SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 23
Сургуулийн бие
             даасан байдал-
               сургуульд
               суурилсан
               хичээлийн
                судалгаа



Н.Оюунцэцэг (МУИС-ийн МДССТ)

                Улаанбаатар, 2012.11.19
Агуулга: Сургуулийн бие даасан байдлыг хангах
  нэг арга зам нь сургуульд суурилсан хичээлийн
                    судалгаа мөн
• Сургуулийн сургалт ямар байх ѐстой вэ?
• Зорилго, зорилт, эрхэм зорилгыг хэрхэн
  тодорхойлох вэ?
• Зорилгод хандах хандлага юу вэ?
• Эрхэм зорилго ба хичээлийн зорилго
• Зарим орны жишээ баримт
• Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа
  гэж юу вэ?
Төслийн танилцуулга
• Суралцагчдын суралцахуйг дэмжих арга
  зүйн хөгжил” (I шат, 2006-2009) төсөл
• “Багшлахуйн арга зүйн хөгжлийг түгээн
  дэлгэрүүлэх тогтолцоог бэхжүүлэх (II шат8
  2010-2013)” төсөл



  Сургууль дээрээ багш нар хамтран бие дааж
  мэргэжлээ дээшлүүлэх нэг, үр ашигтай арга зам
  болсон хичээлийн судалгааны арга зүйд суралцсан
  Гэвч багшлахуйн арга зүйн шинэчлэлд “Эцэс төгсгөл”
  үгүй бөгөөд тасралтгүй хийх шаардлагатай
“Багшлахуйн арга зүйн хөгжлийг түгээн дэлгэрүүлэх
          тогтолцоог бэхжүүлэх” төсөл



                     Сэлэнгэ
         Завхан     Булган          Дорнод
                               УБ
Сургууль-бие даасан байдал
• Сонирхолтой газар        • Материаллаг
• Хүүхэд боловсрон         • Санхүүгийн
  хөгжих газар             • Удирдлагын тогтолцоо
• Боловсролын талбар       • Үйл ажиллагаа
• Гэх мэт                  • Тавьсан зорилт
Төрөл, хэлбэр:             • Сургуулийн
  –   Улсын, хувийн          киррикюлим
  –   Цогцолбор, ердийн    • Гэх мэт
  –   Ахлах, суурь, бага
  –   Хот, сум, багийн


   Дээрээс доош чиглэсэн-Доороос дээш чиглэсэн
Сургуулийн эрхэм зорилгын үүрэг

• Удирдан чиглүүлэх
• Багш нараас суралцагчдын хүлээж буй хүлээлтийг
  биелүүлэх
• Хичээлийн сэдвийн төлөвлөгөө багш нарт тодорхой
  байхад нь тусалдаг



• Сургалтыг зохион байгуулахад
• Багшийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах
Эрхэм зорилго янз бүрээр томьѐологдож
              болох уу?
Ж1: тойм байдлаар: “Үнэлгээ ямар байх
вэ?”, “манай сургуульд суралцагчийг хэрхэн
бэлтгэх вэ?” гэх мэт
Ж2: мэргэжлийн түвшинд өвөрмөц
онцлогтойгоор “Шинжлэх ухааны концепцийг
ойлгох байгалийн ухааны ойлголт”
Ж3: хүүхдэд хандсан, Судлахуйн баяр
баясгалан

        Суралцагчийн хэрэгцээ, үр дүн чиглэсэн
                        байх
Шинэ Монгол”сургуулийн эрхэм зорилго
“Шинэ зуун –Шилдэг боловсрол” уриан дор XXI
зуунд Монгол орныг нуруундаа үүрч явах, ирээдүйн
удирдагчдыг бэлтгэхэд шаардлагатай бүрэн дунд
боловсролыг чанартай олгох


    БГД-н 28-р сургуулийн эрхэм зорилго
  Өөртөө итгэлтэй, ухаалаг, эрүүл, зөв хүн
              төлөвшүүлэх
Зорилт:
         Хүүхэд бүрт урам зориг
          Багш бүрт шилдэг арга
         Эцэг эх бүрт сэтгэл ханамж
МУИС-ийн түшиц байгалийн ухааны
  гүнзгийрүүлсэн сургалтай 113-р сургууль
Эрдэм боловсролтой
Эрүүл бие бялдартай
Эх орондоо хайртай
Эрхэмсэг монгол хүнийг төлөвшүүлнэ.
 Хан - Уул дүүргийн 10 - р сургуулийн эрхэм
                  зорилго
            Эрхэм баян эх орон
            Элбэг баян эрдэм ном
            Хүнлэг ариун сэтгэл
Токио ГИС-ийн харъяа Коганэй бага
сургуулийн
 дэд захирал Сэкита Ёшихирогийн
лекцээс авлаа.




