SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
1
Àrea: Coneixement del medi social
Curs: 6è d’educació primària
Escola: CAEP Baldomer Solà
2
Característiques del grup classe:
La unitat didàctica proposada és per a un grup de 20 alumnes de 6è de
primària. Culturalment parlant, es tracta d’un grup força heterogeni en el qual
trobem: tres nens del Marroc, tres d’Equador, un de Bolívia, dos de Pakistan,
un català i deu d’ètnia gitana. El nivell d’aprenentatge és mitjà-baix i està
directament relacionat amb la motivació de l’alumnat i amb l’interès de les
seves famílies, que és escàs.
Objectius didàctics:
– Explicar què és el clima i quins són els factors que determinen la
variabilitat climàtica.
– Identificar les diferents zones climàtiques de la Terra en un globus
terraqüi.
– Observar i interpretar un mapa del temps atmosfèric d’Espanya.
– Descriure els diferents climes del territori espanyol i la seva
distribució.
– Localitzar les formacions vegetals característiques de cada
conjunt climàtic de la geografia espanyola i descriure’n les
característiques.
– Descriure les característiques dels paisatges representatius de
cada conjunt climàtic a través de l’observació i la comparació de
dibuixos.
– Acostumar-se a utilitzar i entendre mapes per representar fets i
fenòmens relacionats amb el clima i la vegetació.
– Interpretar mapes del temps.
– Analitzar i interpretar un climograma a partir de les dades de
temperatures i precipitacions.
Continguts:
3
- Procedimentals
- Identificació dels factors que incideixen en el clima.
- Localització de les diferents zones climàtiques de la Terra en un
globus terraqüi.
- Descripció de les característiques climàtiques i vegetals que
identifiquen els diferents tipus de paisatge d'Espanya.
- Interpretació de mapes del temps.
- Elaboració, anàlisi i interpretació de climogrames.
- Conceptuals
- El clima i els factors climàtics.
- Les zones climàtiques de la Terra.
- Els conjunts climàtics i els paisatges d’Espanya.
- Clima i vegetació atlàntica.
- Clima i vegetació mediterrània.
- Clima i vegetació de l’interior.
- Clima i vegetació de muntanya.
- Clima i vegetació subtropical.
- El mapa del temps.
- El climograma.
- Actitudinals
- Cura del medi ambient.
- No malgastar els béns i els recursos naturals.
- Adquisició d'hàbits a favor de la prevenció del deteriorament de la
natura.
- Comprendre el valor de les coses.
- Respecte per l’opinió dels altres.
4
- Participació en les activitats en grup com a recurs per fomentar la
collaboració.
Metodologia:
Degut a les característiques del grup, la metodologia a emprar ha de promoure
l’interès dels nens/es per endinsar-se en el procés d’ensenyament i
aprenentatge. És important que les sessions que es duguin a terme siguin
dinàmiques i amb algun “toc” lúdic, ja que d’aquesta manera es potencia la
seva motivació.
Les classes magistrals no són gens adequades i per tant, és imprescindible
organitzar activitats en les quals tots els alumnes puguin implicar-se activament
i participar.
El treball individual s’ha de combinar amb el treball en petit grup, i és necessari
poder emprar recursos tic, ja que criden l’atenció dels nens/es i són un punt
clau en la seva actitud a l’aula.
Recursos tic:
- Bloc
- Vídeo / imatges
- Power Point
- Enllaç a activitat clic.
Temporització: (11 sessions d’una hora)
Sessió 1:
Observació del vídeo Els climes de la Terra. Es tracta d’un breu vídeomuntatge
en el qual s’explica de forma entenedora quins són els climes del món i quins
factors influeixen en aquests (latitud, altitud i proximitat al mar).
5
És una activitat que serveix per a introduir la unitat didàctica i comporta una
posterior posada en comú dels coneixements previs que tenen els alumnes
sobre el tema.
Realització de la fitxa Els climes de la Terra.
Compleció d’un mapa de les zones climàtiques de la Terra.
Sessió 2 i 3:
Observació i comentari oral del Power Point Els climes d’Espanya.
Realització de la fitxa Els climes d’Espanya.
Sessió 4:
Compleció d’un mapa dels climes d’Espanya.
Sessió 5:
Activitat Jclic: El relleu, el clima i la vegetació.
Sessió 6 i 7:
Mural Els climes i la vegetació a Espanya.
Sessió 8:
Descripció oral i escrita de diferents mapes del temps.
Sessió 9 i 10:
El climograma. Què és i interpretació.
Elaboració d’un climograma a partir de les dades indicades.
Sessió 11:
Examen Els climes d’Espanya.
Criteris d’avaluació:
6
L’avaluació és contínua. Es valorarà el treball i l’esforç de l’alumnat durant totes
les sessions. Tot i així, es portarà a terme un examen final per tal d’avaluar els
coneixements obtinguts pels nens/es sobre el tema proposat.
– Explicar què és el clima i quins són els factors que determinen la
variabilitat climàtica.
– Identificar les diferents zones climàtiques de la Terra.
– Observar i interpretar un mapa del temps atmosfèric d’Espanya.
– Descriure els diferents climes del territori espanyol i la seva
distribució.
– Localitzar les formacions vegetals característiques de cada
conjunt climàtic de la geografia espanyola i descriure’n les
característiques.
– Analitzar i interpretar un climograma a partir de les dades de
temperatures i precipitacions.

