Ema
the blue bee3K views
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
#MesueseAurela Elezaj107.2K views
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
Egzona Shabani26.9K views
Rubrika : AutorëRubrika : Autorë
Rubrika : Autorë
#MesueseAurela Elezaj469 views
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
the blue bee58.6K views
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican6.4K views
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Universiteti Politeknik Tirane 47.1K views
Ema bovariaEma bovaria
Ema bovaria
SonnjaK684 views

Similar a Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.

Albert kamyAlbert kamy
Albert kamyarjetajani
1.2K views6 Folien
LetersiLetersi
Letersiesipaja
267 views9 Folien
LetersiLetersi
Letersiesipaja
52 views9 Folien

Similar a Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.(18)

Albert kamyAlbert kamy
Albert kamy
arjetajani1.2K views
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Mujasera Aliu125 views
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
#MesueseAurela Elezaj2.3K views
LetersiLetersi
Letersi
esipaja267 views
LetersiLetersi
Letersi
esipaja52 views
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Ergi Nushi55.6K views
Don Kishoti Don Kishoti
Don Kishoti
Denis Lezo7.1K views
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
Diana Lamaj3.3K views
Aleksander Moisiu Aleksander Moisiu
Aleksander Moisiu
Ornela Keçi2.9K views
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
briken paja759 views
Faik konicaFaik konica
Faik konica
Darla Evangjeli2.3K views
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K views
Don Kishoti - Projekt  Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt
Arber Here4.2K views
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.1K views
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xx
JozefKola1.8K views

Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.

