SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Contoh IP Berasaskan ASSURE


                         RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh                       : 25 Jun 2008
Masa                         : 8.15 – 9.15 pagi ( 60 minit )
Tahun                        : 4 Zamrud
Bil. Murid                   : 25 orang
Mata Pelajaran               : Kajian Tempatan
Tajuk                        : Jenis dan Bentuk Rumah
Isi Pelajaran                : Jenis Rumah
Pengetahuan Sedia Ada        : Murid telah mengetahui jenis rumah dan bentuk rumah
                              yang ada di kampong mereka.


Objektif Pengajaran          : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
                                    Mengenalpasti jenis dan bentuk rumah yang ada di
                                     Malaysia.
                                    Menghasilkan Satu Peta Minda menerangkan 3 ciri
                                     rumah tradisional dan 3 ciri rumah Bunglow dengan
                                     menggunakan borang pengurusan grafik.
                                    90% murid dapat melakarkan reka hiasan dalaman di
                                     atas plan lantai bagi satu jenis rumah yang mereka pilih.


Nilai Murni                  : Bekerjasama, Bertolak ansur dan Bersesuaian.


Bahan Bantu Mengajar         : 5 Keping Gambar Foto, Kertas Lukisan,Perisian Sims
                             Pen Pelbagai Warna,Borang Pengurusan Grafik dan Komputer
                             serta LCD
Bahan Rujukan                : Buku Teks dan Risalah(Flayers)
Kemahiran Berfikir           : Banding beza, Menjana dan Mengkategori
Langkah Keselamatan          : Guru menasihati pelajar supaya menjaga keselamatan
                              Peralatan yang digunakan.




                                                                                             1
Contoh IP Berasaskan ASSURE




  LANGKAH              ISI PELAJARAN                       AKTIVITI MURID                               CATATAN


Set Induksi    Permainan ‘Teka Silang          Murid secara rawak, diminta kehadapan
( 5 minit )    Kata’                            meja guru bagi mengambil satu sampul
                                                arahan untuk mendapat tip bagi menjawab
                                                soalan pertama teka silang kata.
                                               Murid diminta menyata dan menuliskan
                                                jawapan pilihan mereka diruang disediakan
                                                dipapan Hitam.
                                               Murid secara rawak diminta meneruskan
                                                aktiviti 1 dan 2 di atas secara berterusan
                                                sehingga selesai kesemua soalan yang ada
                                                pada Teka Silang Kata tersebut.
                                               Murid diminta menceritakan jenis dan bentuk
                                                rumah yang mereka diami bersama keluarga.




Langkah 1      Jenis-Jenis dan Bentuk-         Murid dalam 5 kumpulan berlima, diminta         Material & Media:
( 15 minit )   Bentuk Rumah                     memusingkan ‘Roda Kategori Rumah’ dalam         Roda Kategori Rumah
                      Kayu                     kumpulan masing-masing secara bergilir-gilir.   Borang Kategori
                      Teres                   Murid dalam kumpulan yang sama diminta          Kit Pembelajaran
                      Banglow                  menyatakan kategori Rumah yang                  Kertas Lukisan

                      Pangsa                   ditunjukkan oleh Roda tersebut dan              Kemahiran Berfikir:

                      Kondominium              mencatatkannya dalam borang kategori yang       Mengkategori
                                                diedarkan dalam kit pembelajaran.               Menjana Idea
                                               Murid secara rawak diminta memberikan           Nilai Murni:
                                                contoh-contoh rumah mengikut kategori yang      Bekerjasama
                                                ditunjukkan oleh Roda tersebut setiap kali      Bertolak Ansur
                                                dipusingkan dan lengkapkan dalam Borang         Bersesuaian
                                                Kategori yang dibekalkan.
                                               Murid dalam kumpulan yang sama diminta




                                                                                                               2
Contoh IP Berasaskan ASSURE

                                               membuat lakaran bentuk rumah yang
                                               terdapat dalam borang Kategori dengan
                                               menggunakan kertas lukisan.


