4 stinet e vitit

Projekt kurrikular
Tema : Stinet e Vitit
Klasa III . Shkolla “Myrteza Gjoni” Balez
Synimi : Aftesimi teorik dhe praktik i nxenesve per te
pershkruar ndryshimet qe peson natyra ne te
kater stinet e vitit
Objektivat :
Te pershkruajne bukur te gjitha stinet e vitit.
Te tregojne ndryshimet qe peson moti dhe masat paraprake qe duhet te marrin.
Te listojne frutat dhe perimet qe piqen ne pranvere, vere ,vjeshte dhe dimer.
Te mesojne me shume per rolin qe ka njeriu mbi natyren.
Te emertojne e te dallojne kafshe e shpende te ndryshme.
4 Stinet e Vitit
Une dhe shoku im
E duam cdo stine
Se cdo vit ka kater
Asnje s’mbajme me hater
Pranvera, Vera, Vjeshta,
Dimri
Kater stinet qe ka viti
Shume i duam ne
Hej…
Pranvera
Pranvera eshte stina ku
celin manushaqet,lulet ne
lendina, kthehen
dallendyshet , zogjte
 Pranvera eshte nje nder stinet me te bukura dhe me te
gezueshme per te gjithe ne.Ajo fillon me 21 Mars dhe
mbaron me 22 Qershor.
Ne Pranvere celin lulet, lulezojne pemet, natyra
gjelberon dhe nderron pamjen nga petku i bardhe i
debores Tani ka nje pamje me mbreselense eshte
krejtesisht me gjalleri.
Ne pranvere ditet zgjaten kurse netet shkurtohen.
Ne pranvere bujqit lerojne arat dhe i mbjellin.Pastaj
erdhen dallendyshet dhe me nje ze thane "erdhi
pranvera" dhe ne erdhem si mysafir tek ju.
Njerezite ne kete stine vishen me rroba me te holla edhe
me ngjyra me te hareshme.Dallendyshet kthehen
fluturim tek ne.
Pra me keto gjera e kuptova se po fillonte nje stine
krejtesisht e re,me e nxehte dhe me cicerimat e zogjve e
dashur per ne.Eshte kenaqesi qe ne mengjesin e kesaj
stine te zgjohesh nga cicerimat e zogjve ciu, ciu,ciu.Ne
kete stine moti fillon te nxehet dhe dielli del me rrezet e
tij te arta.Qielli merre nje ngjyre me te kalter dhe si rete
hapen.
Erdhi pranvera
Kam si nuse nje kurore
Dhe fustan te bardhe bore
Kur vij une , vjen pranvera
Edhe quhem Luledelja
4 stinet e vitit
Zogjte
jane
kthyer
perseri
ne folete
e tyre
dhe lulet
kane
celur
duke na
Vera
Jemi ne vere, dielli lind me
heret dhe perendon me vone
,ditet jane te gjata dhe
plot gjalleri nga cicerimat e
zogjve , zerat e gezueshen
te femijeve .Qielli eshte i
kalter dhe bashkohet ne
horizont me blune e thelle
Gjate stines se veres perjetojme
ndjenja te ndryshme gezimi. Femijet
shijojme detin e qete e fantastik, reren e
nxehte, guackat e rralla akulloret ,shetijet
me varke etj.Fermeret merren me punet
ne fusha ,lulet lulezojne ngado dhe
perhapin nje arome ndjellese dhe mbi to
bletet mbledhin nektarin ,fluturat
shumengjyreshe vallezojne duke i lene
vendin njera –tjetres.Rrezet e diellit
duken sikur perkedhelin gjithcka.Gruri
me ngjyren e arte ne fusha lekundet nga
nje fllad perkedheles.Gjallesat jane
shperndare anembane.
 Vera fillon me solsticin e veres ne 21 qershor ne
hemisferen veriore dhe mbaron me ekuinoksin e
vjeshtes ne 21 shtator
Erdhi Vera
Ejani ju pulebardha
Dhe me merrni fluturim
Ne kete dite te nxehte vere
Me coni prane detit tim.
Si pjese e nje diete te shendetshme, ushqimet e
plota luajne nje rol te rendesishem duke i
ndihmuar trupit tone qe te funksionoje ne
menyre optimale. Ka me mijera ushqime te
plota me shume vlera ushqyese, por disa prej
tyre ne kete liste bejne me shume se sa thjeshte
te dhurojne vlerat e tyre ushqyese– ato na
ndihmojne te sherohemi. Ne fakt, secili ushqim
ne kete list mbart ne vete nje liste te shumte te
efekteve sheruese, duke filluar nga luftimi i
kancerit gjer te zvogelimi i kolesterolit,
