Te ushqyerit shendetshem

PROJEKT
TEMA : SI TE USHQEHEMI SHENDETSHEM .
PUNUAN : Brunilda Ahmetaj, Besjan Rroshi ,
Darla Evangjeli , Donald Zefi dhe Enis
Konomi.
OBJEKTIVAT :
Ushqimi
është marrja e
energjisë dhe
vitaminave nga
produkte e ndryshme
natyrore dhe
industriale në trupin e
njeriut .
Te ushqyerit shendetshem
BROKOLIT JANË NJË BURIM FANTASTIK I PASHTERSHËM ME VITAMINË C.
LAKRA E BARDHË ËSHTË NJË TJETËR USHQIM E PASUR NË VITAMINA C, K, E
DHE POTAS.
SHPARGU ËSHTË I PASUR NË ACID FOLIK DHE VITAMINA C, E DHE
BETAKOROTINË.
BORONICAT PARANDALOJNË TENSIONIN E LARTË TË GJAKUT
LËNGU DHE VAJI I NXJERRË NGA FARAT E SHEGËS ËSHTË NJË ANTIOKSIDANT I FUQISHËM. VETËM 30
MINUTA PAS MARRJES SË LËNGUT TË SHEGËS AKTIVITETI YNË RRITET ME 32 PËR QIND.
CIPA E FRUTAVE TË DARDHËS KA VETI DIURETIKE
PORTOKALLET PËRDOREN ME EFEKT TË MIRË NË LUFTIMIN E ANEMISË, D
LULESHTRYDHET JANË NJË USHQIM I PASUR ME VITAMINË K, E CILA I BËN KOCKAT TË JENË TË FORTA.
Frutat dhe perimet më ushqyese
KALORITË QË NEVOJITEN NË NJË DITË
Te ushqyerit shendetshem
USHQYERJA ËSHTË DHE DUHET TË MBETET NJË PREJ
KËNAQËSIVE TË JETËS! TË USHQEHESH NË MËNYRË TË
SHËNDETSHME DHE TË SHIJSHME NUK JANË OBJEKTIVA QË
PËRJASHTOJNË NJËRI-TJETRIN!”.
DIETA PERFEKTE :
USHTROHU 30 -60 MINUTA CDO DITE.
HA TRI VAKTE TE SHENDETSHME GJATE DITES PERFSHIRE NJE MENGJES TE PASUR.
PERQENDROHU TE FRUTAT DHE PERIMET.
PESHO VETEN RREGULLISHT.
MOS MBAJ USHQIME TE GATSHME NE SHTEPI.
Te ushqyerit shendetshem
Ndan ushqimet në 5 grupe, ku në grupin e
parë futën:dritherat ,patatet dhe orizi. Ne
grupin e dytë renditen:frutat dhe perimet .
Në grupin e tretë janë:qumeshti dhe
nenproduktet e tij. Më pas renditen
mishi,peshku dhe produktet e tyre. Në vend
të pestë renditën yndyrnat që përdoren për
gatimdhe embelsirat e ndryshme .
Te ushqyerit shendetshem
1 von 11

Recomendados

Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. von
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.8K views29 Folien
Kequshqyerja dhe semundjet von
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
55.2K views50 Folien
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit von
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.7K views34 Folien
Mjedisi von
MjedisiMjedisi
MjedisiMegi Collaku
171.3K views9 Folien
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona. von
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.
Te ushqyerit e shendetshem dhe ndikimi ne sjelljet tona.An An
126.8K views33 Folien
Ngrohja globale von
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globaleKristjana Llolli
51.3K views8 Folien

Más contenido relacionado

Was ist angesagt?

Ndotja e ujit von
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujitArDit Mani
54.3K views10 Folien
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone von
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneJugerta Poçi
32K views20 Folien
Matematika ne jeten e perditshme von
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshmeAna Ana
150.9K views15 Folien
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut von
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut irena kotobelli
26.3K views20 Folien
Uji eshte jete von
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jetesonja prendi
45.4K views10 Folien
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.5K views23 Folien

Was ist angesagt?(20)

