SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 8
Downloaden Sie, um offline zu lesen
 
	
  




Introduktion	
  
Kreativitet	
  og	
  faglighed	
  er	
  to	
  sider	
  af	
  samme	
  sag.	
  Jo	
  mere	
  kreativ	
  en	
  elev	
  er,	
  jo	
  lettere	
  bliver	
  det	
  
for	
  ham	
  eller	
  hende	
  at	
  forstå	
  det	
  faglige	
  indhold	
  i	
  undervisningen.	
  Omvendt	
  giver	
  en	
  øget	
  
faglighed	
  mere	
  at	
  arbejde	
  kreativt	
  med.	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  er	
  en	
  undervisningsmetode,	
  der	
  gør	
  
det	
  lettere	
  for	
  eleverne	
  at	
  lære	
  nyt,	
  fordi	
  de	
  får	
  lettere	
  ved	
  at	
  engagerer	
  sig	
  og	
  anvende	
  deres	
  
kreativitet	
  til	
  at	
  forstå	
  det	
  faglige	
  indhold.	
  Metoden	
  er	
  udviklet	
  på	
  Aalborg	
  universitet	
  og	
  anvendes	
  
i	
  dag	
  på	
  en	
  lang	
  række	
  skoler,	
  gymnasier	
  og	
  UCér	
  landet	
  over.	
  	
  

Ny	
  undervisningsmodel	
  til	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  med	
  fokus	
  på	
  fagligheden	
  
Denne	
  artikel	
  introducerer	
  en	
  ny	
  undervisningsmodel	
  til	
  Den	
  kreative	
  Platform	
  hvor	
  fokus	
  er	
  på	
  
elevens	
  faglige	
  læring.	
  Modellen	
  er	
  udviklet	
  primært	
  til	
  enkeltfaglige	
  undervisningsforløb	
  og	
  kan	
  i	
  
princippet	
  anvendes	
  i	
  alle	
  fag	
  til	
  alle	
  læringsmål.	
  Grundprincippet	
  er	
  at	
  skabe	
  et	
  læringsrum	
  hvor	
  
elevens	
  kreativitet	
  udvikles	
  og	
  anvendes	
  af	
  eleven	
  til	
  at	
  kunne	
  udnytte	
  sin	
  forforståelse	
  af	
  
læringsmålet	
  kreativt.	
  Derved	
  bliver	
  det	
  lettere	
  for	
  eleven	
  at	
  koble	
  sin	
  forforståelse	
  til	
  
læringsmålet	
  og	
  dermed	
  forstå	
  fagets	
  konkrete	
  indhold.	
  

Didaktisk	
  handler	
  det	
  altså	
  om	
  at	
  tilvejebringe	
  et	
  læringsrum,	
  hvor	
  det	
  er	
  elevens	
  kreativitet	
  der	
  
aktiveres	
  og	
  anvendes	
  til	
  at	
  få	
  ideer	
  om	
  det	
  faglige	
  indhold	
  i	
  undervisningen.	
  Den	
  Kreative	
  

                                                                                                                                                           1	
  
	
  
Platform	
  er	
  en	
  meget	
  struktureret	
  undervisningsmetode	
  der	
  er	
  baseret	
  på	
  fire	
  grundlæggende	
  
principper	
  der	
  tilsammen	
  gør	
  det	
  lettere	
  for	
  den	
  enkelte	
  elev	
  at	
  anvende	
  sin	
  viden	
  uden	
  at	
  sidde	
  
fast	
  i	
  etablerede	
  faglige,	
  sociale	
  eller	
  kulturelle	
  tanke	
  og	
  handlemønstre.	
  De	
  fire	
  principper	
  er:	
  
”horisontal	
  tænkning”,	
  ”opgave	
  fokus”,	
  ”parallel	
  tænkning	
  og	
  ”Ingen	
  oplevet	
  bedømmelse”.	
  


Kreativ	
  tænkning	
  fører	
  til	
  øget	
  faglighed	
  
Ideen	
  med	
  at	
  anvende	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  i	
  undervisningen	
  er	
  at	
  den	
  hjælper	
  eleven	
  til	
  at	
  
kunne	
  anvende	
  en	
  større	
  del	
  af	
  sin	
  viden	
  til	
  at	
  forstå	
  det	
  nye	
  stof.	
  Sagt	
  på	
  en	
  anden	
  måde	
  bliver	
  
elevens	
  forforståelse	
  af	
  stoffet	
  større	
  når	
  man	
  anvender	
  Den	
  kreative	
  Platform	
  og	
  derved	
  får	
  
eleven	
  lettere	
  ved	
  at	
  tilegne	
  sig	
  stoffet.	
  Det	
  skyldes	
  først	
  og	
  fremmest	
  de	
  fire	
  grundlæggende	
  
principper	
  som	
  undervisningen	
  tilrettelægges	
  efter	
  på	
  Den	
  Kreative	
  Platform.	
  Når	
  de	
  fire	
  
principper	
  anvendes	
  konsekvent	
  etableres	
  et	
  undervisningsmiljø,	
  hvor	
  elevernes	
  kreativitet	
  og	
  
evne	
  til	
  at	
  være	
  sig	
  selv	
  udvikles	
  –	
  og	
  dermed	
  frigøres	
  deres	
  engagement	
  og	
  mulighed	
  for	
  at	
  
deltage	
  med	
  al	
  deres	
  viden	
  i	
  arbejdet	
  med	
  at	
  forstå	
  det	
  nye.	
  Det	
  samme	
  undervisningsforløb,	
  som	
  
fører	
  til	
  faglig	
  forståelse,	
  vil	
  derfor	
  også	
  højne	
  elevens	
  selvværd	
  og	
  lyst	
  til	
  deltagelse.	
  

På	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  tilrettelægges	
  undervisningsforløbet	
  som	
  en	
  kreativ	
  proces,	
  hvor	
  
eleverne	
  lærer	
  at	
  tænke	
  horisontalt	
  hvilket	
  vil	
  sige	
  at	
  kunne	
  inddrage	
  deres	
  viden	
  uden	
  for	
  
faget/emnet	
  i	
  deres	
  bearbejdning	
  af	
  stoffet.	
  Det	
  er	
  illustreret	
  i	
  figuren	
  herunder.	
  
	
  
	
  
	
      Fritiden	
                              Dansk	
                                           Andre	
  fag	
  
	
  
	
  
       Viden	
                             Viden	
                                        Viden	
  
	
  
	
                 Viden	
                                    Viden	
                                        Viden	
  
	
                                         Viden	
                                        Viden	
  
	
   Viden	
  
	
  
	
  

Den	
  Kreative	
  Platform	
  i	
  enkeltfags	
  undervisningen	
  
Hvis	
  faget	
  f.eks.	
  er	
  Dansk	
  handler	
  det	
  altså	
  om	
  at	
  gøre	
  det	
  lettere	
  for	
  eleven	
  at	
  anvende	
  sin	
  viden	
  
fra	
  alle	
  andre	
  steder	
  i	
  tilværelsen	
  til	
  at	
  forstå	
  det	
  konkrete	
  læringsmål	
  i	
  den	
  aktuelle	
  
undervisningslektion.	
  Det	
  kan	
  være	
  fra	
  andre	
  fag	
  og	
  det	
  kan	
  være	
  fra	
  fritiden.	
  Eleven	
  ved	
  så	
  
frygteligt	
  meget,	
  men	
  er	
  måske	
  ikke	
  klar	
  over	
  hvilken	
  del	
  af	
  denne	
  viden	
  der	
  er	
  relevant	
  for	
  faget.	
  
