1. CONTOH RPH BAHASA MELAYU (PEMULIHAN)
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 12 Oktober 2012
Hari : Jumaat
Masa : 9.10 – 10.10 am
Kelas : Pemulihan
Bilangan murid : 6 orang
Tajuk : Haiwan Liar
Kandungan kemahiran : 4.0 membaca
4.1 membina dan membaca suku kata kv
4.1.1 suku kata ( mengeja perkataan )
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat haiwan di televisyen dan
zoo.
Hasil pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid akan
dapat :
a) Menyatakan beberapa nama haiwan
b) Mengeja dan membunyikan suku kata kv dengan bimbingan guru.
c) Menulis dan menyalin suku kata kv di tempat kosong.
Penggabungjalinan : Sains.
Unsur terapi : Terapi motor kasar
BBM : video haiwan, kad gambar, kad perkataan, lembaran kerja.
Penerapan nilai : bersungguh – sungguh
Kemahiran bahasa : menulis, membaca.
Langkah/
Masa
Isi Pelajaran Aktivti Pengajaran Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi
( 3 minit )
Tontonan
video “Anak
ayam”
1.Guru
menayangkan
video „Anak
ayam”.
2.Guru
menonton video
bersama
murid.
3.Guru
menyanyi
bersama guru.
4.Guru menyoal
murid
1.Murid
ditayangkan
video „Anak
ayam”.
2.Murid
menonton
video tersebut
bersama
guru.
3.Murid
menyanyi
bersama guru
sambil
BBM : video
“Anak
ayam”
Nilai:
keseronokan
Belajar.
2. berdasarkan
video tersebut.
menepuk
tangan.
4. Murid
bersoal jawab
dengan guru.
a)Apakah
haiwan yang
terdapat
dalam video
tersebut.
Perkembangan
1
(10 minit)
Haiwan liar
Kad
bergambar
:
1.Guru menyoal
murid.
a)Apakah nama
haiwan yang
kamu
ketahui?
2.Guru
memberitahu
murid tentang
pembelajaran
hari ini.
3.Guru
menunjukkan
kad bergambar
yang
mengandungi
gambar haiwan
liar.
4.Guru menyoal
murid.
a)Apakah nama
haiwan ini?
b)Bagaimanakah
bunyi haiwan
ini?
1.Murid
menyenaraikan
nama haiwan
yang mereka
ketahui.
2.Murid
mendengar
penerangan
guru mengenai
proses
pembelajaran
hari ini iaitu
haiwan liar.
3.Murid
diimbas kad
yang
mengandungi
gambar haiwan
liar.
4.Murid
menyebut
nama haiwan
berdasarkan
kad bergambar
tersebut.
5.Murid
mengajuk
bunyi haiwan
berdasarkan
gambar.
BBM : kad
gambar
3. Perkembangan
2
( 12 minit)
Kad
perkataan :
1.Guru
menampal kad
perkataan
berdasarkan
gambar haiwan
liar di hadapan.
2.Guru
membaca
perkataan nama
haiwan
berdasarkan kad
perkataan di
hadapan.
3.Guru mengeja
setiap suku kata
berdasarkan
perkataan.
4.Guru memilih
seorang murid
untuk mengaja 1
perkataan nama
haiwan liar yang
terdapat di
hadapan.
1.Murid melihat
guru
menampal kad
perkataan
berdasarkan
gambar haiwan
liar yang
sesuai di
hadapan.
2.Murid
mengulangi
sambil
melihat kad
perkataan
nama haiwan
dengan
bimbingan
guru.
3.Murid
mengeja suku
kata perkataan
dengan
bimbingan
guru.
4.Murid dipilih
oleh guru
untuk mengeja
dan membaca
perkataan
nama haiwan
liar di
hadapan.
BBM :
Kad bergambar,
kad perkataan
Penutup
(5 minit)
Imbas
kembali
1.Guru memilih
murid untuk
melengkapkan
perkataan di
hadapan.
2.Guru memberi
pujian dan
menepuk tangan
1.Murid
menulis
jawapan di
hadapan.
2.Murid
menepuk
tangan
bersama guru.
.