SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Cicle:
Superior
                UNITAT DIDÀCTICA Nº          : “ El cant del Barça “
Nivell: 6è

TEMPORALITZACIO: tres / quatre
                                 DURADA: 50 minuts
sessions
                            TRACTAMENT DIDÀCTIC
JUSTIFICACIÓ
A partir de l’objectiu de desenvolupar la capacitat d’explorar, conèixer i experimentar les
possibilitats que ofereixen les TIC, els alumnes de sisè treballaran amb el programa Music Time,
elements del llenguatge musical. En petit grup escriuran melodies,          primer de forma lliure i
després pautada.
                                   COMPETÈNCIES BÀSIQUES


COMPETÈNCIES PRÒPIES DE L’ÀREA

Transversals:

Competències comunicatives:

   -   Competència Comunicativa: relació amb els companys, respecte a les opinions
       diferents a les pròpies, expressió de les seves interpretacions musicals, treball
       col·laboratiu.
   -   Competencia artística i cultural: interpretació i creació de melodies.

CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES BÀSIQUES:

Competències específiques centrades en conviure i habitar el món:

   -   Competència social i ciutadana: treball en equip, la interpretació i la creació.
   -   Competència en el coneixement i interacció amb el món físic.


Competències metodològiques :

   -   Competència tecnològica: ús de la tecnologia digital relacionada amb la música.
   -   Competència d’aprendre a aprendre: reflexió sobre els processos d’ indagació,
       experimentació i planificació.
   -   Competència matemàtica : treball de comptar tons i semitons en els intervals.




                                                                                               1
OBJECTIUS



Procedimentals i conceptuals :

       Utilitzar el programa Music Time de per tal d’ explorar els seus recursos informàtics.
       Inventar i reproduir una melodia.
       Interpretar les pistes d’un joc d’ intervals per endevinar una cançó.
       Reconèixer la melodia d’ una cançó.
       Interpretar amb justesa rítmica el Cant del Barça.
       Cantar la cançó “El Cant del Barça”

Actitudinals, socials ( actituds, valors i normes )

          Avançar amb confiança i satisfacció i respecte en els processos de creació i producció
          artística.
          Interpretar conjuntament la cançó propasada.




                                            CONTINGUTS


MUSICALS
Explorar i percebre :
   o Experimentació de les possibilitats sonores que poden suggerir la utilització de les
       TIC.
   o Reconeixement del Cant del barça.
   o El fa diesi
Interpretar i crear :
   o Creació i interpretació d’ una melodia ( Music Time ) a partir dels elements apresos.
   o Interpretació amb la flauta del Cant del Barça.
   o Cant de la cançó.
TECNOLÒGICS :
   o Ús del programa Music Time. Crear pentagrames, indicació de compàs, col·locació de
       notes i signes musicals. Reproducció i mapa de pistes per canviar el timbre.
SOCIALS :
   o Respecte envers el treball del grup.
   o Capacitat de prendre acords en grup.




                                                                                                2
ACTIVITATS D’ ENSENYAMENT APRENENTATGE
Sessió 1:                                                      Recursos         Org. Alumnat
Els alumnes crearan lliurement una o dues melodies
amb l’editor Music Times. En un pentagrama simple de
deu compassos, escriuran les figures i notes al seu gust, l’
escoltaran i la guardaran en una carpeta. Després cada
                                                               Programa Music   Petit grup de 3-4
grup presentarà a la resta de la classe la seva creació
                                                               Times                alumnes
amb el canó de projecció i es comentaran entre tots. Per
acabar es pot escoltar amb un timbre diferent.

Sessió 2:
Els nens i nenes hauran de d’endevinar una cançó a partir
                                                      Programa Music Petit grup de 3-4
d’ unes pistes encadenades basades en intervals . Els Times          alumnes
donaré la primera nota i escriuran les següents seguint els
missatges. ( 1. Escriu un do3 blanca. 2. Lliga-la amb un
uníson amb ritme de negra. ...........). Després hauran d’
escoltar la melodia per tal de descobrir que es tracta del
Cant del Barça.


