SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN KESIHATAN
(PENGAJARAN MIKRO)
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tingkatan : 3 Aktif
Bil. Pelajar : 22 0rang
Masa : 40 minit
Tunjang Pembelajaran : 1. Kesihatan Diri dan keluarga
Tajuk : 1. Kesihatan Diri
Sub Tajuk : (a) iii. Cara Mengatasi Berat Badan Berlebihan dan
obesiti
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat:
Kognitif :
i. Menyenaraikan sekurangnya-kurangnya 4 cara mengatasi obesiti dalam
lembaran kerja yang diberikan.
ii. Menyediakan satu jadual harian yang memfokuskan aktiviti fizikal dan
pemakanan untuk individu obesiti
Afektif :
i. Mengambil bahagian dengan aktif dalam aktiviti pembelajaran.
iI. Menanamkan sikap positif terhadap penjagan kesihatan diri.
Pengalaman
Sedia Ada : Pelajar biasa bergaul dengan rakan-rakan obesiti semasa di
sekolah ataupun di rumah.
BBM : gambar obesiti, keratan akhbar (isu obesiti), lembaran kerja, nota
Nilai : Menghargai, bekerjasama, yakin.
Strategi Pengajaran : Belajar Cara Belajar
Gaya Pembelajaran – Visual & auditori
Pembelajaran Akses Kendiri
Membuat rujukan maklumat di sudut pembelajaran
Kajian Masa Depan
LANGKAH STRATEGI P & P AKTIVITI
Set Induksi
(5 minit)
Belajar Cara Belajar
● Gaya VAK – visual
& auditori
● Paparan petikan berita dan gambar berkaitan
langkah mengatasi obesiti
1. Guru memaparkan beberapa gambar dan berita
daripada akhbar berkaitan usaha individu dan
masyarakat untuk mengatasi obesiti.
2. Guru mengaitkan paparan tersebut dengan tajuk
pembelajaran iaitu ‘Cara Mengatasi Obesiti’.
Langkah 1
(5 minit)
● Faktor / punca obesiti
1. Pelajar diminta memberikan pandangan mereka
sendiri tentang faktor yang menyumbang kepada
obesiti.
2. Guru mengedarkan nota tentang punca obesiti.
3. Penerangan guru tentang punca obesiti.
Langkah 2
(20 minit)
Belajar Cara Belajar
● Pengfurusan masa –
jadual waktu aktiviti
Pembelajaran Akses
Kendiri
● Membuat rujukan
maklumat
● Cara mengatasi masalah obesitI
1. Guru mengedarkan nota tentang langkah-langkah
mengatasi obesiti.
2. Guru memberi penerangan berkaitan langkah-langkah
mengatasi obesiti.
3. Pelajar diminta membuat satu jadual harian
untuk individu obesiti. Jadual menumpukan kepada
perancangan pemakanan dan aktiviti fizikal.
4. Pelajar diminta mendapatkan maklumat daripada
bahan bacaan dan artikel di sudut PAK di dalam
kelas.
5. Setiap kumpulan diminta pula memilih satu contoh
jadual terbaik di kalangan ahli kumpulan dan
menuliskannya pada kad manila.
6. Pembentangan kumpulan.
7. Permainan mencari perkataan tersembunyi.
Langkah 3
(5 minit)
Kajian Masa Depan ● Mencetus idea pelajar tentang kaedah mengatasi
obesiti pada masa akan datang.
1. Pelajar diminta berbincang dalam kumpulan untuk
mencari satu penciptaan alternatif mengatasi masalah
obesiti pada masa depan sama ada dalam bentuk
makanan atau peralatan atau apa saja yang sesuai.
2. Setiap kumpulan memberikan penerangan kepada
kelas tentang idea mereka
Penutup
(5 minit)
● Rumusan isi pelajaran
1. Guru merumus semula apa yang telah dipelajari
2. Soal jawab dengan pelajar.
3. Mengedarkan latihan untuk dibuat dirumah.
ULASAN GURU:
ULASAN PENYELIA:

More Related Content

What's hot

Maksud kurikulum
Maksud kurikulumMaksud kurikulum
Maksud kurikulumshahrul93
 
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makananRph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makananSYAFIK
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahQamariah sabariah
 
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan cikgutika
 
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert BanduraEdu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandurastupidpaboidiot
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsLiza Ahmad
 
Kelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formal
Kelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formalKelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formal
Kelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formalTharani Kanappan
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Nur Kareena
 
teori pembelajaran sosial
teori pembelajaran sosialteori pembelajaran sosial
teori pembelajaran sosialFirdaus Zailan
 
Bengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptx
Bengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptxBengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptx
Bengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptxIPG
 
bab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdfbab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdfNurulHudaHusin
 
RPH SEJARAH TAHUN 6
RPH SEJARAH TAHUN 6RPH SEJARAH TAHUN 6
RPH SEJARAH TAHUN 6zerat88
 
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdPPengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdPAina Shafina
 
Kaedah dan teknik pengajaran masa kini
Kaedah dan teknik pengajaran masa kiniKaedah dan teknik pengajaran masa kini
Kaedah dan teknik pengajaran masa kiniNur Syazwani
 
Teori tingkah laku ivan pavlov
Teori tingkah laku ivan pavlovTeori tingkah laku ivan pavlov
Teori tingkah laku ivan pavlovwan nurul uliana
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayamas preity
 

What's hot (20)

Maksud kurikulum
Maksud kurikulumMaksud kurikulum
Maksud kurikulum
 
RPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docxRPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docx
 
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makananRph pk tahun 4 aras piramid makanan
Rph pk tahun 4 aras piramid makanan
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Konstruktivisme
KonstruktivismeKonstruktivisme
Konstruktivisme
 
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
 
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
Topik 6 Pengelolaan Aktiviti & Sistem Pertandingan
 
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert BanduraEdu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
Edu 3033- Pembelajaran Peniruan Albert Bandura
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
 
Prinsip penggunaan bbm
Prinsip penggunaan bbmPrinsip penggunaan bbm
Prinsip penggunaan bbm
 
Kelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formal
Kelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formalKelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formal
Kelebihan dan kelemahan pentaksiran formal dan tidak formal
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
teori pembelajaran sosial
teori pembelajaran sosialteori pembelajaran sosial
teori pembelajaran sosial
 
Bengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptx
Bengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptxBengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptx
Bengkel Pengukuhan Kefahaman KPPB.pptx
 
bab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdfbab 6 stratifikasi sosial.pdf
bab 6 stratifikasi sosial.pdf
 
RPH SEJARAH TAHUN 6
RPH SEJARAH TAHUN 6RPH SEJARAH TAHUN 6
RPH SEJARAH TAHUN 6
 
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdPPengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
 
Kaedah dan teknik pengajaran masa kini
Kaedah dan teknik pengajaran masa kiniKaedah dan teknik pengajaran masa kini
Kaedah dan teknik pengajaran masa kini
 
Teori tingkah laku ivan pavlov
Teori tingkah laku ivan pavlovTeori tingkah laku ivan pavlov
Teori tingkah laku ivan pavlov
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budaya
 

Similar to Rph obesiti (mikro teaching)

Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )
Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )
Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )Bibie Omar Faruk
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan MasalahHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan MasalahZuzan Michael Japang
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarZuzan Michael Japang
 
4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe
4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe
4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoekurenai Otoya
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Rosell Roseliana Rusli
 
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Sayshare
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarZuzan Michael Japang
 
Modul berkomunikasi
Modul berkomunikasiModul berkomunikasi
Modul berkomunikasiKak Ngah Jue
 
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Zuzan Michael Japang
 
PAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-Kanak
PAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-KanakPAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-Kanak
PAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-KanakElize Lee
 
ulasan jurnal(kajian & tindakan)
ulasan jurnal(kajian & tindakan)ulasan jurnal(kajian & tindakan)
ulasan jurnal(kajian & tindakan)nakirah
 
Rph perbincangan anoreksia
Rph perbincangan anoreksiaRph perbincangan anoreksia
Rph perbincangan anoreksiaCikgu Anis
 

Similar to Rph obesiti (mikro teaching) (20)

Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )
Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )
Malnutrisi (cara mengatasi penyakit )
 
Rph pj thn 4
Rph pj thn 4Rph pj thn 4
Rph pj thn 4
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan MasalahHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
 
Plbd
PlbdPlbd
Plbd
 
Rph pj thn 4
Rph pj thn 4Rph pj thn 4
Rph pj thn 4
 
4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe
4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe
4 1 m1s cadangan topik pemakanan.tempmoe
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
 
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
 
Nota
NotaNota
Nota
 
Modul berkomunikasi
Modul berkomunikasiModul berkomunikasi
Modul berkomunikasi
 
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
 
PAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-Kanak
PAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-KanakPAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-Kanak
PAKK3243 Perancangan & Pelaksanaan Aktiviti Pendidikan Kesihatan Kanak-Kanak
 
ulasan jurnal(kajian & tindakan)
ulasan jurnal(kajian & tindakan)ulasan jurnal(kajian & tindakan)
ulasan jurnal(kajian & tindakan)
 