At	
  tænke	
  horisontalt	
  betyder	
  at	
  kunne	
  få	
  øje	
  på	
  sammenhænge	
  på	
  tværs	
  af	
  faggrænser	
  og	
  dermed	
  
øge	
  sin	
  forforståelse.	
  Det	
  er	
  en	
  kreativ	
  anvendelse	
  af	
  viden	
  som	
  bliver	
  mulig	
  når	
  man	
  anvender	
  de	
  
didaktiske	
  principper	
  fra	
  Den	
  Kreative	
  Platform.	
  Det	
  bliver	
  muligt	
  at	
  få	
  ideer	
  om	
  faglige	
  
sammenhænge	
  på	
  samme	
  måde	
  som	
  man	
  kan	
  få	
  ideer	
  om	
  f.eks.	
  nye	
  produkter	
  i	
  industrien.	
  




                                                                                                                                                            2	
  
	
  
De	
  pædagogiske	
  principper	
  på	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  
På	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  etableres	
  et	
  stærkt	
  fokus	
  på	
  opgaven.	
  Det	
  betyder	
  bl.a.	
  at	
  der	
  aldrig	
  er	
  
fokus	
  på	
  en	
  elev	
  eller	
  en	
  gruppe	
  af	
  elever.	
  Samtidigt	
  arbejdes	
  der	
  hele	
  tiden	
  hen	
  imod	
  at	
  eleverne	
  
ikke	
  føler	
  sig	
  bedømt	
  i	
  undervisningen.	
  Hverken	
  som	
  person	
  eller	
  for	
  det	
  de	
  gør	
  og	
  præsterer.	
  På	
  
den	
  måde	
  opbygges	
  et	
  undervisningsmiljø,	
  hvor	
  den	
  enkelte	
  elev	
  tør	
  deltage	
  mere	
  som	
  sig	
  selv.	
  
Frygten	
  for	
  at	
  fejle	
  bliver	
  mindre	
  og	
  det	
  i	
  sig	
  selv	
  gør	
  det	
  lettere	
  for	
  eleven	
  at	
  deltage	
  i	
  
undervisningen.	
  Samtidig	
  er	
  det	
  at	
  turde	
  fejle	
  en	
  forudsætning	
  for	
  at	
  eleven	
  tør,	
  og	
  dermed	
  kan,	
  
anvende	
  sin	
  horisontale	
  viden	
  i	
  en	
  kreativ	
  proces	
  som	
  kræver	
  at	
  man	
  kan	
  give	
  slip	
  og	
  være	
  sig	
  selv,	
  
både	
  fagligt	
  og	
  socialt.	
  

Horisontal	
  tænkning	
  består	
  af	
  relevante	
  associationer	
  til	
  stoffet	
  
Vores	
  hjerne	
  elsker	
  at	
  associerer.	
  Faktisk	
  er	
  det	
  det	
  eneste	
  den	
  gør	
  når	
  vi	
  tænker.	
  De	
  associationer	
  
den	
  foretager	
  er	
  altid	
  bestemt	
  af	
  hvor	
  vi	
  har	
  vores	
  opmærksomhed,	
  vores	
  fokus.	
  Derfor	
  er	
  det	
  så	
  
vigtigt	
  at	
  skabe	
  et	
  stærkt	
  opgavefokus	
  i	
  klassen.	
  Uden	
  det	
  vil	
  de	
  associationer	
  som	
  flytter	
  viden	
  på	
  
tværs	
  af	
  faggrænser,	
  ikke	
  være	
  relevante	
  for	
  det	
  faglige	
  indhold	
  eleven	
  arbejder	
  med	
  at	
  forstå.	
  
	
  
Historien	
  er	
  fyldt	
  med	
  eksempler	
  på	
  hvordan	
  horisontal	
  tænkning	
  har	
  flyttet	
  viden	
  på	
  tværs	
  af	
  
grænser.	
  F.eks.	
  var	
  det	
  Harrison	
  Fords	
  horisontale	
  viden	
  om	
  hvordan	
  man	
  ”skiller	
  køer	
  ad”	
  på	
  et	
  
slagteri	
  i	
  Chicago	
  der	
  gav	
  ham	
  ideen	
  til	
  at	
  samle	
  biler	
  efter	
  samme	
  princip	
  –	
  nemlig	
  princippet	
  om	
  
samlebåndet.	
  Principper	
  er	
  de	
  spejle	
  vi	
  kan	
  anvende	
  til	
  at	
  flytte	
  viden	
  fra	
  et	
  område	
  til	
  et	
  andet	
  –	
  
f.eks.	
  fra	
  slagteri	
  til	
  bilfabrik.	
  
	
  

Opgavefokus	
  og	
  parallel	
  tænkning	
  
Når	
  vi	
  ønsker	
  at	
  skabe	
  et	
  opgavefokus	
  i	
  undervisningen	
  skal	
  vi	
  finde	
  en	
  måde	
  at	
  håndterer	
  sindet	
  
på.	
  Sindet	
  indeholder	
  alt	
  hvad	
  der	
  rumsterer	
  af	
  tanker,	
  følelser	
  og	
  fornemmelser	
  i	
  vores	
  hoved.	
  
Tanker	
  om	
  hvad	
  der	
  skete	
  i	
  går,	
  hvad	
  vi	
  skal	
  når	
  vi	
  får	
  fri,	
  om	
  de	
  andre	
  kan	
  lide	
  det	
  tøj	
  man	
  har	
  på,	
  
om	
  der	
  snart	
  er	
  frikvarter,	
  osv.	
  Alt	
  sammen	
  ting	
  der	
  skaber	
  alternative	
  fokus	
  til	
  undervisningens	
  
fokus.	
  Til	
  at	
  opretholde	
  et	
  stærkt	
  opgavefokus	
  anvendes	
  princippet	
  om	
  parallel	
  tænkning.	
  	
  




                                                                                                                                                               	
  
Som	
  illustreret	
  i	
  figuren	
  til	
  venstre	
  er	
  sindet	
  altid	
  fyldt	
  med	
  forstyrrende	
  tanker.	
  Én	
  måde	
  at	
  
håndterer	
  dem	
  på	
  er	
  ved	
  at	
  anvende	
  princippet	
  om	
  parallel	
  tænkning.	
  Sindets	
  opgave	
  er	
  at	
  holde	
  
et	
  vågent	
  øje	
  med	
  alt	
  hvad	
  vi	
  foretager	
  os	
  for	
  at	
  se	
  om	
  der	
  sker	
  noget	
  farligt	
  eller	
  opstår	
  nogle	
  
muligheder.	
  Sindet	
  anvender	
  alle	
  vores	
  hidtidige	
  erfaringer	
  i	
  sit	
  arbejde	
  og	
  er	
  således	
  selvfølgelig	
  
en	
  uundværlig	
  samarbejdspartner	
  gennem	
  hele	
  livet.	
  Problemet	
  er	
  bare	
  at	
  sindet	
  har	
  en	
  tendens	
  


