SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran        : BahasaMelayu
Tahun                 : 3 Tiger
Bil.Murid             : 38 orang
Masa                  : 11.00pagi – 12.00 tengahhari
Tarikh                : 1/ 3 / 2013
Tema                  : KesihatandanKebersihan
Tajuk                 : Kata SendiNama

          STANDARD KANDUNGAN                       STANDARD PEMBELAJARAN
  5.1                                         5.1.7Memahamidanmenggunakan kata
  Memahamidanmenggunakangolongan              sendinamadan kata serudengan
  kata denganbetulmengikutkonteks             betulmengikutkonteks.


Objektif       : Padaakhir proses pengajarandanpembelajaranini, muridberupaya:
   i.    Memberikancontohkata sendinama yang terdapatdalampetikan.
  ii.    Mengisitempatkosongdengan kata sendinama yang betuldalamlembarankerja.
 iii.    Membinaayattunggaldenganmenggunakan kata sendinama yang diberikanoleh
         guru.
SistemBahasa

         Sistembahasa : Kata sendinama
         Kosa kata  :seramai, berfaedah, pengetahuan, mengatur
PengisianKurikulum/ ElemenMerentasKurikulum

         Ilmu         : PJK
         Nilaimurni   : Berdisiplin, baikhati, berdayasaing
         Kreativiti   :MengetahuicarabermainpermainanSahibba
Strategi

         KB           : Menyelesaikanmasalah, mengenalpasti
         TKP          : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
                     kinestatik
         BCB          : MemprosesmaklumatmengenaipermainanSahibba
         Pembelajarankontekstual : Menghubungkaitdenganaktivitipermainan
                            dalaman.
Bahan Bantu Belajar
Bil      Jenis                                   Bilangan
               1      Bukuteks                                     38
               2      Nota kata sendinama                          38
               3      Grafiklembarankerja                          38



    PengetahuanSediaAda:Muridmengenal kata sendinama.



Langkah/           Isi Pelajaran               AktivitiPengajaran               Catatan
  Masa                                         danPembelajaran

             -                     1) Guru menyorokkan 6 sampulrahsia di   BBB:
             Permainan“Treas          hadapankelas.                        -Sampultugasan
             ure Hunt”             2) Murid-
                                      muriddibahagikankepadaenamkumpul     Teknik:
             Kata sendinama:          an.                                  -Soaljawab
             -di                   3) Setiapwakilkumpulandimintamencaris
             -ke                      ampultersebut.                       TKP:
Induksi Set -pada                  4) Setelahkesemuamenjumpaisampul,       -Verbal
 (5 minit)   -daripada                setiapkumpulandimintamenunjukkanp    -Kinestatik
             -kepada                  erkataan yang terdapatdalamsampul.
             -untuk                5) Guru                                 BCB:
                                      menampalkanperkataantersebutpadap    -K.bertutur
                                      apantulis.                           -K.mendengar
                                   6) Murid-muriddisoalmengenaigolongan
                                      kata yang berkaitandenganperkataan   Nilai:
                                      yang dijumpai.                       -Berdayasaing
                                   7) Guru menyatakantajukpengajaran.      -Baikhati


             Tajuk:
             “Kata SendiNama”
-                   1) Murid-                                 BBB:
             Petikan“Permainan      muriddimintamerujukbukuteksmukasur     -
             Sahibba”               at 36.                                 Petikandalambuk
                                 2) Murid-                                 uteks
             Isi petikan:           muriddikehendakimembacapetikansel
             1.                     amaduaminit.                           TKP:
Langkah 1    PermainanSahibba    3) Murid-muriddisoalmengenaiisipetikan.   -Verbal
 (15minit)   merupakanpermain    4) Guru                                   -Interpersonal
             andalaman.             menceritakancarabermainPermainanS
             2.                     ahibba.                                BCB:
             Menggunakankema 5) Murid-muriddimintamengeluarkankosa         -K.membaca
             hiranberfikir.         kata yang terdapatdalampetikan.
             3.                  6) Guru menerangkankosa kata tersebut.    Nilai:
             Menjadikanfikirance 7) Murid-muriddimintamengeluarkan kata    -Berdisiplin
             rdas.                  sendinama yang
                                    terdapatdalampetikan.
             Kosa kata:          8) Guru membimbingaktivitimurid.
                 -seramai
                 -berfaedah
                 -pengetahuan
                 -mengatur