 • 1. Ernest Miller Hemingway (1899 – 1960) Mujasera Aliu,
 • 2. “Para se të flasësh për jetën duhet ta jetosh atë!” Ernest Heminguej është ndër shkrimtarët më të njohur botëror, shkrimtar që të tjerët flasin për të, e ata që flasin shekuj me me radhë janë veprat e tij. Andaj, edhe në një thënje të tij qëndron “Asnjë mik nuk është aq besnik sa një libër!” Çmimi Pulicerit si dhe Çmimi Nobël ishin vetëm një dekor për të. Këtë e vërteton me thënien:”Vetëm ata që janë të përgatitur për të shkuar larg, mund ta kuptojnë më mirë se sa larg mund të shkojnë.” Autori kurrë nuk do të pushojë së shkruari, krahas punës dhe pjesëmarrës në luftërat e ndryshme anembanë botës. Ernesti si i vogël ka qenë i stërvitur, falë babait, nga asgjë në jetë të mos frikësohet, të mos dorëzohet, por gjithnjë të kacafytet me më të vështirën në jetë. 1
 • 3. Të dhënat biografike për autorin... Ernest Miller Heminguej lindi më 1899 në qytetin Ouk Park të Illionoisit në SHBA. Rrjedhte nga një familje intelektuale, babai mjek, ndërsa e ëma këngëtare operash. Dëshira e babait ka qenë që i biri në të ardhmen të bëhej mjek, kurse e ëma insistonte që ai dhe motrat e tij të bëhen muzicientë. Për fat të keq të prindërve djali i tyre ndoqi intuitën e vet. Thuhet se i ati që në moshën tre vjeçare do t’i blejë për ditëlindje pajisje për peshkim, kurse në moshën dhjetëvjeçare do t’i blejë pushkë dhe gjithmonë do ta merrte me vete, kudo që shkonte. Ernesti shumë herët pavarësohet, ashtu që në moshën 15-të vjeçare largohet nga shtëpia dhe fillon të endet maleve të Miçigenit dhe fushave të Illinoisit. Sytë e tij çfarë nuk do të shohin dhe m’u ato momente më vonë do t’i shkruaj në veprat. 2
 • 4. Pasi duhej të siguronte ekzistencën, filloi të punojë punë të ndryshme deri më vitin 1916 kur punësohet si reporter në gazetën liberale “Kanzas Star” Po, në të njëjtin vit shkon në Francë dhe merr pjesë në mbrojtjen e demokracisë botërore. Më vonë shkon në Itali dhe merr pjesë në luftë dhe në frontin luftarak plagoset rëndë. Për herë të parë e njohu jetën buzë vdekjes. Kurrë nuk do të harrojë se si para syve i vdisnin shokët e luftës. Edhe pse dy herë dekorohet me dekoratë Trimërie, asnjëherë nuk do t’i hiqen nga kujtimet fytyrat e njoma të ushtarëve që përshëndeteshin me jetën. Ernesti jetonte në Paris si reporter i gazetave amerikane. Pikërisht në Paris lidhet me një grup shkrimtarësh amerikan-emigrant, që kishin ikur nga Amerika për shkak të pakënaqësisë së masës dhe po të njëjtit janë ndjekur. 3
 • 5. Pra, ishte koha kur luftëtarët për të drejta bien në pesimizëm – dëshprohen dhe në letërsinë amerikane paraqitet grupi i ashtuquajtur “Brezi i humbur” – “Gjenerata e humbur”. Ernest Heminguej së bashku me ta dehej dhe pjesën më të madhe të kohës e kalonin nëpër pijtore. Nga e kaluara që e kishte ecur shkroi romanin “Dielli lind sërish” ,“The sun also rises”. Në roman del si një realist, i liruar nga iluzionet dhe e vetmja vlerë në jetë është që njeriu të ketë forcë të vërtetën ta shikojë në sy dhe çdo gjë që sjell jeta të kacafytet me të. Prej veprave të autorit në fillim veçojmë përmbledhjen me novela “Në kohën tonë”-”In our time” – novelat flasin për ngjarjet brutale që ndodhnin nëpër malet e Miçigenit, pastaj për frontet luftarake në Itali si dhe për koridat spanjolle. 4
 • 6. Me romanin “Lamtumirë armë” – “A forewel to arms”, autori sjell të reja në letërsi. Në roman rrëfen për frontet luftarake në Itali dhe momentet e kaluara në spitalin e Milanos. Kësaj radhe do të rrëfejë edhe për lindjen e dashurisë në mes infermieres nga Anglia ,Kathrin dhe vullnetarit amerikan, Henrit. Pas thyerjes në Kobarido, ai me të dashurën ikin në Zvicër. Jetojnë të lumtur, deri në momentin kur shoqja e tij lindte foshnjën, që për fat të keq ishte e pashpirtë...Të dyja ndërrojnë jetë, kurse autori të mos shpërndajë pesimizëm në mesin e lexuesve bën që Henri të vazhdojë jetën. Romani është ndër veprat më të lexuara të autorit, sidomos porosia e veprës që është antiluftarake. 5
 • 7. 1930 kthehet në Amerikë në Key West në Florida dhe atje e shkruan romanin “Vdekje pas dite” “Death in the aternoon”. 1932 Romani i tij i ardhshëm është “Të kesh, apo të mos kesh” – “To have and have not” – Në këtë roman autori tregon për ndarjen e shoqërisë në të pasur dhe të varfër. Si personazh kryesor është Harry Morgan , i cili ka qenë detari i ndershëm, mirëpo për shkak të krizës ekonomike ai nuk mundej të jetojë me punë të ndershme dhe vendosi të bëhet gangster. Kritika letrare nuk ia pranoi romanin, pasi i mbronte gangsterët.
 • 8. Romani i ardhshëm “Për kë bie kambana” – For whom the bell tolls” me të cilin e përvetësoi opinionin. Veprën e shkroi pasi kishte marrë pjesë në Luftën Qytetare të Spanjës. Si temë e romanit është ngritja në ajër e një ure që ishte shumë e rëndësishme për depërtimin e ushtrisë frankiste në territorin e republikanëve. Edhe Ernesti përmend Kolonën e pestë si dhe dashurinë që lind mes Robert Xhordanit dhe Marijës. 1941 shkon në frontin kinez, 1942 në frontet nëpër Europë dhe me merr pjesë në aradhat guerile të frengëve. Ka marrë pjesë edhe në invanzionin në Normandi. Pas shumë dëshmive si luftëtar që shumë herë edhe jetën e kishte në rrezik, kthehet në SHBA. 1961 ndërron jetë fatkeqësisht, në momentin përderisa kishte pastruar pushkën që babai ia kishte dhuruar. 8