Une ricikloj

Une ricikloj
Une ricikloj
Ku qëndron bukuria e Tokës?
Ne kemi përgjegjesi ndaj
Tokës.
Ne mund të bëjmë gjithcka
per ta ruajtur këtë bukuri te
planetit tone
Natyra na dhuron nje mrekulli me
bukurine e saj nese ne kujdesemi
per te.
Une ricikloj
Une ricikloj
Une ricikloj
Une ricikloj
Une ricikloj
Le te mbajme paster mjedisin tone.
Mbrojtja e mjedisit duhet te
konsiderohet pjese e pandashme e
zhvillimit.
Njeriu e formon veten permes vendimeve
qe merr per mjedisin
Riciklimi i plastikës kursen dy herë më
shumë energji sesa një furrë djegie.
- 25 shishe plastike 2 litërshe mjaftojnë
për të bërë një bluzë sportive.
90% e kostos së ujit në shishe është për
shkak të vet shishes .
- 80% e shisheve plastike nuk riciklohen.
Plastika është një nga mbetjet me kosto
më të madhe mjedisore. Edhe pse mund
të riciklohet ajo është një ndër mbetjet
që e shohim kudo në vëndin tonë. Në
grykat e lumenjve, në gjire dhe plazhe të
virgjëra, në parqe dhe natyrë të virgjër,
në kazanët e plehrave dhe në rrugë. Atë
e hasim çdo ditë në shishet e qumështit,
në shishet e ujit, në qeset pa hesap që
mbushin shtëpitë dhe zyrat tona, në
amballazhet ushqimore dhe të tjera.
Nje menyre per te penguar ngrohjen
globale eshte qe nepermjet objekteve te
riciklueshme te bejme objekte te bukura
dhe te mbjellim sa me shume lule e
peme .Pemet thithin dioksidin e karbonit
qe gjendet ne ajer dhe kufizojne
ndotjen.
Une ricikloj
Ne besojmë se riciklimi është jetësor për mjedisin tonë.
Une ricikloj
1 von 15

Recomendados

Mbeturinat urbane dhe riciklimi i tyre ... von
Mbeturinat urbane dhe riciklimi i tyre                    ...Mbeturinat urbane dhe riciklimi i tyre                    ...
Mbeturinat urbane dhe riciklimi i tyre ...Vilma Hoxha
53.3K views9 Folien
Riciklmi von
RiciklmiRiciklmi
RiciklmiEsmer Alda
10.4K views10 Folien
Riciklimi i mbeturinave von
Riciklimi i mbeturinaveRiciklimi i mbeturinave
Riciklimi i mbeturinaveQendresa Lleshi
7.5K views7 Folien
Riciklimi i letres von
Riciklimi i letresRiciklimi i letres
Riciklimi i letresKlotilda Gjoci
18.5K views16 Folien
trajtimi ekologjik i mbeturinave von
trajtimi ekologjik i mbeturinavetrajtimi ekologjik i mbeturinave
trajtimi ekologjik i mbeturinaveornela rama
16.3K views24 Folien
Waste Management Riciklimi i Masave Plastike - Plastmasave von
Waste Management Riciklimi i Masave Plastike - PlastmasaveWaste Management Riciklimi i Masave Plastike - Plastmasave
Waste Management Riciklimi i Masave Plastike - PlastmasaveArdian Bytyqi
11.5K views94 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Riciklimi von
Riciklimi Riciklimi
Riciklimi Inna Mata
6.5K views15 Folien
Mbeturinat dhe riciklimi von
Mbeturinat dhe riciklimiMbeturinat dhe riciklimi
Mbeturinat dhe riciklimiMenderezEmini1
1.9K views16 Folien
Ambalazhet..etika..daniela von
Ambalazhet..etika..danielaAmbalazhet..etika..daniela
Ambalazhet..etika..danielaDaniela Muhaj
596 views13 Folien
Kimi von
KimiKimi
Kimi1998gisi
5.3K views17 Folien
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE von
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONEEdlira Ekmekciu
21.8K views5 Folien
Uji roli i tij ne industri dhe ekonomi von
Uji roli i tij ne industri dhe ekonomiUji roli i tij ne industri dhe ekonomi
Uji roli i tij ne industri dhe ekonomiFisnik Morina
25.9K views17 Folien

Was ist angesagt?(17)

Riciklimi von Inna Mata
Riciklimi Riciklimi
Riciklimi
Inna Mata6.5K views
Ambalazhet..etika..daniela von Daniela Muhaj
Ambalazhet..etika..danielaAmbalazhet..etika..daniela
Ambalazhet..etika..daniela
Daniela Muhaj596 views
Kimi von 1998gisi
KimiKimi
Kimi
1998gisi5.3K views
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE von Edlira Ekmekciu
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
Edlira Ekmekciu21.8K views
Uji roli i tij ne industri dhe ekonomi von Fisnik Morina
Uji roli i tij ne industri dhe ekonomiUji roli i tij ne industri dhe ekonomi
Uji roli i tij ne industri dhe ekonomi
Fisnik Morina25.9K views
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u... von Egla Mërzheku
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Egla Mërzheku20.4K views
Ndotja e ujit von ArDit Mani
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani54.3K views
uji von koralda
ujiuji
uji
koralda33.2K views
Ndotja e mjedisit në Shqipëri von Viola Xhafa
Ndotja e mjedisit në ShqipëriNdotja e mjedisit në Shqipëri
Ndotja e mjedisit në Shqipëri
Viola Xhafa29.3K views
Ndotja e ujit von ornela rama
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ornela rama103.4K views