                                                                                                                                                                            3	
  
	
  
til	
  at	
  overtage	
  kontrollen	
  over	
  vores	
  tankeaktivitet	
  når	
  der	
  er	
  for	
  mange	
  ting	
  at	
  holde	
  styr	
  på	
  og	
  
det	
  går	
  ud	
  over	
  vores	
  evne	
  til	
  at	
  fokuserer	
  og	
  dermed	
  foretage	
  relevante	
  associationer	
  når	
  vi	
  
arbejder	
  med	
  forståelse	
  af	
  stoffet.	
  Teknikken	
  i	
  parallel	
  tænkning	
  er	
  at	
  udnytte	
  sindets	
  vane	
  med	
  at	
  
holde	
  øje	
  med	
  alt	
  vi	
  foretager	
  os.	
  Vi	
  kan	
  tilrettelægge	
  undervisningen	
  sådan	
  at	
  vi	
  ”tager	
  sindet	
  i	
  
hånden”	
  ved	
  at	
  strukturerer	
  undervisningen	
  i	
  små	
  aktiviteter,	
  som	
  det	
  er	
  muligt	
  at	
  koncentrerer	
  
sig	
  om	
  uden	
  at	
  skulle	
  tænke	
  på	
  andre	
  ting	
  samtidigt.	
  Det	
  er	
  illustreret	
  i	
  højre	
  del	
  af	
  figuren,	
  hvor	
  
eleverne	
  følges	
  ad	
  i	
  et	
  stramt	
  styret	
  forløb	
  hvor	
  de	
  går	
  fra	
  aktivitet	
  1	
  til	
  2	
  til	
  3	
  osv.	
  På	
  den	
  måde	
  får	
  
vi	
  sindet	
  til	
  at	
  give	
  slip	
  på	
  de	
  forstyrrende	
  fokus	
  da	
  det	
  har	
  fulgt	
  op	
  at	
  gøre	
  med	
  at	
  følge	
  med	
  i	
  
aktiviteterne.	
  I	
  en	
  proces	
  på	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  er	
  undervisningen	
  tilrettelagt	
  så	
  det	
  altid	
  er	
  
helt	
  tydeligt	
  for	
  eleverne	
  hvad	
  de	
  skal	
  gøre	
  og	
  hvordan	
  de	
  skal	
  gøre	
  det.	
  


Undervisning	
  og	
  læring	
  som	
  en	
  kreativ	
  proces	
  
Her	
  følger	
  et	
  konkret	
  eksempel	
  på	
  hvordan	
  undervisningen	
  kan	
  tilrettelægges	
  med	
  Den	
  Kreative	
  
Platform:	
  

Hvordan	
  er	
  EU	
  konstrueret?	
  	
  
En	
  gymnasieklasse	
  på	
  Støvring	
  gymnasium	
  i	
  Nordjylland	
  skal	
  undervises	
  i	
  hvordan	
  EU	
  er	
  
konstrueret.	
  De	
  får	
  ingen	
  faglige	
  input	
  forud	
  for	
  timen,	
  men	
  skal	
  selv	
  ideudvikle	
  EU	
  ud	
  fra	
  deres	
  
forforståelse	
  og	
  principielle	
  viden	
  om	
  menneskelige	
  relationer.	
  Principielt	
  ved	
  gymnasieelever	
  
allerede	
  stort	
  set	
  alt	
  der	
  er	
  brug	
  for	
  at	
  vide	
  for	
  at	
  forstå	
  EU´s	
  konstruktion.	
  De	
  har	
  deres	
  viden	
  fra	
  
en	
  lang	
  række	
  erfaringer	
  som	
  de	
  har	
  tilegnet	
  sig	
  gennem	
  livet.	
  Gennem	
  en	
  kreativ	
  proces	
  bliver	
  
det	
  muligt	
  for	
  dem	
  at	
  hive	
  det	
  principielle	
  ud	
  af	
  erfaringerne	
  og	
  derudfra	
  selv	
  konstruerer	
  det	
  EU	
  
de	
  skal	
  lære	
  om.	
  Eleverne	
  får	
  ideer	
  om	
  hvordan	
  EU	
  er	
  konstrueret.	
  Vi	
  kan	
  også	
  udtrykke	
  det	
  som	
  at	
  
eleven	
  arbejder	
  kreativt	
  med	
  sin	
  forforståelse.	
  	
  	
  
	
  
Se	
  evt.	
  en	
  video	
  om	
  forløbet	
  på:	
  http://www.innolab-­‐gym.dk/video-­‐mange-­‐faa-­‐en	
  	
  




                                                                                                                                                                            4	
  
	
  
 
Læring	
  som	
  ide-­‐udvikling	
  
Helt	
  grundlæggende	
  handler	
  det	
  altså	
  om	
  at	
  gøre	
  det	
  lettere	
  at	
  lære	
  nyt	
  gennem	
  at	
  kunne	
  
anvende	
  en	
  større	
  del	
  af	
  al	
  den	
  viden	
  om	
  alt	
  muligt	
  en	
  elev	
  har	
  samlet	
  sammen	
  gennem	
  livet.	
  
Potentielt	
  udgør	
  denne	
  viden	
  elevens	
  potentielle	
  forforståelse	
  som,	
  hvis	
  den	
  bliver	
  anvendt	
  
kreativt,	
  kan	
  give	
  eleven	
  en	
  lettere	
  og	
  hurtigere	
  adgang	
  til	
  fagets	
  begreber	
  og	
  strukturer.	
  Tesen	
  er	
  
at	
  jo	
  mere	
  viden	
  vi	
  har	
  til	
  rådighed,	
  jo	
  lettere	
  og	
  hurtigere	
  er	
  det	
  at	
  lære	
  mere.	
  Det	
  handler	
  om	
  at	
  
ideudvikle	
  sin	
  faglige	
  forståelse	
  på	
  samme	
  måde	
  som	
  man	
  ideudvikler	
  et	
  nyt	
  produkt	
  eller	
  en	
  ny	
  
service.	
  Elevens	
  kreative	
  kompetence	
  bliver	
  på	
  den	
  måde	
  den	
  vigtigste	
  forudsætning	
  for	
  at	
  kunne	
  
tilegne	
  sig	
  fagene.	
  Derfor	
  er	
  det	
  vigtigt	
  at	
  undervisningen	
  tilrettelægges	
  sådan	
  at	
  det	
  er	
  muligt	
  for	
  
eleven	
  at	
  anvende	
  sin	
  kreativitet	
  samtidig	
  med	
  at	
  elevens	
  kreative	
  kompetence	
  løbende	
  udvikles	
  
gennem	
  undervisningen.	
  Det	
  er	
  netop	
  hvad	
  der	
  sker	
  når	
  vi	
  anvender	
  Den	
  kreative	
  Platform	
  
fagdidaktisk.	
  Vi	
  arbejder	
  med	
  følgende	
  model	
  for	
  hvordan	
  det	
  sker.	
  




                                                                                                                                                                   5	
  
	
  
 
Model	
  for	
  fagdidaktisk	
  anvendelse	
  af	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  
Der	
  er	
  typisk	
  tre	
  trin	
  i	
  en	
  kreativ	
  læreproces	
  der	
  anvender	
  Den	
  Kreative	
  Platform.	
  	
  
	
  
     1. Læreren	
  åbner	
  op	
  -­‐	
  Med	
  udgangspunkt	
  i	
  lektionens	
  aktuelle	
  læringsmål	
  stiller	
  læreren	
  et	
  
              spørgsmål	
  eller	
  en	
  opgave	
  som	
  åbner	
  op	
  for	
  elevens	
  horisontale	
  viden	
  om	
  det	
  aktuelle	
  
              læringsmål.	
  Det	
  er	
  nødvendigt	
  at	
  ”åbne”	
  dagens	
  pensum	
  på	
  denne	
  måde	
  for	
  at	
  give	
  eleven	
  
              en	
  bredere	
  adgang	
  til	
  det.	
  Et	
  eksempel	
  på	
  at	
  åbne	
  pensum	
  er	
  at	
  give	
  en	
  række	
  forskellige	
  
              nærværende	
  eksempler	
  på	
  hvordan	
  f.eks.	
  et	
  begreb	
  som	
  ”Nationalisering”	
  kan	
  forstås.	
  Hvis	
  
              pensum	
  derimod	
  er	
  at	
  arbejde	
  med	
  en	
  konkret	
  opgave	
  kan	
  en	
  måde	
  at	
  åbne	
  op	
  på	
  være	
  at	
  
              formulerer	
  opgaven	
  mere	
  generelt	
  så	
  løsningen	
  inviterer	
  til	
  anvendelsen	
  af	
  horisontal	
  
              viden.	
  
