Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
1.MOBİL MOBİL MOBİL
Sadece 2014’te Facebook mobil kullanıcı sayısı %15 oranında
büyürken, güncel rakamlar “sadece-mobil” k...
1.DAHA FAZLA MOBİL
İşletmelerin ve pazarlamacıların sosyal olarak mobil kullanıcının
ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını d...
1.BİRAZCIK DAHA
2. BEDAVA YOK.
Güncel bir Forrester raporuna göre Facebook marka
gönderilerinde organik erişim %0.073 seviyesine kadar
düş...
2. BEDAVA YOK.
2015’ umut vaat eden demografiklere göre
hareket etmemiz ve pasif kullanıcılardan çok,
interaksiyon alabile...
3.SOSYAL ALIŞVERİŞ
Twitter 2014 başlarında fikri ortaya atana kadar, pazarlamacılar
bunu gerçekçi bir olasılık olarak değe...
3.SOSYAL ALIŞVERİŞ
Facebook tabi ki kayıtsız
kalmayarak, kendi “Satın
al” butonunu test etmeye
başladı.
Hatta mikrobloggin...
2015’te tüm sosyal medya mecralarında, tüm uygulamalarda, bu
yeni özelliği ve onu pazarlama aracı olarak kullanan markalar...
4. VLOGGING
Vlogging’i özel kılan ve 2015’teki görsel momentuma dahil eden şey, üretilen
içeriğin ağırlıkla ya da sadece v...
4. VLOGGING
Çünkü bir ürünü satın
almadan önce tüketici
artık kendi gibi birinden
tavsiye ya da yorum
almak istiyor, video...
5. İNSAN DEĞİL İLGİ BAZLI
Eskiden, pazarlama stratejileri segmentler ve tüketici profilleri üzerinden
yürürdü. Bunun en aç...
Geçtiğimiz yıllarda yeni bir sosyal platform
dalgası bu çerçeveyi oluşturmaya başladı; sadece
resim paylaşımına olanak sağ...
Foodie, Fitocracy ve PlantWorking gibi yeni
girişimler “her şeye, herkese, her yerde
ulaşalım” yaklaşımındansa, bireysel k...
6. SONUÇ
Genel olarak 2015 için öngördüğümüz, yeri geldiğinde kullanışlı olabilecek,
yeri geldiğinde tam bir “pain in the ...
2015’TE ETKILI OLACAK 5 SOSYAL MEDYA TRENDI
2015’TE ETKILI OLACAK 5 SOSYAL MEDYA TRENDI
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

2015’TE ETKILI OLACAK 5 SOSYAL MEDYA TRENDI

2014 sosyal medyanın bazıları iyi, bazılarıysa pazarlamacılar açısından kötü yeni dönüşümler yaptığı bir yıl oldu. Sosyal medya tabir ettiğimiz, dev iletişim platformlarının olgunluk dönemlerine girmesi, üstlerindeki yatırımcı baskısının artması sonucu yeni gelir modelleri arayışına girmeleri sonucu gerçekleşen bu deneyimlerin yanında, mobilin deyim yerindeyse “uçtuğu” bir yıl da oldu. TV’deki popüler kanalların ve dizilerin hashtagler paylaştığı, telefonumuz yanımızda olmadan televizyon bile izleyemez olduğumuz (evet hep jazz hep belgesel değil) bu yılın sonlarına yaklaşırken, Twitter’ın mobil üzerinden alışveriş yapılmasını mümkün kılan fonksiyonun testlerine başlaması 2015 sosyal medyasının nasıl olacağına dair, adeta ikincisi gelecek bir filmin final sahnesi gibi oldu.

Sahnenin bundan sonra nasıl devam edeceğine bir göz atmanın da zamanı geldi. 2015’te sosyal medya ana sahnesinde hangi trendler kendini gösterecek ve pazarlama çalışmalarını yönlendirecek, hep birlikte bakalım.