Langkah 2      Spesifikasi Bagi Rumah :       Dalam kumpulan yang sama murid diminta            Material & Media:
( 18 minit )      Tradisi Kayu                melihat 5 gambar foto rumah yang berbeza.         Gambar Foto
                  Teres                      Murid diminta meneliti resos mengenai ciri-ciri   Kit Pembelajaran
                  Banglow                     dan spesifikasi setiap rumah di belakang          Peta Minda

                  Pangsa                      setiap foto yang dibekalkan dalam ’ Kit
                  Kondominium                 Pembelajaran’ dan melengkapkan sekurang-          Berfikir Kemahiran:
                                               kurangnya 4 ciri bagi setiap jenis rumah          Menjana Idea
                                               berasaskan resos tersebut                         Banding beza
                                              Murid dalam kumpulan yang sama diminta            Evaluate:
                                               menghasilkan ‘ Peta Minda ‘ mengenai Jenis        Mengesan 4 ciri setiap
                                               dan Ciri-Ciri rumah.                              jenis rumah

                                              Wakil setiap kumpulan diminta untuk               Menghasilkan Peta Minda

                                               membuat pembentangan dihadapan kelas              Proses Permurnian

                                               sambil melakukan proses pemurnian                 dengan bimbingan Guru

                                               maklumat bagi tugasan masing-masing
                                               dengan bimbingan guru.




Langkah 3      Spesifikasi Hiasan             Murid dalam kumpulan yang sama diminta
( 18 minit )   Dalaman Bagi Rumah:             membuat rujukan cepat melalui Kad Gambar
                  Tradisi Kayu                yang dibekalkan dalam ‘ Kit Pembelajaran ’
                  Teres                       sambil mencatat bentuk-bentuk hiasan
                  Banglow                     dalaman yang menarik perhatian mereka.
                  Pangsa                     Wakil murid diminta menerangkan kepada
                  Kondominium                 kelas mengapa mereka memilih hiasan
                                               dalaman tersebut sebagai menarik.
                                              Dengan menggunakan Plan Lantai yang telah
                                               dilukis dengan Kertas Lukisan, murid diminta
                                               membuat lakaran hiasan dalam yang mereka




                                                                                                               3
Contoh IP Berasaskan ASSURE

                                                       fikirkan sesuai dengan bentuk rumah yang
                                                       mereka pilih.
                                                      Lakaran Hiasan Dalam yang siap hendaklah
                                                       dipamerkan dihadapan kelas dan dibuat
                                                       penilaian bagi menentukan lakaran yang
                                                       terbaik mengikut pandangan pelajar.
                                                      Semua pelajar diminta secara rawak diminta
                                                       menyatakan; Mengapa mereka memilih
                                                       lakaran tersebut sebagai Hiasan Dalam
                                                       rumah yang terbaik.


Penutup              Rumusan                          Murid diminta menyatakan bagaimana cara
( 4 minit )               Bekerjasama                 terbaik untuk berhadapan dengan situasai
                          Bertolak ansur              perbezaan pendapat?
                          Bersesuaian                Murid diminta menyatakan pendapat mereka
                                                       terhadap kesesuaian jenis dan bentuk rumah
                                                       dengan iklim di Malaysia.




              Refleksi :
              Secara keseluruhannya proses P&P berjalan dengan lancar dan tersusun dengan penggunaan
              teknik pengajaran yang berkesan dan mengikut keperluan dan kebolehan murid. Murid dapat
              melakukan semua aktiviti dengan lancar dan tepat dengan bantuan dan bimbingan guru dan …..




                                                                                                           4

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Rancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan seniRancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan senieeiwee
 
Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambarRancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambarSalihin Leen
 
Rph Menggambar tahun 6
Rph Menggambar tahun 6Rph Menggambar tahun 6
Rph Menggambar tahun 6Nor Shahirah
 
Kumpulan 7
Kumpulan 7Kumpulan 7
Kumpulan 7celestie
 
Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6Nor Shahirah
 
Kumpulan 7
Kumpulan 7Kumpulan 7
Kumpulan 7celestie
 
psv t4 Pembentangan boneka
psv t4 Pembentangan bonekapsv t4 Pembentangan boneka
psv t4 Pembentangan bonekashare with me
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )eeiwee
 
Rancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capan
Rancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capanRancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capan
Rancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capanSalihin Leen
 
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaanRancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaanSalihin Leen
 
