SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 15
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική
Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα
Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές
της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο
Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας
, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α
. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ
Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας
1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ
  “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση”
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
ΕισαγωγικάΕισαγωγικά
• Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst
Grade of Junior HighGrade of Junior High
School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR
(ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ)
• ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα
ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought-
Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη
• Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών
Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής
• Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,
Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2)
Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες
• Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving
Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs
• Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable
Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα
Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά)
• Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο
και Γραμματικήκαι Γραμματική
Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς
• 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί
μαθητέςμαθητές
• 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από
τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο
προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου
• Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,
οργάνωση)οργάνωση)
• Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο
ΔημοτικόΔημοτικό
• Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό
έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής
ΟικονομίαςΟικονομίας
Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα
• Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων
• Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)
• Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά
μέσα)μέσα)
• Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά
όχι αναγκαία)όχι αναγκαία)
• Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector
• Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις
συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)
• Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
ΣτόχοιΣτόχοι
• Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά
σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές
μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις
κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν
συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs
• Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν
ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)
να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν
ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής
• Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την
διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες
διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες
διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους
περιβάλλονπεριβάλλον
ΕισαγωγήΕισαγωγή
• Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα
Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές
συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να
μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα)
• Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης
• Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός
(προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά)
• Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις
• Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1)
1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα
• Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη
διατροφήδιατροφή
• 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)
ατόμωνατόμων
• Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό
όνομαόνομα
• 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση
• 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)
• Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες
(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)
• Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση
• 15’15’
Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2)
• Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη
((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες
• Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής
• Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και
σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα
• 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με
συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών)
• 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο
επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική
θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3
2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα
• 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση
και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας
• Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’
• 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων
(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),
κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις
(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,
γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4
• Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’
• Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό
για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)
Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής
• 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας
• Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,
σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,
εφαρμογής)εφαρμογής)
• 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,
συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες
δραστηριότητεςδραστηριότητες
Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5
• 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο
(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού
τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων)
• 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,
διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)
• Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα
• Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη
ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)
• Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα
ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6
3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα
• 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)
• Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών
από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή
κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις
• 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις
• Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου
• Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και
Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου
προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας
• 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις
• Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7
• 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή
διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:
φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)
• Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση
• Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού
και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου)
• Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν
χρειαστείχρειαστεί
• Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός
ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)
• Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά
σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας)
• 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση
• 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),
ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)
• Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την
Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή
Σας!Σας!
ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;

Weitere ähnliche Inhalte

Andere mochten auch

Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]The Finest Form
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία Foniortodoksonkoritsas Zeriiorthodhoksevekorçare
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)mcangelou
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαEfrosini Baliami
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαsgroudos
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία4Gym Glyfadas
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςlykagtri
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσConstantinos Bletsos
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνAntonis Zeibekis
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλοmelmaninthezoo
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΕύα Ζαρκογιάννη
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαVivi Bouboureka
 
Knowing my little body
Knowing my little bodyKnowing my little body
Knowing my little bodydex3
 
παιχνίδια και φυλετικά στερεότυπα
παιχνίδια και φυλετικά στερεότυπαπαιχνίδια και φυλετικά στερεότυπα
παιχνίδια και φυλετικά στερεότυπαΣύλια Ζέττα-Silia Zetta
 
Εφηβεία...αλλαγές και διατροφή
Εφηβεία...αλλαγές και διατροφήΕφηβεία...αλλαγές και διατροφή
Εφηβεία...αλλαγές και διατροφήSofia Babou
 
Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδια
Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδιαΤα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδια
Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδιαΣύλια Ζέττα-Silia Zetta
 
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝIfigeneia Bamparatsa
 
Iσότητα παρουσίαση
Iσότητα  παρουσίασηIσότητα  παρουσίαση
Iσότητα παρουσίασηAngeliki Arvanta
 
Τα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά Παιχνίδια
Τα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά ΠαιχνίδιαΤα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά Παιχνίδια
Τα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά ΠαιχνίδιαMarinaStat
 

Andere mochten auch (20)

Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
Μέθοδος ζωής.Τρόπος διατροφής.[ Method life. Way of eating.]
 