 • Loggen Sie sich ein, um Kommentare anzuzeigen.

2015’TE ETKILI OLACAK 5 SOSYAL MEDYA TRENDI

 1. 1. 1.MOBİL MOBİL MOBİL Sadece 2014’te Facebook mobil kullanıcı sayısı %15 oranında büyürken, güncel rakamlar “sadece-mobil” kullanıcıların %34 oranında büyüdüğünü gösteriyor. eMarketer’e göreyse önümüzdeki 3 yıl içinde cep telefonu ile bağlanma oranı küresel ölçekte yüzde 61,1’den yüzde 69,4’e yükselecek. Bu, mobilin artık ikincil bir kanal olmaktan çıkıp, ilk tercih haline geleceği anlamına geliyor. Nihayetinde kullanıcı neredeyse, işletmeler de orda olmak zorunda.
 2. 2. 1.DAHA FAZLA MOBİL İşletmelerin ve pazarlamacıların sosyal olarak mobil kullanıcının ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını düşünmesinde fayda var. Büyük platformlar bunu zaten bir süredir yapmakta, örnek olarak da Facebook’un ayrı bir messenger uygulaması geliştirmesi ve WhatsApp ve Instagram gibi nispeten daha küçük mobil uygulamaları satın almasını gösterebiliriz. Twitter’ın geçtiğimiz yıl reklam değişim platformu MoPub’ı satın alması ve Google Adwords’un mobil odaklı reklam gösterimlerine odaklanması ise buna dair diğer örnekler olabilir.
 3. 3. 1.BİRAZCIK DAHA
 4. 4. 2. BEDAVA YOK. Güncel bir Forrester raporuna göre Facebook marka gönderilerinde organik erişim %0.073 seviyesine kadar düştü. Facebook zaten bir süredir “gönderiyi öne çıkar” sevimliliği altında ücretli gönderileri ön plana çıkarıyor. Clickz’ten Roger Katz, markaların “sosyal medyanın bedava bir pazar olduğu düşüncesinden kurtulmalı” diyor. 2015’te daha çok marka sosyal medyayı bütçe gerektiren standart bir kanal olarak değerlendirmeli ve izleyicilerini segmente etmeye başlamalı
 5. 5. 2. BEDAVA YOK. 2015’ umut vaat eden demografiklere göre hareket etmemiz ve pasif kullanıcılardan çok, interaksiyon alabileceğimiz gerçek müşterilerimize ulaşmanın yollarını düşünmemiz gereken bir yıl olacağını söyleyebiliriz.
 6. 6. 3.SOSYAL ALIŞVERİŞ Twitter 2014 başlarında fikri ortaya atana kadar, pazarlamacılar bunu gerçekçi bir olasılık olarak değerlendirmedi. Eylül ayında testlerine başlanan gerçek bir fonksiyondan bahsediyoruz, ve diğer bir önemli nokta, en azından başlangıç için sadece mobil entegrasyon üzerinde çalışıldığı. Twitter bu aralar “Satın al” butonlarıyla ve kendi seçtiği Rihanna, Eminem gibi sanatçı markalarıyla servisini test etmekle meşgul.
 7. 7. 3.SOSYAL ALIŞVERİŞ Facebook tabi ki kayıtsız kalmayarak, kendi “Satın al” butonunu test etmeye başladı. Hatta mikroblogging servisi Tumblr bile geçtiğimiz günlerde aynı özelliği gelecekte deneyebileceklerini açıkladı.
 8. 8. 2015’te tüm sosyal medya mecralarında, tüm uygulamalarda, bu yeni özelliği ve onu pazarlama aracı olarak kullanan markaları göreceğiz. Bu sosyal “satın alma” butonları potansiyel olarak markaların satışlarını arttırmalarına ve spesifik sosyal medya aktiviteleri üzerinden somut gelir kanalları yaratmalarına ve müşterilerini yepyeni bir yöntemle markanın “içine katmalarına” olanak sağlayacak. 3.SOSYAL ALIŞVERİŞ