Rph topeng muka 3 d
Rph  topeng muka 3 dRph  topeng muka 3 d
Rph topeng muka 3 dAhmad NazRi
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianZairul Hisham
 
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlis
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlisRancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlis
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlisCikgu Art
 
Rph kssr menggambar
Rph kssr menggambarRph kssr menggambar
Rph kssr menggambarLily Suzana
 

Was ist angesagt? (20)

Rancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan seniRancangan pengajaran harian pendidikan seni
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni
 
Topeng muka
Topeng mukaTopeng muka
Topeng muka
 
RPH SAINS THN 1
RPH SAINS THN 1RPH SAINS THN 1
RPH SAINS THN 1
 
Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambarRancangan pengajaran harian bidang menggambar
Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
 
Rph Menggambar tahun 6
Rph Menggambar tahun 6Rph Menggambar tahun 6
Rph Menggambar tahun 6
 
Kumpulan 7
Kumpulan 7Kumpulan 7
Kumpulan 7
 
Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6Rph Membuat Binaan Tahun 6
Rph Membuat Binaan Tahun 6
 
Rph seni
Rph seniRph seni
Rph seni
 
Kumpulan 7
Kumpulan 7Kumpulan 7
Kumpulan 7
 
psv t4 Pembentangan boneka
psv t4 Pembentangan bonekapsv t4 Pembentangan boneka
psv t4 Pembentangan boneka
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
 
Rancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capan
Rancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capanRancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capan
Rancangan pengajaran harian (kssr) bidang menggambar teknik capan
 
RPH MORAL TAHUN 5
RPH MORAL TAHUN 5RPH MORAL TAHUN 5
RPH MORAL TAHUN 5
 
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaanRancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
 
Rph topeng muka 3 d
Rph  topeng muka 3 dRph  topeng muka 3 d
Rph topeng muka 3 d
 
Rph anyaman
Rph  anyaman Rph  anyaman
Rph anyaman
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
3 c 8 (2) psv
3 c  8 (2) psv3 c  8 (2) psv
3 c 8 (2) psv
 
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlis
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlisRancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlis
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual tahun 6 2013 perlis
 
Rph kssr menggambar
Rph kssr menggambarRph kssr menggambar
Rph kssr menggambar
 

Ähnlich wie JENIS DAN BENTUK RUMAH

Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsdramajalansempit
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikzoulexa
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1ANastiti Rahajeng
 
2. powerpoint sumur 2011
2. powerpoint sumur 20112. powerpoint sumur 2011
2. powerpoint sumur 2011Len Pei Law
 
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrPanduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrfaiz aziz
 
Rpp.mat.wajib.xii.03 dimensi-tiga dw
Rpp.mat.wajib.xii.03   dimensi-tiga dwRpp.mat.wajib.xii.03   dimensi-tiga dw
Rpp.mat.wajib.xii.03 dimensi-tiga dwDewi Rota
 
Rpp kelas orang tua
Rpp kelas orang tuaRpp kelas orang tua
Rpp kelas orang tuaAbdul Majid
 
Prinsip-Prinsip Belajar Siswa
Prinsip-Prinsip Belajar SiswaPrinsip-Prinsip Belajar Siswa
Prinsip-Prinsip Belajar SiswaLauditta Soraya
 
Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3
Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3
Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3Faeza Hamzah
 
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3ANastiti Rahajeng
 
CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2
CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2
CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2dewiajarsari
 
1.1.bambang haryono rpp ipl
1.1.bambang haryono rpp ipl1.1.bambang haryono rpp ipl
1.1.bambang haryono rpp iplBambang Haryono
 
Rpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas viiRpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas viiRanny Novitasari
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)dileng
 

Ähnlich wie JENIS DAN BENTUK RUMAH (20)

Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp jsAcf422 fasa7 imbas kembali rp js
Acf422 fasa7 imbas kembali rp js
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
 
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
(20) RPP Matematika bangun ruang 1A
 
2. powerpoint sumur 2011
2. powerpoint sumur 20112. powerpoint sumur 2011
2. powerpoint sumur 2011
 
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrPanduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
 
