Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

SosyalTalebe ile Blogging101 (4.Bölüm)

720 Aufrufe

Veröffentlicht am

SosyalTalebe.com Yazar eğitiminin 4. bölümü.

"Blogging İpuçları"

Hazırlayan, Volkan Çağlayan

Veröffentlicht in: Technologie
  • Login to see the comments

SosyalTalebe ile Blogging101 (4.Bölüm)

  1. 1. Bu eğitsel sunumun sonunda; • SosyalTalebe.com ‘da yazarken işinize yarayabilecek ipuçlarını öğreneceksiniz.
  2. 2. İpuçlarıYazı yazmadan önce, TechCrunch yada Mashable gibi web sitelerini mutlaka inceleyin. Dahafazla örnek için, StumbleUpon’a üye olun ve ilgi alanlarınızı Sosyal Medya, Teknoloji gibibelirleyin. StumbleUpon, size seçtiğiniz konularda farklı sitelerden alınmış güncel içerikler sunar.Blog yazarken, mutlaka bu tarz teknoloji bloglarını inceleyin. Size yol gösterirler.
  3. 3. İpuçlarıYazılarınızı kısa tutun (ÖNEMLİ). Yapılan araştırmalara göre, okuyucular bloglardaki uzuniçerikleri pek fazla okumuyorlar. İnsanlar uzun yazıları (9-10 paragraflık) genellikle e-Dergilerdeokumayı sevdiklerinden, bloglarda 5-6 paragrafı geçmeyecek «kısa ve öz» yazılar yazın.
  4. 4. İpuçlarıHer yazıya video eklemeniz gerekmez ancak mutlaka en az 1 resim ekleyin. Eğer mümkünse,yazınızda bulunan sayısal karşılaştırmalar ve yüzdeler için hazır infografikler ekleyin. Eğer sizhazırlamak istiyor ancak nasıl hazırlanacağını bilmiyorsanız, editörlerden yardım alın.İnfografikler, yazınızı çok daha çekici kılar, okuma kolaylığı sağlar, bilgiyi iyi bir şekilde organizeeder. Infografik nedir? Derseniz: http://dailyinfographic.com/
  5. 5. İpuçlarıHaber değil yorum yazmaya özen gösterin. Örneğin bir haberi Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriaçısından değerlendirip, konu dışına çıkmadan ve üslubunuzun dışına taşmadan yorumunuzukatın. Haber yazılarını her sitede görebilirsiniz, ancak «sizin» yorumlarınız okuyucunun ilgisiniçok daha çekecektir.
  6. 6. İpuçlarıYazılarını düzeltmekten korkmayın, aklınıza gelen ve yazdığınız konu ile alakalı olan şeyleriyazınıza ekleyin. Kendinizi okuyucunun yerine koymaya özen gösterin.
  7. 7. İpuçlarıOkuyucu düşünmeye zorlayın. Yazınızın bazı yerlerinde yada en sonunda okuyucuyudüşündürecek sorular sorun. Ancak, çok abartmayın.
  8. 8. İpuçlarıAnahtar kelimelere dikkat edin, okuyucular aradıkları konulara sizin eklediğiniz etiketlersayesinde ulaşırlar. Konuyla ilgili anahtar kelimeleri «akıllıca» kullanmaya çalışın.
  9. 9. SosyalTalebe.com ileDersini bitirdiniz. Artık Blogging temellerini öğrendiniz! Hazırlayan: Volkan Çağlayan

×