mbrojtja ndaj semundjes se zemres dhe keshtu
me radhe.
Ha keto ushqimet e shendetshme dhe fillo te
ndjehesh me i shendetshem!
4 stinet e vitit
 Kaluan ditët e nxehta te verës. Tani moti
bën përherë e më ftohtë. Ditët janë gjithnjë e
më të shkurtra e netët e gjata.Moti është i
vranët e me shi. Mëngjeset janë me mjegull.
Fryn erë e ftohtë.Gjethet zverdhen e bien
përtokë.Njërëzit veshin rroba më të trasha. Pra
erdhi stina e vjeshtës.
 Natyra duket e lare ne ar.
 Vjeshta, një stinë ku ngjyra
e gjelbër merr fund. Kjo
stinë e bukur, e cila natyrës
i jep ngjyrën e bukur prej
ari.
Stina e vjeshtës na sjell një
mot jo shumë të preferushëm
për fëmijët, të cilët nuk
janë adhurues të shiut dhe
fillimit të të ftohtit pa borë.
Por, vjeshta është një stinë
shumë e rëndësishme për të
gjithë, e sidomos për bujkun.
Gjatë kësaj stine, shumë
fruta pemësh bëhen gati për
vjelje, e prej kryesorëve
është rrushi. Gjithashtu
bujku lëron arën duke e bërë
gati për mbjelljen e misrit.
Pra, vjeshta është një stinë
e begatshme e cila na
begaton gjatë kësaj kohe me
rrush, dardha, molla e shumë
U zhduk vapa, shkoi vera
Dhe bilbili me s’kendon
Era fryn dhe fletet bien
Pemet zhvishen si nga mot…
Erdhi Vjeshta
 Vjeshta është e stolisur me
bukuritë e natyrës. Retë ngjyre
gri fluturojne në qiell.
Shumica e tyre janë të bardha
dhe të fryra dhe ndonjehere
duken si anije me vela.
Natyra
fillon te marre ngjyra te tjera.
Gjethet e pemeve i kane te
gjitha ngjyra e natyres : te
verdha, te kuqe ,
portokalli, te gjelber etj.
Natyraduket si nje
mozaikngjyrash .
Jane
tre motra
dhe nje
vella.
Kush
eshte?
E r d h i d h e j t o r i m e i n a t e
S a i n a t e q ë k a d i m r i !
D h e l ë s h o i s h i s h t r ë n g a t e :
- O n j e r ë z , d i l n i e m ë s h i h n i !
F s h i u " f l o r i r i n " q ë l a
v j e s h t a
H o d h i b o r ë e t ë r s ë l l i m ë
D h e k u r s h k r u a j k ë t ë
r r e s h t a
G a t i z e m r a m ë m b ë r d h i n .
F r y n n ë g r y k ë e n ë l u g i n a
S i , i n x e h u r k e q n g a
v j e s h t a ? !
 Dimri tashme ka
mberthyer me te
ftohtin e
tij.Njerezit vishen
trashe dhe kalojne
me shume kohe
brenda ne shtepi se
jashte.
 Po ,ç ‘bejne kafshet
ne dimer? Si bejne
ato kur gjithcka
ngrin? Fokat
mbrohen permes
nje shtrese te
trashe dhjami
,arinjte ,iriqi etj
kalojne neper
gjumin letargjik
,ndersa disa te
tjere si
kameleonet,bretkos
at etj ndryshojne
pamjen.Natyra na
ofron nje panorame
te mrekullushme
nen petkun e
 Kur vjen stina e ftohte e dimrit ,moti ndryshon shume
Ne fusha nuk rritet me bari.Tani kafshet si: lopa,kali
,delja ,dhia dhe te vegjlit e tyre bujku I strehon ne
shtepine e kafsheve, ne ahur, dhe derisa te vije
pranvera ai kujdeset per ushqimin e tyre.
 Ndersa shpezet si: pulen, gjelin paten,rosen dhe
zogjte e tyre i strehon ne kotec.Kafshet zakonisht ne
dimer ushqehen me bar te thate qe quhet sanë,por
edhe kashte ,krunde,miser etj.
 Dimri është stina më e ftohtë e
vitit në disa pjesë të hemisferës
veriore dhe jugore, ky sezon është
i karakterizuar nga rënia e
dëborës dhe temperaturat e ftohta
deri ne ngrirje, zakonisht
keqësohen nga erërat e forta.
 Sezoni i cili zakonisht zgjat rreth
tre muaj është shkaktuar nga
dielli I cili eshte me larg nga
orbita e tokës.
 Rreth kësaj kohe, ditët janë të
shkurtra dhe netët më të gjata.
Dielli del më vone dhe mengjeset
dimerore jane shume e ftohta.
4 stinet e vitit
Ja si formohen stinet sipas
solsticit dhe ekuinoksit ne hemisferen veriore dhe jugore.
4 stinet e vitit
1 von 26

