Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Krótka historia tapety – od powstania po czasy współczesne

333 Aufrufe

Veröffentlicht am

Historia tapety od czasów powstania. Rodzaje tapet w dawnych czasach. Porównanie wzorów modnych a przestrzeni lat po czasy współczesne. Rodzaje współczesnych tapet. Nowoczesne projekty dostępne na http://decormint.com

Veröffentlicht in: Design
  • Als Erste(r) kommentieren

Krótka historia tapety – od powstania po czasy współczesne

  1. 1. Krótka historia tapety – od powstania po czasy współczesne Podobno Oscar Wilde na łożu śmierci powiedział, że "It's the wallpaper or me. One of us has to go." To obrazuje poziom artystyczny projektów tapet z tamtych czasów. Nie ulega wątpliwości, że tapety z dawnych czasów nie znalazłyby się we współczesnym kanonie sztuki dekoratorskiej. Za to te dzisiejsze mogą odgrywać istotną rolę w aranżacjach wnętrz, wpływając nieraz na wybór pasującej do nich kolorystyki i stylu wyposażenia.
  2. 2. Wczesną piętnastowieczną tapetę stworzono jako tańszą alternatywę dla paneli i tkanin używanych do ogrzewania i zdobienia europejskich pałaców. Zaprojektowana przez flamandzkich rzemieślników tapeta tej epoki była ręcznie zadrukowana drewnianymi klockami. Około roku1500 pojawiły się bardziej ozdobne wzory naśladujące wzory tkanin ozdobione złotymi akcentami z brokatu. Najwcześniejsza udokumentowana forma tapety pochodzi z Anglii z koło 1509 r. Jest to tapeta inspirowany włoskimi wzorami, stworzona dla Henryka VIII.
  3. 3. Historia tapety w XVII wieku ma swoje początki w Chinach, gdzie pokrywano ściany domów szlachty z dynastii Ming jedwabiem. Trend tapetowania pomieszczeń stał się popularny wśród europejskich twórców około 1600 lat. Używali oni papierowych płacht do przedstawiania krajobrazów delikatnych kwiatów i ptaków.
  4. 4. Tapety w XVIII wieku były o kolorowe i wzorzyste. Stały się tak popularne w Anglii, że angielska władza nałożyła podatek na wszystkie zadrukowane, kolorowe materiały używane jako draperie. Francuzi w tym czasie byli dużo bardziej kreatywni w swoich projektach, głównie dlatego, że mieli nową, wynalezioną w 1785 roku maszynę, używaną do drukowania papieru. Nie mniej jednak tapety w tamtym czasie były bardzo drogie i zarezerwowane jedynie dla najbardziej zamożnych obywateli.
  5. 5. Tapeta w XIX wieku zawierała wiele charakterystycznych wzorów. Projektowane były m.in. przez Williama Morrisa, ojca ruchu ‘Sztuki i Rzemiosła’. Używając stylizowanych form i motywów natury, Morris stworzył gładkie i skomplikowane wzory zainspirowane sztuką malarską. Kilku znanych twórców tamtych czasów współpracowało z Morrisem, a wiele oryginalnych wzorów jest w produkcji po dziś dzień.
  6. 6. Tapeta w XX. wieku miała swoje wzloty i upadki. Pierwsza elektroniczna maszyna do sitodruku pojawiła się w 1920 roku. I to ona napędziła sprzedaż tapet na kolejne lata. Na przestrzeni następnych 10 lat sprzedano miliony rolek produkowanej tak tapety. Ich popularność nieco przystopowała dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych. Przełom wieku przyniósł modę na czyste i jasne tapety. Pojawiły się tapety papierowe i winylowe, dzięki czemu tapety stały się jeszcze łatwiej dostępne. Pojawiały się już w większości domów i mieszkań. Jednak ich montaż wiązał się z zatrudnieniem wykwalifikowanej ekipy. Sama trwałość choć z roku na rok coraz lepsza, wciąż pozostawała wiele do życzenia.
  7. 7. Tapeta w XXI wieku wciąż ewoluuje, zaskakuje i pobudza do życia. Oprócz tradycyjnych tapet, które znamy i kochamy od lat, pojawiły się nowoczesne wzory geometryczne, które stały się niezwykle popularne. Cyfrowy druk tapet umożliwia tworzenie wzorów i obrazów na ogromnych powierzchniach i w niezliczonej ilości. Najnowsze tapety już nawet nie potrzebują kleju. Montuje się je poprzez odklejenie dojnej warstwy i przyklejenie lepiącą stroną do ściany. Tapety są wielokrotnego użytku, można je ściągać i przyklejać na nowo. Ich trwałość pozwala na stosowanie tapet w ciężkich warunkach, obok kuchenki, kranu czy nawet prysznica. W obecnych czasach technologia tworzenia tapet nie ogranicza nas w żaden sposób. Granicę stanowi jedynie nasza wyobraźnia i kreatywność w aranżacjach. Możliwości podkręcenia wyglądu pomieszczenia dzięki tapetom jest naprawdę bardzo wiele. Niektóre aranżacje zatykają dech w piersiach. Nie bójmy się korzystać z dobrodziejstwa naszych czasów i w tej jakże starej, dekoratorskiej branży. W serwisie http://decormint.com dostępny jest ogromny wybór tapet i nowoczesnych wzorów na ściany.

×