Ndotja e ujit von ArDit Mani
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani54.3K views
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone von Jugerta Poçi
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Jugerta Poçi32K views
Matematika ne jeten e perditshme von Ana Ana
Matematika ne jeten e perditshmeMatematika ne jeten e perditshme
Matematika ne jeten e perditshme
Ana Ana150.9K views
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut von irena kotobelli
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
irena kotobelli26.3K views
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi von Facebook
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Facebook76.5K views
Energjia, llojet dhe perdorimi von BlerinaMuobega
Energjia, llojet dhe perdorimiEnergjia, llojet dhe perdorimi
Energjia, llojet dhe perdorimi
BlerinaMuobega34.7K views
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE von Edlira Ekmekciu
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
Edlira Ekmekciu21.9K views
Historia e zhvillimit te matematikes von Xhuliana Haxhiu
Historia e zhvillimit te matematikesHistoria e zhvillimit te matematikes
Historia e zhvillimit te matematikes
Xhuliana Haxhiu203.6K views
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore von Xheni Marku
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku109.9K views
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem von ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K views
Si te ushqehemi shendetshem von Ke Keiss
Si te ushqehemi shendetshemSi te ushqehemi shendetshem
Si te ushqehemi shendetshem
Ke Keiss17.7K views
Projekti me instrumente muzike von S Gashi
Projekti me instrumente muzikeProjekti me instrumente muzike
Projekti me instrumente muzike
S Gashi30.9K views
Ushqyerja e shëndetshme von Exhitah Vasija
Ushqyerja e shëndetshmeUshqyerja e shëndetshme
Ushqyerja e shëndetshme
Exhitah Vasija51.1K views
Kimia ne mbrojtje te mjedisit von Klarisa Klara
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Klarisa Klara16.5K views
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi von FlavioHabilaj
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
FlavioHabilaj67.1K views
Figurat e rilindjes sonë kombëtare von olinuhi
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
olinuhi20.8K views
iliada analize , Analize e Iliades von ssuseree34b8
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
ssuseree34b8106.2K views

Te ushqyerit shendetshem

 • 1. PROJEKT TEMA : SI TE USHQEHEMI SHENDETSHEM . PUNUAN : Brunilda Ahmetaj, Besjan Rroshi , Darla Evangjeli , Donald Zefi dhe Enis Konomi.
 • 3. Ushqimi është marrja e energjisë dhe vitaminave nga produkte e ndryshme natyrore dhe industriale në trupin e njeriut .
 • 5. BROKOLIT JANË NJË BURIM FANTASTIK I PASHTERSHËM ME VITAMINË C. LAKRA E BARDHË ËSHTË NJË TJETËR USHQIM E PASUR NË VITAMINA C, K, E DHE POTAS. SHPARGU ËSHTË I PASUR NË ACID FOLIK DHE VITAMINA C, E DHE BETAKOROTINË. BORONICAT PARANDALOJNË TENSIONIN E LARTË TË GJAKUT LËNGU DHE VAJI I NXJERRË NGA FARAT E SHEGËS ËSHTË NJË ANTIOKSIDANT I FUQISHËM. VETËM 30 MINUTA PAS MARRJES SË LËNGUT TË SHEGËS AKTIVITETI YNË RRITET ME 32 PËR QIND. CIPA E FRUTAVE TË DARDHËS KA VETI DIURETIKE PORTOKALLET PËRDOREN ME EFEKT TË MIRË NË LUFTIMIN E ANEMISË, D LULESHTRYDHET JANË NJË USHQIM I PASUR ME VITAMINË K, E CILA I BËN KOCKAT TË JENË TË FORTA. Frutat dhe perimet më ushqyese
 • 6. KALORITË QË NEVOJITEN NË NJË DITË
 • 8. USHQYERJA ËSHTË DHE DUHET TË MBETET NJË PREJ KËNAQËSIVE TË JETËS! TË USHQEHESH NË MËNYRË TË SHËNDETSHME DHE TË SHIJSHME NUK JANË OBJEKTIVA QË PËRJASHTOJNË NJËRI-TJETRIN!”. DIETA PERFEKTE : USHTROHU 30 -60 MINUTA CDO DITE. HA TRI VAKTE TE SHENDETSHME GJATE DITES PERFSHIRE NJE MENGJES TE PASUR. PERQENDROHU TE FRUTAT DHE PERIMET. PESHO VETEN RREGULLISHT. MOS MBAJ USHQIME TE GATSHME NE SHTEPI.
 • 10. Ndan ushqimet në 5 grupe, ku në grupin e parë futën:dritherat ,patatet dhe orizi. Ne grupin e dytë renditen:frutat dhe perimet . Në grupin e tretë janë:qumeshti dhe nenproduktet e tij. Më pas renditen mishi,peshku dhe produktet e tyre. Në vend të pestë renditën yndyrnat që përdoren për gatimdhe embelsirat e ndryshme .