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
A mediterranean full of greek history-Mια μεσόγειος γεμάτη ελληνική ιστορία
 
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
Gender equality in Europe (EIGE index - Greek)
 
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμίαNευρική ανορεξία και βουλιμία
Nευρική ανορεξία και βουλιμία
 
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξίαΜεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
Μεσογειακή διατροφή, βουλιμία, νευρική ανορεξία
 
νευρική ανορεξία
νευρική ανορεξίανευρική ανορεξία
νευρική ανορεξία
 
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματοςΗ διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
Η διασταση του φυλου στην επιλογη επαγγελματος
 
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσδιατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
διατροφικεσ διαταραχεσ στα παιδια και τουσ εφηβουσ
 
Oι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των ΦύλωνOι Διαφορές των Φύλων
Oι Διαφορές των Φύλων
 
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλορατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
ρατσισμοσ ωσ προσ το φυλο
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
 
φύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμιαφύλο πρωτοβάθμια
φύλο πρωτοβάθμια
 
Knowing my little body
Knowing my little bodyKnowing my little body
Knowing my little body
 
παιχνίδια και φυλετικά στερεότυπα
παιχνίδια και φυλετικά στερεότυπαπαιχνίδια και φυλετικά στερεότυπα
παιχνίδια και φυλετικά στερεότυπα
 
Εφηβεία...αλλαγές και διατροφή
Εφηβεία...αλλαγές και διατροφήΕφηβεία...αλλαγές και διατροφή
Εφηβεία...αλλαγές και διατροφή
 
Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδια
Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδιαΤα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδια
Τα στερεότυπα των φύλων μέσα από τα παιδικά παιχνίδια
 
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΜΦΥΛΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
 
Iσότητα παρουσίαση
Iσότητα  παρουσίασηIσότητα  παρουσίαση
Iσότητα παρουσίαση
 
Τα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά Παιχνίδια
Τα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά ΠαιχνίδιαΤα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά Παιχνίδια
Τα Στερεότυπα των Φύλων μέσα από τα Παιδικά Παιχνίδια
 
ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ
ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ
ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ
 

Ähnlich wie Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήdiatrofi
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Irini Andrioti, PMP, GCDF
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗAnastasia Petraki
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέωνNTANY
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2tryfonid
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςKostas Tomaras
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215VKSMD
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςEleni Papadopoulou
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςmxgiosi
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςmariapeukou
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοkogxylak
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςmariapeukou
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικηςtakshmou
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑkounekta
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14litsa2
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesJoce Lyn
 
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Nikos Palavitsinis, PhD
 

Ähnlich wie Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση) (20)

Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφήΠώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
Πώς θα υλοποιήσω ένα πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για τη διατροφή
 
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
Το ΝΕΟ Λύκειο, ενημέρωση Α' Λυκείου 2013-14
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ 2015 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
 
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
1η Ενημερωτική συνάντηση γονέων
 
σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2σχεδιο υποβολησ Co2
σχεδιο υποβολησ Co2
 
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιοςπες μου τι τρως να σου πω ποιος
πες μου τι τρως να σου πω ποιος
 
The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215The oer-game gr-ellaak-071215
The oer-game gr-ellaak-071215
 
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής ΜάθησηςΣχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
Σχεδιασμός Μαθήματος Μικτής Μάθησης
 
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειεςσυμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
συμμετοχικές διδακτικές τεχνικές διατροφικές συνήθειες
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιοΕπιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
Επιλογές σπουδών μετά το γυμνάσιο
 
ενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέωνενημέρωση γονέων
ενημέρωση γονέων
 
ερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσηςερωτηματολόγιο έκθεσης
ερωτηματολόγιο έκθεσης
 
