1. IPGM
KAMPUS TUN HUSSEIN ONN
BATU PAHAT, JOHOR
BAHASA MELAYU BERBANTUKAN KOMPUTER
BMM 3105
PENSYARAH :
DR.HUSSIN BIN SARIF
PELAJAR :
MUHAMAD HAIRANI AHMAD
NO. K/P : 670501-01-5079
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
TAHUN 2
Tarikh : 24 September 2012
Hari : Isnin
Masa : 7.20 – 8.50 pagi
Tahun : 2 Gemilang
Tema : Petani Moden
Tajuk : Makanan Berasaskan Buah-buahan
3. Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-
murid dapat;
1. Menggunakan sekurang-kurangnya dua ayat tunggal
dalam perbualan yang sesuai dengan situasi.
2. Menulis sekurang-kurangnya empat ayat tunggal
dalam borang pengurusan grafik makanan berasaskan
pertanian.
4. Hasil Pembelajaran Utama / Fokus Utama
( HPU / FU )
Hasil Pembelajaran ( Fokus utama)
Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan
pemerhatian, pengalaman dan
maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.
Aras 3
Mengemukakan pandangan yang membina tentang
sesuatu perkara yang dilihat, dibaca atau didengar.
Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk
dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
5. Hasil Pembelajaran Fokus
Sampingan ( FS )
Hasil Pembelajaran (fokus sampingan)
Membaca dan mengenal pasti perkataan pelbagai
jenis ayat dan gaya bahasa yang terdapat dalam
teks sastera dan bukan sastera
Aras 1:
Mengecam perkataan istilah dan ayat dalam karya
prosa dan puisi yang dibaca
6. Sistem Bahasa
a) Morfologi : kata adjektif
b) Sintaksis : ayat tunggal
c) sebutan dan intonasi : kesantunan berbahasa
d) kosa kata : timbus, lembap, subur, bertuah
7. Pengisian Kurikulum
1.Ilmu : Sains Pertanian
2.Nilai : kerajinan
3.Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kecerdasan pelbagai
ii.Kemahiran Berfikir ; menjana idea, merumus
iii.Kemahiran ICT/TMK
Bahan Bantu Mengajar
i. Komputer Riba
ii. Teks Bercetak
iii. Bahan grafik
vi. CD Lagu
8. Strategi/ Aktiviti Pengajaran
Set Induksi
Kepentingan makanan daripada pertanian
• Murid melihat gambar-gambar buah-
buahan melalui paparan slaid
• Murid menjawab soalan guru
9. Soalan Guru
a) Apakah nama buah-buahan yang anda dilihat?
b) Di mana boleh didapati buah-buahan
tersebut?
c) Apakah khasiat memakan buah-buahan?
d) Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran?
( makanan berasaskan pertanian )
10. Langkah 1
. Guru menunjukkan gambar pokok pisang
Guru bersoal jawab dengan murid tentang pisang
- Kegunaan daun pisang
- buah pisang
- jenis-jenis pisang
- pisang yang ditanam oleh pelajar
Guru menunjukan gambar hasil dari buah pisang.
Guru meminta dua orang murid mencerita
pengalaman mereka membantu ibu mereka
membuat kerepek pisang.
11. Langkah 2
Guru menunjukkan buah-buah yang lain seperti gambar pokok
buah kelapa dan kelapa sawit..
Guru mengutarakan beberapa soalan kepada murid tentang
kegunaannya dan hasil makanan yang diperolehi dari tanaman
tersebut.
Makanan yang dihasilkan daripada tanaman-tanaman lain seperti
nenas, betik dan lain-lain
Murid membina ayat tunggal berdasarkan gambar tanaman tadi.
12. Langkah 3
Guru memberikan lembaran kerja dalam tugasan
kumpulan.
Ketua atau wakil kumpulan menjawab soalan dari
lembaran kerja yang diberi.
Murid menulis karangan makanan berasaskan
pertanian di buku rampaian masing-masing.
13. Penutup
Guru dan murid menyanyikan lagu buah-buahan