Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

TEMA: KATEDRALJA E PARISIT
 VIKTOR HYGO
PUNOI: ALDRINI PASHKU
Projekt
Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)
 Ishte poet , dramaturg dhe
novelist francez i levizjes
romantike.
 Themeloi nje gazete ku publikoi
poezite e tij dhe te shokeve.
 Eshte quajtur prijes i
romantizmit francez.
Nder i kombit francez
 Veprat e tij me te shquara jane:
-Katedralja e Parisit
-Te mjeret
-Njeriu qe qesh
-Viti ‘93
Shkrimi i Hygoit
 Dallohet per force evokuese & force
sugjestionuese.
 Synon te prodhoje emocione te forta duke i
dhene ne menyre te pershkallezuar.
 Perdor pershkrime me detaje te goditura.
(rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet
arkitekturen gotike te Katedrales
monumentale).
 Kthesa te befasishme
 Shpesh ne roman perdor veten e pare
shumes per te perforcuar idene e vertetesise
dhe te deshmise per ngjarjet.
Kanë thënë për Hygoin:
 Imagjinata është mënyra
me të cilën Hygoi
komunikon për gjithçka.
(E.Abry)
 Emri i plakut Hygo është i
lidhur ngushtë me emrin e
Republikës. (A.Maurois)
 Luftë e titanëve, shpërthim
ngjyrash, kapërthim i
historisë, skena të
paharrueshme: Revolucioni
ka gjetur te Hygoi njërin
prej virtuozëve të tij të
mëdhenj.
(G.Gengembre)
The Hunchback (1997)
 The Hunchback
(Kurrizoja) eshte nje film i
vitit 1997 i bazuar ne
romanin madheshtor te
vitit 1831 te Viktor Hygo
(Katedralja e Parisit)
 Regjizori:Peter Medak
 Kuazimodo: Mandy
Patinkin
 Esmeralda:Salma Hayek
 Prift Frolo: Richard
Harris
1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur
në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e
bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet
më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet
mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re
cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të
dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke
vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton
Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales
përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo
i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë,
fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me
Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të
rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj
Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet
nga turma e pamëshirshme.
Filmi #1
Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat
që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet
me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën
vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me
vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e
shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa
Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e
çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar.
Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe
emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos
me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa
Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe
Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos
gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave.
Filmi #2
ROMAN NGA VIKTOR HYGO
Katedralja e Parisit
Sfondi dhe mjedisi
• Historia zhvillohet ne Paris,
ne Mesjeten e Vone, gjate
mbreterimit te Luigjit XI.
• Katedralja sherben si nje mjedis
piktoresk, magjepses, i frikshem
dhe fantastik (qender kulturore
& politike). Ajo eshte pikenisja dhe
pikemberritja e ngjarjeve.
• Hygo deshironte te bente me te
vetedijshem bashkekohesit e
tij per vlerat gotike, prandaj
perdor shume pershkrime.
Subjekti
Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo
koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande.
Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne
Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier
Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse
vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit
flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke
propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve.
Ndryshe nga kandidatet e tjere,
te cilet duhet te benin fytyra qesharake
dhe te qeshura histerike, Kuazimodo,
punetori i kembanave te katedrales se
sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga
shemtia dhe kurrizi i tij me gunge.
Cigania Esmeralda nderkohe
jep shfaqje ne shesh.
Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe
merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys
de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re.
Grenguari, duke mos patur nje shtepi,
ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila
sulmohet nga Frolo & Kuazimodo.
Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo
largohet dhe kur vijne rojet e mbretit
me Febysin, arrestojne Kuaziomodon.
Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe
hajdutesh duan te varin Grenguarin por
Esmeralda e shpeton duke pranuar te
martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter,
Kuazimodo torturohet dhe turperohet
publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore
ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe
cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet
Esmeralda.
Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka
rene ne dashuri).
Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo
levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek
ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe
rojet kapin Esmeralden.
Pasi torturohet, Esmeralda pranon se
vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te
varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e
shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me
Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne
katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i
lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron
Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje.
Por ajo e refuzon.
Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden
dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga
katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh
Frolon qe atje.
Me pas ai zhduket,
per te qendruar pa
ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete
te Esmeraldes.
Shume vite me vone, nje varrgermues
gjen afer kockave te Esmeraldes,
kockat e nje njeriu me kurriz te
deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha
kthehen ne pluhur.
Kontrasti me ane te detajeve
a. Madheshtia e katedrales
hijerende
Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma
entuziaste
b. Karikatura groteske Poezia e larte
c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes
d. Shemtia & shurdhimi i
Kuazimodos
Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja
e. E ulta (psh planet qe thurte
Frolo)
E madherishmja (psh ndjenja e dashurise
dhe dhembshuria e Esmeraldes)
f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet
g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk
vazhdoi misteri
Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se
Gaztoreve
h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne
shtyllat e turpit
i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall
interes turmes (pra misteri i
Grenguarit)
Bukuria e gjalle & shkaterruese e
Esmeraldes
Mesazhi kryesor
Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia
kunder padrejtesise.
Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se
kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes.
Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli
zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili
deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq
shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet,
pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin
pjese aktive ne nje spektakel.
Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne
gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te
kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.
1 von 15

Recomendados

iliada analize , Analize e Iliades von
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
106.2K views23 Folien
shkrimtaret e brezit te humbur von
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humburFialdoMema
47.2K views12 Folien
Sëmundjet gjenetike von
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
50.8K views15 Folien
Gazeta e shkolles von
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesValeria Baçi
148.2K views12 Folien
Filozofia gjate shekullit XVII von
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
6.7K views5 Folien
Energjia dhe Burimet e Energjisë von
Energjia dhe Burimet e EnergjisëEnergjia dhe Burimet e Energjisë
Energjia dhe Burimet e EnergjisëKlajdi Proko
28K views10 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Ngrohja globale von
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.3K views8 Folien
Komunizmi ne Shqiperi von
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K views18 Folien
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.5K views23 Folien
Historia e skënderbeut von
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
24.2K views7 Folien
Projekt ngrohja globale von
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globaleMatilda Gremi
88.4K views17 Folien
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme von
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeJetmira Sula
67.3K views20 Folien

Was ist angesagt?(20)

Komunizmi ne Shqiperi von Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K views
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.5K views
Historia e skënderbeut von enis vladi
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
enis vladi24.2K views
Projekt ngrohja globale von Matilda Gremi
Projekt ngrohja globaleProjekt ngrohja globale
Projekt ngrohja globale
Matilda Gremi88.4K views
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme von Jetmira Sula
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Jetmira Sula67.3K views
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne) von Rexhino Kovaci
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Rexhino Kovaci29.1K views
Hebrenjtë në Shqipëri von DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K views
Fizika ne jeten e perditshme von An An
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
An An169.8K views
Energjia, llojet dhe perdorimi von BlerinaMuobega
Energjia, llojet dhe perdorimiEnergjia, llojet dhe perdorimi
Energjia, llojet dhe perdorimi
BlerinaMuobega34.7K views
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona von #MesueseAurela Elezaj
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
#MesueseAurela Elezaj16.2K views
energjia von ANA KOSHI
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27.1K views
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem von ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K views
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr... von Edward Newgate
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Edward Newgate37.8K views
Analizë e veprës së një autori von Ertil EB
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autori
Ertil EB5.5K views

Similar a Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx von
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
120 views7 Folien
William shekspir von
William shekspirWilliam shekspir
William shekspirSaimir Dine
1.9K views12 Folien
Ulliam shekspir von
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspirNazlije Sope
26.8K views35 Folien
Koment vepre von
Koment vepreKoment vepre
Koment veprepjetri
969 views4 Folien
Notre Dame de Paris von
Notre Dame de ParisNotre Dame de Paris
Notre Dame de ParisDeborah Merdani
1.9K views24 Folien
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (... von
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Lingua culture
585 views6 Folien

Similar a Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo(19)

Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx von SalviAlmadhi2
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
SalviAlmadhi2120 views
William shekspir von Saimir Dine
William shekspirWilliam shekspir
William shekspir
Saimir Dine1.9K views
Koment vepre von pjetri
Koment vepreKoment vepre
Koment vepre
pjetri969 views
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (... von Lingua culture
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Lingua culture585 views
Ura me tri harqe von ArdiPerla
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
ArdiPerla9K views
xha gorioi (2).pptx von XheniRela
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
XheniRela95 views
Koment vepre (1) von pjetri
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K views
Biografia e ismail kadares von Actuallyican
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican6.5K views
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese von UDHA E SHKRONJAVE
Forkiadat e Getes dhe E penguara e KadareseForkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
Forkiadat e Getes dhe E penguara e Kadarese
UDHA E SHKRONJAVE375 views
Uilliam Shekspir von Diana Lamaj
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
Diana Lamaj3.3K views
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri von Ergi Nushi
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Ergi Nushi55.7K views
Zonja Bovari von Dani Muhaj
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
Dani Muhaj28.2K views
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” von #MesueseAurela Elezaj
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.3K views

Más de Aldrin Pashku

Projekt: Riciklimi von
Projekt: RiciklimiProjekt: Riciklimi
Projekt: RiciklimiAldrin Pashku
2.1K views30 Folien
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ... von
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Aldrin Pashku
147 views34 Folien
Projekt "Histori": Ahmet Zogu von
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet ZoguAldrin Pashku
147 views1 Folie
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne von
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneAldrin Pashku
959 views1 Folie
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor von
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorAldrin Pashku
387 views62 Folien
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes von
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesAldrin Pashku
447 views17 Folien

Más de Aldrin Pashku(13)

Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ... von Aldrin Pashku
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Projekt "Informatik/TIK" : Zhvillimet e inteligjencës artificiale në ditët e ...
Aldrin Pashku147 views
Projekt "Histori": Ahmet Zogu von Aldrin Pashku
Projekt "Histori": Ahmet ZoguProjekt "Histori": Ahmet Zogu
Projekt "Histori": Ahmet Zogu
Aldrin Pashku147 views
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne von Aldrin Pashku
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Aldrin Pashku959 views
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor von Aldrin Pashku
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesorProjekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Projekt, Gjeografi : Hidrosfera ne rruzullin tokesor
Aldrin Pashku387 views
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes von Aldrin Pashku
Projekt, "Histori": Kongresi i LushnjesProjekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Projekt, "Histori": Kongresi i Lushnjes
Aldrin Pashku447 views
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore von Aldrin Pashku
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat maloreMjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Mjediset jetesore te zones se ftohte dhe mjediset jetesore ne zonat malore
Aldrin Pashku8.6K views
3 fizikantet me te njohur von Aldrin Pashku
3 fizikantet me te njohur3 fizikantet me te njohur
3 fizikantet me te njohur
Aldrin Pashku8.3K views
Kohet dhe instrumente te ndryshem von Aldrin Pashku
Kohet dhe instrumente te ndryshemKohet dhe instrumente te ndryshem
Kohet dhe instrumente te ndryshem
Aldrin Pashku2.2K views

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo

 • 1. TEMA: KATEDRALJA E PARISIT  VIKTOR HYGO PUNOI: ALDRINI PASHKU Projekt
 • 2. Viktor Hygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885)  Ishte poet , dramaturg dhe novelist francez i levizjes romantike.  Themeloi nje gazete ku publikoi poezite e tij dhe te shokeve.  Eshte quajtur prijes i romantizmit francez. Nder i kombit francez  Veprat e tij me te shquara jane: -Katedralja e Parisit -Te mjeret -Njeriu qe qesh -Viti ‘93
 • 3. Shkrimi i Hygoit  Dallohet per force evokuese & force sugjestionuese.  Synon te prodhoje emocione te forta duke i dhene ne menyre te pershkallezuar.  Perdor pershkrime me detaje te goditura. (rrefim gotik, qe imiton me virtuozitet arkitekturen gotike te Katedrales monumentale).  Kthesa te befasishme  Shpesh ne roman perdor veten e pare shumes per te perforcuar idene e vertetesise dhe te deshmise per ngjarjet.
 • 4. Kanë thënë për Hygoin:  Imagjinata është mënyra me të cilën Hygoi komunikon për gjithçka. (E.Abry)  Emri i plakut Hygo është i lidhur ngushtë me emrin e Republikës. (A.Maurois)  Luftë e titanëve, shpërthim ngjyrash, kapërthim i historisë, skena të paharrueshme: Revolucioni ka gjetur te Hygoi njërin prej virtuozëve të tij të mëdhenj. (G.Gengembre)
 • 5. The Hunchback (1997)  The Hunchback (Kurrizoja) eshte nje film i vitit 1997 i bazuar ne romanin madheshtor te vitit 1831 te Viktor Hygo (Katedralja e Parisit)  Regjizori:Peter Medak  Kuazimodo: Mandy Patinkin  Esmeralda:Salma Hayek  Prift Frolo: Richard Harris
 • 6. 1480,Paris, Don Frolo gjen një foshnje të deformuar e të braktisur në shkallët e Katedrales, e quan atë Kuazimodo dhe e rrit duke e bërë njeriun që i bie këmbanave të Katedrales. Njëzet e pesë vjet më vonë, në ditën e festës së gaztorëve, Kuazimodo emërohet mbreti i gaztorëve nga Klopin, “Mbreti” i Ciganëve. Një grua e re cigane e quajtur Esmeralda nderon Kuazimodon me një valle. Të dy, Frolo dhe Grenguari, një poet endacak, e shohin atë duke vallëzuar, të tunduar. Frolo ndalon vallëzimin dhe qorton Kuazimodon duke i thënë atij se nëse shkon jashtë katedrales përsëri, Frolo nuk do ta ndihmojë më nga agresioni i turmës. Frolo i joshur nga Esmeralda dhe nga pamundësia për ta pasur atë, fshikullon veten me kamxhik. Ndërkohë Esmeralda martohet me Grenguarin për t’i shpëtuar jetën. Prift Frolo paguan dy roje të rrëmbejnë Esmeraldën. Kuazimodo teksa përpiqet të shpëtoj Esmeraldën, ngatërrohet si sulmuesi i saj. Ai dënohet dhe goditet nga turma e pamëshirshme. Filmi #1
 • 7. Frolo xheloz, shkon të takojë Esmeraldën dhe i tregon ndjenjat që ka për të. Ajo i lexon dorën priftit, dhe e frikësuar largohet me vrap, duke i rënë thika që mbante në brez. Frolo me thikën vret ministrin e mbretit dhe për këtë Esmeralda dënohet me vdekje. Ditën e gjykimit Kuazimodo e rrëmben ciganen dhe e shpie në dhomën e tij nën këmbanat e Katedrales. Teksa Kuazimodo shkon të marrë dhinë e Esmeraldës, prift Frolo e çon atë edhe njëherë në shtyllën e turpit për t’u ekzekutuar. Kuazimodo e detyron Frolon të rrëfehet për krimin e tij dhe emri i Esmeraldës pastrohet. Pas një përleshje të Kuazimodos me Frolon, ky i fundit bie nga Katedralja dhe vdes, ndërsa Kuazimodo plagoset. Në fund të filmit shfaqet Grenguari dhe Esmeralda, të cilët qëndrojnë pranë shtratit të Kuazimodos gjatë çastit kur ai jep shpirt nën zhurmën e këmbanave. Filmi #2
 • 8. ROMAN NGA VIKTOR HYGO Katedralja e Parisit
 • 9. Sfondi dhe mjedisi • Historia zhvillohet ne Paris, ne Mesjeten e Vone, gjate mbreterimit te Luigjit XI. • Katedralja sherben si nje mjedis piktoresk, magjepses, i frikshem dhe fantastik (qender kulturore & politike). Ajo eshte pikenisja dhe pikemberritja e ngjarjeve. • Hygo deshironte te bente me te vetedijshem bashkekohesit e tij per vlerat gotike, prandaj perdor shume pershkrime.
 • 10. Subjekti Romani fillon me 6 janar 1482, gjate Festivalit te Gaztoreve. Kjo koincidon me martesen e djalit te Luigjit XI me nje princeshe flamande. Shumica e personaliteteve flamande shkojne ne Pallatin e Drejtesise ne Paris, ku do te shfaqet nje mister (drame) nga shkrimtari i ri Pier Grenguari. Misteri nuk pelqehet nga populli i thjeshte vulgar sepse vemendjen e tyre e rremben lypsari Klopen Truilfui. Nje nga te ftuarit flamande, Zhak Kopeloni, terheq me shume vemendjen e turmes, duke propozuar zgjedhjen e Papes se Gaztoreve. Ndryshe nga kandidatet e tjere, te cilet duhet te benin fytyra qesharake dhe te qeshura histerike, Kuazimodo, punetori i kembanave te katedrales se sheshit, zgjidhet lehtesisht Pape nga shemtia dhe kurrizi i tij me gunge. Cigania Esmeralda nderkohe jep shfaqje ne shesh.
 • 11. Dhjaksi kryesor i katedrales, Klaud Frolo, ndalon turmen e harbuar dhe merr me vete Kuazimodon. Keta te dy, se bashku me kryeharketarin Febys de Shatoper dhe Grenguarin, bien ne dashuri me ciganen e re. Grenguari, duke mos patur nje shtepi, ne mbremje ndjek Esmeralden, e cila sulmohet nga Frolo & Kuazimodo. Kuazimodo godet Grenguarin, Frolo largohet dhe kur vijne rojet e mbretit me Febysin, arrestojne Kuaziomodon. Vone ate nate, nje grup ciganesh dhe hajdutesh duan te varin Grenguarin por Esmeralda e shpeton duke pranuar te martohet me te per 4 vjet. Diten tjeter, Kuazimodo torturohet dhe turperohet publikisht ne “shtyllat e turpit” per 1 ore ne Sheshin Grev. Ai kerkon per uje dhe cuditerisht thirrjes se tij, i pergjigjet Esmeralda.
 • 12. Pas disa muajsh, Febysi i kerkon Esmeraldes te takohet me te (Esmeralda ka rene ne dashuri). Epshi obsesiv i Frolos, i cili veshtron cdo levizje nga katedralja, e ben qe te ndjek ciftin dhe ther Febysin. Serish arratiset dhe rojet kapin Esmeralden. Pasi torturohet, Esmeralda pranon se vrau Febysin dhe se eshte shtrige.Ajo do te varet. Gjate ekspozimit publik, Kuazimodo e shpeton ate dhe e strehon ne katedrale. Nderkohe, nje grup i vagabondesh me Grenguarin, pasi degjojne se Esmeralda nuk mund te qendroje e sigurt ne katedrale,vijne ta shpetojne. Kuazimodo mendon se ata duan ta vrasin dhe i lufton.Frolo perfiton nga rremuja dhe i ofron Esmeraldes per te fundit here qe ta dashuroje. Por ajo e refuzon.
 • 13. Keshtu Frolo e dorezon te ushtaret Esmeralden dhe ajo ekzekutohet. Kuazimodo e shikon nga katedralja kete skene te hidhur dhe e hedh Frolon qe atje. Me pas ai zhduket, per te qendruar pa ngrene deri sa vdes afer trupit te pa jete te Esmeraldes. Shume vite me vone, nje varrgermues gjen afer kockave te Esmeraldes, kockat e nje njeriu me kurriz te deformuar. Pasi i prek ato, te gjitha kthehen ne pluhur.
 • 14. Kontrasti me ane te detajeve a. Madheshtia e katedrales hijerende Gjalleria e sheshit ku mblidhet turma entuziaste b. Karikatura groteske Poezia e larte c. Deformimi fizik i Kuazimodos Bukuria rrezellitese e Esmeraldes d. Shemtia & shurdhimi i Kuazimodos Zemra e tij e ndjeshme dhe bindja e. E ulta (psh planet qe thurte Frolo) E madherishmja (psh ndjenja e dashurise dhe dhembshuria e Esmeraldes) f. Klasa e klerit & mbretit Populli i thjeshte, lypesit, ciganet g. Zemerimi i Grenguarit qe nuk vazhdoi misteri Gezimi i turmes per zgjedhjen e Papes se Gaztoreve h. Gezimi i turmes Vuajtjet e Kuazimodos ne shtyllat e turpit i. Tabuja (arti i ri) nuk i ngjall interes turmes (pra misteri i Grenguarit) Bukuria e gjalle & shkaterruese e Esmeraldes
 • 15. Mesazhi kryesor Lufta e se mires kunder se keqes ; drejtesia kunder padrejtesise. Kjo shprehet ne menyre madheshtore me episodin e renies se kambanave nga Kuazimodoja i brengosur per humbjen e Esmeraldes. Mesjeta, si periudhe mes Antikitetit dhe koheve te reja, solli zhvillimin e ndjenjes praktike te te jetuarit. Kjo ndikoi dhe ne art, i cili deri atehere merrej me subjekte mitologjike, qe nuk i perkisnin dhe aq shume jetes te perditshme. Njerezit pelqenin me shume karnavalet, pasi atje ndiheshin te lire dhe vetvetja, Pra ata deshironin te merrnin pjese aktive ne nje spektakel. Sharjet dhe shfryrjet e Grenguarit, autori i vendos me qellim ne gojen e nje poeti “te kulturuar”. Por nenteksti ironik kthehet ne te kundert te atij vete, qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje shijen e publikut.