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικηςτεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας  στο μαθημα της φυσικης
τεχνικες διαφοροποιημενης διδασκαλιας στο μαθημα της φυσικης
 
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΥΤΧΙΑ ΝΕΚΤΑΡΙΑ
 
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
προετοιμάζοντας σχέδιο υποβολής βιωματικής δράσης 13 14
 
Sxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_DiadromesSxedio mathimatos_Diadromes
Sxedio mathimatos_Diadromes
 
Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;Είμαστε ό,τι τρώμε;
Είμαστε ό,τι τρώμε;
 
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
Παιχνίδι Ανοικτών Εκπαιδευτικών Πόρων (25/11/2015)
 
The Magic Book Series
The Magic Book SeriesThe Magic Book Series
The Magic Book Series
 

Kürzlich hochgeladen

36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx
36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx
36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx36dimperist
 
Η ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
Η ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - ΠένναΗ ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
Η ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - ΠένναΣάσα Καραγιαννίδου - Πέννα
 
theoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptx
theoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptxtheoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptx
theoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptxssuser78b997
 
ΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνης
ΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνηςΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνης
ΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνηςΔήμητρα Τζίνου
 
1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣChrisa Kokorikou
 
Συμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptx
Συμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptxΣυμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptx
Συμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptxlabriniderbederi
 
Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptxΓιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx7gymnasiokavalas
 
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptx
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptxΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptx
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptxssuser6a63b0
 
Το πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Το πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptxΤο πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Το πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx7gymnasiokavalas
 
Dokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptx
Dokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptxDokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptx
Dokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptxActforclimate
 
Θεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μου
Θεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μουΘεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μου
Θεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μουΘεοδώρα Θεοδωρίδη
 
Νόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptx
Νόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptxΝόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptx
Νόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptxPantelis Bouboulis
 
Διαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptx
Διαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptxΔιαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptx
Διαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptx7gymnasiokavalas
 
25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx
25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx
25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptxMARIAPSARROU4
 
ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocx
ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocxειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocx
ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocxSimos Skouloudis
 

Kürzlich hochgeladen (16)

36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx
36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx
36_Dim_Perist_Eortasmos_25_Martiou_2024.pptx
 
Η ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
Η ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - ΠένναΗ ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
Η ΣΗΜΑΙΑ. Ένα ποίημα της Σάσας Καραγιαννίδου - Πέννα
 
theoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptx
theoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptxtheoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptx
theoria_ekthesi_ekfrasi_lykeiou_epixeirima.pptx
 
ΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνης
ΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνηςΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνης
ΣΤ' Θεματική ενότητα: Η διδασκαλία της Ορθόδοξης πίστης γίνεται έργο τέχνης
 
1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
1821 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ-ΠΡΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ
 
Συμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptx
Συμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptxΣυμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptx
Συμπερίληψη προσφύγων μαθητών στο σχολείο.pptx
 
Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptxΓιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Γιορτή 25ης Μαρτίου 2024- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
 
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptx
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptxΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptx
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.pptx
 
Συνέντευξη
Συνέντευξη                                            Συνέντευξη
Συνέντευξη
 
Το πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Το πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptxΤο πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
Το πείραμα του Ερατοσθένη- 7ο Γυμνάσιο Καβάλας.pptx
 
Dokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptx
Dokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptxDokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptx
Dokimi wordpress ebmed parousiasis1.pptx
 
Θεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μου
Θεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μουΘεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μου
Θεοδώρα Θεοδωρίδη- Ανάρτηση παρουσίασης στο blog μου
 
Νόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptx
Νόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptxΝόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptx
Νόμος Εκθετικής Μεταβολής και Ραδιενεργή Διάσοαση.pptx
 
Διαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptx
Διαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptxΔιαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptx
Διαγωνισμός Ζωγραφικής 25η Μαρτίου 2024.pptx
 
