SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
План-конспект уроку
з математики в 6 класі
проведеного ______________
Кислюк Ольги Олександрівни
Тема уроку. Прямокутна система координат. Координатна площина
Мета уроку: виховувати культуру записів; сформувати уявлення учнів про
координатну площину й пов'язані з нею поняття, закріпити вміння побудови точок на
координатній площині й уміння знаходити координати точок, побудованих на
площині; активізувати розумову діяльність учнів під час участі кожного з них у грі;
розвивати пізнавальний інтерес учнів.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок
Хід уроку
1. Організаційний момент
Вітання вчителя з учнями. Звіт чергового учня.
"У математиці є своя краса, як у живописі й поезії".
Жуковський
"Щоб щось пізнати, треба вже щось знати"
Станіслав Лем
Зверніть увагу на епіграфи нашого уроку. Сьогодні ми будемо доводити, що
математика – це не суха наука, що з її допомоги можна створювати красиве.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Актуалізація опорних знань
1. Які прямі називаються паралельними?
2. Які прямі називаються перпендикулярними?
3. Визначить на ваш погляд, які прямі перпендикулярні? Паралельні? Яким
інструментом можна перевірити ваші відповіді?
c

d

a
1
b
m
n

2. Яка пряма називається координатною?
3. Якими числами визначаються координати точок, розташованих справа від
початку координат? Зліва від початку координат?
4. Яку координату має початок координат?
5. Скільки чисел визначають положення точки на координатній прямій?
4. Вивчення нового матеріалу
Звертаю вашу увагу на другий епіграф нашого уроку: «Щоб щось пізнати,
треба вже щось знати». Ми вже знаємо, як визначати положення точки на прямій і це
допоможе нам пізнати, як визначати положення точки на координатній площині.
Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку: Координатна площина (слайд 1).
Звертаючись один до одного, люди часто говорять: «Залиште свої координати».
Для чого? Щоб людину можна було легко знайти. Це може бути: номер вашого
телефону, домашня адреса, місце роботи. Суть системи координат полягає в тому, що
це правило, за яким визначають положення об’єкта. Системи координат оточують нас
усюди. Наприклад, ми купили квиток до кінозалу. Там обов’язково вказано ряд і
місце. Приведіть ще подібні приклади:
-

система географічних координат (широта – паралелі і довгота – меридіани);

-

шахова дошка;

-

поле для гри «Морський бій»;

-

географічні та зоряні карти;