     2. Eleven	
  får	
  ideer	
  -­‐	
  Når	
  pensum	
  er	
  ”åbnet	
  op”	
  og	
  elevens	
  horisontale	
  viden	
  således	
  er	
  blevet	
  
              inviteret	
  med	
  i	
  læreprocessen,	
  har	
  eleven	
  fået	
  mulighed	
  for	
  at	
  arbejde	
  kreativt	
  med	
  sin	
  
              forforståelse	
  af	
  pensum.	
  Denne	
  del	
  af	
  undervisningen	
  struktureres	
  som	
  en	
  kreativ	
  proces	
  
              hvor	
  eleven	
  får	
  ideer	
  om	
  pensum	
  i	
  form	
  af	
  løsninger	
  på	
  en	
  opgave,	
  egne	
  eksempler	
  på	
  hvad	
  
              ”Nationalisering”	
  er	
  for	
  noget	
  eller	
  på	
  anden	
  måde	
  anvender	
  sin	
  horisontale	
  viden	
  gennem	
  
              en	
  række	
  associationer	
  der	
  bringer	
  eleven	
  tættere	
  på	
  en	
  forståelse	
  af	
  pensum.	
  
     3. Fra	
  ideer	
  til	
  forståelse	
  -­‐	
  Det	
  sidste	
  trin	
  i	
  den	
  kreative	
  læreproces	
  består	
  i	
  at	
  eleven	
  får	
  
              lejlighed	
  til	
  at	
  afprøve	
  sin	
  forforståelse	
  af	
  dagens	
  pensum	
  og	
  dermed	
  en	
  bedre	
  forståelse	
  
              heraf.	
  I	
  eksemplet	
  med	
  EU´s	
  konstruktion	
  kan	
  det	
  ske	
  gennem	
  en	
  dialog	
  hvor	
  lærer	
  og	
  
              elever	
  sammenligner	
  elevernes	
  ideer	
  om	
  EU	
  med	
  fakta	
  om	
  hvordan	
  EU	
  er	
  konstrueret.	
  
              Dette	
  trin	
  er	
  typisk	
  en	
  refleksiv	
  proces,	
  hvor	
  interessen	
  er	
  på	
  ligheder	
  og	
  forskelle	
  mellem	
  
              ideer	
  og	
  fakta.	
  
     	
  
Pointen	
  i	
  den	
  kreative	
  læreproces	
  er	
  først	
  og	
  fremmest	
  at	
  eleven	
  får	
  lejlighed	
  til	
  at	
  anvende	
  en	
  
større	
  del	
  af	
  sin	
  viden	
  i	
  forsøget	
  på	
  at	
  forstå	
  det	
  nye.	
  Vi	
  kan	
  udtrykke	
  det	
  som	
  at	
  eleven	
  får	
  flere	
  
(videns)klodser	
  til	
  at	
  konstruere	
  sin	
  forståelse	
  med	
  og	
  samtidig	
  fjernes	
  alle	
  restriktioner	
  om	
  
hvordan	
  de	
  må	
  sættes	
  sammen.	
  	
  


                                                                                                                                                                 6	
  
	
  
Fagdidaktik	
  med	
  indbygget	
  træning	
  af	
  kreativ	
  kompetence	
  
I	
  den	
  nye	
  model	
  for	
  faglig	
  læring	
  på	
  Den	
  Kreative	
  Plaqtform	
  trænes	
  elevens	
  kreative	
  kompetence	
  i	
  
de	
  enkelte	
  fag	
  samtidigt	
  med	
  at	
  pensum	
  læres.	
  	
  Det	
  er	
  en	
  væsentlig	
  gevinst	
  i	
  en	
  tid,	
  hvor	
  
kreativitet	
  og	
  innovation	
  banker	
  på	
  for	
  at	
  komme	
  på	
  skemaet	
  på	
  flere	
  og	
  flere	
  skoler.	
  En	
  udbredt	
  
strategi	
  på	
  mange	
  skoler	
  har	
  hidtil	
  været	
  at	
  samle	
  undervisningen	
  i	
  kreativitet	
  og	
  innovation	
  i	
  
tværfaglige	
  forløb	
  (ofte	
  med	
  anvendelse	
  af	
  Den	
  kreative	
  Platform)	
  som	
  løber	
  af	
  staben	
  i	
  emneuger	
  
eller	
  didikerede	
  ”innovationsuger”.	
  I	
  den	
  forbindelse	
  har	
  enkeltfagsundervisningen	
  været	
  ladt	
  i	
  
stikken	
  fordi	
  der	
  har	
  manglet	
  et	
  fagdidaktisk	
  bud	
  på	
  hvordan	
  kreativitet	
  og	
  innovation	
  kan	
  tænkes	
  
ind	
  i	
  en	
  tysk-­‐	
  eller	
  matematiktime,	
  uden	
  at	
  det	
  bliver	
  svært	
  at	
  følge	
  en	
  pensumplan.	
  

Et	
  inkluderende	
  læringsmiljø	
  med	
  højt	
  til	
  loftet	
  
Erfaringer	
  fra	
  skoler	
  der	
  anvender	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  viser	
  at	
  metoden	
  skaber	
  et	
  inkluderende	
  
undervisningsmiljø,	
  hvor	
  der	
  er	
  højt	
  til	
  loftet	
  og	
  hvor	
  elevernes	
  selvværd	
  styrkes.	
  Det	
  skyldes	
  først	
  
og	
  fremmest	
  at	
  kreativitet	
  er	
  ensbetydende	
  med	
  åbenhed,	
  fokus	
  og	
  engagement.	
  Kreative	
  miljøer	
  
er	
  generelt	
  kendetegnet	
  ved	
  at	
  være	
  dejlige	
  at	
  være	
  med	
  i.	
  Eleverne	
  tør	
  lave	
  fejl	
  fordi	
  det	
  er	
  
accepteret	
  i	
  klassen.	
  Alle	
  kan	
  arbejde	
  sammen	
  med	
  alle	
  i	
  klassen	
  fordi	
  det	
  er	
  både	
  fagligt,	
  socialt	
  
og	
  kulturelt	
  er	
  accepteret.	
  Alle	
  elever,	
  både	
  stærke	
  og	
  svage,	
  er	
  engagerede	
  og	
  yder	
  deres	
  bedste	
  i	
  
det	
  samme	
  undervisningsforløb.	
  

En	
  engagerende	
  organisering	
  af	
  undervisningen	
  
På	
  Den	
  Kreative	
  Platform	
  arbejder	
  eleverne	
  næsten	
  altid	
  i	
  strukturerede	
  former,	
  hvor	
  de	
  er	
  
sammen	
  2	
  &	
  2	
  eller	
  i	
  små	
  grupper.	
  Det	
  betyder	
  at	
  alle	
  elever	
  er	
  aktive	
  en	
  meget	
  stor	
  del	
  af	
  tiden.	
  
Det	
  er	
  ikke	
  kun	
  én	
  elev	
  ad	
  gangen	
  som	
  undervises.	
  Alle	
  er,	
  parallelt,	
  i	
  gang	
  med	
  en	
  opgave	
  
samtidigt	
  og	
  derfor	
  ”producerer”	
  de	
  mere	
  samtale,	
  tekst,	
  ideer	
  eller	
  hvad	
  det	
  nu	
  er	
  der	
  
produceres.	
  Hvis	
  f.eks.	
  der	
  er	
  tale	
  om	
  en	
  Tysk	
  time	
  så	
  er	
  alle	
  i	
  gang	
  med	
  at	
  tale	
  tysk	
  samtidigt	
  i	
  
stedet	
  for	
  kun	
  én	
  af	
  gangen.	
  