25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx
25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx
25Η ΜΑΡΤΙΟΥ ΔΙΠΛΗ ΓΙΟΡΤΗ. ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pptx
 
ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocx
ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocxειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocx
ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις. ειρηνη πολεμος κειμενο με ασκησεις.docxdocx
 

Παρουσίαση Συνεδρίου ΕΕΦ Θεσσαλονίκη (Αξιολόγηση)

  • 1. Παρουσιάζοντας μια ΕναλλακτικήΠαρουσιάζοντας μια Εναλλακτική Διατροφική ΠυραμίδαΔιατροφική Πυραμίδα Ένα Σενάριο Μαθήματος για ΜαθητέςΈνα Σενάριο Μαθήματος για Μαθητές της Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στοτης Α` Γυμνασίου (Προχωρημένοι) στο Μάθημα της Αγγλικής ΓλώσσαςΜάθημα της Αγγλικής Γλώσσας , . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α, . .Πασαλίδου Όλγα Μ Α . 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ. 06,Καθηγήτρια κλ ΠΕ Αγγλικής ΓλώσσαςΑγγλικής Γλώσσας 1ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ   “ΕΠΙΚΑΙΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ” “Αξιολόγηση” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: 17 – 18  Ιανουαρίου  2015      
  • 2. ΕισαγωγικάΕισαγωγικά • Εγχειρίδιο:Εγχειρίδιο: Think Teen, 1Think Teen, 1stst Grade of Junior HighGrade of Junior High School (School (Επίπεδο Α2-Βασική ΓνώσηΕπίπεδο Α2-Βασική Γνώση CEFRCEFR (ΚΕΠΑΓ)(ΚΕΠΑΓ) • ΕνότηταΕνότητα/(Unit)/(Unit) 3η,3η, Teen MattersTeen Matters/Ζητήματα/Ζητήματα ΕφήβωνΕφήβων,, ΜάθημαΜάθημα/(Lesson)/(Lesson) 1ο,1ο, Food for Thought-Food for Thought- Τροφή για ΣκέψηΤροφή για Σκέψη • Θέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών ΑρχώνΘέμα: Παρουσίαση και Κατανόηση Βασικών Αρχών Υγιεινής ΔιατροφήςΥγιεινής Διατροφής • Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία,Διεπιστημονικότητα: Οικιακή Οικονομία, Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)Καλλιτεχνικά (τουλάχιστον)
  • 3. Εισαγωγικά (2)Εισαγωγικά (2) Διδασκόμενες Γλωσσικές ΛειτουργίεςΔιδασκόμενες Γλωσσικές Λειτουργίες • Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (Διατύπωση Γνώμης/Συμβουλής (GivingGiving Opinion/Advice),Opinion/Advice), με χρήσημε χρήση modal verbsmodal verbs • Διατύπωση Ποσότητας:Διατύπωση Ποσότητας: Countable/UncountableCountable/Uncountable Nouns,Nouns, (Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα(Μετρήσιμα/Μη Μετρήσιμα Ουσιαστικά),Ουσιαστικά), QuantifiersQuantifiers (Προσδιοριστικά)(Προσδιοριστικά) • Επαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό ΛεξιλόγιοΕπαναλαμβάνεται/Εισάγεται Σχετικό Λεξιλόγιο και Γραμματικήκαι Γραμματική
  • 4. Τάξη ΑναφοράςΤάξη Αναφοράς • 25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί25 μαθητές, περιλαμβάνονται (5/πέντε) αλλοδαποί μαθητέςμαθητές • 3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από3/τρεις) μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες, 1(ένας) από τους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιοτους οποίους αλλοδαπός, 2 (δυο) μαθητές πιο προχωρημένου επιπέδουπροχωρημένου επιπέδου • Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα,Οι μαθητές είναι γνώστες του εγχειριδίου (περιεχόμενα, οργάνωση)οργάνωση) • Η σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στοΗ σχετική γραμματική και λεξιλόγιο έχει εισαχθεί στο ΔημοτικόΔημοτικό • Έχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικόΈχουν διαπραγματευθεί στο συγκεκριμένο σχολικό έτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακήςέτος το αντικείμενο στο μάθημα της Οικιακής ΟικονομίαςΟικονομίας
