Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Artet Pamore ( histori arti 10 )

  • Als Erste(r) kommentieren

  • Gehören Sie zu den Ersten, denen das gefällt!

Artet Pamore ( histori arti 10 )

  1. 1. Projekt : Artet pamore
  2. 2. Portret vajze ~ Raimundo Madrazo Garreta Ne kete pikture shohim nje vajze e cila ka disa letra neper duart e saj te buta . Ndoshta piktori do te na njoh me brishtesine e vajzes & ne te njejten kohe me dinakerine e cila eshte ne mendjen e saj . Gjithashtu shohim se letra e cila dallohet me qarte dhe bie rishtazi ne sy eshte nje A ~as , pra leter e forte & ndoshta kjo shpjegon se neper duart e nje vajze aq te brishte qe ne pamje te pare te le pershtypjen e nje naiviteti te thelle , ka `letra` aq te forta vetem e vetem ne duart e saj ... Pra nje Femer nuk duhet asnjehere te nenvleresohet !!
  3. 3. Mona Lisa ~ Van Gogh Mona Lisa , me siguri eshte piktura me me fame boterore e V.Gogh . Jane disa vecori te cilat bien thjesht ne sy qe ne pamjen e pare ; 1. Shikimi i saj te ndjek nga cdo cep , pra duket sikur ajo te veshtron ty gjate gjithe kohes . 2. Neqoftese do e veme re me kujdes duart e saj jane te fryra pra ne kete rast piktori do te na njof me nje shtatezani te mundshme . 3. Fytyra e saj eshte e ndare ne dy ane psikologjike te kesaj gruaje : merzitjen & gezimin . Shohim se njera pjese e fytyres se saj eshte duke buzeqeshur kurse tek tjetra buzet e saj jane ne nje pozicion jo krejt te gezueshem pra nje moment merzitjeje & serioziteti .
  4. 4. Kthjelltesi ~ Raimundo Madrazo Garreta Piktura e radhes do te na njoh me rreziqet e jetes te cilat piktori i kesaj fotoje i shpreh me valet ` e cmendura` te detit pas nje stuhie & me kthjelltesine e cila karakterizohet me rrezet e diellit dhe vjen me pas ... Ndoshta ai do te na shpreh idene se pas cdo te keqe vjen nje e mire dhe shpresa kurre nuk duhet humbur . `... Sepse pas cdo stuhie dielli prape do te shkelqeje ...`
  5. 5. Pole te kunderta ~ Raimundo Madrazo Garreta Pole te kunderta ... Eshte dicka qe shumica e njerezve nuk e besojne. Eshte nje nga ato ` teoremat ` qe ndoshta mbetet ende per tu vertetuar ... A eshte mire qe njerezit te jene kaq te kundert me njeri-tjetrin ? ... PO ! Permes kesaj pikture autori i saj do te na shpreh se cdokush eshte i ndryshem ne vetvete me ide , karakter , pelqime & mospelqime .. Por ajo qe e ben dike te vecante eshte gjetja e dikujt tjeter krejtesisht te ndryshem nga ai . Por pse ?! Sepse permes kesaj ai ndoshta do te mesoje dicka krejtesisht te re , do te haset me zakone qe asnjehere nuk i kishte parashikuar ne `boten e tij ` ... Dhe kjo eshte nje gje e mire . `... Vera nuk qendron dot pa dimrin & dimri gjithashtu ... Polet e kunderta gjithmone shtyhen kurse polet e kunderta terhiqen ..`
  6. 6. Harmoni ~Van Gogh Nje lagje e vogel .. Nje lokal i vogel .. Disa njerez .. Disa peme .. Fllad i lehte .. Muzike !! Per piktorin e famshem V.Gogh ndoshta kjo eshte menyra perfekte per te shprehur ` gezim , parajse , harmoni ` ! Eshte e cuditshme ne fakt se si kaq pak gjera mund te te bejne te lumtur , por lumturia nuk varet nga madhesia e `dhurates` ... Eshte ambjenti , njerezit qe te rrethojne & harmonia mes gjithckaje !!

×