Recomendados

Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore von
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
114.1K views20 Folien
iliada analize , Analize e Iliades von
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
106K views23 Folien
Gazeta e shkolles von
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.1K views12 Folien
Mjedisi von
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.2K views9 Folien
Ngrohja globale von
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.2K views8 Folien
Hekuri ,elementi kimik me vlere... von
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
50.7K views7 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Projekt gjeografie klasa 9 von
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9S Gashi
22.9K views50 Folien
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE von
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONEEdlira Ekmekciu
21.8K views5 Folien
Projekt ne guide turistike von
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeAnisa 19
47.1K views16 Folien
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis von
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisMarinela Abedini
33.3K views36 Folien
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare von
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
84.1K views9 Folien
Figurat e rilindjes sonë kombëtare von
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
20.8K views9 Folien

Was ist angesagt?(20)

Projekt gjeografie klasa 9 von S Gashi
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K views
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE von Edlira Ekmekciu
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
Edlira Ekmekciu21.8K views
Projekt ne guide turistike von Anisa 19
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
Anisa 1947.1K views
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis von Marinela Abedini
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te ShqiperisProjekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Projekt Gjeografi - Turizmi ne Jug te Shqiperis
Marinela Abedini33.3K views
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare von Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.1K views
Figurat e rilindjes sonë kombëtare von olinuhi
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
olinuhi20.8K views
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike von Patrik Liçi
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja AtmosferikeProjekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Projekt Fizik Parashikimi Motit dhe Shtypja Atmosferike
Patrik Liçi37K views
Menyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne veta von Valmir Nuredini
Menyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne vetaMenyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne veta
Menyrat dhe kohet e fojes si dhe zhgjedhimi i tyre ne veta
Valmir Nuredini250.3K views
Trashegimia natyrore e shqiperise von melissa cani
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani23.4K views
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912) von Kristjana Duni
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni74.4K views
Te drejtat e njeriut von Donart Geci
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriut
Donart Geci63.9K views
Dramatika von Megi Braka
DramatikaDramatika
Dramatika
Megi Braka12.6K views
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore von Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.8K views
Projekt ngrohja globale von Matilda Gremi
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globale
Matilda Gremi88.3K views
Ndotja e ujit von ArDit Mani
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani54.3K views
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet von Darla Evangjeli
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Ndotja e mjedisit dhe ndikimi i saj në biodiversitet
Darla Evangjeli105.4K views