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Arrel quadrada
Arrel quadradaArrel quadrada
Arrel quadrada
ther
 
Símbols i Institucions de la Unió Europea.
Símbols i Institucions de la Unió Europea.Símbols i Institucions de la Unió Europea.
Símbols i Institucions de la Unió Europea.
jbaro224
 
Dígrafs, diftongs i hiats
Dígrafs, diftongs i hiatsDígrafs, diftongs i hiats
Dígrafs, diftongs i hiats
JOANGVICHORTA
 
Resum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESO
Resum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESOResum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESO
Resum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESO
martav57
 
6è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-15
6è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-156è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-15
6è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-15
6sise
 
3. els estats del món
3. els estats del món3. els estats del món
3. els estats del món
Anabernabeu
 
El planeta terra 3r b Escola Nova Cervelló
El planeta terra 3r b Escola Nova CervellóEl planeta terra 3r b Escola Nova Cervelló
El planeta terra 3r b Escola Nova Cervelló
escolanovacervello
 

Was ist angesagt? (20)

Geografia d'europa
Geografia d'europaGeografia d'europa
Geografia d'europa
 
Paisatge urbà
Paisatge urbà Paisatge urbà
Paisatge urbà
 
Paraules tabú
Paraules tabúParaules tabú
Paraules tabú
 
Rúbrica per avaluar l'exposició oral
Rúbrica per avaluar l'exposició oralRúbrica per avaluar l'exposició oral
Rúbrica per avaluar l'exposició oral
 
2 estructura interna de la terra
2 estructura interna de la terra2 estructura interna de la terra
2 estructura interna de la terra
 
La síl·laba. dígraf, diftong i hiat
La síl·laba. dígraf, diftong i hiatLa síl·laba. dígraf, diftong i hiat
La síl·laba. dígraf, diftong i hiat
 
Arrel quadrada
Arrel quadradaArrel quadrada
Arrel quadrada
 
Regnes germànics
Regnes germànicsRegnes germànics
Regnes germànics
 
Les paraules derivades
Les paraules derivadesLes paraules derivades
Les paraules derivades
 
Símbols i Institucions de la Unió Europea.
Símbols i Institucions de la Unió Europea.Símbols i Institucions de la Unió Europea.
Símbols i Institucions de la Unió Europea.
 
Les costes de catalunya
Les costes de catalunyaLes costes de catalunya
Les costes de catalunya
 
La reproducció
La reproduccióLa reproducció
La reproducció
 
ref y ampl ccss 4
 ref y ampl ccss 4   ref y ampl ccss 4
ref y ampl ccss 4
 
Dígrafs, diftongs i hiats
Dígrafs, diftongs i hiatsDígrafs, diftongs i hiats
Dígrafs, diftongs i hiats
 
Resum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESO
Resum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESOResum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESO
Resum tema 10 l'ampliació del món conegut 2 ESO
 
6è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-15
6è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-156è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-15
6è edat contemporània-qüestionari resum-curs14-15
 
Els dígrafs
Els dígrafsEls dígrafs
Els dígrafs
 
3. els estats del món
3. els estats del món3. els estats del món
3. els estats del món
 