-

координатна сітка для пілотів, моряків…

(відповіді супроводжуються показом рисунків (слайд 2)).
Ми з’ясували, що системи координат оточують практичне життя людини. Ідея
координат зародилася в стародавні часи в зв’язку з потребою астрономії, географії,
2
живопису. Математика як наука виникла зі спостережень за навколишнім світом і
потреби визначити закономірності цього навколишнього світу мовою чисел.
Звернемось до лінії часу.
1) В ІІ ст. н.е. відомий давньогрецький астроном Клавдій Птоломей провів у
своїй «Географії» сітку координат, обчислених в градусах, де широта вимірювалась
від екватора, а довгота – від самої західної точки відомого тоді світу. Ідеєю координат
користувались для визначення положення світил на небі (слайд 3).
2) Використовувати координати в математиці вперше почав П’єр Ферма (16011665) і французький філософ, математик Рене Декарт (1596-1650). В 1637 році вийшла
книга Рене Декарта «Міркування про метод». В ній він запропонував новий метод –
метод координат, який дозволив переходити від точки в координатній площині до
пари чисел – її координат. Система координат дозволяє визначити положення того чи
іншого об’єкту. На честь Декарта прямокутну систему координат називають ще
прямокутною декартовою системою координат (слайд 4).
3) Більш ніж за 100 років до нашої ери грецький учений Гіппарх запропонував
провести на карті Землі паралелі (слайд 5).
Що ж таке система координат? (слайд 6)
Побудуємо дві перпендикулярні прямі – осі координат, вкажемо на них
додатні напрямки, початок координат, одиничний відрізок 1 клітина.
Прямі х і у називають осями координат, точку О – початком координат.
Горизонтальну координатну пряму називають віссю абсцис і позначають буквою х,
вертикальну координатну пряму називають віссю ординат і позначають буквою у.
Прямі кути, отримані осями координат називаються координатними кутами –
чвертями (І, ІІ, ІІІ, ІV) або квадрантами.
Положення точки на координатній площині визначається парою чисел (х;у), які
називаються координатами точки. Першу координату точки називають абсцисою
точки, а другу координату – ординатою. І навпаки, кожній парі чисел (х;у) відповідає
тільки одна точка на площині.
Термін абсциса походить від латинського слова abscissus, що означає відрізаний,
відокремлений, а буквально перекладається як «відрізок» на осі х. Слово ордината
3
походить від латинського слова ardinatus – упорядкований. Ці терміни в їх сучасному
розумінні ввів у кінці ХVІІ ст. німецький учений Готфрід Лейбніц.
Координати точки записуємо в дужках через крапку з комою, причому першою
завжди записують координату х, другою – координату у. А не навпаки: «Не став воза
попереду коня».
Давайте розглянемо алгоритм визначення координат точки на площині (слайд 7).
Давайте розглянемо алгоритм побудови точки на площині (слайд 8).
Назвіть координати зображених на екрані точок (слайд 9).
А тепер спробуйте самостійно позначити точки на координатній площині (слайд
10).
Наступне ваше завдання ви бачите на екрані (слайд 11). Впорались? Молодці!
Давайте перевіримо результат (слайд 12).
5. Закріплення вивченого матеріалу
На екрані ви бачите таблицю з точками, які вам необхідно позначити на
координатній площині, де зазначені координати вузлових точок (слайд 13). Їх треба
з'єднати послідовно, після правильного виконання завдання ви отримаєте певний
рисунок. Ну що ж, вперед! Результат перевіряємо на екрані! (слайд 14)
Усі ми любимо твариний світ, свої улюблені іграшки чи побутові предмети.
Давайте спробуємо їх на рисувати за допомогою координат. Перед вами нове завдання
(слайд 15). Перевіряємо (слайд 16)!
Ось у нас уже й все виходить! Ну що ж, прямуємо далі! (слайд 17-32).
6. Домашнє завдання
Щоб створити чи в поезії, чи в живописі щось прекрасне, треба багато
працювати. От і ви сьогодні добре попрацювали й домоглися успіху. А щоб закріпити
свій успіх, ви одержуєте домашнє завдання.
Опрацювати §44, виконати № 1284, 1286 або намалювати на координатній
площині малюнок, який складається з ламаних та «зашифруйте» його за допомогою
координат. (слайд 33)

4
7. Підсумок уроку
Знаючи, як знайти точку на координатній прямій, ми пізнали сьогодні, як
знаходити положення точки на координатній площині (звернення до епіграфу уроку).
Отже,
1. Скільки чисел треба вказати, щоб задати положення точки на координатній
площині?
2. Як називаються числа, які вказують положення точки на координатній
площині?
3. Як називається перша координата?
4. Назвіть координати точки Р, якщо її абсциса дорівнює 0, ордината 5?
5. Чому дорівнює ордината точки А(-1;4)?
Завтра наше знайомство з координатами на площині продовжимо.
Ви до знань зробили новий крок.
В навчанні бажаю вам удачі.
Хай цікавим буде кожен наш урок.
І розв’язуються правильно задачі.
Подорож закінчилася. Чи сподобалась вона вам?
Діти підводять підсумки своєї роботи на уроці, зображуючи "смайлики",
відповідні до їх настрою на полі свого робочого зошита.

5
7. Підсумок уроку
Знаючи, як знайти точку на координатній прямій, ми пізнали сьогодні, як
знаходити положення точки на координатній площині (звернення до епіграфу уроку).
Отже,
1. Скільки чисел треба вказати, щоб задати положення точки на координатній
площині?
2. Як називаються числа, які вказують положення точки на координатній
площині?
3. Як називається перша координата?
4. Назвіть координати точки Р, якщо її абсциса дорівнює 0, ордината 5?
5. Чому дорівнює ордината точки А(-1;4)?
Завтра наше знайомство з координатами на площині продовжимо.
Ви до знань зробили новий крок.
В навчанні бажаю вам удачі.
Хай цікавим буде кожен наш урок.
І розв’язуються правильно задачі.
Подорож закінчилася. Чи сподобалась вона вам?
Діти підводять підсумки своєї роботи на уроці, зображуючи "смайлики",
відповідні до їх настрою на полі свого робочого зошита.

