"Bawal99: Menikmati Sensasi Taruhan Olahraga Online dengan Aman dan Nyaman"
Rancangan Mengajar Harian
1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran: Prinsip Perakaunan
Tarikh / Hari : 11 mac 2009 (Rabu)
Tingkatan :4C
Masa : 10.25 hingga 11.35 pagi ( 70 minit )
Tajuk : Aset, Liabiliti dan Ekuiti Pemilik serta Pengelasannya
Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
a) menyatakan maksud aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras 1).
b) menyenaraikan kategori aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras
1).
c) mengelaskan item-item mengikut kategori aset semasa dan
aset bukan semasa, liabiliti semasa dan liabiliti bukan semasa
serta ekuiti pemilik.
Pengetahuan sedia ada: Pelajar-pelajar telah belajar mengenai:
a) pengertian hasil dan belanja
b) pengelasan item-item hasil dan item-item belanja
ABM : Nota power point, kad manila, nota ringkas, kad-kad edaran, kertas
soalan pengukuhan.
Nilai murni : Menghormati guru, patuh arahan, beri perhatian, bekerjasama,
memberi tumpuan, berkeyakinan dan berani.
KBKK : Membeza, mengelaskan, menentukan kriteria.
2. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH / ISI KANDUNGAN AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR STRATEGI/ KAEDAH/
MASA
ABM/ NILAI/ KBKK
Set Induksi Permulaan Guru mengimbas pelajaran lepas: Pelajar mendengar Strategi:
(15 minit) Apakah yang dimaksudkan dengan penerangan guru mengenai Berpusatkan guru dan
hasil dan pengelasannya? pelajaran lepas. pelajar
Apakah yang dimaksudkan dengan
belanja dan pengelasannya? Pelajar menumpukan Kaedah:
perhatian kepada cerpen Induktif
Guru menyediakan satu cerpen pendek yang dipaparkan
pendek. oleh guru. ABM:
Cerpen pendek
Guru mengaitkan cerpen pendek Pelajar memberikan tindak
tersebut dengan apa yang akan balas terhadap apa yang Nilai:
diajar. hendak diajar. Menghormati guru, patuh
arahan
KBKK:
3. Menghubungkait dengan
pelajaran
Langkah 1 Pengertian aset, Guru menerangkan dengan Pelajar memberikan Strategi:
( 15 minit ) liabiliti dan ekuiti menggunakan gambar rajah yang tumpuan terhadap Berpusatkan guru dan
pemilik serta dipaparkan melalui power point penerangan yang diberikan pelajar
pengelasannya yang menunjukkan contoh-contoh oleh guru.
bagi aset, liabiliti dan ekuiti Kaedah:
pemilik. Pelajar memberi respon Penerangan dan soal
atau tindak balas apabila jawab ringkas
Guru menerangkan secara disoal oleh guru.
terperinci mengenai pengertian ABM:
aset, liabiliti dan ekuiti pemilik Pelajar memberikan Gambar rajah, power
serta pengelasannya. pendapat mereka apabila point
dipilih oleh guru untuk
Guru memilih pelajar secara rawak menjawab soalan. Nilai:
untuk mengetahui tentang Menghormati guru, patuh
pendapat mereka mengenai aset, arahan, beri perhatian dan
liabiliti dan ekuiti pemilik. bekerjasama
4. KBKK:
Memahami pendedahan
awal
Langkah 2 Latihan di dalam Guru memberi penerangan tentang Pelajar mendengar Strategi:
(15 minit) kumpulan aktiviti yang akan dilakukan. penerangan guru. Berpusatkan pelajar dan
bimbingan guru secara
Guru memberikan kad-kad yang Pelajar berbincang bersama berkumpulan.
mempunyai nama aset semasa dan ahli dalam kumpulan
aset bukan semasa, liabiliti semasa masing-masing. Kaedah:
dan liabiliti bukan semasa serta Pembelajaran kooperatif
ekuiti pemilik dan sehelai kada
manila kepada pelajar dalam setiap ABM:
kumpulan. Kad-kad edaran dan kad
manila
Guru meminta pelajar berbincang Nilai:
di dalam kumpulan untuk Kerjasama, tekun dan
mengenalpasti dan menyenaraikan patuhi masa
5. aset semasa dan aset bukan semasa,
liabiliti semasa dan liabiliti bukan KBKK:
semasa serta ekuiti pemilik. Pelajar Menentukan kriteria,
juga perlu membuat transasksi mengelaskannya dan
perniagaan berdasarkan kategori menyelesaikan masalah
yang diperolehi.
.
Langkah 3 Pembentangan Guru meminta wakil dari setiap Wakil setiap kumpulan Strategi:
( 15 minit ) jawapan dan kumpulan datang ke hadapan untuk membentangkan jawapan Berpusatkan guru dan
perbincangan membentangkan jawapan hasil yang telah mereka dapati pelajar
daripada perbincangan mereka daripada perbincangan
bersama dengan kad manila yang bersama ahli kumpulan Kaedah:
disediakan. tadi. Kooperatif dan
6. Guru memberikan respon kepada Pelajar memberi perbincangan
jawapan pelajar dan mengadakan perhatian dan respon
perbincangan mengenai jawapan dalam perbincangan ABM:
yang diberikan oleh pelajar tadi. jawapan dengan guru. Kad manila
Nilai:
Yakin diri, tekun, hormat
dan berkeyakinan tinggi
KBKK:
Menyelesaikan masalah
Penutup Kesimpulan Guru mengadakan pop kuiz Pelajar mengambil Strategi:
( 10 minit ) mengikut prinsip siapa cepat dia bahagian dalam pop kuiz Berpusatkan guru dan
dapat dan pelajar yang berjaya akan dan menjawab soalan pelajar
diberi hadiah. berdasarkan siapa cepat dia
dapat. Kaedah:
Guru membuat kesimpulan Refleksi, kuiz dan
mengenai matapelajaran yang Pelajar memberikan respon penyoalan
7. diajar pada hari ini dan bertanyakan atau tindak balas
sama ada pelajar faham atau tidak kepada penerangan guru. ABM:
pelajaran hari ini. Pop kuiz, nota ringkas
dan soalan pengukuhan
Guru memberikan nota ringkas dan
soalan latihan serta meminta pelajar Nilai:
membuat ulangkaji di rumah. Patuh arahan, jujur, berani
dan berkeyakinan
KBKK:
Dapat membuat refleksi
Refleksi:
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________