Destacado

4 Stinet e Vitit von
4 Stinet e Vitit4 Stinet e Vitit
4 Stinet e Vititentela kreka
7.8K views26 Folien
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare von
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitarePlan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitareAnisa Kreka
7.7K views7 Folien
Planifikimi ditor bazuar ne kompetenca von
Planifikimi ditor bazuar ne kompetencaPlanifikimi ditor bazuar ne kompetenca
Planifikimi ditor bazuar ne kompetencaValbona Imeraj
30.4K views11 Folien
Koha moti (1) von
Koha moti (1)Koha moti (1)
Koha moti (1)dioonnaa
2.6K views27 Folien
Bota ujore von
Bota ujoreBota ujore
Bota ujoreAnisa Kreka
25.1K views34 Folien
Modeli i një planifikimi ditor von
Modeli i një planifikimi ditor Modeli i një planifikimi ditor
Modeli i një planifikimi ditor Valbona Imeraj
87.1K views29 Folien

Destacado(20)

Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare von Anisa Kreka
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitarePlan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare
Plan aktiviteti me nxënësit si qender komunitare
Anisa Kreka7.7K views
Planifikimi ditor bazuar ne kompetenca von Valbona Imeraj
Planifikimi ditor bazuar ne kompetencaPlanifikimi ditor bazuar ne kompetenca
Planifikimi ditor bazuar ne kompetenca
Valbona Imeraj30.4K views
Koha moti (1) von dioonnaa
Koha moti (1)Koha moti (1)
Koha moti (1)
dioonnaa2.6K views
Modeli i një planifikimi ditor von Valbona Imeraj
Modeli i një planifikimi ditor Modeli i një planifikimi ditor
Modeli i një planifikimi ditor
Valbona Imeraj87.1K views
Les saisons de l´année von ChuchoNan
Les saisons de l´annéeLes saisons de l´année
Les saisons de l´année
ChuchoNan10.2K views
Ndryshimet klimatike von EstherLu3
Ndryshimet klimatikeNdryshimet klimatike
Ndryshimet klimatike
EstherLu31.7K views
οι 4 εποχές του χρόνου von karadespina
οι 4 εποχές του χρόνουοι 4 εποχές του χρόνου
οι 4 εποχές του χρόνου
karadespina25.8K views
Projekt Elbasani von Anisa Kreka
Projekt ElbasaniProjekt Elbasani
Projekt Elbasani
Anisa Kreka6.7K views
Projek kurrikular / Plan aktiviteti me klasen byirenakotobelli von irena kotobelli
Projek kurrikular / Plan aktiviteti me klasen byirenakotobelliProjek kurrikular / Plan aktiviteti me klasen byirenakotobelli
Projek kurrikular / Plan aktiviteti me klasen byirenakotobelli
irena kotobelli5.4K views
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. von An An
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
An An126.8K views
Pasioni im per boten e kafsheve von Marsida Mezja
Pasioni im per boten e kafshevePasioni im per boten e kafsheve
Pasioni im per boten e kafsheve
Marsida Mezja2.8K views
pershkrimi i vendit te origjines (elbasani) von Dajana Gjini
pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)
pershkrimi i vendit te origjines (elbasani)
Dajana Gjini11.1K views
NJË SHKOLLË MIQËSORE PËR TË GJITHË....SHKOLLË KOMUNITARE von #MesueseAurela Elezaj
NJË SHKOLLË MIQËSORE PËR TË GJITHË....SHKOLLË KOMUNITARENJË SHKOLLË MIQËSORE PËR TË GJITHË....SHKOLLË KOMUNITARE
NJË SHKOLLË MIQËSORE PËR TË GJITHË....SHKOLLË KOMUNITARE
#MesueseAurela Elezaj14.9K views
Greqia e lashte von Lahe Isufaj
Greqia e lashteGreqia e lashte
Greqia e lashte
Lahe Isufaj37.5K views

