Rangkuman dokumen:
Dokumen tersebut merangkum rancangan pelajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual kelas 4 tentang membuat corak dan rekaan lukisan. Ia mencakupi empat standard pembelajaran, objektif, aktiviti, bahan bantu belajar dan penilaian proses pembelajaran.
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
Rph corak dan rekaan
1. MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN : 4
NEGERI: PERAK
KUMPULAN 7- CORAK DAN REKAAN
(LUKISAN)
ZALIZA BINTI SIDIK
MUNALIZA BINTI NAYAN
NITHYA ACHELINGAM
NOR AZIMAH BINTI ABDUL RAHMAN
NOOR JAMILAH BINTI MD SAAD
ROSNAH BINTI ABDUL SAMAD
3. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Pintar
Modul : 2-Membuat Corak dan RekaanLukisan
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
2.1 PERSEPSI ESTETIK
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 ; 2.1.1.2; 2.1.1.3.
2.1.2.1 Prinsip Rekaan
2.1.2.2 ; 2.1.2.2; 2.1.2.3
Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah
2.2 APLIKASI SENI
2.2.1 Media
2.2.1.1 Alat
2.2.1.2 Bahan
2.2.2.1 Teknik
2.3 EKSPRESI KREATIF
2.3.1
2.3.2
2.3.3
2.4 APRESIASI SENI
2.4.1
2.4.2
2.4.3
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
lukisan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanan bahasa seni visual ,kemahiran media serta proses dan teknik dalam
penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif.
4. Membuat apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik lukisan (EK2)
3.Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan teknik lukisan (EK3) (EK4)
4. Murid mempamerkan hasil karya sendiri dan menerangkan dari aspek bahasa seni visual.
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni
BAHAN BANTU
BELAJAR
1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat.
2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam
PENILAIAN PdP
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 4 Standard
Kandungan.
I REFLEKSI
Pada Akhir pengajaran
35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi PdP pada masa akan datang
5. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Pintar
Modul : 2 - Membuat Corak dan RekaanLukisan
Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah
2.1 PERSEPSI ESTETIK
2.2 APLIKASI SENI
STANDARD
PEMBELAJARAN
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 ; 2.1.1.2; 2.1.1.3.
2.1.2.1 Prinsip Rekaan
2.1.2.2 ; 2.1.2.2; 2.1.2.3
2.2.1 Media
2.2.1.1 Alat
2.2.1.2 Bahan
2.2.2.1 Teknik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak
teknik lukisan
AKTIVITI PdP
EMK
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik lukisan (EK2)
3. Murid memulakan aktiviti membuat corak & rekaan dengan pengawasan guru.
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni
BAHAN BANTU
BELAJAR
1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat.
2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam
PENILAIAN PdP
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 2
Standard Kandungan.
I REFLEKSI
Pada Akhir pengajaran
35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objekitif
akan diberi bimbingan khas pada PdP yang seterusnya.
7. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Pintar
Modul : 2 - Membuat Corak dan RekaanLukisan
Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah
2.3 EKSPRESI KREATIF
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
BAHAN BANTU
BELAJAR
2.4 APRESIASI SENI
2.3.1
2.3.2
2.3.3
2.4.1
2.4.2
2.4.3
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak
teknik lukisan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanan bahasa seni visual ,kemahiran media serta proses dan
teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif.
4. Membuat apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Murid mengulangkaji pelajaran yang dipelajari pada PdP yang lepas
3.Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan teknik lukisan (EK3) (EK4)
4. Murid mempamerkan hasil karya sendiri dan menerangkan dari aspek bahasa seni visual
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni
1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat.
2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam
PENILAIAN PdP
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 4
Standard Kandungan.
REFLEKSI
Pada Akhir pengajaran
35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi PdP pada masa akan datang
I
8. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas
:
Masa:
Tema dan Tajuk :
Modul :
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
BAHAN BANTU
BELAJAR
PENILAIAN PdP
I REFLEKSI
9. LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA
Penyediaan alat dan bahan
Melakar corak susunan berjalur.
Motif bentuk hati simetri
Mewarnakan corak
Membuat kemasan akhir
Membalut hadiah dengan hasil karya
Hasil kerja corak dan rekaan