Anzeige
Anzeige

Más contenido relacionado

Similar a Фольклоризм та міфологізм у творчості Богдана-Ігоря Антонича.pptx(20)

Más de Dmytro Kryvenko(20)

Anzeige

Último(20)

Фольклоризм та міфологізм у творчості Богдана-Ігоря Антонича.pptx

 1. Фольклоризм та міфологізм у творчості Богдана-Ігоря Антонича Українська література, 11 клас
 2. Богдан-Ігор Антонич був аполітичним. І це головна причина того, що поета свідомо «забувала» офіційна критика, ніби такого й ніколи не було в літературному житті України. Поет казав, що він не збирається «бити в барабани якоїсь певної політичної партії», а для радянської влади цього вже достатньо, щоб викреслити поета з літературної карти України.
 3. Богдан-Ігор Антонич поклонявся законам мистецтва, йому важливе вільне поетичне самовираження, уміння висловити внутрішнє світовідчуття через художні образи. Антонич сповiдував iдею неподiльноï, гармонiйноï єдностi людини i природи, людини i космосу, прагнув пiзнати i вiдтво-рити рух незнищенноï матерiï у безконечнiй змiнностi ïï форм i виявiв, жадiбно всотував усi барви, тони i звуки довколиш-
 4. . На художній манері позначилися поетика символізму й міфологізму; асоціативність і метафоричність. Поет якось писав, що «значна частина поезій поставала в напівсні», найкраща пора писати для нього — ранок.
 5. Теорія літератури Міфологізм — спосіб поетичної реалізації міфу у творах оригінальної літератури. Значення міфу в літературному творі не тотожне змісту першоджерела й залежить від культури епохи, задуму письменника, жанру твору. Той самий міфологічний мотив, опрацьований протягом багатьох століть, набуває в кожній епосі нових значень.
 6. 1931 рік – перша збірка «Привітанн я життя»
 7. Молодий митець подолав консерватизм поетичної традиції, сміливо й навіть розкуто експериментує з формою, його слово пружне, колоритне та звучне. Поет створив оригінальний світ, у якому ліричний герой шукає втрачену гармонію, він зливається з природою, вбирає її в себе. Ліричний герой відчув себе частиною великої зеленої природи, коли вперше піднявся в гори, — ближче до сонця, «перший раз приглянувся небу, тоді щось дивне й незнане пробудилось» у ньому. Перша збірка — зразок міфологічного пояснення сутності життя: «...я все — п’яний дітвак із сонцем у кишені...», «...я — закоханий в житті поганин». Що значить «закоханий в житті поганин»?
 8. Природа дала поетові рівновагу й спокій, які він відчуває навіть у бурхливому вирі міста: А як зійшов із гір до гамірливих міст, у злиднях і невдачах не кляв ніколи долі та не ганив, глядів спокійно на хвиль противних гурагани («Автобіографія»).
 9. 1934 рік – друга збірка «Три перстені»
 10. "Я все — п'яний дітвак із сонцем у кишені". "Я — закоханий в житті поганин". «Автобіографія". З першої книжки "Привітання життя" Червоні клени й клени срібні, над кленами весна і вітер. Дочасності красо незглибна, невже ж тобою не п'яніти? Я, сонцеві життя продавши за сто червінців божевілля, захоплений поганин завжди, поет весняного похмілля.
 11. У поезії «Автопортрет» автор розмірковує над своїми пракоренями. У давніх обрядах і звичаях лемків Б.-І. Антонич помічав поєднання двох світів — язичництва й християнства. Літературознавець Микола Ткачук: «за основу Антоничевого світовідчуття взято ту картину світобудови, у якій є місце й еллінському відчуттю буття як гармонії, і первісне, язичницьке бачення світу і духовно-активне його освоєння, невіддільне від розумного проникнення в його таємниці», «водночас цей світ добудовує і “космізм” П. Тичини, космічне світосприймання, притаманне вже нашим сучасникам»
 12. Християнське таїнство народження Ісуса Христа поєднане з язичницькими мотивами. Диво трапляється в українському середовищї на Лемківщинї. Різдвяного вечора лемки приносять «місяць круглий», тобто дарують хлібину. На Різдво лемки з хлібом і свяченою водою обходять двір і освячують його. Символ місяця та хліба в національній свідомості здавна пов’язували з іще дохристиянським Різдвом (місяць — символ народження нового світу). Тож вимальовується образ сучасної людини, що не відокремлює себе від стародавньої традиції свого народу. Язичницький місячний знак — «золотий горіх» — опиняється в долоні Марії, Синові якої доведеться пройти страшні випробування заради порятунку людства.