Værktøj	
  til	
  udvikling	
  af	
  undervisningsforløb	
  i	
  alle	
  fag	
  
Herunder	
  præsenteres	
  en	
  generel	
  model	
  der	
  kan	
  anvendes	
  som	
  skabelon	
  for	
  udvikling	
  af	
  
specifikke	
  undervisningsforløb	
  i	
  alle	
  fag.	
  Der	
  vises	
  også	
  et	
  enkelt	
  eksempel	
  fra	
  et	
  matematikforløb	
  
hvor	
  læringsmålet	
  er	
  at	
  reducere	
  matematiske	
  udtryk.	
  




                                                                                                                                                                     7	
  
	
  
 




              	
  

                     8	
  
	
  

Weitere ähnliche Inhalte

Ähnlich wie Model for faglig læring på den kreative platform

Portfolio opgave i didaktik
Portfolio opgave i didaktikPortfolio opgave i didaktik
Portfolio opgave i didaktikDitte Hansen
 
Undervisningens dag 2016
Undervisningens dag 2016Undervisningens dag 2016
Undervisningens dag 2016Hans Hyttel
 
Den Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske SkoleDen Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske Skolecamilla
 
It i dagtilbud - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
It i dagtilbud  - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov KommuneIt i dagtilbud  - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
It i dagtilbud - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov KommuneLine Skov Hansen
 
Dun præsentation: Rikke Toft Nørgård
Dun præsentation: Rikke Toft NørgårdDun præsentation: Rikke Toft Nørgård
Dun præsentation: Rikke Toft NørgårdRikke Toft Noergaard
 
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenAntvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenLine Skov Hansen
 
Introdag (2)
Introdag (2)Introdag (2)
Introdag (2)FeliciaLB
 
Oplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningen
Oplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningenOplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningen
Oplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningenLine Skov Hansen
 
Kreativ Tool Kid - social entrepreneurship
Kreativ Tool Kid - social entrepreneurshipKreativ Tool Kid - social entrepreneurship
Kreativ Tool Kid - social entrepreneurshipTyge Mortensen
 
Undervisning på lærerseminariet
Undervisning på lærerseminarietUndervisning på lærerseminariet
Undervisning på lærerseminarietDitte Hansen
 
Kreativitet - er det et problem
Kreativitet  -  er det et problemKreativitet  -  er det et problem
Kreativitet - er det et problemVidensemergens
 

Ähnlich wie Model for faglig læring på den kreative platform (20)

Portfolio opgave i didaktik
Portfolio opgave i didaktikPortfolio opgave i didaktik
Portfolio opgave i didaktik
 
Undervisningens dag 2016
Undervisningens dag 2016Undervisningens dag 2016
Undervisningens dag 2016
 
Den Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske SkoleDen Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske Skole
 
It i dagtilbud - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
It i dagtilbud  - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov KommuneIt i dagtilbud  - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
It i dagtilbud - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
 
Dun præsentation: Rikke Toft Nørgård
Dun præsentation: Rikke Toft NørgårdDun præsentation: Rikke Toft Nørgård
Dun præsentation: Rikke Toft Nørgård
 
Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18
Uv.dag 4 -  paedagogisk it 13.11.18Uv.dag 4 -  paedagogisk it 13.11.18
Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18
 
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenAntvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
 
Introdag (2)
Introdag (2)Introdag (2)
Introdag (2)
 
(1)Cecilia_Leboeuf_3958EH
(1)Cecilia_Leboeuf_3958EH(1)Cecilia_Leboeuf_3958EH
(1)Cecilia_Leboeuf_3958EH
 
Oplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningen
Oplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningenOplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningen
Oplæg Antvorskov skole 6.12.2011: web 2.0 i undervisningen
 
Kreativ Tool Kid - social entrepreneurship
Kreativ Tool Kid - social entrepreneurshipKreativ Tool Kid - social entrepreneurship
Kreativ Tool Kid - social entrepreneurship
 
Differentiering - deltagere - digitalisering
Differentiering - deltagere - digitaliseringDifferentiering - deltagere - digitalisering
Differentiering - deltagere - digitalisering
 
Undervisning på lærerseminariet
Undervisning på lærerseminarietUndervisning på lærerseminariet
Undervisning på lærerseminariet
 
Nordisk re
Nordisk reNordisk re
Nordisk re
 
Innovation i praksis gymnasiet
Innovation i praksis gymnasietInnovation i praksis gymnasiet
Innovation i praksis gymnasiet
 
Learning Innovation?
Learning Innovation?Learning Innovation?
Learning Innovation?
 
Dokumentation af nvls ö-konference april 2014
Dokumentation af nvls ö-konference april 2014Dokumentation af nvls ö-konference april 2014
Dokumentation af nvls ö-konference april 2014
 
Kreativitet - er det et problem
Kreativitet  -  er det et problemKreativitet  -  er det et problem
Kreativitet - er det et problem
 
4. uv.dag motivation, modstand og mestring
4. uv.dag   motivation, modstand og mestring4. uv.dag   motivation, modstand og mestring
4. uv.dag motivation, modstand og mestring
 
Focal Maps
Focal MapsFocal Maps
Focal Maps
 

Mehr von Tyge Mortensen

FORBUDTE SANGE - sangblad - spis syng og snak
FORBUDTE SANGE  - sangblad - spis syng og snakFORBUDTE SANGE  - sangblad - spis syng og snak
FORBUDTE SANGE - sangblad - spis syng og snakTyge Mortensen
 
Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini
Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini
Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini Tyge Mortensen
 
Borgerbudgettering - her bestemmer borgerne selv
Borgerbudgettering - her bestemmer borgerne selvBorgerbudgettering - her bestemmer borgerne selv
Borgerbudgettering - her bestemmer borgerne selvTyge Mortensen
 
Landsbyens (nye) organisering
Landsbyens (nye) organiseringLandsbyens (nye) organisering
Landsbyens (nye) organiseringTyge Mortensen
 
Vækstlaget - model for samskabelse i landsbyen
Vækstlaget - model for samskabelse i landsbyenVækstlaget - model for samskabelse i landsbyen
Vækstlaget - model for samskabelse i landsbyenTyge Mortensen
 
Tool Kit til opbygning af Resiliente Lokalsamfund
Tool Kit til opbygning af Resiliente LokalsamfundTool Kit til opbygning af Resiliente Lokalsamfund
Tool Kit til opbygning af Resiliente LokalsamfundTyge Mortensen
 
Samskabelsens Typologi
Samskabelsens TypologiSamskabelsens Typologi
Samskabelsens TypologiTyge Mortensen
 
Borgerdreven Lokal Udviklingsplan
Borgerdreven Lokal UdviklingsplanBorgerdreven Lokal Udviklingsplan
Borgerdreven Lokal UdviklingsplanTyge Mortensen
 
Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016
Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016
Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016Tyge Mortensen
 
ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016
ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016
ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016Tyge Mortensen
 
Velkommen i landsbyen
Velkommen i landsbyen Velkommen i landsbyen
Velkommen i landsbyen Tyge Mortensen
 
Disrupt eller dø -17 marts i Svendborg
Disrupt eller dø -17 marts i SvendborgDisrupt eller dø -17 marts i Svendborg
Disrupt eller dø -17 marts i SvendborgTyge Mortensen
 
LUP - en guide til lokale udviklingsplaner
LUP - en guide til lokale udviklingsplanerLUP - en guide til lokale udviklingsplaner
LUP - en guide til lokale udviklingsplanerTyge Mortensen
 
Landdistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringer
Landdistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringerLanddistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringer
Landdistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringerTyge Mortensen
 
Det Resiliente Lokalsamfund
Det Resiliente LokalsamfundDet Resiliente Lokalsamfund
Det Resiliente LokalsamfundTyge Mortensen
 
