Diese Präsentation wurde erfolgreich gemeldet.
Wir verwenden Ihre LinkedIn Profilangaben und Informationen zu Ihren Aktivitäten, um Anzeigen zu personalisieren und Ihnen relevantere Inhalte anzuzeigen. Sie können Ihre Anzeigeneinstellungen jederzeit ändern.

Bütünleşik pazarlama iletişimi

4.758 Aufrufe

Veröffentlicht am

Veröffentlicht in: Marketing
 • Login to see the comments

Bütünleşik pazarlama iletişimi

 1. 1. BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE REKLAM
 2. 2. Pazarlama İletişimi Nedir ? •Bireysel ve kurumsal amaçları tatmin edecek değişimleri sağlamak üzere ürün, hizmet ve fikirlerin şekillendirilmesi, fiyatlandırılması, dağıtımı sürecidir. Pazarlama • Bir kuruluşun ürün ve hizmetleriyle ilişkide bulunduğu ve bulunabileceği tüm kesimlere neler vaad ettiğini, neler sağlayabileceğini anlatmasını sağlayacak iletişim faaliyetlerinin tümüdür. Pazarlama iletişimi
 3. 3. Ne üretirsem satarım ? Nerede üretirsem satarım ? Ne zaman üretirsem satarım ? Hangi koşullarda üretirsem satarım ? Ne üretmeliyim ki satabileyim ? Nerede üretmeliyim ki satabileyim ? Ne kadar üretirsem satarım ? Hangi koşullarda üretim yapmalıyım? Markamın artı değerleri neler ? Pazarlamanın Değişen Yüzü
 4. 4. Bütünleşik pazarlama iletişimi nedir ? Ülkemizde ‘Entegre Pazarlama İletişimi’ olarak da bilinir. Bir organizasyonun tüm iletişim aktivitelerinin koordine edildiği bir süreç olarak tanımlanır. Satış merkezli iletişim stratejilerinin yerine müşteri odaklı bir strateji uygulanır. Amacı : bir bütün halinde farklı mecra ve ortamlarda tüketiciye ortak bir mesaj vermek .
 5. 5. Ortaya çıkma sebepleri Pazardaki güç dengelerinin değişimi Yoğun olarak yaşanan rekabet duygusu Tüketici eğilimlerindeki değişim Teknoloji alanındaki değişim ve gelişim Geleneksel reklam ortamlarının azalan etkisi ve reklamverenlerin değişen beklentileri
 6. 6. Bütünleşik pazarlama iletişiminin özellikleri Müşteri odaklı Satın alma davranışını etkiler Tek merkezden gerçekleşir
 7. 7. Bütünleşik pazarlama iletişiminin hedefleri Marka tutumu yaratma Marka bilgisi oluşturma Satın almayı sağlama
 8. 8. Neden pazarlama iletişimine ihtiyaç duyuldu? 1)Reklam ajanslarının yapı değiştirmesi Klasik bir reklam ajansı kitle iletişim araçlarına yönelik reklam yapar. Reklam ajansları reklamın daha etkili olması için yeni yapılanmaya ihtiyaç duyar. 2)Reklamverenlerin yapısının değişmesi Pazarlarda rekabetin artması firmanın kendilerini ve iletişim araçlarını gözden geçirmesine neden olmuştur.
 9. 9. Neden pazarlama iletişimine ihtiyaç duyuldu? 3)Geleneksel reklam mecralarının artan maliyetleri Kitle iletişim araçlarıyla yapılan reklam çalışmaları genellikle pahalıdır.İki marka arasındaki rekabet medya maliyetlerini artırır.
 10. 10. Neden pazarlama iletişimine ihtiyaç duyuldu? 4)Tüketicinin değişmesi Rekabetle gelen seçme şansı tüketicinin markadan beklentisini artırır.
 11. 11. Pazarlamanın Elemanları Ürün ve ambalaj Fiyat Dağıtım Tanıtım
 12. 12. ÜRÜN ve AMBALAJ Ürün pazarlamanın en temel unusurudur. Ürünün yokluğu halinde pazarlamadan söz edilemez . Ürünün soyut ve somut kavramları vardır. Bunlar; * Soyut özellikler marka kavramıyla ilgilidir. Somut kavramlar Soyut kavramlar Ambalaj,ebad,renk Prestij,imaj,stil
 13. 13. Ürün ve Ambalaj  Pazara yeni giren bir ürün mesajı yapılandırma konusunda çok dikkatli olmalıdır.  Tüketici markanın kendine uygunluğunu sorgulayacaktır.  Önemli olan ürünün hangi alanda rakiplerinden üstün olmasıdır.  Ünlü kişilerin kullanmış olması tüketiciyi etkileyen unsurlardandır.  Ambalajla iletişim kurarken büyüklüğü, rengi, şekli, markası ,tasarımı önemlidir.
 14. 14. Dağıtım  Üretilen ürünlerin tüketicilere ulaştırılması ve teslimiyle ilgili tüm çabalardır.  İşletmeler ürünlerini mümkün olduğunca çok tüketiciye, düşük maliyetle ulaşmak isterken, tüketiciler ihtiyaç duydukları ürünlere rahat bir şekilde ulaşabilmek isterler.
 15. 15. Fiyat  Fiyat satın alma davranışını doğrudan etkiler.  Ürünün içeriği,markası,nerede üretildiği gibi sorulara cevap ararız.Eğer buna vaktimiz yok ise fiyatına bakarız.  Fiyat yüksek ise ürünün kaliteli ve güvenilir olduğunu,ucuz ise kalitesiz olduğunu düşünürüz.
 16. 16. Bütünleşik pazarlama iletişimi araçları nelerdir ? Halkla ilişkiler Kişisel satış Satış geliştirme Sponsorluk Reklam
 17. 17. Halkla ilişkiler Kurumun hedef kitleyle yaşayacağı problemler pazarlama iletişimine zarar verecektir.Bu yüzden halkla ilişkiler kuruluş ve hedef kitle arasında karşılıklı anlayış oluşturacaktır.
 18. 18. Sponsorluk  Kurumsal veya pazarlama amaçlarını geliştirmek için yapılan ticari bir yatırımdır.  Sponsorlugun her iki taraf içinde getirisi vardır.  Başarılı bir sponsorluk çalışması ile medyaya hiç para ödemeden reklam yapılabilir.
 19. 19. Kişisel Satış Tepkileri anında gözlenebilir ve duruma uygun satış stratejileri geliştirilir. Daha az tüketiciye ulaşır.Yüksek maliyetlidir.
 20. 20. Satış Geliştirme Kupon İndirim Hediye ürün Örnek ürün Yarışma çekiliş Tüketiciye teşvik olarak ödül ve hediyeler verilir.
 21. 21. Kaynakça  Bütünleşik pazarlama iletişimi /izzet bozkurt  Ferruh UZTUĞ, Necip Serdar SEVER , Reklamcılık, Anadolu Üniversitesi Yayınları, 2012
 22. 22. TEŞEKKÜR EDERIM  Beni sabırla dinlediğiniz için

×