Projekt ne fizike

Projekt:
Perdorimi I
e-mag ne
teknologji.
Punoi : Daniela Lugja
Klasa: VIII-B
Lenda : Fizike
Temat qe do te
trajtohen:
1.C’jane e-mag?
2.Ku i perdorim ato ne teknologji?
3.Foto
C’jane
elektromagenetet?
Elektromagneti është një lloj magneti në të
cilin fusha magnetike është prodhuar
nga rryma elektrike. Në teorinë
elektromagnetike solenoidi është shumë me
rëndësi sepse për një rrymë të caktuar fusha
magnetike brenda solenoidit është
praktikisht uniforme, dhe po ashtu e
shumëllojshme ashtu që ndryshimi i rrymës
mund ta ndryshon intensitetin e fushës
magnetike.
Elektromagneti i bazuar në solenoid është
elementi bazë i shumë pajisjeve elektrike, si
p.sh zilja elektrike, reletë, vinçat magnetik,
dëgjuesja e telefonit, etj.
Ku i perdorim e-
mag ne
teknologji ?
Elektromagnetizmi përfshin fenomene të
tjera elektromagnetike të jetës së
përditshme. Përveç gravitetit, shumica e
forcave të përditshme janë rrjedhojë të
forcës elektromagnetike. Principet e
elektromagnetizmit gjejnë aplikime në
disiplina të shumta si tek mikrovalët,
antenat, makinat elektrike, satelitët e
komunikimit, bioelektromagnetika, plazma,
kërkimet në përshpejtuesit bërthamorë,
fibrat optike,në interferencën dhe
kompatibilitetin elektromagnetik, në
konvertimin e energjisë elektromekanike,
deri tek aplikime teknologjike si radari dhe
meteorologjia. Pajisjet elektromagnetike
përfshinë transformatorët, çelsat elektrike,
radio/TV, telefonin, motori elektrik, linjat e
transmisionit, përçuesit e valëve, fibrat
optike, dhe lazerin.
Raste te perdorimit te e-mag:
Fibra optike
Wi-Fi
Telekomunacion
Ndricim
Sensore
Lazera
Degjuesja telefonike
Zilja elektrike
1 von 6

Recomendados

Filozofia gjate shekullit XVII von
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
6.7K views5 Folien
Ngrohja globale von
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K views8 Folien
Trashegimia natyrore e shqiperise von
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
23.4K views20 Folien
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit von
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.5K views34 Folien
Hebrenjtë në Shqipëri von
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K views13 Folien
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore von
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
114.1K views20 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Valet von
ValetValet
ValetAn An
48.5K views20 Folien
Komunizmi ne Shqiperi von
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K views18 Folien
Fizika ne jeten e perditshme von
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeAn An
169.8K views37 Folien
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore von
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
109.8K views9 Folien
Hekuri ,elementi kimik me vlere... von
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
50.7K views7 Folien
Projekt Fizik - valet von
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valetMarinela Abedini
18.9K views20 Folien

Was ist angesagt?(20)

Valet von An An
ValetValet
Valet
An An48.5K views
Komunizmi ne Shqiperi von Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K views
Fizika ne jeten e perditshme von An An
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
An An169.8K views
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore von Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.8K views
Hekuri ,elementi kimik me vlere... von Xhesiana Muka
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Xhesiana Muka50.7K views
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. von enerisaloti
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
enerisaloti58.5K views
Gazeta e shkolles von Mirsad - New
Gazeta e shkolles Gazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Mirsad - New9.9K views
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne) von Rexhino Kovaci
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Rexhino Kovaci29.1K views
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare von Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.2K views
Historia e skënderbeut von enis vladi
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
enis vladi24.1K views
turizmi ne shqiperi von manomano46
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano4616.1K views
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike von koralda
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrikepse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
pse eshte e domosdoshme kursimi i energjise elektrike
koralda43.2K views
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo von Aldrin Pashku
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Aldrin Pashku9.8K views
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.4K views
Llojet e teksteve von sindi21
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
sindi21113.7K views
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK von KleaHaka
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
KleaHaka5.3K views

