Rangkuman dokumen tersebut memberikan informasi tentang rancangan pelajaran harian bahasa melayu untuk kelas 2 yang membahas tentang flora dan fauna. Pelajaran ini bertujuan untuk membantu murid membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang tepat, memahami isi penting dari teks, serta mengenali kata antonim. Pelajaran ini dilaksanakan melalui berbagai aktivitas seperti membaca petikan, mengidentifikasi kata antonim, melengkap
1. Flora dan Fauna 1
(salasiah-kedit.blogspot.com)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Kelas : 2 Sabar
Masa : 0900-0930 ( 30 minit )
Hari : Jumaat
Tarikh : 4 November 2011
Tema : ALAM SEMULA JADI
Tajuk : FLORA DAN FAUNA
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan;
1. Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat dalam
petikan.
3. Murid dapat mengenal pasti isi penting dalam petikan.
Fokus Utama :
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
ARAS 1
ii. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi
ayat tuggal dan ayat majmuk berbilang subjek.
Fokus Sampingan :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara
yang dibaca.
ARAS 2
ii. Menyatakan isi-isi penting teks yang dibaca.
4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang
sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.
2. Flora dan Fauna 2
(salasiah-kedit.blogspot.com)
ARAS 1
i. Melahirkan perasaan berdasarkan topik yang ditentukan.
Pengalaman sedia ada murid : Murid pernah melihat haiwan dan tumbuhan di dalam
televisyen atau realiti kehidupan.
Sistem Bahasa :
1. Tatabahasa :
Kata Antonim
2. Kosa kata :
Zoo
Pergi
Besar
Pengisian Kurikulum :
i. Ilmu
a. Kajian Tempatan
b. Pendidikan moral
ii. Nilai
a. kasih sayang
b. bersopan santun
c. kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kemahiran berfikir : Menjana idea.
ii. Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat
iii. Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik,
Interpersonal, Muzik dan Kinestetik
iv. Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah
Isi Pelajaran :
i. Gambar Tunggal
ii. Teka-teki
iii. Petikan
iv. Kata Antonim
v. Petikan
Bahan Bantu Mengajar:
i. Gambar Tunggal
ii. Gambar Bersiri
iii. Lembaran kerja
iv. Papan putih.
v. Pen marker.
3. Flora dan Fauna 3
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Pentaksiran :
1. Latihan Bacaan.
2. Latihan Antonim.
3. Melengkapkan isi penting.
4. Latihan penggolongan jenis haiwan.
5. Melengkapkan peta minda.
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran. Catatan
dan Masa
Set Induksi Gambar tunggal. 1. Guru meminta murid memerhati gambar - Gambar .
( 3 minit) Teka teki: dengan teliti dan menyatakan binatang - Teka-teki.
dan tumbuhan yang terdapat dalam - KMD: Verbal
gambar tersebut. Linguistik,
2. Murid membaca teka-teki.
3. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan isi pelajaran yang akan
dipelajari.
Langkah 1 Petikan 1. Guru meminta murid membaca petikan - Lembaran kerja.
( 5 minit ) yang diedarkan secara kelas. - Penilaian HSP 5.1
2. Guru memilih beberapa orang murid Aras 1(ii).
untuk membaca petikan. - Penilaian HSP 4.1
3. Guru membuat penilaian terhadap Aras 1 (i)
bacaan murid. - Penerapan nilai
4. Guru memberi contoh bacaan dengan murni.
sebutan dan intonasi yang betul.
Langkah 2 Kata Antonim 1. Guru meminta murid merujuk semula - Petikan
( 5 minit ) petikan. - Penerapan
2. Guru meminta murid untuk mencari Tatabahasa
perkataan bergaris dalam petikan. - TKP: Interpersonal.
3. Guru meminta beberapa orang murid - KMD: Strategi
untuk menulis di papan tulis. mengatasi masalah.
4. Guru meminta murid memberi
perkataan berlawanan dengan
perkataan yang diberikan.
1. Guru meminta murid merujuk semula - Lembaran kerja.
Langkah 3 Petikan petikan. - KB: Menjana idea.
(14 minit ) Melengkapkan 2. Guru meminta murid melengkapkan isi - Penilaian HSP 5.2
isi penting. penting dan membacanya. Aras 2(ii)
Latihan 3. Guru meminta murid menjawab dan - Cara Belajar:
penggolongan menulis latihan penggolongan haiwan. Mengumpul
jenis haiwan. 4. Pembetulan bersama. maklumat.
- Pendidikan Moral.
- Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai haiwan dan tumbuhan dengan
menggunakan borang pengurusan grafik.
- Pemulihan : Menulis kosa kata dan mewarna haiwan dan tumbuhan di dalam borang pengurusan grafik.
4. Flora dan Fauna 4
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Penutup - Rumusan isi 1. Guru membimbing murid merumuskan - Peta minda.
( 3 minit ) pelajaran. isi pelajaran dan menerapkan nilai - Nilai Murni; Kasih
- Penerapan murni. sayang, hormat-
nilai murni. 2. Guru meminta murid melengkapkan menghormati.
peta minda mengenai isi pelajaran yang - TKP: Kinestetik.
dipelajari hari ini.
3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil.
Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai haiwan yang jinak dan liar.