Destacado

Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet von
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Darla Evangjeli
105.4K views20 Folien
Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit. von
Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit.Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit.
Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit.Klaudia D. Klau
2.5K views13 Folien
Mjedisi von
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.2K views9 Folien
Wood recycling von
Wood recyclingWood recycling
Wood recyclingCA Vijay Kothari
3.3K views17 Folien
DRURI ne Arkitekture von
DRURI ne ArkitektureDRURI ne Arkitekture
DRURI ne ArkitektureArchitecture
9.3K views15 Folien
ndotja e mjedisit von
ndotja e mjedisitndotja e mjedisit
ndotja e mjedisitkamila zerellari
8.4K views46 Folien

Destacado(15)

Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet von Darla Evangjeli
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Darla Evangjeli105.4K views
Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit. von Klaudia D. Klau
Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit.Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit.
Riciklimi I mbetjeve teknologjike ne mbrojtje te diversitetit dhe mjedisit.
Klaudia D. Klau2.5K views
DRURI ne Arkitekture von Architecture
DRURI ne ArkitektureDRURI ne Arkitekture
DRURI ne Arkitekture
Architecture9.3K views
Materialet ndertimore I - Prezentim von MergimEmini
Materialet ndertimore I - PrezentimMaterialet ndertimore I - Prezentim
Materialet ndertimore I - Prezentim
MergimEmini38.4K views
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA von #MesueseAurela Elezaj
 LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
LIDHJA E MATEMATIKES ME SHKENCAT E TJERA MATEMATIKA DHE MUZIKA
#MesueseAurela Elezaj27.1K views
Historia e zhvillimit te matematikes von Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.4K views
Projekt matematike von Sejda Meça
Projekt matematikeProjekt matematike
Projekt matematike
Sejda Meça35.5K views
Student Project: Recycling von icti
Student Project: RecyclingStudent Project: Recycling
Student Project: Recycling
icti83.1K views
Matematika ne jeten e perditshme von Ana Ana
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
Ana Ana150.6K views
Ndotja e Mjedisit von Anida Ago
Ndotja e MjedisitNdotja e Mjedisit
Ndotja e Mjedisit
Anida Ago156.5K views
Projekt Matematike von Matilda Gremi
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
Matilda Gremi151.2K views

Más de Anisa Kreka

Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare von
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitarePlan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitareAnisa Kreka
7.7K views7 Folien
Yeah , is coming to us the new von
Yeah , is coming to us the newYeah , is coming to us the new
Yeah , is coming to us the newAnisa Kreka
206 views8 Folien
E twinning 10 vjet von
E twinning 10 vjetE twinning 10 vjet
E twinning 10 vjetAnisa Kreka
220 views9 Folien
Bota ujore von
Bota ujoreBota ujore
Bota ujoreAnisa Kreka
25.1K views34 Folien
4 stinet e vitit von
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vititAnisa Kreka
64.1K views26 Folien
Projekt Elbasani von
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt ElbasaniAnisa Kreka
6.7K views29 Folien

Más de Anisa Kreka(6)

Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare von Anisa Kreka
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitarePlan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare
Anisa Kreka7.7K views
Yeah , is coming to us the new von Anisa Kreka
Yeah , is coming to us the newYeah , is coming to us the new
Yeah , is coming to us the new
Anisa Kreka206 views
E twinning 10 vjet von Anisa Kreka
E twinning 10 vjetE twinning 10 vjet
E twinning 10 vjet
Anisa Kreka220 views
4 stinet e vitit von Anisa Kreka
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vitit
Anisa Kreka64.1K views
Projekt Elbasani von Anisa Kreka
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt Elbasani
Anisa Kreka6.7K views

Une ricikloj

 • 3. Ku qëndron bukuria e Tokës? Ne kemi përgjegjesi ndaj Tokës. Ne mund të bëjmë gjithcka per ta ruajtur këtë bukuri te planetit tone
 • 4. Natyra na dhuron nje mrekulli me bukurine e saj nese ne kujdesemi per te.
 • 10. Le te mbajme paster mjedisin tone. Mbrojtja e mjedisit duhet te konsiderohet pjese e pandashme e zhvillimit. Njeriu e formon veten permes vendimeve qe merr per mjedisin
 • 11. Riciklimi i plastikës kursen dy herë më shumë energji sesa një furrë djegie. - 25 shishe plastike 2 litërshe mjaftojnë për të bërë një bluzë sportive. 90% e kostos së ujit në shishe është për shkak të vet shishes . - 80% e shisheve plastike nuk riciklohen. Plastika është një nga mbetjet me kosto më të madhe mjedisore. Edhe pse mund të riciklohet ajo është një ndër mbetjet që e shohim kudo në vëndin tonë. Në grykat e lumenjve, në gjire dhe plazhe të virgjëra, në parqe dhe natyrë të virgjër, në kazanët e plehrave dhe në rrugë. Atë e hasim çdo ditë në shishet e qumështit, në shishet e ujit, në qeset pa hesap që mbushin shtëpitë dhe zyrat tona, në amballazhet ushqimore dhe të tjera.
 • 12. Nje menyre per te penguar ngrohjen globale eshte qe nepermjet objekteve te riciklueshme te bejme objekte te bukura dhe te mbjellim sa me shume lule e peme .Pemet thithin dioksidin e karbonit qe gjendet ne ajer dhe kufizojne ndotjen.
 • 14. Ne besojmë se riciklimi është jetësor për mjedisin tonë.