El planeta terra 3r b Escola Nova Cervelló
El planeta terra 3r b Escola Nova CervellóEl planeta terra 3r b Escola Nova Cervelló
El planeta terra 3r b Escola Nova Cervelló
 
Activitats cèl·lula
Activitats cèl·lulaActivitats cèl·lula
Activitats cèl·lula
 

Andere mochten auch

Comentario climograma clima oceánico
Comentario climograma clima oceánicoComentario climograma clima oceánico
Comentario climograma clima oceánico
Mario Vicedo pellin
 
Tema 10 los paisajes de europa y los de españa
Tema 10 los paisajes de europa y los de españaTema 10 los paisajes de europa y los de españa
Tema 10 los paisajes de europa y los de españa
josemati1980
 

Andere mochten auch (9)

Comentario climograma clima oceánico
Comentario climograma clima oceánicoComentario climograma clima oceánico
Comentario climograma clima oceánico
 
CLIMES I PAISATGES D'EUROPA
CLIMES I PAISATGES D'EUROPACLIMES I PAISATGES D'EUROPA
CLIMES I PAISATGES D'EUROPA
 
El clima i la vegetació a Europa
El clima i la vegetació a EuropaEl clima i la vegetació a Europa
El clima i la vegetació a Europa
 
Europa paisajes
Europa paisajesEuropa paisajes
Europa paisajes
 
Activitat pdi els climes a espanya
Activitat pdi   els climes a espanyaActivitat pdi   els climes a espanya
Activitat pdi els climes a espanya
 
Tema 10 los paisajes de europa y los de españa
Tema 10 los paisajes de europa y los de españaTema 10 los paisajes de europa y los de españa
Tema 10 los paisajes de europa y los de españa
 
Climas de España
Climas de EspañaClimas de España
Climas de España
 
Demografia de La Plana Baixa
Demografia de La Plana Baixa Demografia de La Plana Baixa
Demografia de La Plana Baixa
 
La Guerra de Successió a Vila-real
La Guerra de Successió a Vila-realLa Guerra de Successió a Vila-real
La Guerra de Successió a Vila-real
 

Ähnlich wie Projecte: eLS CLIMES D'eSPANYA

Program. 4t eso
Program. 4t esoProgram. 4t eso
Program. 4t eso
adaura
 
Per què canvia el temps meteorològic
Per què canvia el temps meteorològicPer què canvia el temps meteorològic
Per què canvia el temps meteorològic
Francisca777
 
04. paisatge i medi ambient 2
04. paisatge i medi ambient 204. paisatge i medi ambient 2
04. paisatge i medi ambient 2
jcorbala
 
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascollUnitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
barbara payeras coll
 
Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA 4t ESO2013 14
Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA  4t ESO2013 14Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA  4t ESO2013 14
Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA 4t ESO2013 14
adaura
 
Treball recerca propostes departs inici 2013 2015
Treball recerca propostes departs inici 2013 2015Treball recerca propostes departs inici 2013 2015
Treball recerca propostes departs inici 2013 2015
Pablo2407
 
Bones pràctiques LAIA-ANNA. CCSS
Bones pràctiques LAIA-ANNA. CCSSBones pràctiques LAIA-ANNA. CCSS
Bones pràctiques LAIA-ANNA. CCSS
laiannafc
 

Ähnlich wie Projecte: eLS CLIMES D'eSPANYA (20)

Projecte: ELS CLIMES D'ESPANYA
Projecte: ELS CLIMES D'ESPANYAProjecte: ELS CLIMES D'ESPANYA
Projecte: ELS CLIMES D'ESPANYA
 
Estructura unitat
Estructura unitatEstructura unitat
Estructura unitat
 
Program. 4t eso
Program. 4t esoProgram. 4t eso
Program. 4t eso
 
Ccsssintesigeobat
CcsssintesigeobatCcsssintesigeobat
Ccsssintesigeobat
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
 
SÍNTESIS PROGRAMACIÓN
SÍNTESIS PROGRAMACIÓNSÍNTESIS PROGRAMACIÓN
SÍNTESIS PROGRAMACIÓN
 
Tema 3 geo 2017 18
Tema 3 geo 2017 18Tema 3 geo 2017 18
Tema 3 geo 2017 18
 
Per què canvia el temps meteorològic
Per què canvia el temps meteorològicPer què canvia el temps meteorològic
Per què canvia el temps meteorològic
 