4 stinet e vitit

 • 1. Projekt kurrikular Tema : Stinet e Vitit Klasa III . Shkolla “Myrteza Gjoni” Balez Synimi : Aftesimi teorik dhe praktik i nxenesve per te pershkruar ndryshimet qe peson natyra ne te kater stinet e vitit Objektivat : Te pershkruajne bukur te gjitha stinet e vitit. Te tregojne ndryshimet qe peson moti dhe masat paraprake qe duhet te marrin. Te listojne frutat dhe perimet qe piqen ne pranvere, vere ,vjeshte dhe dimer. Te mesojne me shume per rolin qe ka njeriu mbi natyren. Te emertojne e te dallojne kafshe e shpende te ndryshme.
 • 2. 4 Stinet e Vitit
 • 3. Une dhe shoku im E duam cdo stine Se cdo vit ka kater Asnje s’mbajme me hater Pranvera, Vera, Vjeshta, Dimri Kater stinet qe ka viti Shume i duam ne Hej…
 • 4. Pranvera Pranvera eshte stina ku celin manushaqet,lulet ne lendina, kthehen dallendyshet , zogjte
 • 5.  Pranvera eshte nje nder stinet me te bukura dhe me te gezueshme per te gjithe ne.Ajo fillon me 21 Mars dhe mbaron me 22 Qershor. Ne Pranvere celin lulet, lulezojne pemet, natyra gjelberon dhe nderron pamjen nga petku i bardhe i debores Tani ka nje pamje me mbreselense eshte krejtesisht me gjalleri. Ne pranvere ditet zgjaten kurse netet shkurtohen. Ne pranvere bujqit lerojne arat dhe i mbjellin.Pastaj erdhen dallendyshet dhe me nje ze thane "erdhi pranvera" dhe ne erdhem si mysafir tek ju. Njerezite ne kete stine vishen me rroba me te holla edhe me ngjyra me te hareshme.Dallendyshet kthehen fluturim tek ne. Pra me keto gjera e kuptova se po fillonte nje stine krejtesisht e re,me e nxehte dhe me cicerimat e zogjve e dashur per ne.Eshte kenaqesi qe ne mengjesin e kesaj stine te zgjohesh nga cicerimat e zogjve ciu, ciu,ciu.Ne kete stine moti fillon te nxehet dhe dielli del me rrezet e tij te arta.Qielli merre nje ngjyre me te kalter dhe si rete hapen.
 • 6. Erdhi pranvera Kam si nuse nje kurore Dhe fustan te bardhe bore Kur vij une , vjen pranvera Edhe quhem Luledelja
 • 9. Vera Jemi ne vere, dielli lind me heret dhe perendon me vone ,ditet jane te gjata dhe plot gjalleri nga cicerimat e zogjve , zerat e gezueshen te femijeve .Qielli eshte i kalter dhe bashkohet ne horizont me blune e thelle
 • 10. Gjate stines se veres perjetojme ndjenja te ndryshme gezimi. Femijet shijojme detin e qete e fantastik, reren e nxehte, guackat e rralla akulloret ,shetijet me varke etj.Fermeret merren me punet ne fusha ,lulet lulezojne ngado dhe perhapin nje arome ndjellese dhe mbi to bletet mbledhin nektarin ,fluturat shumengjyreshe vallezojne duke i lene vendin njera –tjetres.Rrezet e diellit duken sikur perkedhelin gjithcka.Gruri me ngjyren e arte ne fusha lekundet nga nje fllad perkedheles.Gjallesat jane shperndare anembane.
 • 11.  Vera fillon me solsticin e veres ne 21 qershor ne hemisferen veriore dhe mbaron me ekuinoksin e vjeshtes ne 21 shtator
 • 12. Erdhi Vera Ejani ju pulebardha Dhe me merrni fluturim Ne kete dite te nxehte vere Me coni prane detit tim.
 • 13. Si pjese e nje diete te shendetshme, ushqimet e plota luajne nje rol te rendesishem duke i ndihmuar trupit tone qe te funksionoje ne menyre optimale. Ka me mijera ushqime te plota me shume vlera ushqyese, por disa prej tyre ne kete liste bejne me shume se sa thjeshte te dhurojne vlerat e tyre ushqyese– ato na ndihmojne te sherohemi. Ne fakt, secili ushqim ne kete list mbart ne vete nje liste te shumte te efekteve sheruese, duke filluar nga luftimi i kancerit gjer te zvogelimi i kolesterolit, mbrojtja ndaj semundjes se zemres dhe keshtu me radhe. Ha keto ushqimet e shendetshme dhe fillo te ndjehesh me i shendetshem!