  • 5. Διδακτικά ΜέσαΔιδακτικά Μέσα • Διδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο ΑσκήσεωνΔιδακτικό Εγχειρίδιο και συνοδευτικό Βιβλίο Ασκήσεων • Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες)Πίνακας (με μαρκαδόρους ή κιμωλίες) • Χαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικάΧαρτί και γραφικά υλικά (στυλοί/μολύβια, διορθωτικά μέσα)μέσα) • Υπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλάΥπολογιστής (πρόσβαση στο Διαδίκτυο επιθυμητή αλλά όχι αναγκαία)όχι αναγκαία) • Βιντεοπροβολέας/Βιντεοπροβολέας/ProjectorProjector • Φύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τιςΦύλλα Εργασίας (διαφοροποιημένα με βάση τις συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών)συγκεκριμένες ανάγκες των μαθητών) • Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)Άλλα μέσα (στις συγκεκριμένες δραστηριότητες)
  • 6. ΣτόχοιΣτόχοι • Σε επίπεδο γνώσεωνΣε επίπεδο γνώσεων α) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικάα) να κατηγοριοποιούν τα ουσιαστικά σε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορέςσε μετρήσιμα/μη μετρήσιμα και να εξηγούν τις διαφορές μεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τιςμεταξύ τους β) να προσδιορίζουν τα ουσιαστικά αυτά με τις κατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουνκατάλληλες προσδιοριστικές λέξεις γ) να διατυπώνουν συμβουλές με την χρήσησυμβουλές με την χρήση modal verbsmodal verbs • Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων)Σε επίπεδο ικανοτήτων (δεξιοτήτων) α) να επιλύουνα) να επιλύουν ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β)ασκήσεις με βάση τις γλωσσικές λειτουργίες της ενότητας β) να συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουννα συνθέτουν διαδικτυακή ανάρτηση γ) να σχεδιάζουν ημερήσιο πρόγραμμα διατροφήςημερήσιο πρόγραμμα διατροφής • Σε επίπεδο στάσεωνΣε επίπεδο στάσεων α) να διερωτηθούν σχετικά με τηνα) να διερωτηθούν σχετικά με την διατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειεςδιατροφή τους β) να υιοθετήσουν υγιεινότερες συνήθειες διατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερεςδιατροφής και άσκησης γ) να ενθαρρύνουν υγιεινότερες διατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τουςδιατροφικές συνήθειες στο ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλονπεριβάλλον
  • 7. ΕισαγωγήΕισαγωγή • Προοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια σταΠροοργανωτής/αφόρμιση: τραγούδια στα Αγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικέςΑγγλικά με προτροπές σε υγιεινές διατροφικές συνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι νασυνήθειες (παραμένουν με κάποια μορφή μέχρι να μην είναι χρήσιμα)μην είναι χρήσιμα) • Συγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξηςΣυγκέντρωση και Επικέντρωση Προσοχής τάξης • Ανακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμόςΑνακοίνωση θέματος, στόχων, σχεδιασμός (προφορικά και γραπτά)(προφορικά και γραπτά) • Οι μαθητές κρατούν σημειώσειςΟι μαθητές κρατούν σημειώσεις • Διάρκεια 5’Διάρκεια 5’
  • 8. Διδακτικές Ενέργειες (1)Διδακτικές Ενέργειες (1) 1η Διδακτική ώρα1η Διδακτική ώρα • Καταιγισμός Ιδεών (Καταιγισμός Ιδεών (Brainstorming)Brainstorming): κεντρική λέξη: κεντρική λέξη διατροφήδιατροφή • 5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε)5 (πέντε) ομάδες Μεικτών Δυνατοτήτων των 5 (πέντε) ατόμωνατόμων • Τυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικόΤυχαίος χωρισμός (με κάρτες με σχετικές εικόνες), σχετικό όνομαόνομα • 5’ για οργάνωση5’ για οργάνωση • 3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό)3’ για την ολοκλήρωση (χρόνος από εκπαιδευτικό) • Με το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέεςΜε το τέλος αναγράφονται στον πίνακα οι ιδέες (επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή)(επεξεργασία, ομαδοποίηση, καταγραφή) • Σύνοψη/ΑξιολόγησηΣύνοψη/Αξιολόγηση • 15’15’