04. paisatge i medi ambient 2
04. paisatge i medi ambient 204. paisatge i medi ambient 2
04. paisatge i medi ambient 2
 
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascollUnitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
 
Tema2
Tema2Tema2
Tema2
 
Tema2
Tema2Tema2
Tema2
 
La gota i la granota
La gota i la granotaLa gota i la granota
La gota i la granota
 
Les primeres civilitzacions: Mesopotamia i Egipte para #MásRadioMola de Abrah...
Les primeres civilitzacions: Mesopotamia i Egipte para #MásRadioMola de Abrah...Les primeres civilitzacions: Mesopotamia i Egipte para #MásRadioMola de Abrah...
Les primeres civilitzacions: Mesopotamia i Egipte para #MásRadioMola de Abrah...
 
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanosPBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
PBL ABP Projecte oceans Proyecto océanos
 
04. PAISATGE I MEDI AMBIENT-2
04. PAISATGE I MEDI AMBIENT-204. PAISATGE I MEDI AMBIENT-2
04. PAISATGE I MEDI AMBIENT-2
 
Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA 4t ESO2013 14
Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA  4t ESO2013 14Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA  4t ESO2013 14
Programació BIOLOGIA i GEOLOGIA 4t ESO2013 14
 
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats MallorcaGuia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
Guia de recursos d'educació ambiental 14-15 - Variats Mallorca
 
Treball recerca propostes departs inici 2013 2015
Treball recerca propostes departs inici 2013 2015Treball recerca propostes departs inici 2013 2015
Treball recerca propostes departs inici 2013 2015
 
Bones pràctiques LAIA-ANNA. CCSS
Bones pràctiques LAIA-ANNA. CCSSBones pràctiques LAIA-ANNA. CCSS
Bones pràctiques LAIA-ANNA. CCSS
 

Mehr von Montserrat Prats Garcia (17)

La balada del bes
La balada del besLa balada del bes
La balada del bes
 
La balada del bes
La balada del besLa balada del bes
La balada del bes
 
La castanyada
La castanyadaLa castanyada
La castanyada
 
Halloween
HalloweenHalloween
Halloween
 
Taronjada
TaronjadaTaronjada
Taronjada
 
Taronjada
TaronjadaTaronjada
Taronjada
 
La roxy
La roxyLa roxy
La roxy
 
La roxy
La roxyLa roxy
La roxy
 
La roxy
La roxyLa roxy
La roxy
 
Mapa Les Zones Climatiques De La Terra
Mapa Les Zones Climatiques De La TerraMapa Les Zones Climatiques De La Terra
Mapa Les Zones Climatiques De La Terra
 
Mapes Del Temps
Mapes Del TempsMapes Del Temps
Mapes Del Temps
 
Mapa Les Zones Climatiques De La Terra
Mapa Les Zones Climatiques De La TerraMapa Les Zones Climatiques De La Terra
Mapa Les Zones Climatiques De La Terra
 
Mapa Els Climes Despanya
Mapa Els Climes DespanyaMapa Els Climes Despanya
Mapa Els Climes Despanya
 
Els Climes Despanya
Els Climes DespanyaEls Climes Despanya
Els Climes Despanya
 
Climograma
ClimogramaClimograma
Climograma
 
Els Climes De La Terra
Els Climes De La TerraEls Climes De La Terra
Els Climes De La Terra
 
Els Climes d' Espanya
Els Climes d' EspanyaEls Climes d' Espanya
Els Climes d' Espanya
 