 • 15.  Kaluan ditët e nxehta te verës. Tani moti bën përherë e më ftohtë. Ditët janë gjithnjë e më të shkurtra e netët e gjata.Moti është i vranët e me shi. Mëngjeset janë me mjegull. Fryn erë e ftohtë.Gjethet zverdhen e bien përtokë.Njërëzit veshin rroba më të trasha. Pra erdhi stina e vjeshtës.  Natyra duket e lare ne ar.
 • 16.  Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fillimit të të ftohtit pa borë. Por, vjeshta është një stinë shumë e rëndësishme për të gjithë, e sidomos për bujkun. Gjatë kësaj stine, shumë fruta pemësh bëhen gati për vjelje, e prej kryesorëve është rrushi. Gjithashtu bujku lëron arën duke e bërë gati për mbjelljen e misrit. Pra, vjeshta është një stinë e begatshme e cila na begaton gjatë kësaj kohe me rrush, dardha, molla e shumë
 • 17. U zhduk vapa, shkoi vera Dhe bilbili me s’kendon Era fryn dhe fletet bien Pemet zhvishen si nga mot… Erdhi Vjeshta
 • 18.  Vjeshta është e stolisur me bukuritë e natyrës. Retë ngjyre gri fluturojne në qiell. Shumica e tyre janë të bardha dhe të fryra dhe ndonjehere duken si anije me vela. Natyra fillon te marre ngjyra te tjera. Gjethet e pemeve i kane te gjitha ngjyra e natyres : te verdha, te kuqe , portokalli, te gjelber etj. Natyraduket si nje mozaikngjyrash .
 • 20. E r d h i d h e j t o r i m e i n a t e S a i n a t e q ë k a d i m r i ! D h e l ë s h o i s h i s h t r ë n g a t e : - O n j e r ë z , d i l n i e m ë s h i h n i ! F s h i u " f l o r i r i n " q ë l a v j e s h t a H o d h i b o r ë e t ë r s ë l l i m ë D h e k u r s h k r u a j k ë t ë r r e s h t a G a t i z e m r a m ë m b ë r d h i n . F r y n n ë g r y k ë e n ë l u g i n a S i , i n x e h u r k e q n g a v j e s h t a ? !
 • 21.  Dimri tashme ka mberthyer me te ftohtin e tij.Njerezit vishen trashe dhe kalojne me shume kohe brenda ne shtepi se jashte.  Po ,ç ‘bejne kafshet ne dimer? Si bejne ato kur gjithcka ngrin? Fokat mbrohen permes nje shtrese te trashe dhjami ,arinjte ,iriqi etj kalojne neper gjumin letargjik ,ndersa disa te tjere si kameleonet,bretkos at etj ndryshojne pamjen.Natyra na ofron nje panorame te mrekullushme nen petkun e
 • 22.  Kur vjen stina e ftohte e dimrit ,moti ndryshon shume Ne fusha nuk rritet me bari.Tani kafshet si: lopa,kali ,delja ,dhia dhe te vegjlit e tyre bujku I strehon ne shtepine e kafsheve, ne ahur, dhe derisa te vije pranvera ai kujdeset per ushqimin e tyre.  Ndersa shpezet si: pulen, gjelin paten,rosen dhe zogjte e tyre i strehon ne kotec.Kafshet zakonisht ne dimer ushqehen me bar te thate qe quhet sanë,por edhe kashte ,krunde,miser etj.
 • 23.  Dimri është stina më e ftohtë e vitit në disa pjesë të hemisferës veriore dhe jugore, ky sezon është i karakterizuar nga rënia e dëborës dhe temperaturat e ftohta deri ne ngrirje, zakonisht keqësohen nga erërat e forta.  Sezoni i cili zakonisht zgjat rreth tre muaj është shkaktuar nga dielli I cili eshte me larg nga orbita e tokës.  Rreth kësaj kohe, ditët janë të shkurtra dhe netët më të gjata. Dielli del më vone dhe mengjeset dimerore jane shume e ftohta.
 • 25. Ja si formohen stinet sipas solsticit dhe ekuinoksit ne hemisferen veriore dhe jugore.