             -Penerangan kata    1) Guru mengedarkan nota kata             BBB:
             sendinama.             sendinamakepadamurid-murid.            -Nota kata
                                 2) Murid-muriddimintamembaca nota         sendinama
Langkah2     Nota:                  secaramentalis.
 (20minit)   1) Kata             3) Murid-muriddimintamembaca nota         Teknik:
             SendiNama              secaraberkumpulan.                     -Penerangan
             -Kata               4) Murid-muridditerangkanmengenai kata
             sendinamaialah         sendinama.                             Nilai:
             kata tugas yang     5) Guru memberikancontohkata              -Disiplin
digunakansebelum        sendinamakepadamurid-murid.
             kata                 6) Murid-                                 TKP:
             namaataufrasanam        muriddimintamembinaayattunggalberd     -Verbal
             a.                      asarkanpilihan kata sendinama yang     KB:
                                     diberikan.                             -Mengenalpasti
                                  7) Beberapa orang
             2) Contoh kata          muriddipilihuntukmembacakanayat        BCB:
             sendinama:              yang dibina.                           -K.membaca
             -di, ke, dari,       8) Guru membimbingbinaanayatmurid-        -K.menulis
             daripada, kepada,       murid.
             pada, untuk, oleh.



             Aktiviti:            1) Guru menjalankanaktiviti„JawabSaya‟.   BBB:
             “JawabSaya”          2) Murid-                                 -
                                     muriddiedarkandenganlembarankerjai     Lembaranisitemp
             Kata SendiNama:         sitempatkosong.                        atkosong
             -daripada            3) Murid-muriddimintamenjawab 10
             -di                     soalanisitempatkosongdenganjawapan TKP:
             -ke                     yang betul.                            -Verbal
Langkah 3    -pada                4) Beberapa orang                         -Kinestatik
(15 minit)   -akan                   muriddipilihbagimembacakanjawapan.
             -kepada              5) Guru membetulkanjawapan yang           KB:
             -hingga                 salah.                                 -
             -bagi                                                          Menyelesaikanma
                                                                            salah


                                                                            BCB:
                                                                            -K.membaca
                                                                            -K. menulis
             Rumusanisipelajara 1) Murid-                                   TKP:
Penutup     n.                     muriddisoalmengenaikegunaankata      -Verbal
(5 minit)                          sendinama.                           -Interpersonal
            Kognitif:           2) Murid-muriddimintamenyatakankata     -Intrapersonal
            -Kata sendinama        sendinama yang dipelajari.
                                3) Murid-muriddimintamenyatakannilai-   KB:
            Sosial:                nilaimurni yang dipelajari.          -Merumus
            Bertepuktanganunt   4) Guru merumuskanisipelajaran.
            ukdirisendiri.                                              Nilaimurni:
                                                                        -Rasional

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxAishahSal
 
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...FaFai S.
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)cikgutika
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran hariansulaiman174
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rphtamya65
 
Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2palveena
 
Strategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafik
Strategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafikStrategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafik
Strategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafikWany Hardy
 
Komuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing Session
Komuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing SessionKomuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing Session
Komuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing SessionMokhzani Fadir
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018NANAPOYO
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hiburSham Razak
 
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)Suhaida Anior
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)norlidahashim
 
Kaedah main peranan
Kaedah main perananKaedah main peranan
Kaedah main perananANiS ADiBaH
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)Suhaida Anior
 

Was ist angesagt? (20)

Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Contoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mpContoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mp
 
Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
 
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2
 
Strategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafik
Strategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafikStrategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafik
Strategi, pendekatan, kaedah dan teknik pengajaran grafik
 
Komuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing Session
Komuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing SessionKomuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing Session
Komuniti Pembelajaran Profesional : Teacher Sharing Session
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 
8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur8 contoh aktiviti didik hibur
8 contoh aktiviti didik hibur
 
Pendekatan pengajaran
Pendekatan pengajaranPendekatan pengajaran
Pendekatan pengajaran
 
RPH BM THN 2 (2019)
RPH BM THN 2  (2019)RPH BM THN 2  (2019)
RPH BM THN 2 (2019)
 
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
 
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)
 
Kaedah main peranan
Kaedah main perananKaedah main peranan
Kaedah main peranan
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
 
Set induksi
Set induksiSet induksi
Set induksi
 

Andere mochten auch

Rph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSR
Rph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSRRph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSR
Rph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSRPuyam Sabar
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Nor Hasnizah Abd Razak
 
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektifRozaidi Yusof
 
Kat adjektif pancaindera 1
Kat adjektif pancaindera 1Kat adjektif pancaindera 1
Kat adjektif pancaindera 1lannin
 
Ulangkaji: kata adjektif
Ulangkaji: kata adjektifUlangkaji: kata adjektif
Ulangkaji: kata adjektifshirleyku
 
Latihan pengukuhan kata adjektif
Latihan pengukuhan kata  adjektifLatihan pengukuhan kata  adjektif
Latihan pengukuhan kata adjektifMyean Lee
 
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektifMyean Lee
 
Template peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latestTemplate peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latestSiti Alias
 
SK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta Buih
SK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta BuihSK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta Buih
SK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta BuihAAW6022
 
Jenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektifJenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektifMilla Yacob
 
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata AdjektifJawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata AdjektifMyean Lee
 
Kata adjektif printed
Kata adjektif printedKata adjektif printed
Kata adjektif printedsuhaimi rahim
 
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektifsuseintay
 

Andere mochten auch (20)

Rph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSR
Rph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSRRph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSR
Rph 5 tatabahasa BM TAHUN 4 KSSR
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
 
i think maps
i think mapsi think maps
i think maps
 
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektif
 
Kat adjektif pancaindera 1
Kat adjektif pancaindera 1Kat adjektif pancaindera 1
Kat adjektif pancaindera 1
 
Ulangkaji: kata adjektif
Ulangkaji: kata adjektifUlangkaji: kata adjektif
Ulangkaji: kata adjektif
 
Latihan kata-adjektif-
Latihan kata-adjektif-Latihan kata-adjektif-
Latihan kata-adjektif-
 
8 Peta Pemikiran
8 Peta Pemikiran8 Peta Pemikiran
8 Peta Pemikiran
 
Nota kata adjektif
Nota kata adjektifNota kata adjektif
Nota kata adjektif
 
Latihan pengukuhan kata adjektif
Latihan pengukuhan kata  adjektifLatihan pengukuhan kata  adjektif
Latihan pengukuhan kata adjektif
 
Kata Adjektif
Kata AdjektifKata Adjektif
Kata Adjektif
 
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektif
 
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
 
Template peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latestTemplate peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latest
 
SK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta Buih
SK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta BuihSK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta Buih
SK SERI SETIA, T.INTAN_Slaid 2 Peta Buih
 
Jenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektifJenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektif
 
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata AdjektifJawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata Adjektif
 
Kata adjektif printed
Kata adjektif printedKata adjektif printed
Kata adjektif printed
 
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
 
Contoh peta pemikiran dlm pdp bm
Contoh peta pemikiran dlm pdp bmContoh peta pemikiran dlm pdp bm
Contoh peta pemikiran dlm pdp bm
 

Ähnlich wie KataSendiNama

RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur) Suhaida Anior
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harianizyan bakri
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)raudzanorzila
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Jack Linang
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105mopilinenjin2010
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisionalguestb3f4f9
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisionalguestb3f4f9
 
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Azah Faridah
 

Ähnlich wie KataSendiNama (20)

RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)
 
Rphbehaviourisme
RphbehaviourismeRphbehaviourisme
Rphbehaviourisme
 
Rphbehaviourisme
RphbehaviourismeRphbehaviourisme
Rphbehaviourisme
 
RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3
RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3
RPH Bahasa Melayu KKSR Tahun 3
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph bm masalah pembelajaran
Rph bm masalah pembelajaranRph bm masalah pembelajaran
Rph bm masalah pembelajaran
 
Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)Rph dan latihan ( gotong royong)
Rph dan latihan ( gotong royong)
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105
 
RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6RPH makro Tahun 6
RPH makro Tahun 6
 
Rph kata tnya
Rph kata tnyaRph kata tnya
Rph kata tnya
 
Bm2
Bm2Bm2
Bm2
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)Rancangan pengajaran harian (kbsr)
Rancangan pengajaran harian (kbsr)
 

KataSendiNama

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : BahasaMelayu Tahun : 3 Tiger Bil.Murid : 38 orang Masa : 11.00pagi – 12.00 tengahhari Tarikh : 1/ 3 / 2013 Tema : KesihatandanKebersihan Tajuk : Kata SendiNama STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 5.1 5.1.7Memahamidanmenggunakan kata Memahamidanmenggunakangolongan sendinamadan kata serudengan kata denganbetulmengikutkonteks betulmengikutkonteks. Objektif : Padaakhir proses pengajarandanpembelajaranini, muridberupaya: i. Memberikancontohkata sendinama yang terdapatdalampetikan. ii. Mengisitempatkosongdengan kata sendinama yang betuldalamlembarankerja. iii. Membinaayattunggaldenganmenggunakan kata sendinama yang diberikanoleh guru. SistemBahasa Sistembahasa : Kata sendinama Kosa kata :seramai, berfaedah, pengetahuan, mengatur PengisianKurikulum/ ElemenMerentasKurikulum Ilmu : PJK Nilaimurni : Berdisiplin, baikhati, berdayasaing Kreativiti :MengetahuicarabermainpermainanSahibba Strategi KB : Menyelesaikanmasalah, mengenalpasti TKP : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal kinestatik BCB : MemprosesmaklumatmengenaipermainanSahibba Pembelajarankontekstual : Menghubungkaitdenganaktivitipermainan dalaman. Bahan Bantu Belajar
  • 2. Bil Jenis Bilangan 1 Bukuteks 38 2 Nota kata sendinama 38 3 Grafiklembarankerja 38 PengetahuanSediaAda:Muridmengenal kata sendinama. Langkah/ Isi Pelajaran AktivitiPengajaran Catatan Masa danPembelajaran - 1) Guru menyorokkan 6 sampulrahsia di BBB: Permainan“Treas hadapankelas. -Sampultugasan ure Hunt” 2) Murid- muriddibahagikankepadaenamkumpul Teknik: Kata sendinama: an. -Soaljawab -di 3) Setiapwakilkumpulandimintamencaris -ke ampultersebut. TKP: Induksi Set -pada 4) Setelahkesemuamenjumpaisampul, -Verbal (5 minit) -daripada setiapkumpulandimintamenunjukkanp -Kinestatik -kepada erkataan yang terdapatdalamsampul. -untuk 5) Guru BCB: menampalkanperkataantersebutpadap -K.bertutur apantulis. -K.mendengar 6) Murid-muriddisoalmengenaigolongan kata yang berkaitandenganperkataan Nilai: yang dijumpai. -Berdayasaing 7) Guru menyatakantajukpengajaran. -Baikhati Tajuk: “Kata SendiNama”
  • 3. - 1) Murid- BBB: Petikan“Permainan muriddimintamerujukbukuteksmukasur - Sahibba” at 36. Petikandalambuk 2) Murid- uteks Isi petikan: muriddikehendakimembacapetikansel 1. amaduaminit. TKP: Langkah 1 PermainanSahibba 3) Murid-muriddisoalmengenaiisipetikan. -Verbal (15minit) merupakanpermain 4) Guru -Interpersonal andalaman. menceritakancarabermainPermainanS 2. ahibba. BCB: Menggunakankema 5) Murid-muriddimintamengeluarkankosa -K.membaca hiranberfikir. kata yang terdapatdalampetikan. 3. 6) Guru menerangkankosa kata tersebut. Nilai: Menjadikanfikirance 7) Murid-muriddimintamengeluarkan kata -Berdisiplin rdas. sendinama yang terdapatdalampetikan. Kosa kata: 8) Guru membimbingaktivitimurid. -seramai -berfaedah -pengetahuan -mengatur -Penerangan kata 1) Guru mengedarkan nota kata BBB: sendinama. sendinamakepadamurid-murid. -Nota kata 2) Murid-muriddimintamembaca nota sendinama Langkah2 Nota: secaramentalis. (20minit) 1) Kata 3) Murid-muriddimintamembaca nota Teknik: SendiNama secaraberkumpulan. -Penerangan -Kata 4) Murid-muridditerangkanmengenai kata sendinamaialah sendinama. Nilai: kata tugas yang 5) Guru memberikancontohkata -Disiplin
  • 4. digunakansebelum sendinamakepadamurid-murid. kata 6) Murid- TKP: namaataufrasanam muriddimintamembinaayattunggalberd -Verbal a. asarkanpilihan kata sendinama yang KB: diberikan. -Mengenalpasti 7) Beberapa orang 2) Contoh kata muriddipilihuntukmembacakanayat BCB: sendinama: yang dibina. -K.membaca -di, ke, dari, 8) Guru membimbingbinaanayatmurid- -K.menulis daripada, kepada, murid. pada, untuk, oleh. Aktiviti: 1) Guru menjalankanaktiviti„JawabSaya‟. BBB: “JawabSaya” 2) Murid- - muriddiedarkandenganlembarankerjai Lembaranisitemp Kata SendiNama: sitempatkosong. atkosong -daripada 3) Murid-muriddimintamenjawab 10 -di soalanisitempatkosongdenganjawapan TKP: -ke yang betul. -Verbal Langkah 3 -pada 4) Beberapa orang -Kinestatik (15 minit) -akan muriddipilihbagimembacakanjawapan. -kepada 5) Guru membetulkanjawapan yang KB: -hingga salah. - -bagi Menyelesaikanma salah BCB: -K.membaca -K. menulis Rumusanisipelajara 1) Murid- TKP:
  • 5. Penutup n. muriddisoalmengenaikegunaankata -Verbal (5 minit) sendinama. -Interpersonal Kognitif: 2) Murid-muriddimintamenyatakankata -Intrapersonal -Kata sendinama sendinama yang dipelajari. 3) Murid-muriddimintamenyatakannilai- KB: Sosial: nilaimurni yang dipelajari. -Merumus Bertepuktanganunt 4) Guru merumuskanisipelajaran. ukdirisendiri. Nilaimurni: -Rasional