1. Сабақтың тақырыбы:М.Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда" поэмасын
композициялыққұрылысынаталдау
Мақсаты:М.Мақатаевтың "Аққулар ұйықтағанда" поэмасын
композициялыққұрылысынаталдау. Поэманың идеясынтүсіну.
Білімділік:Сезіммен өлең өрген, жыр шырағы. Мұқағалидың поэмасының
тақырыбы мен идеясынашу, поэманыңмазмұнынигеру, поэманы сюжетіне,
композициялыққұрылысынаталдайды.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық ойын дамыту, пәнге деген
қызығушылығынарттыраотырып, ойынжүйелі жеткізуге дағдыланады.
Тәрбиелік: Табиғатты аялай білуге, туған жерді сүюге, сұлулық пен сезімді
түсіне білуге, мейірімділікке, адамгершілікке тәрбиеленеді.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Әдіс-тәсілдері:СТО технологиясыныңстратегиялары, тест
Көрнекілігі:оқулық, проэктор, слайд, экран, флешка, кітаптар көрмесі.
Пәнаралық байланыс:Музыка Н.Тілендиев "Аққу күйі", билогия
Пайдаланылған әдебиет: 1) "Аманат" жыр жинағы. 2) "Жырлайды
жүректер". 3) "Қош махаббат". 4) Мұқағали шығармалары. 5) газет - журнал
материалдары.
Сабақтағы теориялықмағлұмат: Композициялыққұрылысынаталдау
Сабақтың барысы:
І.Қызығушылықты ояту
- Қане, "Шаттық шеңберге" тұрайық. (Н.Тілендиев "Аққу" күйін тыңдату)
Көздеріңдіжұмыңдар. Қандайәсер алдыңдар ?
- Тамаша, бүгінгі сабағымыздаөткен сабақта өткен М.Мақатаевтың
"Аққулар ұйықтағанда" поэмасынкомпозициялыққұрылына, сюжетіне қарай
талдаймыз. Ол үшін "Аққу", "Табиғат" тобы болып бөлінейік.
Бағалау парағы
Аты - жөні "Деректер
сөйлейді ?"
"Ұнаған
үзінді"
Поэманы
композициялық
құрылысына
талдау
Сюжеттік
бөлікке
бөлу
Постер
қорғау
Ортақ
баға
- Сабағымыз топтықжарыс түрінде өтеді. Топ басшыларынтағайындайық.
Топтықсайыс бірнеше бөлімнен тұрады.
2. 1 -бөлім "Деректерсөйлейді"
1931 жыл
10
45
19
10
Бір- бірлеріңнің дәптерлеріңді алы, экрандағы дұрыс жауап арқылы
тексеріңдер. 5 дұрыс болса "5", төртеу дұрыс болса"4", үшеудұрыс болса
"3", 1,2 жауап дұрыс болса"2" . Топ басшылары бағаларын бағалау парағына
қойыңдар.
- Үйге шығармашылық іздендіру тапсырмасынбергенмін. Жеке жұмыс
немесе, жұптық жұмыс дайындапкеліңдер дегенмін. Айгерім, Жұпар,
Бибигуль дайындапты. Олай болсамұқият тыңдаймыз. Оқушылардың
шығармашылық жұмыстары бойыншасұрақтар қоямын. (Құрманғажеке
тапсырма. Тест жұмысы)
1 . Мұқағали қай облыстадүниеге келген ?
а) Алматы б) Солтүстік Қазақстан
ә) Шығыс Қазақсатан в) Семей
2. "Аққулар ұйықтағанда" поэмасындақандай көлдің аты аталады ?
а) Ертіс б) Есіл
ә)Жетім көл в) Жайық
3. Ана неге аққуды атты ?
а) Өзіне ем болу үшін б) Күйеуі ауырды
ә)Баласын аққудың қанатымен ұшықтау үшін в) байқамай атты
4. Анаға тәуіп не деді ?
а) балаңыз ауырмайды б) дұрыс жауабы жоқ
ә)Баланы аққудың қанатымен ұшықтау керек в) бақсылықпен
емдеймін
5 Мұқағалидың туған күні
а) 9 ақпан б) 9 қаңтар
ә)9 наурыз в) 9 желтоқсан
ІІ Мағынаны тану
ІІ бөлім "Ұнаған үзіндініжатқа айту"
Үйге берілген тапсырма бойыншапоэмадан өздеріңе ұнаған үзіндіні жатқа
айту. Бір – бірімізді мұқият тыңдайық. “Аққу” тобы “Табиғаттобын,
“Табиғат” тобы “Аққу” тобынбағалайды.
3. ІІІ БӨЛІМ
«Поэманы композициялық құрылысына талдау»
Басталуы
Байланысуы
Дамуы
Шиеленісуі
Шарықтау шегі
Шешімі
4- бөлім Дәптерлеріңдіашыңдар. Сюжеттік бөлімдергебөліп, ат
қойыңдар. Кейіпкерлерге мінездеме"Аққу" тобы Ана, баланың әкесіне
"Табиғат" тобы тәуіп шал, жылқышы қарт
Ана- нағыз ана, балажан, өзінің балсына деген махаббаттан киелі аққу құсты
атып өлтірді. Адуынды, өз айтқанынан қайтпайтын адам.
Баланың әкесі - адал жан, халық дәстүрін қадірлейтін. Баласы үшін болса да
киелі аққуды атудан бас тартты.
Тәуіп шал - мейірімсіз, надан, таяз ойлы, баланың ата -анасына өтірік айтты.
Жылқышы қарт - қарт, түсінігі мол, дана, парасатты, данышпан. Табиғат
жанашыры, "Аққу киелі құс екенін, қазақ ежелден аққуды қастерлеп,
бақыттың бастамасы, жақсылықтыңжаршысы, пәктіктің, сұлулықтың белгісі
екенін анаға түсіндіріп, ақыл айтып, дұрыс жолғақоюға тырысады
5- бөлім Постер қорғау
"Аққу" тобы Ананың іс - әрекетідұрыс
"Табиғат" тобы Ананың іс – әрекетідұрыс емес
Рефлексия
1. Бүгінгі сабақта сіздер үшін не қызықты болды?
2. Бүгінгі сабақта не қиын болды?
3. Қандай ұсыныс-тілегіңіз бар?
"Кері байланыс" парағы
Не сәтті болды ? Не сәтсіз болды ? Қандай ұсыныс
тілегіңіз бар?
4. Бағалау
Топтарды бағалау. Топ басшыларының бағалау парағымен сабақты
қорытындылау.
Үйге тапсырма: Мен поэманы қалай аяқтар едім. "Екі жақты жазба
күнделігі"