Iværksætterhuse i Dk - case præsentation
Iværksætterhuse i Dk - case præsentationIværksætterhuse i Dk - case præsentation
Iværksætterhuse i Dk - case præsentationTyge Mortensen
 

Mehr von Tyge Mortensen (20)

FORBUDTE SANGE - sangblad - spis syng og snak
FORBUDTE SANGE  - sangblad - spis syng og snakFORBUDTE SANGE  - sangblad - spis syng og snak
FORBUDTE SANGE - sangblad - spis syng og snak
 
Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini
Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini
Futuriblerne Fremtidens Fællesskaber - gratis mini
 
Borgerbudgettering - her bestemmer borgerne selv
Borgerbudgettering - her bestemmer borgerne selvBorgerbudgettering - her bestemmer borgerne selv
Borgerbudgettering - her bestemmer borgerne selv
 
Landsbyens (nye) organisering
Landsbyens (nye) organiseringLandsbyens (nye) organisering
Landsbyens (nye) organisering
 
Vækstlaget - model for samskabelse i landsbyen
Vækstlaget - model for samskabelse i landsbyenVækstlaget - model for samskabelse i landsbyen
Vækstlaget - model for samskabelse i landsbyen
 
Tool Kit til opbygning af Resiliente Lokalsamfund
Tool Kit til opbygning af Resiliente LokalsamfundTool Kit til opbygning af Resiliente Lokalsamfund
Tool Kit til opbygning af Resiliente Lokalsamfund
 
Samskabelsens Typologi
Samskabelsens TypologiSamskabelsens Typologi
Samskabelsens Typologi
 
Borgerdreven Lokal Udviklingsplan
Borgerdreven Lokal UdviklingsplanBorgerdreven Lokal Udviklingsplan
Borgerdreven Lokal Udviklingsplan
 
Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016
Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016
Samskabelse i kommunerne - statusrapport 2016
 
Klyngegenerator figur
Klyngegenerator figurKlyngegenerator figur
Klyngegenerator figur
 
Folkemøde i Rudme
Folkemøde i RudmeFolkemøde i Rudme
Folkemøde i Rudme
 
ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016
ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016
ExO Fyn mødeskitser 15 august 2016
 
Velkommen i landsbyen
Velkommen i landsbyen Velkommen i landsbyen
Velkommen i landsbyen
 
Plakat Rudme Friskole
Plakat Rudme FriskolePlakat Rudme Friskole
Plakat Rudme Friskole
 
Flyer Rudme Friskole
Flyer Rudme FriskoleFlyer Rudme Friskole
Flyer Rudme Friskole
 
Disrupt eller dø -17 marts i Svendborg
Disrupt eller dø -17 marts i SvendborgDisrupt eller dø -17 marts i Svendborg
Disrupt eller dø -17 marts i Svendborg
 
LUP - en guide til lokale udviklingsplaner
LUP - en guide til lokale udviklingsplanerLUP - en guide til lokale udviklingsplaner
LUP - en guide til lokale udviklingsplaner
 
Landdistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringer
Landdistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringerLanddistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringer
Landdistriksudvikling der virker - norske og svenske erfaringer
 
Det Resiliente Lokalsamfund
Det Resiliente LokalsamfundDet Resiliente Lokalsamfund
Det Resiliente Lokalsamfund
 
Iværksætterhuse i Dk - case præsentation
Iværksætterhuse i Dk - case præsentationIværksætterhuse i Dk - case præsentation
Iværksætterhuse i Dk - case præsentation
 