Sessió3:
Escriuran la lletra de la cançó. Després farem una lectura
                                                               Programa Music Petit grup de 3-4
melòdica i una interpretació rítmica de la cançó, a través     Time           alumnes.
del canó de projecció, per tal de preparar la posterior
                                                               Flauta           Tot el grup
interpretació amb la flauta. Faran atenció especial al fa
                                                               Canó de
diesi que ens apareix per primera vegada en una peça.
                                                               projecció
Per acabar la meitat de la classe cantarà la lletra de la
                                                               Instruments de
cançó, mentre la resta la interpreta amb la flauta. Després
                                                               percussió
canviaran els grups i faran l’activitat a l’ inrevés



                               ACTIVITATS D’AMPLIACIÓ I REFORÇ
   -   Els alumnes més avançats inventaran una altra melodia.
   -   Els alumnes amb més dificultat faran un altre joc amb una cançó més senzilla.




                                                                                              3
METODOLOGÍA
-   Com a estratègia organitzativa he treballat en petits grups de nivell diferent, per facilitar que els
    alumnes s’ajudin entre ells.
-   Les activitats de tot el grup es realitzen de manera que mentre uns toquen amb la flauta els altres
    posen les posicions dels dits. Després es canvia .
-   L’ús dels ordinadors facilita la participació activa, autònoma i motiva els alumnes.

                                    CRITERIS D’AVALUACIÓ
-   Participar de forma adequada en la relació amb el grup, mostrant respecte per les
    aportacions dels altres.
-   Facilitat en l’ús de l’ordinador i del programa.
-   Valorar la melodia inventada.
-   Interpretar la cançó amb justesa i precisió amb la flauta.
-   Cant de la cançó amb bona entonació i precisió rítmica.
-   Interès i actitud positiva en la realització de les activitats
-   Fer un seguiment dels treballs dels alumnes.


                               TRACTAMENT DE LA DIVERSITAT




                                         OBSERVACIONS
-   Els nens han manifestat molt interès i ganes per escriure notes al pentagrama.
-   El Cant del Barça ha resultat una mica massa llarg per escriure a l’ordinador. Alguns
    alumnes no han acabat tota la partitura.
-   La interpretació amb la flauta els ha agradat perquè tots veien la partitura al canó de
    projecció.




                                          BIBLIOGRAFIA




                                                                                                       4

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Was ist angesagt? (20)

Els Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La BruixaEls Ritmes De La Bruixa
Els Ritmes De La Bruixa
 
Marieta Cistellera
Marieta CistelleraMarieta Cistellera
Marieta Cistellera
 
Escolta Ho En El Vent Bob Dylan
Escolta Ho En El Vent Bob DylanEscolta Ho En El Vent Bob Dylan
Escolta Ho En El Vent Bob Dylan
 
Graus Tonals
Graus TonalsGraus Tonals
Graus Tonals
 
Els Instruments De Percussió De So Indeterminat
Els Instruments De Percussió De So IndeterminatEls Instruments De Percussió De So Indeterminat
Els Instruments De Percussió De So Indeterminat
 
Simfonia De La Sorpresa. Haydn
Simfonia De La Sorpresa. HaydnSimfonia De La Sorpresa. Haydn
Simfonia De La Sorpresa. Haydn
 
Lou Del Sol
Lou Del SolLou Del Sol
Lou Del Sol
 
Posem MúSica A La Tarascada
Posem MúSica A La TarascadaPosem MúSica A La Tarascada
Posem MúSica A La Tarascada
 
Coneixem El Curt Semi
Coneixem El Curt SemiConeixem El Curt Semi
Coneixem El Curt Semi
 
Simfonia Del Nou MóN
Simfonia Del Nou MóNSimfonia Del Nou MóN
Simfonia Del Nou MóN
 
MúSiques Del MóN
MúSiques Del MóNMúSiques Del MóN
MúSiques Del MóN
 
Fem Una Partitura Amb Music Time
Fem Una Partitura Amb Music TimeFem Una Partitura Amb Music Time
Fem Una Partitura Amb Music Time
 