  • 9. Διδακτικές Ενέργειες (2)Διδακτικές Ενέργειες (2) • Οργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό ΧάρτηΟργάνωση Υλικού με βάση Νοητικό Χάρτη ((Mind Map)Mind Map) από τις υπάρχουσες ομάδεςαπό τις υπάρχουσες ομάδες • Σύντομη εξήγηση τεχνικήςΣύντομη εξήγηση τεχνικής • Επισημαίνονται οι κομβικές έννοιες καιΕπισημαίνονται οι κομβικές έννοιες και σχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 μεσχεδιάζεται ο χάρτης σε Α3 με χχρρώώμμαατταα • 5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με5’-10’ (προοπτική ολοκλήρωσης σε συνεργασία με συνάδελφο Καλλιτεχνικών)συνάδελφο Καλλιτεχνικών) • 2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο2’ τέλους: Σύνοψη πεπραγμένων, αδρό σχέδιο επόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματικήεπόμενης ώρας, επανάληψη στην γραμματική θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)θεωρία στο σπίτι (παράθεμα εγχειριδίου)
  • 10. Διδακτικές Ενέργειες 3Διδακτικές Ενέργειες 3 2η Διδακτική ώρα2η Διδακτική ώρα • 5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση5’ Επικέντρωση προσοχής, σύντομη ανασκόπηση και σχεδιασμός/στόχοι ενότηταςκαι σχεδιασμός/στόχοι ενότητας • Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’Εμπλουτισμένη εισήγηση 25’ • 5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων5’ Πρόλογος: εξήγηση και καταγραφή στόχων (παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές),(παρουσίαση συμβουλών, πρακτικές εφαρμογές), κύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσειςκύρια σημεία, εισαγωγικές παρατηρήσεις (προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης,(προφορικές ερωτήσεις σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)γνωστικού τομέα, κατηγορίας γνώσεων)
  • 11. Διδακτικές Ενέργειες 4Διδακτικές Ενέργειες 4 • Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’Κύριο Μέρος: Πολυμεσική παρουσίαση στα Αγγλικά-10’ • Α) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό ΟδηγόΑ) Οδηγίες υγιεινής ζωής με βάση τον ‘Εθνικό Διατροφικό Οδηγό για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ)για Βρέφη, Παιδιά, Εφήβους’ β) προτεινόμενες μερίδες γ) Διατροφικές Πυραμίδες εκτός ΜεσογειακήςΔιατροφικές Πυραμίδες εκτός Μεσογειακής • 5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας5’ κλεισίματος: προτάσεις γευμάτων της ηλικιακής ομάδας • Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές,Συμμετοχή των μαθητών με απαντήσεις (Αγγλικά) (προφορικές, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης,σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων, κατανόησης, εφαρμογής)εφαρμογής) • 5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό,5’ επίλογος (Ελληνικά): ανακεφαλαίωση/αξιολόγηση, υλικό, συμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενεςσυμπεράσματα, πρακτικές χρησιμότητες, αναφορά σε επόμενες δραστηριότητεςδραστηριότητες