Model for faglig læring på den kreative platform

  • 1.     Introduktion   Kreativitet  og  faglighed  er  to  sider  af  samme  sag.  Jo  mere  kreativ  en  elev  er,  jo  lettere  bliver  det   for  ham  eller  hende  at  forstå  det  faglige  indhold  i  undervisningen.  Omvendt  giver  en  øget   faglighed  mere  at  arbejde  kreativt  med.  Den  Kreative  Platform  er  en  undervisningsmetode,  der  gør   det  lettere  for  eleverne  at  lære  nyt,  fordi  de  får  lettere  ved  at  engagerer  sig  og  anvende  deres   kreativitet  til  at  forstå  det  faglige  indhold.  Metoden  er  udviklet  på  Aalborg  universitet  og  anvendes   i  dag  på  en  lang  række  skoler,  gymnasier  og  UCér  landet  over.     Ny  undervisningsmodel  til  Den  Kreative  Platform  med  fokus  på  fagligheden   Denne  artikel  introducerer  en  ny  undervisningsmodel  til  Den  kreative  Platform  hvor  fokus  er  på   elevens  faglige  læring.  Modellen  er  udviklet  primært  til  enkeltfaglige  undervisningsforløb  og  kan  i   princippet  anvendes  i  alle  fag  til  alle  læringsmål.  Grundprincippet  er  at  skabe  et  læringsrum  hvor   elevens  kreativitet  udvikles  og  anvendes  af  eleven  til  at  kunne  udnytte  sin  forforståelse  af   læringsmålet  kreativt.  Derved  bliver  det  lettere  for  eleven  at  koble  sin  forforståelse  til   læringsmålet  og  dermed  forstå  fagets  konkrete  indhold.   Didaktisk  handler  det  altså  om  at  tilvejebringe  et  læringsrum,  hvor  det  er  elevens  kreativitet  der   aktiveres  og  anvendes  til  at  få  ideer  om  det  faglige  indhold  i  undervisningen.  Den  Kreative   1    
  • 2. Platform  er  en  meget  struktureret  undervisningsmetode  der  er  baseret  på  fire  grundlæggende   principper  der  tilsammen  gør  det  lettere  for  den  enkelte  elev  at  anvende  sin  viden  uden  at  sidde   fast  i  etablerede  faglige,  sociale  eller  kulturelle  tanke  og  handlemønstre.  De  fire  principper  er:   ”horisontal  tænkning”,  ”opgave  fokus”,  ”parallel  tænkning  og  ”Ingen  oplevet  bedømmelse”.   Kreativ  tænkning  fører  til  øget  faglighed   Ideen  med  at  anvende  Den  Kreative  Platform  i  undervisningen  er  at  den  hjælper  eleven  til  at   kunne  anvende  en  større  del  af  sin  viden  til  at  forstå  det  nye  stof.  Sagt  på  en  anden  måde  bliver   elevens  forforståelse  af  stoffet  større  når  man  anvender  Den  kreative  Platform  og  derved  får   eleven  lettere  ved  at  tilegne  sig  stoffet.  Det  skyldes  først  og  fremmest  de  fire  grundlæggende   principper  som  undervisningen  tilrettelægges  efter  på  Den  Kreative  Platform.  Når  de  fire   principper  anvendes  konsekvent  etableres  et  undervisningsmiljø,  hvor  elevernes  kreativitet  og   evne  til  at  være  sig  selv  udvikles  –  og  dermed  frigøres  deres  engagement  og  mulighed  for  at   deltage  med  al  deres  viden  i  arbejdet  med  at  forstå  det  nye.  Det  samme  undervisningsforløb,  som   fører  til  faglig  forståelse,  vil  derfor  også  højne  elevens  selvværd  og  lyst  til  deltagelse.   På  Den  Kreative  Platform  tilrettelægges  undervisningsforløbet  som  en  kreativ  proces,  hvor   eleverne  lærer  at  tænke  horisontalt  hvilket  vil  sige  at  kunne  inddrage  deres  viden  uden  for   faget/emnet  i  deres  bearbejdning  af  stoffet.  Det  er  illustreret  i  figuren  herunder.         Fritiden   Dansk   Andre  fag       Viden   Viden   Viden       Viden   Viden   Viden     Viden   Viden     Viden       Den  Kreative  Platform  i  enkeltfags  undervisningen   Hvis  faget  f.eks.  er  Dansk  handler  det  altså  om  at  gøre  det  lettere  for  eleven  at  anvende  sin  viden   fra  alle  andre  steder  i  tilværelsen  til  at  forstå  det  konkrete  læringsmål  i  den  aktuelle   undervisningslektion.  Det  kan  være  fra  andre  fag  og  det  kan  være  fra  fritiden.  Eleven  ved  så   frygteligt  meget,  men  er  måske  ikke  klar  over  hvilken  del  af  denne  viden  der  er  relevant  for  faget.   At  tænke  horisontalt  betyder  at  kunne  få  øje  på  sammenhænge  på  tværs  af  faggrænser  og  dermed   øge  sin  forforståelse.  Det  er  en  kreativ  anvendelse  af  viden  som  bliver  mulig  når  man  anvender  de   didaktiske  principper  fra  Den  Kreative  Platform.  Det  bliver  muligt  at  få  ideer  om  faglige   sammenhænge  på  samme  måde  som  man  kan  få  ideer  om  f.eks.  nye  produkter  i  industrien.   2    
  • 3. De  pædagogiske  principper  på  Den  Kreative  Platform   På  Den  Kreative  Platform  etableres  et  stærkt  fokus  på  opgaven.  Det  betyder  bl.a.  at  der  aldrig  er   fokus  på  en  elev  eller  en  gruppe  af  elever.  Samtidigt  arbejdes  der  hele  tiden  hen  imod  at  eleverne   ikke  føler  sig  bedømt  i  undervisningen.  Hverken  som  person  eller  for  det  de  gør  og  præsterer.  På   den  måde  opbygges  et  undervisningsmiljø,  hvor  den  enkelte  elev  tør  deltage  mere  som  sig  selv.   Frygten  for  at  fejle  bliver  mindre  og  det  i  sig  selv  gør  det  lettere  for  eleven  at  deltage  i   undervisningen.  Samtidig  er  det  at  turde  fejle  en  forudsætning  for  at  eleven  tør,  og  dermed  kan,   anvende  sin  horisontale  viden  i  en  kreativ  proces  som  kræver  at  man  kan  give  slip  og  være  sig  selv,   både  fagligt  og  socialt.   Horisontal  tænkning  består  af  relevante  associationer  til  stoffet   Vores  hjerne  elsker  at  associerer.  Faktisk  er  det  det  eneste  den  gør  når  vi  tænker.  De  associationer   den  foretager  er  altid  bestemt  af  hvor  vi  har  vores  opmærksomhed,  vores  fokus.  Derfor  er  det  så   vigtigt  at  skabe  et  stærkt  opgavefokus  i  klassen.  Uden  det  vil  de  associationer  som  flytter  viden  på   tværs  af  faggrænser,  ikke  være  relevante  for  det  faglige  indhold  eleven  arbejder  med  at  forstå.     Historien  er  fyldt  med  eksempler  på  hvordan  horisontal  tænkning  har  flyttet  viden  på  tværs  af   grænser.  F.eks.  var  det  Harrison  Fords  horisontale  viden  om  hvordan  man  ”skiller  køer  ad”  på  et   slagteri  i  Chicago  der  gav  ham  ideen  til  at  samle  biler  efter  samme  princip  –  nemlig  princippet  om   samlebåndet.  Principper  er  de  spejle  vi  kan  anvende  til  at  flytte  viden  fra  et  område  til  et  andet  –   f.eks.  fra  slagteri  til  bilfabrik.     Opgavefokus  og  parallel  tænkning   Når  vi  ønsker  at  skabe  et  opgavefokus  i  undervisningen  skal  vi  finde  en  måde  at  håndterer  sindet   på.  Sindet  indeholder  alt  hvad  der  rumsterer  af  tanker,  følelser  og  fornemmelser  i  vores  hoved.   Tanker  om  hvad  der  skete  i  går,  hvad  vi  skal  når  vi  får  fri,  om  de  andre  kan  lide  det  tøj  man  har  på,   om  der  snart  er  frikvarter,  osv.  Alt  sammen  ting  der  skaber  alternative  fokus  til  undervisningens   fokus.  Til  at  opretholde  et  stærkt  opgavefokus  anvendes  princippet  om  parallel  tænkning.       Som  illustreret  i  figuren  til  venstre  er  sindet  altid  fyldt  med  forstyrrende  tanker.  Én  måde  at   håndterer  dem  på  er  ved  at  anvende  princippet  om  parallel  tænkning.  Sindets  opgave  er  at  holde   et  vågent  øje  med  alt  hvad  vi  foretager  os  for  at  se  om  der  sker  noget  farligt  eller  opstår  nogle   muligheder.  Sindet  anvender  alle  vores  hidtidige  erfaringer  i  sit  arbejde  og  er  således  selvfølgelig   en  uundværlig  samarbejdspartner  gennem  hele  livet.  Problemet  er  bare  at  sindet  har  en  tendens   3    