5

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

5 клас Трикутники (математика)
5 клас Трикутники (математика)5 клас Трикутники (математика)
5 клас Трикутники (математика)Andy Levkovich
 
Розв"язування прямокутних трикутників
Розв"язування прямокутних трикутниківРозв"язування прямокутних трикутників
Розв"язування прямокутних трикутниківsveta7940
 
елементи народної математики
елементи народної математикиелементи народної математики
елементи народної математикиsemisvetik
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft wordurvlan
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутникsveta7940
 
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.fgfgfgfgdfg
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма sveta7940
 
Математичні цікавинки
Математичні цікавинкиМатематичні цікавинки
Математичні цікавинкиFormula.co.ua
 
Цікавий світ математики
Цікавий світ математикиЦікавий світ математики
Цікавий світ математикиkiska418
 
Історія розвитку квадратних рівнянь
Історія розвитку квадратних рівняньІсторія розвитку квадратних рівнянь
Історія розвитку квадратних рівняньАлена Титок
 
Цікавий Світ Математики.
Цікавий Світ Математики. Цікавий Світ Математики.
Цікавий Світ Математики. kiska418
 
Математика у моєму житті
Математика у моєму життіМатематика у моєму житті
Математика у моєму життіkiska418
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа кругаurvlan
 
Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.
Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.
Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.sveta7940
 
Многокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутники
Многокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутникиМногокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутники
Многокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутникиsveta7940
 
розв'язування задач
розв'язування задачрозв'язування задач
розв'язування задачlelipusik
 

Was ist angesagt? (20)

5 клас Трикутники (математика)
5 клас Трикутники (математика)5 клас Трикутники (математика)
5 клас Трикутники (математика)
 
число пі
число пічисло пі
число пі
 
113
113113
113
 
Розв"язування прямокутних трикутників
Розв"язування прямокутних трикутниківРозв"язування прямокутних трикутників
Розв"язування прямокутних трикутників
 
елементи народної математики
елементи народної математикиелементи народної математики
елементи народної математики
 
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word14045 урок математики в 5 класі microsoft word
14045 урок математики в 5 класі microsoft word
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
 
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
Математичні цікавинки
Математичні цікавинкиМатематичні цікавинки
Математичні цікавинки
 
Цікавий світ математики
Цікавий світ математикиЦікавий світ математики
Цікавий світ математики
 
Історія розвитку квадратних рівнянь
Історія розвитку квадратних рівняньІсторія розвитку квадратних рівнянь
Історія розвитку квадратних рівнянь
 
Цікавий Світ Математики.
Цікавий Світ Математики. Цікавий Світ Математики.
Цікавий Світ Математики.
 
Математика у моєму житті
Математика у моєму життіМатематика у моєму житті
Математика у моєму житті
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга
 
Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.
Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.
Презентація:Многокутник та його елементи. Опуклі та неопуклі многокутники.
 
Многокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутники
Многокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутникиМногокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутники
Многокутник і його елементи. Опуклі й неопуклі многокутники
 
267
267267
267
 
число 13
число 13число 13
число 13
 
розв'язування задач
розв'язування задачрозв'язування задач
розв'язування задач
 

Ähnlich wie 12309 координатна площина

8771 урок 6 клас
8771 урок 6 клас8771 урок 6 клас
8771 урок 6 класurvlan
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінарjasperwtf
 
площа прямокутника 5 клас
площа прямокутника 5 класплоща прямокутника 5 клас
площа прямокутника 5 класОлеся Браташ
 
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...jasperwtf
 
Урок № 124
Урок № 124Урок № 124
Урок № 124Alex_fin
 
Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015kreidaros1
 
7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укр7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укрAira_Roo
 
Буківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Буківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенівБуківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Буківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенівВаня Рацин
 
Магічні фігури та числа
Магічні фігури та числаМагічні фігури та числа
Магічні фігури та числаOksana_Babenko
 
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас270479
 
золотий переріз
золотий переріззолотий переріз
золотий перерізcz27
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 

Ähnlich wie 12309 координатна площина (20)

8771 урок 6 клас
8771 урок 6 клас8771 урок 6 клас
8771 урок 6 клас
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар
 
162
162162
162
 
площа прямокутника 5 клас
площа прямокутника 5 класплоща прямокутника 5 клас
площа прямокутника 5 клас
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
 
Geom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdfGeom_7_Uch.pdf
Geom_7_Uch.pdf
 
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
7949 конспект уроку 7кл властивості кутів, утворених при перетині паралельних...
 