Un Curtmetratge Sonat
Un Curtmetratge SonatUn Curtmetratge Sonat
Un Curtmetratge Sonat
 
El nostre treball de veritat
El nostre treball de veritatEl nostre treball de veritat
El nostre treball de veritat
 
La MúSica Amb Laigua
La MúSica Amb LaiguaLa MúSica Amb Laigua
La MúSica Amb Laigua
 
Activitats Art Tic Ies Enric BorràS
Activitats Art Tic Ies Enric BorràSActivitats Art Tic Ies Enric BorràS
Activitats Art Tic Ies Enric BorràS
 
Pinyeta Pinyol
Pinyeta PinyolPinyeta Pinyol
Pinyeta Pinyol
 
Levolució De Lorquestra
Levolució De LorquestraLevolució De Lorquestra
Levolució De Lorquestra
 
Anem A Tocar!
Anem A Tocar!Anem A Tocar!
Anem A Tocar!
 
En Un Mercat Persa
En Un Mercat PersaEn Un Mercat Persa
En Un Mercat Persa
 

Andere mochten auch (6)

Forbidden love 4
Forbidden love 4Forbidden love 4
Forbidden love 4
 
Finance Deck 11062014
Finance Deck 11062014Finance Deck 11062014
Finance Deck 11062014
 
Some Dewey, Some Don't - Final Youth Branch Categories
Some Dewey, Some Don't - Final Youth Branch CategoriesSome Dewey, Some Don't - Final Youth Branch Categories
Some Dewey, Some Don't - Final Youth Branch Categories
 
Cocoa勉強会#6-SQLiteをCocoaで使う
Cocoa勉強会#6-SQLiteをCocoaで使うCocoa勉強会#6-SQLiteをCocoaで使う
Cocoa勉強会#6-SQLiteをCocoaで使う
 
Humans are getting dumber ii
Humans are getting dumber iiHumans are getting dumber ii
Humans are getting dumber ii
 
Regulamento interno2
Regulamento interno2Regulamento interno2
Regulamento interno2
 

Ähnlich wie El Cant Del BarçA

Ähnlich wie El Cant Del BarçA (17)

Llenguatge Musical
Llenguatge MusicalLlenguatge Musical
Llenguatge Musical
 
Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2Taller De MúSica Tac2
Taller De MúSica Tac2
 
Fem Versions De CançOns
Fem Versions De CançOnsFem Versions De CançOns
Fem Versions De CançOns
 
La Balalaika
La BalalaikaLa Balalaika
La Balalaika
 
El Music Time I La Flauta DolçA
El Music Time I La Flauta DolçAEl Music Time I La Flauta DolçA
El Music Time I La Flauta DolçA
 
Ves Ten Hivern
Ves Ten HivernVes Ten Hivern
Ves Ten Hivern
 
Creació Musical
Creació MusicalCreació Musical
Creació Musical
 
Tots Els Nens Del Meu Carrer
Tots Els Nens Del Meu CarrerTots Els Nens Del Meu Carrer
Tots Els Nens Del Meu Carrer
 
La Presó De Lleida
La Presó De LleidaLa Presó De Lleida
La Presó De Lleida
 
Taller De MúSica Tac1
Taller De MúSica Tac1Taller De MúSica Tac1
Taller De MúSica Tac1
 
Acompanyem La MúSica
Acompanyem La MúSicaAcompanyem La MúSica
Acompanyem La MúSica
 
Les 4 Semicorxeres
Les 4 SemicorxeresLes 4 Semicorxeres
Les 4 Semicorxeres
 
CàNon RíTmico MelòDic
CàNon RíTmico MelòDicCàNon RíTmico MelòDic
CàNon RíTmico MelòDic
 
Activitats Jclic I Music Time Per Ci
Activitats Jclic I Music Time Per CiActivitats Jclic I Music Time Per Ci
Activitats Jclic I Music Time Per Ci
 
Music Time I Composició
Music Time I ComposicióMusic Time I Composició
Music Time I Composició
 
