Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Dlaczego lesbijki lubią duże zderzaki? Rzecz o marketingu LGBT+

67 Aufrufe

Veröffentlicht am

Osoby homoseksualne to duża i wciąż jeszcze mocno niedoceniana w Polsce grupa docelowa, mająca ogromne możliwości zakupowe.


Geje uchodzą na całym świecie za trendsetterów wyznaczających swoimi konsumenckimi wyborami kierunek, w którym następnie podąża heteroseksualna większość. Lesbijki natomiast to grupa społeczna o jednym z największych współczynników wierności marce.

Veröffentlicht in: Marketing
 • Als Erste(r) kommentieren

 • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Dlaczego lesbijki lubią duże zderzaki? Rzecz o marketingu LGBT+

 1. 1. DLACZEGO LESBIJKI LUBIĄ DUŻE ZDERZAKI, GEJE LODY, A DRAG QUEENS NOSZĄ OKULARY? 1 0 1 . C Z W A R T E K S O C I A L M E D I A W W A R S Z A W I E G R Z E G O R Z M I E C Z N I K O W S K I
 2. 2. DISCLAIMER T A P R E Z E N T A C J A Z A W I E R A N A C H A L N Ą P R O M O C J Ę H O M O S E K S U A L I Z M U O R A Z Ś L A D O W E I L O Ś C I H E T E R O F O B I I .
 3. 3. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że jesteście na rozmowie o pracę...
 4. 4. B R U N A T N E P I W O Jest rok Rok 1973. Firma Coors Brewing jest bojkotowana przez społeczność LGBT za przeprowadzanie na rekrutowanych kandydatach testów wariografem, w czasie których padają pytania o orientację seksualną. Protesty trwają kilkanaście lat.
 5. 5. S Y M B O L B O J K O T U R O S J I Pierwsze kroki mające zmniejszyć nacisk ze strony amerykańskich gejów i lesbijek Coors Brewing podejmuje w 1978 r., rezygnując z pytania dotyczącego orientacji seksualnej w czasie rekrutacji i testów wykrywaczem kłamstw. W 2013 roku jedna z marek piwa wytwarzanego przez Coors Brewing staje się symbolem bojkotu Rosji, która wprowadza antygejowskie prawo przed olimpiadą w Soczi.
 6. 6. DLACZEGO? H A J S P R Z E S T A Ł S I Ę Z G A D Z A Ć !
 7. 7. O S O B Y L G B T + Średni dochód w gospodarstwie domowym konsumenta LGBT jest o 23 proc. wyższy. ZARABIAJĄ WIĘCEJ 26 proc. gejów deklaruje, że może wydawać więcej pieniędzy na wysokiej jakości produkty. WYDAJĄ WIĘCEJ Jeżdżą częściej na dłużesz wakacje, kupują nowe wersje tych samych produktów, częściej korzystają z usług welness i spa oraz siłowni. TO TRENDSETTERZY 70 proc. gejów i lesbijek deklaruje też, że zmieniłoby markę ze względu na jej homofobiczną politykę. NIE KUPUJĄ OD HOMOFOBÓW
 8. 8. SUBARU C A S E S T U D Y
 9. 9. P O C Z Ą T K I L E S B A R U Tim Bennett, ówczesny szef marketingu, w latach 90. postanowił przebadać, kto w Stanach jest gotów kupić Subaru. Oprócz typowych odbiorców, czyli białych obywateli między 18 a 35 rokiem życia, informatyków, pracowników służby zdrowia czy nauczycieli, zauważono również pewną specyficzną grupę – samotne kobiety, które pełniły funkcję głowy rodziny. Wtedy zadecydowano, że kampania skierowana będzie do tych kobiet – mimo ich pozornej nieobecności na rynku, były szeroką i wierną grupą odbiorców. Należy wspomnieć, że na początku lat 90. w Stanach temat mniejszości seksualnych był raczej pomijany w mediach, a reklama skierowana do takiej grupy odbiorców była wręcz przełomowa.
 10. 10. L.A. EYEWORKS C A S E S T U D Y
 11. 11. R E A D I N G I S . . . W 1996 roku także producent okularów zwrócił się ze swoimi produktami i przekazem do tęczowej społęczności. W ślad za nim poszły także marki kosmetyków jak M.A.C.
 12. 12. BEN & JERRY'S C A S E S T U D Y
 13. 13. S M A K R Ó W N O Ś C I Już w 1989 r. Ben & Jerry's był pierwszym pracodawcą w Vermont, który oferował ubezpieczenie zdrowotne partnerom pracowników, w tym parom tej samej płci. W tamtym czasie nie wydawało się to gestem rewolucyjnym - po prostu wiedzieliśmy, że jest to słuszne i sprawiedliwe. Ben & Jerry's ma długą historię angażowania się na rzecz sprawiedliwości społecznej, w tym praw społeczności LGBT+ i równości małżeńskiej. Także w Polsce, gdzie markę tę można znaleźć w każdym klubie LGBT+ czy praktycznie na każdym wydarzeniu LGBT.
 14. 14. N I E P A L N A T Ę C Z A wzmianek w mediach, w wiekszosci pozytywnych lub neutralnych 2600 publikacji zawierało nazwę marki producenta lodów 40% kontaktów z publikacjami w internecie 37,6 MLN tyle wynosił ekwiwalent reklamowy dla Ben & Jerry's 4,5 MLN
 15. 15. OPŁACALNE? J A P O W I E M , Ż E T A K , D R U G I E K S P E R T , Ż E N I E , B O B O J K O T Y . . .
 16. 16. 31% 26% według sondażu OKO.PRESS za największe zagrożenie dla Polski uznaje LGBT+ i gender boi się zagrożenia ze strony Rosji i rosyjskich szpiegów. M Ę Ż C Z Y Z N
 17. 17. T O P O M Y Ś L M Y . . . Społeczność LGBT+ stanowi ok. 5% społeczeństwa. Popiera ją prawie połowa Polaków. DUŻA GRUPA DOCELOWA Realnie osoby LGBT+ bojkotują homofobiczne lub wspierające homofobie marki - Ciechan, Ludwik, Żabka. REALNE BOJKOTY Który zawsze się opłaca. Można też dorzucić do tego gwartantowaną nagrodę Effie. EKWIWALENT REKLAMOWY Przy każdej akcji firmy i jej rzekomym bojkocie, społeczność LGBT+ organizowała akcje poparcia. WDZIĘCZNOŚĆ I POPARCIE
 18. 18. 63% woli kupować od tzw. purpose driven brands, jako że proszek nie służy już tylko do prania a szampon do mycia włosów. K O N S U M E N T Ó W
 19. 19. No to widzieliście jak gej mówi o marketingu! A może chcecie usłyszeć jak śpiewa ich cała banda?
 20. 20. DZIĘKUJĘ Z A W A S Z Ą U W A G Ę !

×