Similar a Projekt ne fizike

Elektrostatika von
ElektrostatikaElektrostatika
ElektrostatikaEgla Mërzheku
7.3K views28 Folien
zbatimet e elektricitetit von
zbatimet e elektricitetitzbatimet e elektricitetit
zbatimet e elektricitetitornela rama
2.7K views14 Folien
Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f... von
Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f...Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f...
Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f...xhessiana
3.1K views12 Folien
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr... von
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Edward Newgate
37.7K views25 Folien
Projekt fizike von
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizikeUeda Rrukaj
53.4K views31 Folien
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme von
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme ornela rama
50.3K views15 Folien

Similar a Projekt ne fizike(11)

zbatimet e elektricitetit von ornela rama
zbatimet e elektricitetitzbatimet e elektricitetit
zbatimet e elektricitetit
ornela rama2.7K views
Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f... von xhessiana
Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f...Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f...
Fibrat optike , lazerat , magnetet ,elektromagnetet dhe perdorimi i tyre ne f...
xhessiana3.1K views
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr... von Edward Newgate
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Edward Newgate37.7K views
Projekt fizike von Ueda Rrukaj
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizike
Ueda Rrukaj53.4K views
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme von ornela rama
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
ornela rama50.3K views
Përdorimi ifushësmagnetike von Fatjon Dashhana
Përdorimi ifushësmagnetikePërdorimi ifushësmagnetike
Përdorimi ifushësmagnetike
Fatjon Dashhana12.7K views
Zbatimet e fizikës në jetën e përditshme... Magnetizmi në jetën e përditshme von Gersa_a
Zbatimet e fizikës në jetën e përditshme... Magnetizmi në jetën e përditshmeZbatimet e fizikës në jetën e përditshme... Magnetizmi në jetën e përditshme
Zbatimet e fizikës në jetën e përditshme... Magnetizmi në jetën e përditshme
Gersa_a11.7K views

Projekt ne fizike

 • 1. Projekt: Perdorimi I e-mag ne teknologji. Punoi : Daniela Lugja Klasa: VIII-B Lenda : Fizike
 • 2. Temat qe do te trajtohen: 1.C’jane e-mag? 2.Ku i perdorim ato ne teknologji? 3.Foto
 • 3. C’jane elektromagenetet? Elektromagneti është një lloj magneti në të cilin fusha magnetike është prodhuar nga rryma elektrike. Në teorinë elektromagnetike solenoidi është shumë me rëndësi sepse për një rrymë të caktuar fusha magnetike brenda solenoidit është praktikisht uniforme, dhe po ashtu e shumëllojshme ashtu që ndryshimi i rrymës mund ta ndryshon intensitetin e fushës magnetike. Elektromagneti i bazuar në solenoid është elementi bazë i shumë pajisjeve elektrike, si p.sh zilja elektrike, reletë, vinçat magnetik, dëgjuesja e telefonit, etj.
 • 4. Ku i perdorim e- mag ne teknologji ? Elektromagnetizmi përfshin fenomene të tjera elektromagnetike të jetës së përditshme. Përveç gravitetit, shumica e forcave të përditshme janë rrjedhojë të forcës elektromagnetike. Principet e elektromagnetizmit gjejnë aplikime në disiplina të shumta si tek mikrovalët, antenat, makinat elektrike, satelitët e komunikimit, bioelektromagnetika, plazma, kërkimet në përshpejtuesit bërthamorë, fibrat optike,në interferencën dhe kompatibilitetin elektromagnetik, në konvertimin e energjisë elektromekanike, deri tek aplikime teknologjike si radari dhe meteorologjia. Pajisjet elektromagnetike përfshinë transformatorët, çelsat elektrike, radio/TV, telefonin, motori elektrik, linjat e transmisionit, përçuesit e valëve, fibrat optike, dhe lazerin.
 • 5. Raste te perdorimit te e-mag: Fibra optike Wi-Fi Telekomunacion Ndricim Sensore Lazera