Rph bm
Rph bmRph bm
Rph bm
 
RPP kelas 4 tema 2 subtema 2 pembelajaran 2
RPP kelas 4 tema 2 subtema 2 pembelajaran 2RPP kelas 4 tema 2 subtema 2 pembelajaran 2
RPP kelas 4 tema 2 subtema 2 pembelajaran 2
 
RPP BIG 3A
RPP BIG 3ARPP BIG 3A
RPP BIG 3A
 
Rpp pmri
Rpp pmriRpp pmri
Rpp pmri
 
Rpp.mat.wajib.xii.03 dimensi-tiga dw
Rpp.mat.wajib.xii.03   dimensi-tiga dwRpp.mat.wajib.xii.03   dimensi-tiga dw
Rpp.mat.wajib.xii.03 dimensi-tiga dw
 
Rpp kelas orang tua
Rpp kelas orang tuaRpp kelas orang tua
Rpp kelas orang tua
 
Prinsip-Prinsip Belajar Siswa
Prinsip-Prinsip Belajar SiswaPrinsip-Prinsip Belajar Siswa
Prinsip-Prinsip Belajar Siswa
 
Rpp nilai mutlak K13
Rpp nilai mutlak K13Rpp nilai mutlak K13
Rpp nilai mutlak K13
 
Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3
Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3
Rph kbsr bidang 1 menggambar thn 3
 
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
(17) RPP IPA perubahan makhluk hidup 3A
 
CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2
CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2
CONTOH PENERAPAN PEMBELAJARAN MATERI PANGKAT UNTUK SISWA SMP KELAS IX SEMESTER 2
 
1 Penjajahan
1 Penjajahan1 Penjajahan
1 Penjajahan
 
1.1.bambang haryono rpp ipl
1.1.bambang haryono rpp ipl1.1.bambang haryono rpp ipl
1.1.bambang haryono rpp ipl
 
Rpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas viiRpp matematika smp kelas vii
Rpp matematika smp kelas vii
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
 