 13. Композиційні особливості Поезія складається з двох катренів (чотиривіршів). Картина перша: лемки з дарунком (хлібиною) у ролі волхвів стоять перед новонародженим Богом у санях замість ясел . Картина друга ближча до іконописної традиції: Марію зі світлим дарунком на долоні зображено на тлі завіяного снігом нічного містечка. О. Кваша.Христос народився. 2007 р.
 14. Паспорт твору «Різдво» Літературний рід: філософська лірика. Жанр: ліричний вірш. Напрям: модернізм. Течія: символізм, авангардизм, міфологізм. Віршовий розмір: хорей. Тема: факт народження Христа. Ідея: переосмислення факту народження Христа як події, що відбувається в кожному селі й містечку; уславлення народження життя й радості. Провідний мотив, мотиви: возвеличення таїнства Різдва
 15. Художні засоби Епітети: місяць круглий, снігова завія, золотий горіх; Метафори: прийшли лемки і принесли місяць; народився Бог на санях; ніч крутиться довкола стріх; у долоні у Марії місяць – золотий горіх. Інверсія: народився Бог на санях. Символічні образи: сани (ясла, де народився Христос); лемки (волхви); золотий горіх (нове життя); місяць (символ батьківщини).
 16. Асоціативна й багатозначна поезія, в якій розкрито переживання свята – частини людського життя. Перед читачем виникає колоритна картина лемківського Різдва, коли вже Син народився. Автор за допомогою лаконічних засобів створює зимовий, засніжений та водночас сонячний пейзаж. Люди радіють народженню Христа- Спасителя, але Божа Матір (Ясна Пані) має печальні очі, бо знає про майбутній тернистий шлях сина («снігом стелеться життя).
 17. Паспорт твору «Коляда» Літературний рід: філософська лірика. Жанр: ліричний вірш. Напрям: модернізм. Віршовий розмір: хорей. Тема: зображення свята народження Христа. Ідея: переосмислення факту народження Христа як події, що відбувається в кожному селі й містечку; уславлення народження життя й радості. Провідний мотив: радість від причетності до світлої події народження Спасителя і розуміння відповідальності за своє існування, за яке Ісус поклав своє життя.
 18. Художні засоби Епітети: сніжиста путь, веснянії сни, синь незнану; Повтор – тешуть теслі; Порівняння – очі наче у сарни. Метафора – стелиться путь, ходить сонце у крисані, снігом стелиться життя Алюзії: Дитя боже – Ісус Христос, Ясна Пані – Марія, Матір Божа. Алітерація: тешуть теслі з срібла сани
 19. найбільша й остання прижиттєва збірка «Книга Лева» Головна тема її — зв'язок між людиною і природою, розкриття "таємниці життя" в єдності духовних і матеріальних виявів. У ній Антонич остаточно формує свій пантеїстичний погляд на буття і природу людського пізнання. Філософський сенс глав "Книги Лева" виявляється в тому, щоб, з одного боку, утвердити єдність усього живого, а з іншого — знайти для втілення "праречі" відповідне "праслово", щоб сутність речей
 20. 1938 рік – посмертні збірки «Зелена Євангелія» та «Ротації»
 21. Приклад пейзажної й філософської лірики. Ліричний герой не просто милується красою лемківського пейзажу, дістає від нього естетичне задоволення, а й порушує філософську проблему справжніх цінностей, які має культивувати людина: що для неї важливе, а що — другорядне в житті: «Ти поклоняйся лиш землі, землі стобарвній, наче сон цей!» А справжні цінності — навколо нас: «весна — неначе карусель», «гірське село», «місяць», «сонце», «земля стобарвна». Через чутливе споглядання цієї краси автор розкриває ідею життєствердження (вітаїстичності).
 22. Паспорт твору «Зелена Євангелія» Літературний рід: пейзажна лірика. Жанр: вірш. Напрям, течія: експресіонізм, символізм. Віршовий розмір: ямб із пірихієм. Тема: гімн природі, весні, землі, який прирівнюється до божества. Ідея: автор показує зелений світ та природу, яка для поета є священним. Провідний мотив: нерозривна єдність людини й природи.
 23. Художні засоби Епітети: земля стобарвна. Порівняння: "Весна — неначе карусель", "місяць, мов тюльпан«; Метафоричні образи: "на каруселі білі коні" — образ весни . Ліричний герой — людина, шо любить свою землю, її природу, оспівує весну, гірське село, місяць, усю багатобарвність і красу землі. Головним у вірші є образ землі. Поет переконаний, що джерело всіх слов'янських вірувань треба шукати саме тут. Із землі народжується життя. Земля є фундаментом світового дому.
 24. Дякую за увагу! 
Anzeige