  Боловсролын зорилт                  Сургуулийн онцлог
• Өөдрөг сэтгэлтэй бусдыг           ① Оюутны багшлах дадлагын түшиц
   хайрлан хүндэтгэдэг              бааз
   хүүхэд                           ② Судалгааны туршилт хийж үр дүнг
• Тунгаан боддог хүүхэд             баталдаг
• Бие сэтгэлийн тэнхээтэй           ③ Зусланд хамт олноороо явах
   хүүхэд                           боломжтой
Сургуулийн
билэг тэмдэг
Надешико цэцэг




Хөл бөмбөгийн эмэгтэй баг 「 Надешико Japan」
「Надешико」бол хуурай муу хөрсөнд ч үзэсгэлэнтэй сайхнаар цэцэглэж чаддаг тул,
「Хүчтэй」мөн「Хатуужил, тэсвэртэй」-н билэг тэмдэг болдог.



                                    Токио ГИС-ийн харъяа Коганэй бага сургуулийн
                                    дэд захирал Сэкита Ёшихирогийн лекцээс авлаа.
Анхаарах зүйл:
• Юунд суралцах
• Юуг өөрчлөх
• Юуг онцлох
Тухайлбал, эрхэм зорилгод хүрэхийн тулд
хичээлийн төлөвлөгөөг яавал илүү нөлөөтэй
байх вэ?
Хичээлийг хэрхэн үр нөлөөтэй болгох вэ?
Сургалтын агуулгад хамгийн чухал зүйл юу
вэ?

!    Боловсролын ерөнхий зорилт буюу төрийн
     бодлого, сургуулийн тогтолцооны зорилтуудтай нийцэж
     байх ѐстой
Эрхэм зорилгыг томьѐолоход
             асуух асуулт:

• Хувь хүний болон нийгмийн хэрэгцээг танай
  сургууль хэр харгалзаж үздэг вэ?
• Бид ЕБ, мэргэжлийн боловсрол, онолын
  мэдлэгийг тэнцвэртэй олгож байна уу?
• Бид аль төрлийн хичээлийг илүү онцолж байна
  вэ?
• Үндэсний эрх ашиг, дээд зэргийн ѐс
  суртахууны аль нь илүү чухал вэ?
• Бид хувийн авьяас чадвар эсвэл амьдралдаа
  тохирсон сонголт хийхэд нь түлхэц өгөх ѐстой
  юу? Гэх мэтээр асуудалд олон талаас хандах
  ѐстой
Жишээ: Фүчюү дүүргийн фүчюү 3 дугаар
бага сургуулийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
I. Сургуулийн зорилт


Эрч хүчтэй сэтгэл тэнүүн аж төрөх хүүхэд
багачуудыг бэлтгэн гаргах сургуулийн орчинг
бүрдүүлэх
     Судлахуйн баяр баясгалан, шамдан
          суралцахуйн хөөр зугаа
II. Дунд хугацааны зорилт ба авах арга хэмжээ



  1. Баттай мэдлэг чадвар олгоход чиглэсэн сургалтын
  үйл ажиллагааг эрчимжүүлэх (6 үйл бий)
  1.1 Үндэс суурийг бат суулгах (унших, бичих, тооцоолон
  бодох чадварыг дээшлүүлэхэд чиглэгдсэн багшлах арга зүйг
  хэвшүүлэх )
  …
  5. Нээлттэй сургууль буй болгох явдлыг
  эрчимжүүлэх гэх мэт (3 үйл)
  6. Эрсдэлийн удирдлага, аюулгүй сургалтын үйл
  ажиллагааг эрчимжүүлэх (3 хэсэг үйл)
III. Энэ жилийн үйл ажиллагааны зорилт ба
авах арга хэмжээ


  Дээрх үйл ажиллагааг нарийвчилан задалж төлөвлөсөн
  байна.
  Жишээлбэл: “Хичээлийг сайжруулах”-ын тулд
  • Сургуулийн судалгааг хөгжүүлэх
  • Долоо хоногийн төлөвлөгөөг боловсруулж
    сургуулийн удирдлагын зүгээс чиглүүлэх
  • Хичээлийг зугаатай, ойлгомжтой болгох
  • Багшлахуйн үр өгөөжийг дээшлүүлэх хамтын
    ажиллагааны тогторлцоог бататгах
  • Хичээлд ажиглалт хийх
Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа
 Хичээлийн судалгаагаар дамжуулан сургууль
 дээрээ арга зүйн шинэчлэлд оролцох нь
 сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа юм