JENIS DAN BENTUK RUMAH

  • 1. Contoh IP Berasaskan ASSURE RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 25 Jun 2008 Masa : 8.15 – 9.15 pagi ( 60 minit ) Tahun : 4 Zamrud Bil. Murid : 25 orang Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Tajuk : Jenis dan Bentuk Rumah Isi Pelajaran : Jenis Rumah Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui jenis rumah dan bentuk rumah yang ada di kampong mereka. Objektif Pengajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:  Mengenalpasti jenis dan bentuk rumah yang ada di Malaysia.  Menghasilkan Satu Peta Minda menerangkan 3 ciri rumah tradisional dan 3 ciri rumah Bunglow dengan menggunakan borang pengurusan grafik.  90% murid dapat melakarkan reka hiasan dalaman di atas plan lantai bagi satu jenis rumah yang mereka pilih. Nilai Murni : Bekerjasama, Bertolak ansur dan Bersesuaian. Bahan Bantu Mengajar : 5 Keping Gambar Foto, Kertas Lukisan,Perisian Sims Pen Pelbagai Warna,Borang Pengurusan Grafik dan Komputer serta LCD Bahan Rujukan : Buku Teks dan Risalah(Flayers) Kemahiran Berfikir : Banding beza, Menjana dan Mengkategori Langkah Keselamatan : Guru menasihati pelajar supaya menjaga keselamatan Peralatan yang digunakan. 1
  • 2. Contoh IP Berasaskan ASSURE LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI MURID CATATAN Set Induksi Permainan ‘Teka Silang  Murid secara rawak, diminta kehadapan ( 5 minit ) Kata’ meja guru bagi mengambil satu sampul arahan untuk mendapat tip bagi menjawab soalan pertama teka silang kata.  Murid diminta menyata dan menuliskan jawapan pilihan mereka diruang disediakan dipapan Hitam.  Murid secara rawak diminta meneruskan aktiviti 1 dan 2 di atas secara berterusan sehingga selesai kesemua soalan yang ada pada Teka Silang Kata tersebut.  Murid diminta menceritakan jenis dan bentuk rumah yang mereka diami bersama keluarga. Langkah 1 Jenis-Jenis dan Bentuk-  Murid dalam 5 kumpulan berlima, diminta Material & Media: ( 15 minit ) Bentuk Rumah memusingkan ‘Roda Kategori Rumah’ dalam Roda Kategori Rumah  Kayu kumpulan masing-masing secara bergilir-gilir. Borang Kategori  Teres  Murid dalam kumpulan yang sama diminta Kit Pembelajaran  Banglow menyatakan kategori Rumah yang Kertas Lukisan  Pangsa ditunjukkan oleh Roda tersebut dan Kemahiran Berfikir:  Kondominium mencatatkannya dalam borang kategori yang Mengkategori diedarkan dalam kit pembelajaran. Menjana Idea  Murid secara rawak diminta memberikan Nilai Murni: contoh-contoh rumah mengikut kategori yang Bekerjasama ditunjukkan oleh Roda tersebut setiap kali Bertolak Ansur dipusingkan dan lengkapkan dalam Borang Bersesuaian Kategori yang dibekalkan.  Murid dalam kumpulan yang sama diminta 2
  • 3. Contoh IP Berasaskan ASSURE membuat lakaran bentuk rumah yang terdapat dalam borang Kategori dengan menggunakan kertas lukisan. Langkah 2 Spesifikasi Bagi Rumah :  Dalam kumpulan yang sama murid diminta Material & Media: ( 18 minit )  Tradisi Kayu melihat 5 gambar foto rumah yang berbeza. Gambar Foto  Teres  Murid diminta meneliti resos mengenai ciri-ciri Kit Pembelajaran  Banglow dan spesifikasi setiap rumah di belakang Peta Minda  Pangsa setiap foto yang dibekalkan dalam ’ Kit  Kondominium Pembelajaran’ dan melengkapkan sekurang- Berfikir Kemahiran: kurangnya 4 ciri bagi setiap jenis rumah Menjana Idea berasaskan resos tersebut Banding beza  Murid dalam kumpulan yang sama diminta Evaluate: menghasilkan ‘ Peta Minda ‘ mengenai Jenis Mengesan 4 ciri setiap dan Ciri-Ciri rumah. jenis rumah  Wakil setiap kumpulan diminta untuk Menghasilkan Peta Minda membuat pembentangan dihadapan kelas Proses Permurnian sambil melakukan proses pemurnian dengan bimbingan Guru maklumat bagi tugasan masing-masing dengan bimbingan guru. Langkah 3 Spesifikasi Hiasan  Murid dalam kumpulan yang sama diminta ( 18 minit ) Dalaman Bagi Rumah: membuat rujukan cepat melalui Kad Gambar  Tradisi Kayu yang dibekalkan dalam ‘ Kit Pembelajaran ’  Teres sambil mencatat bentuk-bentuk hiasan  Banglow dalaman yang menarik perhatian mereka.  Pangsa  Wakil murid diminta menerangkan kepada  Kondominium kelas mengapa mereka memilih hiasan dalaman tersebut sebagai menarik.  Dengan menggunakan Plan Lantai yang telah dilukis dengan Kertas Lukisan, murid diminta membuat lakaran hiasan dalam yang mereka 3
  • 4. Contoh IP Berasaskan ASSURE fikirkan sesuai dengan bentuk rumah yang mereka pilih.  Lakaran Hiasan Dalam yang siap hendaklah dipamerkan dihadapan kelas dan dibuat penilaian bagi menentukan lakaran yang terbaik mengikut pandangan pelajar.  Semua pelajar diminta secara rawak diminta menyatakan; Mengapa mereka memilih lakaran tersebut sebagai Hiasan Dalam rumah yang terbaik. Penutup Rumusan  Murid diminta menyatakan bagaimana cara ( 4 minit )  Bekerjasama terbaik untuk berhadapan dengan situasai  Bertolak ansur perbezaan pendapat?  Bersesuaian  Murid diminta menyatakan pendapat mereka terhadap kesesuaian jenis dan bentuk rumah dengan iklim di Malaysia. Refleksi : Secara keseluruhannya proses P&P berjalan dengan lancar dan tersusun dengan penggunaan teknik pengajaran yang berkesan dan mengikut keperluan dan kebolehan murid. Murid dapat melakukan semua aktiviti dengan lancar dan tepat dengan bantuan dan bimbingan guru dan ….. 4