Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Píšeme a distribujeme
tiskovou zprávu (TZ)
Co se naučíte
Co je tisková zpráva.
Jakou má tisková zpráva funkci.
Jak TZ napsat a jaké jsou předpoklady úspěchu jejího
z...
Rozvržení
20 minut: rozbor předložených TZ.
15 minut: diskuse členů všech skupin nad obsahem
prezentace.
20 minut: prezent...
Práce s TZ
Analýza TZ
Který článek má nejpřitažlivější titulek?
Jaké je hlavní sdělení TZ?
Jak autoři TZ řeší doplňující informace?
S...
Jaké by mohly být další dotazy
novinářů a co by si ještě měli zjistit
Kontakt
Jaký je motiv Alzy pro spolupráci s VŠE? Očekávají, že si najdou mezi
studenty pracovníky?
Bude nějak řešeno odbor...
Kontakt
U akademiků tituly, název a kód předmětu. Stejně tak je i zbytečné
uvedení čísla učebny.
Moc dlouhá citace akademi...
Kontakt
Co je tím řešením, ať uvedou příklad.
Zda má La Banque Postale ve Francii obdobné postavení, či se jedná o
velkou ...
Kontakt
Duální systém vzdělávání je v Německu, kde formy platí pro své učně
náklady na vzdělání. Jde skutečně o duální sys...
Základ TZ
Hlavičkový papír.
Titulek, který zaujme – novinář dostane 70 TZ denně a
nerozklikne každou.
Shrnující perex – o ...
Co má mít TZ, aby novináře
zaujala
Příběh obyčejného člověka – jak se nás událost týká.
Citaci – odborníka, zadavatele – m...
Jak by TZ neměla vypadat a co
by neměla obsahovat
Příliš dlouhý text – max. 2 strany A4, optimálně 1 strana.
Superlativy –...
Komu tiskovou zprávu poslat
Medialist založený na oblasti zájmu: politika, byznys,
marketing, ekologie, lidská práva, spor...
Jak tiskovou zprávu odeslat
(s prolinkem na celé znění textu TZ na webu)
Hlavním příjemcem je
odesílatel TZ – vy!
Do kopie...
Jak prosadit TZ
Zjistit, zda událost v kalendáři ČTK.
Anonce – zavolat novinářům, zda TZ dostali.
„Zajímá vás tato problem...
Michal Kaderka
Tel.: 777 879 481
E-mail: kaderka@centrum.cz
cz.linkedin.com/pub/michal-kaderka/49/807/10b
www.slideshare.n...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Píšeme tiskovou zprávu

Popis, jak napsat tiskovou zprávu a co by měla obsahovat. V prezentaci jsou i odkazy na tři aktuální TZ, s kterýi se v hodině pracuje.