John Henry
John HenryJohn Henry
John Henry
 
La Caixa De Sons
La Caixa De SonsLa Caixa De Sons
La Caixa De Sons
 

Mehr von MARTA FIGUERAS (20)

Geometria tomas
Geometria tomasGeometria tomas
Geometria tomas
 
Fotos brugeometria
Fotos brugeometriaFotos brugeometria
Fotos brugeometria
 
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoaFotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
Fotos de cossos geomètrics iris i ainhoa
 
Edificis singulars aleix
Edificis singulars aleixEdificis singulars aleix
Edificis singulars aleix
 
Cossos geometrics marineta
Cossos geometrics marinetaCossos geometrics marineta
Cossos geometrics marineta
 
Cossos geomètrics de barcelon núria
Cossos geomètrics de barcelon núriaCossos geomètrics de barcelon núria
Cossos geomètrics de barcelon núria
 
Cossos geomètrics a barcelona andreu
Cossos geomètrics a barcelona andreuCossos geomètrics a barcelona andreu
Cossos geomètrics a barcelona andreu
 
Pw cossos geométrics josep bassó
Pw cossos geométrics josep bassóPw cossos geométrics josep bassó
Pw cossos geométrics josep bassó
 
Marc formes geometriques a la ciutat
Marc formes geometriques a la ciutatMarc formes geometriques a la ciutat
Marc formes geometriques a la ciutat
 
3r trimestre
3r trimestre3r trimestre
3r trimestre
 
Presentación2
Presentación2Presentación2
Presentación2
 
Internet segura
Internet seguraInternet segura
Internet segura
 
Collserola
CollserolaCollserola
Collserola
 
Fruita ecològica
Fruita ecològicaFruita ecològica
Fruita ecològica
 
Carnestoltes p4 b
Carnestoltes p4 bCarnestoltes p4 b
Carnestoltes p4 b
 
Carnestoltes p3 a
Carnestoltes p3 aCarnestoltes p3 a
Carnestoltes p3 a
 
Sortida can castellar
Sortida can castellarSortida can castellar
Sortida can castellar
 
Carnestoltes 2012
Carnestoltes 2012Carnestoltes 2012
Carnestoltes 2012
 
Nadal al brusi
Nadal al brusiNadal al brusi
Nadal al brusi
 
Com penjar un fitxer
Com penjar un fitxerCom penjar un fitxer
Com penjar un fitxer
 