Урок № 124
Урок № 124Урок № 124
Урок № 124
 
Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015Heometriia 7-klas-iershova-2015
Heometriia 7-klas-iershova-2015
 
7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укр7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укр
 
57
5757
57
 
Буківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Буківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенівБуківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Буківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
 
1
11
1
 
Магічні фігури та числа
Магічні фігури та числаМагічні фігури та числа
Магічні фігури та числа
 
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
 
подорож
подорожподорож
подорож
 
золотий переріз
золотий переріззолотий переріз
золотий переріз
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
343,23.doc
343,23.doc343,23.doc
343,23.doc
 

Mehr von urvlan

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 клurvlan
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1urvlan
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1urvlan
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007urvlan
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6urvlan
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelurvlan
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 класurvlan
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентаціяurvlan
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка урокуurvlan
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 класurvlan
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 класurvlan
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klassurvlan
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношенняurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класіurvlan
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по темеurvlan
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 темаurvlan
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1urvlan
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числаurvlan
 
12126 6кл протилежні числа
12126 6кл  протилежні числа12126 6кл  протилежні числа
12126 6кл протилежні числаurvlan
 

Mehr von urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
 
12126 6кл протилежні числа
12126 6кл  протилежні числа12126 6кл  протилежні числа
12126 6кл протилежні числа
 