  • 12. Διδακτικές Ενέργειες 5Διδακτικές Ενέργειες 5 • 5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο5’ επανάληψη στην γραμματική θεωρία και το λεξιλόγιο (προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού(προφορικές ερωτήσεις, σύντομης απάντησης, γνωστικού τομέα, γνώσεων)τομέα, γνώσεων) • 5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά,5’-10’ συμπλήρωση φύλλων εργασίας (ατομικά, διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες)διαφοροποιημένα ανάλογα με τις ανάγκες) • Βιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσαΒιβλίο Ασκήσεων αλλά και διδάσκουσα • Ολοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μηΟλοκλήρωση ως εργασία για το σπίτι για μη ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα)ολοκληρωμένα (έλεγχος από διδάσκουσα) • Όσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλαΌσοι τελειώνουν νωρίς: βοήθεια συμμαθητών ή φύλλα ανώτερου επιπέδουανώτερου επιπέδου
  • 13. Διδακτικές Ενέργειες 6Διδακτικές Ενέργειες 6 3η Διδακτική Ώρα3η Διδακτική Ώρα • 5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας)5’ Εισαγωγή (συγκέντρωση τάξης, στόχοι, πορεία διδασκαλίας) • Μελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητώνΜελέτη ανεπιθύμητης περίπτωσης: ατομικές σημειώσεις μαθητών από παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφήαπό παρεχόμενο ατομικά υλικό (διαφοροποιημένο) με περιγραφή κακών συνηθειών διατροφήςκακών συνηθειών διατροφής  πρακτικά οι επιπτώσειςπρακτικά οι επιπτώσεις • 5’ εξηγήσεις5’ εξηγήσεις • Παρακολούθηση εκτός σχολείουΠαρακολούθηση εκτός σχολείου • Σε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία καιΣε άλλο χρόνο σε συνεργασία με Οικιακή Οικονομία και Καλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίουΚαλλιτεχνικά στις αρχικές ομάδες σύνταξη ημερησίου προγράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδαςπρογράμματος διατροφής για παιδί της ηλικιακής ομάδας • 5’ διευκρινήσεις5’ διευκρινήσεις • Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Δραστηριότητα προτεινόμενη για Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio)
  • 14. Διδακτικές Ενέργεις 7Διδακτικές Ενέργεις 7 • 10’ προεργασία10’ προεργασία → διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή→ διαδικτυακή ανάρτηση με περιγραφή διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση:διατροφικών και αθλητικών τους συνηθειών (διαφοροποίηση: φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών)φύλλο εργασίας-υπόδειγμα, συμπλήρωση κενών) • Αξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωσηΑξιολόγηση από διδάσκουσα με ολοκλήρωση • Ποσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστούΠοσοτική επισκόπηση: ερωτηματολόγιο (ερωτήσεις κλειστού και ανοικτού τύπου)και ανοικτού τύπου) • Αγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά ανΑγγλικά, αλλά βοήθεια και ενίσχυση και στα Ελληνικά αν χρειαστείχρειαστεί • Τι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμόςΤι απεκόμισαν (γνώσεις, στάσεις/συμπεριφορές, σχεδιασμός ενότητας, προτάσεις τροποποίησης)ενότητας, προτάσεις τροποποίησης) • Κύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικάΚύριο μέσο αξιολόγησης/αυτοαξιολόγησης μαθητών (δυνητικά σε Φάκελο Εργασιών (σε Φάκελο Εργασιών (Portfolio)Portfolio) μαθητών και διδάσκουσας)μαθητών και διδάσκουσας) • 5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση5’ εξήγηση, 10’ συμπλήρωση • 5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση),5’απολογισμός ενότητας (γραπτή και προφορική ανασκόπηση), ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή)ενημέρωση μαθητών για συνέχεια (πιθανή σύντομη εισαγωγή) • Τροποποιήσεις-ΔιαφοροποιήσειςΤροποποιήσεις-Διαφοροποιήσεις
  • 15. Ευχαριστώ Πολύ για τηνΕυχαριστώ Πολύ για την Υπομονή και την ΠροσοχήΥπομονή και την Προσοχή Σας!Σας! ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;ΕΡΩΤΉΣΕΙΣ;;;