Dokumen ini berisi rancangan pelajaran harian untuk topik flora dan fauna di kelas 2. Pelajaran ini bertujuan membantu murid memahami perkataan terkait flora dan fauna, serta mengenal pasti jenis-jenis tumbuhan dan haiwan. Aktiviti yang dilakukan termasuk membaca petikan, mengenal antonim, mengelompokkan jenis haiwan, dan melengkapkan peta konsep.
1. Flora dan Fauna 1
(salasiah-kedit.blogspot.com)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
Kelas : 2 Sabar
Masa : 0900-0930 ( 30 minit )
Hari : Jumaat
Tarikh : 4 November 2011
Tema : ALAM SEMULA JADI
Tajuk : FLORA DAN FAUNA
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan;
1. Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat dalam petikan.
3. Murid dapat mengenal pasti isi penting dalam petikan.
Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
ARAS 1
ii. Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tuggal dan ayat majmuk berbilang subjek.
Fokus Sampingan : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibca.
ARAS 2
ii. Menyatakan isi-isi penting teks yang dibaca.
4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.
ARAS 1
i. Melahirkan perasaan berdasarkan topik yang ditentukan.
2. Flora dan Fauna 2
(salasiah-kedit.blogspot.com)
Pengalaman sedia ada murid : Murid pernah melihat haiwan dan tumbuhan di dalam televisyen atau realiti kehidupan.
Sistem Bahasa : 1. Tatabahasa : Kata Antonim
2. Kosa kata :
Zoo
Pergi
Besar
Pengisian Kurikulum :
i. Ilmu
a. Kajian Tempatan
b. Pendidikan moral
ii. Nilai
a. kasih sayang
b. bersopan santun
c. kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kemahiran berfikir : Menjana idea.
ii. Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat
iii. Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik
iv. Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah
Isi Pelajaran :
i. Gambar Tunggal
ii. Teka-teki
iii. Petikan
iv. Kata Antonim
v. Petikan
Bahan Bantu Mengajar:
i. Gambar Tunggal
ii. Gambar Bersiri
3. Flora dan Fauna 3
(salasiah-kedit.blogspot.com)
iii. Lembaran kerja
iv. Papan putih.
v. Pen marker.
Pentaksiran :
1. Latihan Bacaan.
2. Latihan Antonim.
3. Melengkapkan isi penting.
4. Latihan penggolongan jenis haiwan.
5. Melengkapkan peta minda.
Langkah dan Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran. Catatan
Masa
Set Induksi Gambar tunggal. 1. Guru meminta murid memerhati gambar dengan teliti dan - Gambar .
( 3 minit) Teka teki: menyatakan binatang dan tumbuhan yang terdapat dalam - Teka-teki.
gambar tersebut. - KMD: Verbal Linguistik,
2. Murid membaca teka-teki.
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran yang
akan dipelajari.
Langkah 1 Petikan 1. Guru meminta murid membaca petikan yang diedarkan secara - Lembaran kerja.
( 5 minit ) kelas. - Penilaian HSP 5.1 Aras
2. Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan. 1(ii).
3. Guru membuat penilaian terhadap bacaan murid. - Penilaian HSP 4.1 Aras
4. Guru memberi contoh bacaan dengan sebutan dan intonasi 1 (i)
yang betul. - Penerapan nilai murni.
Langkah 2 Kata Antonim 1. Guru meminta murid merujuk semula petikan. - Petikan
4. Flora dan Fauna 4
(salasiah-kedit.blogspot.com)
( 5 minit ) 2. Guru meminta murid untuk mencari perkataan bergaris dalam - Penerapan Tatabahasa
petikan. - TKP: Interpersonal.
3. Guru meminta beberapa orang murid untuk menulis di papan - KMD: Strategi
tulis. mengatasi masalah.
4. Guru meminta murid memberi perkataan berlawanan dengan
perkataan yang diberikan.
1. Guru meminta murid merujuk semula petikan. - Lembaran kerja.
Langkah 3 Petikan 2. Guru meminta murid melengkapkan isi penting dan - KB: Menjana idea.
(14 minit ) Melengkapkan isi penting. membacanya. - Penilaian HSP 5.2 Aras
Latihan penggolongan jenis 3. Guru meminta murid menjawab dan menulis latihan 2(ii)
haiwan. penggolongan haiwan. - Cara Belajar:
4. Pembetulan bersama. Mengumpul maklumat.
- Pendidikan Moral.
- Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai haiwan dan tumbuhan dengan menggunakan borang pengurusan grafik.
- Pemulihan : Menulis kosa kata dan mewarna haiwan dan tumbuhan di dalam borang pengurusan grafik.
Penutup - Rumusan isi pelajaran. 1. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran dan - Peta minda.
( 3 minit ) - Penerapan nilai murni. menerapkan nilai murni. - Nilai Murni; Kasih
2. Guru meminta murid melengkapkan peta minda mengenai sayang, hormat-
isi pelajaran yang dipelajari hari ini. menghormati.
3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil. - TKP: Kinestetik.
Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai haiwan yang jinak dan liar.