Rph perbincangan anoreksia
Rph perbincangan anoreksiaRph perbincangan anoreksia
Rph perbincangan anoreksia
 
Rpt pk kssr thn 1 2014
Rpt pk kssr thn 1 2014Rpt pk kssr thn 1 2014
Rpt pk kssr thn 1 2014
 
Uji minda
Uji mindaUji minda
Uji minda
 
12.3 isnin
12.3 isnin12.3 isnin
12.3 isnin
 
Isnin bm
Isnin   bmIsnin   bm
Isnin bm
 

Rph obesiti (mikro teaching)

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN KESIHATAN (PENGAJARAN MIKRO) Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tingkatan : 3 Aktif Bil. Pelajar : 22 0rang Masa : 40 minit Tunjang Pembelajaran : 1. Kesihatan Diri dan keluarga Tajuk : 1. Kesihatan Diri Sub Tajuk : (a) iii. Cara Mengatasi Berat Badan Berlebihan dan obesiti Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat: Kognitif : i. Menyenaraikan sekurangnya-kurangnya 4 cara mengatasi obesiti dalam lembaran kerja yang diberikan. ii. Menyediakan satu jadual harian yang memfokuskan aktiviti fizikal dan pemakanan untuk individu obesiti Afektif : i. Mengambil bahagian dengan aktif dalam aktiviti pembelajaran. iI. Menanamkan sikap positif terhadap penjagan kesihatan diri. Pengalaman Sedia Ada : Pelajar biasa bergaul dengan rakan-rakan obesiti semasa di sekolah ataupun di rumah. BBM : gambar obesiti, keratan akhbar (isu obesiti), lembaran kerja, nota Nilai : Menghargai, bekerjasama, yakin. Strategi Pengajaran : Belajar Cara Belajar Gaya Pembelajaran – Visual & auditori Pembelajaran Akses Kendiri Membuat rujukan maklumat di sudut pembelajaran Kajian Masa Depan
  • 2. LANGKAH STRATEGI P & P AKTIVITI Set Induksi (5 minit) Belajar Cara Belajar ● Gaya VAK – visual & auditori ● Paparan petikan berita dan gambar berkaitan langkah mengatasi obesiti 1. Guru memaparkan beberapa gambar dan berita daripada akhbar berkaitan usaha individu dan masyarakat untuk mengatasi obesiti. 2. Guru mengaitkan paparan tersebut dengan tajuk pembelajaran iaitu ‘Cara Mengatasi Obesiti’. Langkah 1 (5 minit) ● Faktor / punca obesiti 1. Pelajar diminta memberikan pandangan mereka sendiri tentang faktor yang menyumbang kepada obesiti. 2. Guru mengedarkan nota tentang punca obesiti. 3. Penerangan guru tentang punca obesiti. Langkah 2 (20 minit) Belajar Cara Belajar ● Pengfurusan masa – jadual waktu aktiviti Pembelajaran Akses Kendiri ● Membuat rujukan maklumat ● Cara mengatasi masalah obesitI 1. Guru mengedarkan nota tentang langkah-langkah mengatasi obesiti. 2. Guru memberi penerangan berkaitan langkah-langkah mengatasi obesiti. 3. Pelajar diminta membuat satu jadual harian untuk individu obesiti. Jadual menumpukan kepada perancangan pemakanan dan aktiviti fizikal. 4. Pelajar diminta mendapatkan maklumat daripada bahan bacaan dan artikel di sudut PAK di dalam kelas. 5. Setiap kumpulan diminta pula memilih satu contoh jadual terbaik di kalangan ahli kumpulan dan menuliskannya pada kad manila. 6. Pembentangan kumpulan. 7. Permainan mencari perkataan tersembunyi. Langkah 3 (5 minit) Kajian Masa Depan ● Mencetus idea pelajar tentang kaedah mengatasi obesiti pada masa akan datang. 1. Pelajar diminta berbincang dalam kumpulan untuk mencari satu penciptaan alternatif mengatasi masalah obesiti pada masa depan sama ada dalam bentuk makanan atau peralatan atau apa saja yang sesuai. 2. Setiap kumpulan memberikan penerangan kepada kelas tentang idea mereka
  • 3. Penutup (5 minit) ● Rumusan isi pelajaran 1. Guru merumus semula apa yang telah dipelajari 2. Soal jawab dengan pelajar. 3. Mengedarkan latihan untuk dibuat dirumah. ULASAN GURU: ULASAN PENYELIA: