Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.
Linux Performans Monitoring Araçları ­Komut 
Satırı 
Bu yazımız linux performans monitoring araçlarının komut satırında ku...
Open seçeneğinden sonra ekran şekildeki gibi görünecektir. Buradan kullanıcı adınız ve 
şifreniz ile girişten sonra kullan...
takas bellek, ön bellek boyutu, tampon boyutu, süreç pid ve daha fazlasını görebilirsiniz. 
Yüksek bellek çalışan işlemler...
Tcpdump en çok kullanılan network paket analiz aracı ya da sniffer olarak linux/unix 
sysadminleri, bilgi güvenliği uzmanl...
Netstat komutu komut satırında kullanılan gelen ve giden ağ paketleri istatistiklerini kullanır. 
Netstat ( Ağ İstatistikl...
htop sıklıkla kullanılan real time monitoring yapılmasına imkan veren araçtır. Son 
kullanıcıya yönelik, kullanıcı dostu b...
iostat komutu input ve output depolama sistemini gösteren bir komut satırı aracıdır. 
Araçları, yerel diskteki verileri, u...
collectl güçlü ve zengin komutlara sahip olan; linux sistem kaynakları hakkında bilgi 
toplayan, cpu kullanımı, memory kul...
suricata, snort, nagios, nmon, monitorix vb. gibi özelleşmiş open source farklı araçlar 
bulunmaktadır. Bu yazımızda yukar...
Nächste SlideShare
Wird geladen in …5
×

Linux performans monitoring araçları komut satırı

1.019 Aufrufe

Veröffentlicht am

Linux Performans Monitoring Tools

Veröffentlicht in: Internet
  • Als Erste(r) kommentieren

Linux performans monitoring araçları komut satırı

  1. 1. Linux Performans Monitoring Araçları ­Komut Satırı Bu yazımız linux performans monitoring araçlarının komut satırında kullanımı ile ilgili olacaktır. Kullanılan linux dağıtımı Centos 6.5 olup putty programı üzerinden ssh servisi ile linux server’a bağlanılıp komut satırında kullanılan performans moitoring araçlarından bahsedilip basit örnekler ve ekran çıktıları ile döküman desteklenecektir. Öncelikle Centos 6.5 Oracle Virtual Box üzerinde, minimal iso pratiklik açısından kurulu olması gerekmektedir. ssh servisi ile putty üzeirnden 22’ inci porttan bağlantı için server ip adresinin bilinmesi gerekmektedir. ifconfig komutu ile server ip adresimizi bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra putty programına server’ınızın ip adresi ile bağlanmanız gerekmektedir.
  2. 2. Open seçeneğinden sonra ekran şekildeki gibi görünecektir. Buradan kullanıcı adınız ve şifreniz ile girişten sonra kullanıma hazır. Artık komutlarımızı kullanmaya başlayabiliriz ilk olarak top komutunu kullanacağız. Top komutu tüm çalışan sıralı aktif dizin ve işlemleri görmemize yarayan bir komuttur. Linux ve unix sistem yöneticileri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Cpu kullanımı, bellek kullanımı,
  3. 3. takas bellek, ön bellek boyutu, tampon boyutu, süreç pid ve daha fazlasını görebilirsiniz. Yüksek bellek çalışan işlemlerde bellek ve Cpu kullanımını göstermektedir. Bu komutu verdikten sonra ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır. Diğer sık kullanılan bir komutumuz lsof komutu. Tüm açık dosya ve işlemlerin listesini görüntülemek için çok sık kullanılan linux/unix komutudur. Disk dosyaları, network soketlerini, pipes, araçları ve süreçleri görüntüleyebilirsiniz. Bu komutun en önemli özelliği diskte unmouted olan dosya hatalarını, kullanılan dosyaları ve açılıyor olanları gösterir.
  4. 4. Tcpdump en çok kullanılan network paket analiz aracı ya da sniffer olarak linux/unix sysadminleri, bilgi güvenliği uzmanları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Herhangi network arayüz trafiğini dinleyebilirsiniz. Çoğu linux dağıtımında sıklıkla kullanılmakla birlikte yum install tcpdump komutunu kullanarak Centos server’ınıza yükleyebilirsiniz.
  5. 5. Netstat komutu komut satırında kullanılan gelen ve giden ağ paketleri istatistiklerini kullanır. Netstat ( Ağ İstatistikleri) ağa gelen ve giden paketlerin yanı sıra; yönlendirme tablolarını inceleyen ve izleme yapan bir komut satırı aracıdır. Netstat tüm Unix benzeri işletim sistemlerinde ve aynı zamanda Windows işletim sistemi üzerinde de mevcuttur. Ağ sorun giderme ve performans ölçümü açısından çok yararlıdır. Haberleşmede kullanılan portların dinlenmesinde ;en temel ağ ayıklama araçlarından birisidir. Linux ağ yöneticilerinin yanı sıra sistem yöneticileri için de çok yararlıdır.
  6. 6. htop sıklıkla kullanılan real time monitoring yapılmasına imkan veren araçtır. Son kullanıcıya yönelik, kullanıcı dostu bir araç olup; farklı arayüz ve süreçleri yönetmemizi sağlayan 3.parti bir yazılımdır. yum install htop komutu ile yükleyebilirsiniz. iotop komutu htopve top komutuna benzemekle birlikte, gerçek zamanlı disk input ve output ve süreçleri görüntülememizi sağlayan önemli bir araçtır. 3. parti bir yazılım olup yine yum install iotop komutu ile yükleyip putty consolda çalıştırmanız gerekmektedir.
  7. 7. iostat komutu input ve output depolama sistemini gösteren bir komut satırı aracıdır. Araçları, yerel diskteki verileri, uzak diskteki verileri ve NFS dosyalarını gösterir. iptraf open source, consol tabanlı, gerçek zamanlı ip lan monitoring aracı olarak kulalnılmaktadır. ip trafik monitoring işlemi yaparak çeşitli ağlardan, tcp flag bilgilerini; icmp detaylarını, tcp/ip trafik hatalarını kırılamalarını(breakdown), tcp bağlantılarını hesaplamaktadır. Genel olarak bilgi toplamakla birlikte; tcp,udp, ip, icmp, non-ip, checksum hatalarını interface hatalarını ve birçok şeyi göstermektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  8. 8. collectl güçlü ve zengin komutlara sahip olan; linux sistem kaynakları hakkında bilgi toplayan, cpu kullanımı, memory kullanımı, network, process, nfs, tcp, soketler hakkında bilgi toplayan bir araçtır.
  9. 9. suricata, snort, nagios, nmon, monitorix vb. gibi özelleşmiş open source farklı araçlar bulunmaktadır. Bu yazımızda yukarıda bahsedilen araçların basit kullanımı 101 eğitimi nitelinde detaya inimeden anlatılmıştır. Araçları sizde farklı komutlar ile test ediniz. Komut satırı kullanışlık olarak esneklik sağlamakla birlikte kullandıkları yer önem arzetmektedir. Referanslar: http://www.tecmint.com/command-line-tools-to-monitor-linux-performance/

×