12309 координатна площина

  • 1. План-конспект уроку з математики в 6 класі проведеного ______________ Кислюк Ольги Олександрівни Тема уроку. Прямокутна система координат. Координатна площина Мета уроку: виховувати культуру записів; сформувати уявлення учнів про координатну площину й пов'язані з нею поняття, закріпити вміння побудови точок на координатній площині й уміння знаходити координати точок, побудованих на площині; активізувати розумову діяльність учнів під час участі кожного з них у грі; розвивати пізнавальний інтерес учнів. Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок Хід уроку 1. Організаційний момент Вітання вчителя з учнями. Звіт чергового учня. "У математиці є своя краса, як у живописі й поезії". Жуковський "Щоб щось пізнати, треба вже щось знати" Станіслав Лем Зверніть увагу на епіграфи нашого уроку. Сьогодні ми будемо доводити, що математика – це не суха наука, що з її допомоги можна створювати красиве. 2. Перевірка домашнього завдання 3. Актуалізація опорних знань 1. Які прямі називаються паралельними? 2. Які прямі називаються перпендикулярними? 3. Визначить на ваш погляд, які прямі перпендикулярні? Паралельні? Яким інструментом можна перевірити ваші відповіді? c d a 1
  • 2. b m n 2. Яка пряма називається координатною? 3. Якими числами визначаються координати точок, розташованих справа від початку координат? Зліва від початку координат? 4. Яку координату має початок координат? 5. Скільки чисел визначають положення точки на координатній прямій? 4. Вивчення нового матеріалу Звертаю вашу увагу на другий епіграф нашого уроку: «Щоб щось пізнати, треба вже щось знати». Ми вже знаємо, як визначати положення точки на прямій і це допоможе нам пізнати, як визначати положення точки на координатній площині. Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку: Координатна площина (слайд 1). Звертаючись один до одного, люди часто говорять: «Залиште свої координати». Для чого? Щоб людину можна було легко знайти. Це може бути: номер вашого телефону, домашня адреса, місце роботи. Суть системи координат полягає в тому, що це правило, за яким визначають положення об’єкта. Системи координат оточують нас усюди. Наприклад, ми купили квиток до кінозалу. Там обов’язково вказано ряд і місце. Приведіть ще подібні приклади: - система географічних координат (широта – паралелі і довгота – меридіани); - шахова дошка; - поле для гри «Морський бій»; - географічні та зоряні карти; - координатна сітка для пілотів, моряків… (відповіді супроводжуються показом рисунків (слайд 2)). Ми з’ясували, що системи координат оточують практичне життя людини. Ідея координат зародилася в стародавні часи в зв’язку з потребою астрономії, географії, 2
  • 3. живопису. Математика як наука виникла зі спостережень за навколишнім світом і потреби визначити закономірності цього навколишнього світу мовою чисел. Звернемось до лінії часу. 1) В ІІ ст. н.е. відомий давньогрецький астроном Клавдій Птоломей провів у своїй «Географії» сітку координат, обчислених в градусах, де широта вимірювалась від екватора, а довгота – від самої західної точки відомого тоді світу. Ідеєю координат користувались для визначення положення світил на небі (слайд 3). 2) Використовувати координати в математиці вперше почав П’єр Ферма (16011665) і французький філософ, математик Рене Декарт (1596-1650). В 1637 році вийшла книга Рене Декарта «Міркування про метод». В ній він запропонував новий метод – метод координат, який дозволив переходити від точки в координатній площині до пари чисел – її координат. Система координат дозволяє визначити положення того чи іншого об’єкту. На честь Декарта прямокутну систему координат називають ще прямокутною декартовою системою координат (слайд 4). 3) Більш ніж за 100 років до нашої ери грецький учений Гіппарх запропонував провести на карті Землі паралелі (слайд 5). Що ж таке система координат? (слайд 6) Побудуємо дві перпендикулярні прямі – осі координат, вкажемо на них додатні напрямки, початок координат, одиничний відрізок 1 клітина. Прямі х і у називають осями координат, точку О – початком координат. Горизонтальну координатну пряму називають віссю абсцис і позначають буквою х, вертикальну координатну пряму називають віссю ординат і позначають буквою у. Прямі кути, отримані осями координат називаються координатними кутами – чвертями (І, ІІ, ІІІ, ІV) або квадрантами. Положення точки на координатній площині визначається парою чисел (х;у), які називаються координатами точки. Першу координату точки називають абсцисою точки, а другу координату – ординатою. І навпаки, кожній парі чисел (х;у) відповідає тільки одна точка на площині. Термін абсциса походить від латинського слова abscissus, що означає відрізаний, відокремлений, а буквально перекладається як «відрізок» на осі х. Слово ордината 3
  • 4. походить від латинського слова ardinatus – упорядкований. Ці терміни в їх сучасному розумінні ввів у кінці ХVІІ ст. німецький учений Готфрід Лейбніц. Координати точки записуємо в дужках через крапку з комою, причому першою завжди записують координату х, другою – координату у. А не навпаки: «Не став воза попереду коня». Давайте розглянемо алгоритм визначення координат точки на площині (слайд 7). Давайте розглянемо алгоритм побудови точки на площині (слайд 8). Назвіть координати зображених на екрані точок (слайд 9). А тепер спробуйте самостійно позначити точки на координатній площині (слайд 10). Наступне ваше завдання ви бачите на екрані (слайд 11). Впорались? Молодці! Давайте перевіримо результат (слайд 12). 5. Закріплення вивченого матеріалу На екрані ви бачите таблицю з точками, які вам необхідно позначити на координатній площині, де зазначені координати вузлових точок (слайд 13). Їх треба з'єднати послідовно, після правильного виконання завдання ви отримаєте певний рисунок. Ну що ж, вперед! Результат перевіряємо на екрані! (слайд 14) Усі ми любимо твариний світ, свої улюблені іграшки чи побутові предмети. Давайте спробуємо їх на рисувати за допомогою координат. Перед вами нове завдання (слайд 15). Перевіряємо (слайд 16)! Ось у нас уже й все виходить! Ну що ж, прямуємо далі! (слайд 17-32). 6. Домашнє завдання Щоб створити чи в поезії, чи в живописі щось прекрасне, треба багато працювати. От і ви сьогодні добре попрацювали й домоглися успіху. А щоб закріпити свій успіх, ви одержуєте домашнє завдання. Опрацювати §44, виконати № 1284, 1286 або намалювати на координатній площині малюнок, який складається з ламаних та «зашифруйте» його за допомогою координат. (слайд 33) 4
  • 5. 7. Підсумок уроку Знаючи, як знайти точку на координатній прямій, ми пізнали сьогодні, як знаходити положення точки на координатній площині (звернення до епіграфу уроку). Отже, 1. Скільки чисел треба вказати, щоб задати положення точки на координатній площині? 2. Як називаються числа, які вказують положення точки на координатній площині? 3. Як називається перша координата? 4. Назвіть координати точки Р, якщо її абсциса дорівнює 0, ордината 5? 5. Чому дорівнює ордината точки А(-1;4)? Завтра наше знайомство з координатами на площині продовжимо. Ви до знань зробили новий крок. В навчанні бажаю вам удачі. Хай цікавим буде кожен наш урок. І розв’язуються правильно задачі. Подорож закінчилася. Чи сподобалась вона вам? Діти підводять підсумки своєї роботи на уроці, зображуючи "смайлики", відповідні до їх настрою на полі свого робочого зошита. 5
  • 6. 7. Підсумок уроку Знаючи, як знайти точку на координатній прямій, ми пізнали сьогодні, як знаходити положення точки на координатній площині (звернення до епіграфу уроку). Отже, 1. Скільки чисел треба вказати, щоб задати положення точки на координатній площині? 2. Як називаються числа, які вказують положення точки на координатній площині? 3. Як називається перша координата? 4. Назвіть координати точки Р, якщо її абсциса дорівнює 0, ордината 5? 5. Чому дорівнює ордината точки А(-1;4)? Завтра наше знайомство з координатами на площині продовжимо. Ви до знань зробили новий крок. В навчанні бажаю вам удачі. Хай цікавим буде кожен наш урок. І розв’язуються правильно задачі. Подорож закінчилася. Чи сподобалась вона вам? Діти підводять підсумки своєї роботи на уроці, зображуючи "смайлики", відповідні до їх настрою на полі свого робочого зошита. 5