 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Píšeme tiskovou zprávu

 1. 1. Píšeme a distribujeme tiskovou zprávu (TZ)
 2. 2. Co se naučíte Co je tisková zpráva. Jakou má tisková zpráva funkci. Jak TZ napsat a jaké jsou předpoklady úspěchu jejího zveřejnění.
 3. 3. Rozvržení 20 minut: rozbor předložených TZ. 15 minut: diskuse členů všech skupin nad obsahem prezentace. 20 minut: prezentace odpovědi na zadání a zhodnocení své role.
 4. 4. Práce s TZ
 5. 5. Analýza TZ Který článek má nejpřitažlivější titulek? Jaké je hlavní sdělení TZ? Jak autoři TZ řeší doplňující informace? Seřaďte jednotlivé TZ dle důležitosti. Určete rubriky médií, do kterých byly TZ zaslány – vytipujte novináře z idnes.cz, aktualne.cz, denik.cz a novinky.cz. Co by si měl v případě zájmu novinář/ka ještě zjistit z nezávislých zdrojů? Jaká je struktura TZ, co mají všechny TZ společného? Jak jsou uvedeny citace? Jaký mají význam k celkovému obsahu TZ? Jsou někde zpracovány TZ ve formě článku? Jaké informace navíc se v článcích objevují? Na co byste jako novinář/ka zeptal/a?
 6. 6. Jaké by mohly být další dotazy novinářů a co by si ještě měli zjistit
 7. 7. Kontakt Jaký je motiv Alzy pro spolupráci s VŠE? Očekávají, že si najdou mezi studenty pracovníky? Bude nějak řešeno odborné doplnění, jako uvádění procesů do kontextu? Mají jiné vysoké školy podobnou spolupráci s partnerskými firmami? Je nějaký výzkum o připravenosti absolventů pro pracovní trh? Co byste jako novinář/ka neuvedl či napsal jinak? https://www.alza.cz/alzacz-po-pilotu-spousti-naplno-predmet-e-commerce-b2c-na-vse
 8. 8. Kontakt U akademiků tituly, název a kód předmětu. Stejně tak je i zbytečné uvedení čísla učebny. Moc dlouhá citace akademičky Aleny Filipové. Přepsat 40 na čtyřicet. CO je ROI a SEO? https://www.alza.cz/alzacz-po-pilotu-spousti-naplno-predmet-e-commerce-b2c-na-vse
 9. 9. Kontakt Co je tím řešením, ať uvedou příklad. Zda má La Banque Postale ve Francii obdobné postavení, či se jedná o velkou francouzskou banku. http://media.mbank.eu/cs/pr/364938/mbank-poskytla-licenci-na-elektronicke-bankovnictvi-francouzskemu- part
 10. 10. Kontakt Duální systém vzdělávání je v Německu, kde formy platí pro své učně náklady na vzdělání. Jde skutečně o duální systém, nebo jen podporu stipendií a lepší stáže? V textu je uvedeno „jednoznačně vede k lepší uplatnitelnosti absolventů na trhu práce.“ jsou k tomu z českého prostředí data, nebo je to jen hypotéza? Které firmy se zapojily? O jaké pozice se jedná? Na webu není text memoranda. Jaká je nezaměstnanost studentů odborných a technických škol? Jaká je poptávka po těchto profesích? Citace je dlouhá, nezachraňují to ani dvě poslední rozdělené věty. http://media.mbank.eu/cs/pr/364938/mbank-poskytla-licenci-na-elektronicke-bankovnictvi-francouzskemu- part
 11. 11. Základ TZ Hlavičkový papír. Titulek, který zaujme – novinář dostane 70 TZ denně a nerozklikne každou. Shrnující perex – o čem má TZ informovat. Vyčernění – co nejdůležitější – novinář nesmí přehlédnout. Fakta – opora v číslech, datech, nezávislý zdroj.
 12. 12. Co má mít TZ, aby novináře zaujala Příběh obyčejného člověka – jak se nás událost týká. Citaci – odborníka, zadavatele – marketingové sdělení. Doplňující informace – aby si je novinář nemusel dále shánět. Kontaktní údaje – na koho se obrátit v případě dalších dotazů. Kdo je zadavatelem zprávy – boilerplate.
 13. 13. Jak by TZ neměla vypadat a co by neměla obsahovat Příliš dlouhý text – max. 2 strany A4, optimálně 1 strana. Superlativy – nejlepší, bezkonkurenční apod.. Symboly typu ©, ®. Slova v uvozovkách, smajlíky apod. TZ by neměla být ve formátu pdf. Velké přílohy – fotografie na ftp.
 14. 14. Komu tiskovou zprávu poslat Medialist založený na oblasti zájmu: politika, byznys, marketing, ekologie, lidská práva, sport, kultura, občanský sektor apod.. Oslovit novináře, který na danou problematiku už psal – každý novinář specialistou na určitou problematiku. Pozor na zdvojené emaily a PR spamy. Newton Media Search.
 15. 15. Jak tiskovou zprávu odeslat (s prolinkem na celé znění textu TZ na webu) Hlavním příjemcem je odesílatel TZ – vy! Do kopie vkládáme šéfa či vedoucího odboru Úvodní pozdrav a text pro novináře Do předmětu uvedeme: TZ Název zprávy Ve skryté kopii jsou všichni oslovení novináři Datum a místo Nadpis TZ Perex – shrnutí TZ První odstavec TZ
 16. 16. Jak prosadit TZ Zjistit, zda událost v kalendáři ČTK. Anonce – zavolat novinářům, zda TZ dostali. „Zajímá vás tato problematika?“ pokud ne, „komu bych měl/a z redakce poslat TZ?“. Pokud se dotyčný novinář nemůže dostavit na událost, zeptat se, komu poslat TZ. Follow up/call back – máte další otázky?
 17. 17. Michal Kaderka Tel.: 777 879 481 E-mail: kaderka@centrum.cz cz.linkedin.com/pub/michal-kaderka/49/807/10b www.slideshare.net/MichalKaderka @MichalKaderka Michal.Kaderka77 KontaktKontakt

×