El Cant Del BarçA

  • 1. Cicle: Superior UNITAT DIDÀCTICA Nº : “ El cant del Barça “ Nivell: 6è TEMPORALITZACIO: tres / quatre DURADA: 50 minuts sessions TRACTAMENT DIDÀCTIC JUSTIFICACIÓ A partir de l’objectiu de desenvolupar la capacitat d’explorar, conèixer i experimentar les possibilitats que ofereixen les TIC, els alumnes de sisè treballaran amb el programa Music Time, elements del llenguatge musical. En petit grup escriuran melodies, primer de forma lliure i després pautada. COMPETÈNCIES BÀSIQUES COMPETÈNCIES PRÒPIES DE L’ÀREA Transversals: Competències comunicatives: - Competència Comunicativa: relació amb els companys, respecte a les opinions diferents a les pròpies, expressió de les seves interpretacions musicals, treball col·laboratiu. - Competencia artística i cultural: interpretació i creació de melodies. CONTRIBUCIÓ A LES COMPETÈNCIES BÀSIQUES: Competències específiques centrades en conviure i habitar el món: - Competència social i ciutadana: treball en equip, la interpretació i la creació. - Competència en el coneixement i interacció amb el món físic. Competències metodològiques : - Competència tecnològica: ús de la tecnologia digital relacionada amb la música. - Competència d’aprendre a aprendre: reflexió sobre els processos d’ indagació, experimentació i planificació. - Competència matemàtica : treball de comptar tons i semitons en els intervals. 1
  • 2. OBJECTIUS Procedimentals i conceptuals : Utilitzar el programa Music Time de per tal d’ explorar els seus recursos informàtics. Inventar i reproduir una melodia. Interpretar les pistes d’un joc d’ intervals per endevinar una cançó. Reconèixer la melodia d’ una cançó. Interpretar amb justesa rítmica el Cant del Barça. Cantar la cançó “El Cant del Barça” Actitudinals, socials ( actituds, valors i normes ) Avançar amb confiança i satisfacció i respecte en els processos de creació i producció artística. Interpretar conjuntament la cançó propasada. CONTINGUTS MUSICALS Explorar i percebre : o Experimentació de les possibilitats sonores que poden suggerir la utilització de les TIC. o Reconeixement del Cant del barça. o El fa diesi Interpretar i crear : o Creació i interpretació d’ una melodia ( Music Time ) a partir dels elements apresos. o Interpretació amb la flauta del Cant del Barça. o Cant de la cançó. TECNOLÒGICS : o Ús del programa Music Time. Crear pentagrames, indicació de compàs, col·locació de notes i signes musicals. Reproducció i mapa de pistes per canviar el timbre. SOCIALS : o Respecte envers el treball del grup. o Capacitat de prendre acords en grup. 2
  • 3. ACTIVITATS D’ ENSENYAMENT APRENENTATGE Sessió 1: Recursos Org. Alumnat Els alumnes crearan lliurement una o dues melodies amb l’editor Music Times. En un pentagrama simple de deu compassos, escriuran les figures i notes al seu gust, l’ escoltaran i la guardaran en una carpeta. Després cada Programa Music Petit grup de 3-4 grup presentarà a la resta de la classe la seva creació Times alumnes amb el canó de projecció i es comentaran entre tots. Per acabar es pot escoltar amb un timbre diferent. Sessió 2: Els nens i nenes hauran de d’endevinar una cançó a partir Programa Music Petit grup de 3-4 d’ unes pistes encadenades basades en intervals . Els Times alumnes donaré la primera nota i escriuran les següents seguint els missatges. ( 1. Escriu un do3 blanca. 2. Lliga-la amb un uníson amb ritme de negra. ...........). Després hauran d’ escoltar la melodia per tal de descobrir que es tracta del Cant del Barça. Sessió3: Escriuran la lletra de la cançó. Després farem una lectura Programa Music Petit grup de 3-4 melòdica i una interpretació rítmica de la cançó, a través Time alumnes. del canó de projecció, per tal de preparar la posterior Flauta Tot el grup interpretació amb la flauta. Faran atenció especial al fa Canó de diesi que ens apareix per primera vegada en una peça. projecció Per acabar la meitat de la classe cantarà la lletra de la Instruments de cançó, mentre la resta la interpreta amb la flauta. Després percussió canviaran els grups i faran l’activitat a l’ inrevés ACTIVITATS D’AMPLIACIÓ I REFORÇ - Els alumnes més avançats inventaran una altra melodia. - Els alumnes amb més dificultat faran un altre joc amb una cançó més senzilla. 3
  • 4. METODOLOGÍA - Com a estratègia organitzativa he treballat en petits grups de nivell diferent, per facilitar que els alumnes s’ajudin entre ells. - Les activitats de tot el grup es realitzen de manera que mentre uns toquen amb la flauta els altres posen les posicions dels dits. Després es canvia . - L’ús dels ordinadors facilita la participació activa, autònoma i motiva els alumnes. CRITERIS D’AVALUACIÓ - Participar de forma adequada en la relació amb el grup, mostrant respecte per les aportacions dels altres. - Facilitat en l’ús de l’ordinador i del programa. - Valorar la melodia inventada. - Interpretar la cançó amb justesa i precisió amb la flauta. - Cant de la cançó amb bona entonació i precisió rítmica. - Interès i actitud positiva en la realització de les activitats - Fer un seguiment dels treballs dels alumnes. TRACTAMENT DE LA DIVERSITAT OBSERVACIONS - Els nens han manifestat molt interès i ganes per escriure notes al pentagrama. - El Cant del Barça ha resultat una mica massa llarg per escriure a l’ordinador. Alguns alumnes no han acabat tota la partitura. - La interpretació amb la flauta els ha agradat perquè tots veien la partitura al canó de projecció. BIBLIOGRAFIA 4