Projecte: eLS CLIMES D'eSPANYA

  • 1. 1 Àrea: Coneixement del medi social Curs: 6è d’educació primària Escola: CAEP Baldomer Solà
  • 2. 2 Característiques del grup classe: La unitat didàctica proposada és per a un grup de 20 alumnes de 6è de primària. Culturalment parlant, es tracta d’un grup força heterogeni en el qual trobem: tres nens del Marroc, tres d’Equador, un de Bolívia, dos de Pakistan, un català i deu d’ètnia gitana. El nivell d’aprenentatge és mitjà-baix i està directament relacionat amb la motivació de l’alumnat i amb l’interès de les seves famílies, que és escàs. Objectius didàctics: – Explicar què és el clima i quins són els factors que determinen la variabilitat climàtica. – Identificar les diferents zones climàtiques de la Terra en un globus terraqüi. – Observar i interpretar un mapa del temps atmosfèric d’Espanya. – Descriure els diferents climes del territori espanyol i la seva distribució. – Localitzar les formacions vegetals característiques de cada conjunt climàtic de la geografia espanyola i descriure’n les característiques. – Descriure les característiques dels paisatges representatius de cada conjunt climàtic a través de l’observació i la comparació de dibuixos. – Acostumar-se a utilitzar i entendre mapes per representar fets i fenòmens relacionats amb el clima i la vegetació. – Interpretar mapes del temps. – Analitzar i interpretar un climograma a partir de les dades de temperatures i precipitacions. Continguts:
  • 3. 3 - Procedimentals - Identificació dels factors que incideixen en el clima. - Localització de les diferents zones climàtiques de la Terra en un globus terraqüi. - Descripció de les característiques climàtiques i vegetals que identifiquen els diferents tipus de paisatge d'Espanya. - Interpretació de mapes del temps. - Elaboració, anàlisi i interpretació de climogrames. - Conceptuals - El clima i els factors climàtics. - Les zones climàtiques de la Terra. - Els conjunts climàtics i els paisatges d’Espanya. - Clima i vegetació atlàntica. - Clima i vegetació mediterrània. - Clima i vegetació de l’interior. - Clima i vegetació de muntanya. - Clima i vegetació subtropical. - El mapa del temps. - El climograma. - Actitudinals - Cura del medi ambient. - No malgastar els béns i els recursos naturals. - Adquisició d'hàbits a favor de la prevenció del deteriorament de la natura. - Comprendre el valor de les coses. - Respecte per l’opinió dels altres.
  • 4. 4 - Participació en les activitats en grup com a recurs per fomentar la collaboració. Metodologia: Degut a les característiques del grup, la metodologia a emprar ha de promoure l’interès dels nens/es per endinsar-se en el procés d’ensenyament i aprenentatge. És important que les sessions que es duguin a terme siguin dinàmiques i amb algun “toc” lúdic, ja que d’aquesta manera es potencia la seva motivació. Les classes magistrals no són gens adequades i per tant, és imprescindible organitzar activitats en les quals tots els alumnes puguin implicar-se activament i participar. El treball individual s’ha de combinar amb el treball en petit grup, i és necessari poder emprar recursos tic, ja que criden l’atenció dels nens/es i són un punt clau en la seva actitud a l’aula. Recursos tic: - Bloc - Vídeo / imatges - Power Point - Enllaç a activitat clic. Temporització: (11 sessions d’una hora) Sessió 1: Observació del vídeo Els climes de la Terra. Es tracta d’un breu vídeomuntatge en el qual s’explica de forma entenedora quins són els climes del món i quins factors influeixen en aquests (latitud, altitud i proximitat al mar).
  • 5. 5 És una activitat que serveix per a introduir la unitat didàctica i comporta una posterior posada en comú dels coneixements previs que tenen els alumnes sobre el tema. Realització de la fitxa Els climes de la Terra. Compleció d’un mapa de les zones climàtiques de la Terra. Sessió 2 i 3: Observació i comentari oral del Power Point Els climes d’Espanya. Realització de la fitxa Els climes d’Espanya. Sessió 4: Compleció d’un mapa dels climes d’Espanya. Sessió 5: Activitat Jclic: El relleu, el clima i la vegetació. Sessió 6 i 7: Mural Els climes i la vegetació a Espanya. Sessió 8: Descripció oral i escrita de diferents mapes del temps. Sessió 9 i 10: El climograma. Què és i interpretació. Elaboració d’un climograma a partir de les dades indicades. Sessió 11: Examen Els climes d’Espanya. Criteris d’avaluació:
  • 6. 6 L’avaluació és contínua. Es valorarà el treball i l’esforç de l’alumnat durant totes les sessions. Tot i així, es portarà a terme un examen final per tal d’avaluar els coneixements obtinguts pels nens/es sobre el tema proposat. – Explicar què és el clima i quins són els factors que determinen la variabilitat climàtica. – Identificar les diferents zones climàtiques de la Terra. – Observar i interpretar un mapa del temps atmosfèric d’Espanya. – Descriure els diferents climes del territori espanyol i la seva distribució. – Localitzar les formacions vegetals característiques de cada conjunt climàtic de la geografia espanyola i descriure’n les característiques. – Analitzar i interpretar un climograma a partir de les dades de temperatures i precipitacions.