 9. 9. 4. VLOGGING Vlogging’i özel kılan ve 2015’teki görsel momentuma dahil eden şey, üretilen içeriğin ağırlıkla ya da sadece videolardan oluşması. Vlogging, çabuk ve kolay tüketilebilen bir içerik olması, sosyal medya platformlarının otomatik video oynatma modülleriyle birleştiğinde, videoların karşı konulmaz cazibesini, tüketiciyi yakalama noktasında kullanmak için biçilmiş kaftandır. Youtube, aylık bir milyarın üzerinde tekil ziyaretçisi olan bir platform ve Socialnomics’ten Laura Harrison’a göre, dünyanın en büyük ikinci arama motoru. 18-54 yaş gibi geniş bir aralıkta kullanıcı barındıran platformda, videolar “linkler ve blog yazılarının birleşiminin 12 katından fazla” paylaşılıyor.
 10. 10. 4. VLOGGING Çünkü bir ürünü satın almadan önce tüketici artık kendi gibi birinden tavsiye ya da yorum almak istiyor, video da bunun için belki de en samimi araç. Her geçen gün daha fazla şirket, insanların, karşılarında süslü püslü mesajlar ve insanlar değil, kendi gibi birilerini görmek istediğini anlıyor.
 11. 11. 5. İNSAN DEĞİL İLGİ BAZLI Eskiden, pazarlama stratejileri segmentler ve tüketici profilleri üzerinden yürürdü. Bunun en açık nedeni ise, insanların çevresel etmenlerinin, “yönelebildikleri” alanlarla sınırlı olmasıydı. Ulaşabilen bilgi ve deneyimlenebilecek uğraşlar için seçenekler kısıtlıydı. Bugün ise her yaşta tüketicinin her konuda bilgiye ulaşabildiği bir çağda yaşıyoruz. Bu da dikey pazarları ve ilgi alanlarına odaklı platformları beraberinde getiren, daraltılmış bir pazarlama konseptini gündeme taşıyor.
 12. 12. Geçtiğimiz yıllarda yeni bir sosyal platform dalgası bu çerçeveyi oluşturmaya başladı; sadece resim paylaşımına olanak sağlayan Instagram, “sadece köpek resimleri paylaşımı”na olanak sağlayan Kloof gibi girişimlerin yolunu açarken, partner bulma platformları, Tinder gibi basit ve özelleştirilmiş uygulamaların ortaya çıkmasına ön ayak oldu. Trend, içerikleri nasıl tükettiğimiz noktasında değişti. Resimleri, GIF’leri ve videoları, yazılı metine tercih etmeye başladık ve bu yeni trend tüketmeyi seçtiğimiz içeriklerin türüyle alakalı hale geldi. 5. İNSAN DEĞİL İLGİ BAZLI
 13. 13. Foodie, Fitocracy ve PlantWorking gibi yeni girişimler “her şeye, herkese, her yerde ulaşalım” yaklaşımındansa, bireysel kitlelere yöneldiler. Örneğin Foodie aşçılar ve yemek pişirme meraklıları için tarif arama ve paylaşma platformu olarak kurgulanırken, Fitocracy fitness meraklılarının antreman takvimlerini paylaşmalarını ve fitness konuşmalarını sağlamayı amaçladı. PlantWorking ise, bahçıvan heveslilerinin sosyal ağı olarak ortaya çıktı. 5. İNSAN DEĞİL İLGİ BAZLI
 14. 14. 6. SONUÇ Genel olarak 2015 için öngördüğümüz, yeri geldiğinde kullanışlı olabilecek, yeri geldiğinde tam bir “pain in the ass” olabilecek trendlerden bahsettik. Başarılı ve vizyon sahibi takipçilerimize iyi bir sene geçirmelerini ve “ruhu” yakalayabildikleri hamleler yapmalarını temenni ediyoruz. - Kafa Tech Ailesi

×