  • 4. til  at  overtage  kontrollen  over  vores  tankeaktivitet  når  der  er  for  mange  ting  at  holde  styr  på  og   det  går  ud  over  vores  evne  til  at  fokuserer  og  dermed  foretage  relevante  associationer  når  vi   arbejder  med  forståelse  af  stoffet.  Teknikken  i  parallel  tænkning  er  at  udnytte  sindets  vane  med  at   holde  øje  med  alt  vi  foretager  os.  Vi  kan  tilrettelægge  undervisningen  sådan  at  vi  ”tager  sindet  i   hånden”  ved  at  strukturerer  undervisningen  i  små  aktiviteter,  som  det  er  muligt  at  koncentrerer   sig  om  uden  at  skulle  tænke  på  andre  ting  samtidigt.  Det  er  illustreret  i  højre  del  af  figuren,  hvor   eleverne  følges  ad  i  et  stramt  styret  forløb  hvor  de  går  fra  aktivitet  1  til  2  til  3  osv.  På  den  måde  får   vi  sindet  til  at  give  slip  på  de  forstyrrende  fokus  da  det  har  fulgt  op  at  gøre  med  at  følge  med  i   aktiviteterne.  I  en  proces  på  Den  Kreative  Platform  er  undervisningen  tilrettelagt  så  det  altid  er   helt  tydeligt  for  eleverne  hvad  de  skal  gøre  og  hvordan  de  skal  gøre  det.   Undervisning  og  læring  som  en  kreativ  proces   Her  følger  et  konkret  eksempel  på  hvordan  undervisningen  kan  tilrettelægges  med  Den  Kreative   Platform:   Hvordan  er  EU  konstrueret?     En  gymnasieklasse  på  Støvring  gymnasium  i  Nordjylland  skal  undervises  i  hvordan  EU  er   konstrueret.  De  får  ingen  faglige  input  forud  for  timen,  men  skal  selv  ideudvikle  EU  ud  fra  deres   forforståelse  og  principielle  viden  om  menneskelige  relationer.  Principielt  ved  gymnasieelever   allerede  stort  set  alt  der  er  brug  for  at  vide  for  at  forstå  EU´s  konstruktion.  De  har  deres  viden  fra   en  lang  række  erfaringer  som  de  har  tilegnet  sig  gennem  livet.  Gennem  en  kreativ  proces  bliver   det  muligt  for  dem  at  hive  det  principielle  ud  af  erfaringerne  og  derudfra  selv  konstruerer  det  EU   de  skal  lære  om.  Eleverne  får  ideer  om  hvordan  EU  er  konstrueret.  Vi  kan  også  udtrykke  det  som  at   eleven  arbejder  kreativt  med  sin  forforståelse.         Se  evt.  en  video  om  forløbet  på:  http://www.innolab-­‐gym.dk/video-­‐mange-­‐faa-­‐en     4    
  • 5.   Læring  som  ide-­‐udvikling   Helt  grundlæggende  handler  det  altså  om  at  gøre  det  lettere  at  lære  nyt  gennem  at  kunne   anvende  en  større  del  af  al  den  viden  om  alt  muligt  en  elev  har  samlet  sammen  gennem  livet.   Potentielt  udgør  denne  viden  elevens  potentielle  forforståelse  som,  hvis  den  bliver  anvendt   kreativt,  kan  give  eleven  en  lettere  og  hurtigere  adgang  til  fagets  begreber  og  strukturer.  Tesen  er   at  jo  mere  viden  vi  har  til  rådighed,  jo  lettere  og  hurtigere  er  det  at  lære  mere.  Det  handler  om  at   ideudvikle  sin  faglige  forståelse  på  samme  måde  som  man  ideudvikler  et  nyt  produkt  eller  en  ny   service.  Elevens  kreative  kompetence  bliver  på  den  måde  den  vigtigste  forudsætning  for  at  kunne   tilegne  sig  fagene.  Derfor  er  det  vigtigt  at  undervisningen  tilrettelægges  sådan  at  det  er  muligt  for   eleven  at  anvende  sin  kreativitet  samtidig  med  at  elevens  kreative  kompetence  løbende  udvikles   gennem  undervisningen.  Det  er  netop  hvad  der  sker  når  vi  anvender  Den  kreative  Platform   fagdidaktisk.  Vi  arbejder  med  følgende  model  for  hvordan  det  sker.   5    
  • 6.   Model  for  fagdidaktisk  anvendelse  af  Den  Kreative  Platform   Der  er  typisk  tre  trin  i  en  kreativ  læreproces  der  anvender  Den  Kreative  Platform.       1. Læreren  åbner  op  -­‐  Med  udgangspunkt  i  lektionens  aktuelle  læringsmål  stiller  læreren  et   spørgsmål  eller  en  opgave  som  åbner  op  for  elevens  horisontale  viden  om  det  aktuelle   læringsmål.  Det  er  nødvendigt  at  ”åbne”  dagens  pensum  på  denne  måde  for  at  give  eleven   en  bredere  adgang  til  det.  Et  eksempel  på  at  åbne  pensum  er  at  give  en  række  forskellige   nærværende  eksempler  på  hvordan  f.eks.  et  begreb  som  ”Nationalisering”  kan  forstås.  Hvis   pensum  derimod  er  at  arbejde  med  en  konkret  opgave  kan  en  måde  at  åbne  op  på  være  at   formulerer  opgaven  mere  generelt  så  løsningen  inviterer  til  anvendelsen  af  horisontal   viden.   2. Eleven  får  ideer  -­‐  Når  pensum  er  ”åbnet  op”  og  elevens  horisontale  viden  således  er  blevet   inviteret  med  i  læreprocessen,  har  eleven  fået  mulighed  for  at  arbejde  kreativt  med  sin   forforståelse  af  pensum.  Denne  del  af  undervisningen  struktureres  som  en  kreativ  proces   hvor  eleven  får  ideer  om  pensum  i  form  af  løsninger  på  en  opgave,  egne  eksempler  på  hvad   ”Nationalisering”  er  for  noget  eller  på  anden  måde  anvender  sin  horisontale  viden  gennem   en  række  associationer  der  bringer  eleven  tættere  på  en  forståelse  af  pensum.   3. Fra  ideer  til  forståelse  -­‐  Det  sidste  trin  i  den  kreative  læreproces  består  i  at  eleven  får   lejlighed  til  at  afprøve  sin  forforståelse  af  dagens  pensum  og  dermed  en  bedre  forståelse   heraf.  I  eksemplet  med  EU´s  konstruktion  kan  det  ske  gennem  en  dialog  hvor  lærer  og   elever  sammenligner  elevernes  ideer  om  EU  med  fakta  om  hvordan  EU  er  konstrueret.   Dette  trin  er  typisk  en  refleksiv  proces,  hvor  interessen  er  på  ligheder  og  forskelle  mellem   ideer  og  fakta.     Pointen  i  den  kreative  læreproces  er  først  og  fremmest  at  eleven  får  lejlighed  til  at  anvende  en   større  del  af  sin  viden  i  forsøget  på  at  forstå  det  nye.  Vi  kan  udtrykke  det  som  at  eleven  får  flere   (videns)klodser  til  at  konstruere  sin  forståelse  med  og  samtidig  fjernes  alle  restriktioner  om   hvordan  de  må  sættes  sammen.     6    
  • 7. Fagdidaktik  med  indbygget  træning  af  kreativ  kompetence   I  den  nye  model  for  faglig  læring  på  Den  Kreative  Plaqtform  trænes  elevens  kreative  kompetence  i   de  enkelte  fag  samtidigt  med  at  pensum  læres.    Det  er  en  væsentlig  gevinst  i  en  tid,  hvor   kreativitet  og  innovation  banker  på  for  at  komme  på  skemaet  på  flere  og  flere  skoler.  En  udbredt   strategi  på  mange  skoler  har  hidtil  været  at  samle  undervisningen  i  kreativitet  og  innovation  i   tværfaglige  forløb  (ofte  med  anvendelse  af  Den  kreative  Platform)  som  løber  af  staben  i  emneuger   eller  didikerede  ”innovationsuger”.  I  den  forbindelse  har  enkeltfagsundervisningen  været  ladt  i   stikken  fordi  der  har  manglet  et  fagdidaktisk  bud  på  hvordan  kreativitet  og  innovation  kan  tænkes   ind  i  en  tysk-­‐  eller  matematiktime,  uden  at  det  bliver  svært  at  følge  en  pensumplan.   Et  inkluderende  læringsmiljø  med  højt  til  loftet   Erfaringer  fra  skoler  der  anvender  Den  Kreative  Platform  viser  at  metoden  skaber  et  inkluderende   undervisningsmiljø,  hvor  der  er  højt  til  loftet  og  hvor  elevernes  selvværd  styrkes.  Det  skyldes  først   og  fremmest  at  kreativitet  er  ensbetydende  med  åbenhed,  fokus  og  engagement.  Kreative  miljøer   er  generelt  kendetegnet  ved  at  være  dejlige  at  være  med  i.  Eleverne  tør  lave  fejl  fordi  det  er   accepteret  i  klassen.  Alle  kan  arbejde  sammen  med  alle  i  klassen  fordi  det  er  både  fagligt,  socialt   og  kulturelt  er  accepteret.  Alle  elever,  både  stærke  og  svage,  er  engagerede  og  yder  deres  bedste  i   det  samme  undervisningsforløb.   En  engagerende  organisering  af  undervisningen   På  Den  Kreative  Platform  arbejder  eleverne  næsten  altid  i  strukturerede  former,  hvor  de  er   sammen  2  &  2  eller  i  små  grupper.  Det  betyder  at  alle  elever  er  aktive  en  meget  stor  del  af  tiden.   Det  er  ikke  kun  én  elev  ad  gangen  som  undervises.  Alle  er,  parallelt,  i  gang  med  en  opgave   samtidigt  og  derfor  ”producerer”  de  mere  samtale,  tekst,  ideer  eller  hvad  det  nu  er  der   produceres.  Hvis  f.eks.  der  er  tale  om  en  Tysk  time  så  er  alle  i  gang  med  at  tale  tysk  samtidigt  i   stedet  for  kun  én  af  gangen.   Værktøj  til  udvikling  af  undervisningsforløb  i  alle  fag   Herunder  præsenteres  en  generel  model  der  kan  anvendes  som  skabelon  for  udvikling  af   specifikke  undervisningsforløb  i  alle  fag.  Der  vises  også  et  enkelt  eksempel  fra  et  matematikforløb   hvor  læringsmålet  er  at  reducere  matematiske  udtryk.   7    
  • 8.     8