• Бүх сургуулиуд зорилго, зорилтоо биелүүлэхийн тулд
  сургуулийнхаа хэмжээнд нийтлэг сэдэв сонгон хичээлийн
  судалгаа зохион байгуулдаг. Жишээ, “Хүүхдүүддээ
  харилцааны чадвар суулгая” гэсэн сэдэв сонгосон бол бүх
  судлагдахуунаар нэгэн зэрэг хичээлийн судалгаа зохион
  байгуулна.
• Сургуулийг өөрийн онцлогтой хөгжүүлэхэд ийнхүү
  хичээлийн судалгааг идэвхитэй ашиглана.
• Сургуулийн удирдлага, бүх хамт олон тодорхой үүрэгтэй
  оролцоно.
• Ажлаа хэд хэдэн жилээр төлөвлөнө
Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгааг
               явуулах алхам

       Cургуулийн эрхэм зорилго, зорилго, зорилт


Хүүхдийнхээ байдалд судалгаа хийнэ

Судалгааны сэдвээ сонгох


Зөв төлөвшсөн хүүхэд ямар байх ѐстойг тодорхойлно

                                       Бүх судалгааны дэд
Судалгааныхаа таамаглалыг           тэнхим болон бүх хичээл
        дэвшүүлэх                         дээр хамтрах

                        Тайлагнах үе шат
Фүчюү 4-р бага сургууль                         Тама 3-р бага сургууль

Хичээл           “Суралцахуйн баясгалан, Сурч мэдэхийн         Ухаалаг, Зөв, Эрч хүчтэй
сургалтын       давуу тал, Эелдэг зан чанар”
зорилт

Судалгааны       “Харилцааны чадвар эзэмшүүлэн, санаа          Багш болон сурагчидтай эелдэг дотно
сэдвээ сонгох   бодлоо харилцан илэрхийлэх чадвартай           харилцаж, идэвхи чармайлттай суралцдаг
                хүүхэд” болгон төлөвшүүлье.                    хүүхэд болгон хөгжүүлэх (Байгалийн ухаан) -
                                                               Асуудлыг шийдвэрлэж сургах
Зөв             1,2-р анги: Бусдыг хүлээцтэй сонсон, хэлэх     “Ойлголт авах”, “Таамаглах”, “Бататгах”,
төлөвшсөн           гэсэн зүйлээ хэлж чаддаг хүүхэд            “Дүгнэх” бүх үе шатуудад бага, дунд, ахлах
хүүхэд ямар     3,4-р анги: Бусдыг хүлээцтэй сонсон, бодол     ангийн хүүхэд тус бүрийг хэрхэн хөгжүүлэхээ
байх ѐстойг         санаагаа хэлж чаддаг хүүхэд                тодорхойлох.
тодорхойлно     5,6-р анги: Бусдыг хүлээцтэй сонсон, тунгаан
                    бодож чаддаг хүүхэд

Судалгааны      Багш хүүхдийнхээ “Харилцааны чадварыг          Байгалийн ухааны хичээлээр асуудлыг
таамаглалаа     хөгжүүлэх”-эд чиглэсэн ажлаа өдөр бүр          шийдвэрлэж сургах ажлыг тасралтгүй,
дэвшүүлнэ       давтан хийлгэдэг. Ингэснээр, хүүхдийн          төлөвлөгөөтэй зохион байгуулснаар, урам
                харилцааны чадвар (ярих, сонсох) хөгжинө.      зоригтой суралцдаг хүүхэд болгон хөгжүүлж
                                                               чадна.

Судалгааны      ・ Саналаа бичихэд хялбар ажлын хуудас          ・”Илрүүлэх”, “Харьцуулах”, “Жиших” зэрэг
агуулга          ашиглах                                        үйл ажиллагааг оруулах.
(1,2-р ангийн   ・Багш өөрөө “Сайн сонсох арга”-ын үлгэр        ・”Ойлголт авах”, “Бататгах”, “Дүгнэх” гэсэн
жишээ)           жишээ байх                                     дарааллын дагуу хичээлийг явуулж, асуудал
                ・ 3-4 хүүхдийг нэг баг болгон харилцан          шийдвэрлэх чадварыг эзэмшүүлэх.
                 ярилцах цаг өгөх.
Тайлагнах үе шат
2-3 жилд 1 удаа зохион байгуулах

• Нээлттэй зохион байгуулах (Боловсролын чиглэлийн
  сонин сэтгүүл, вебсайтад нийтлэх)
• Судалгааны тайлангийн сэтгүүл гаргах (Судалгааны үр
  дүн болон судалгаат хичээлийн хөтөлбөр)
• Хурал зохион байгуулах, илтгэл хэлэлцүүлэх
• Дүгнэлт бичих
• Гэх мэт олон хэлбэрийн сурталчлах үйл ажиллагаа явуулах
!               Анхаарах зүйл
• Нэг буюу хэд хэдэн жилийн турш зохион
  байгуулах судалгааны залгамж холбоотой
  төлөвлөгөөнд тулгуурлах.
• Уг төлөвлөгөг судалгаа хийх баг
  боловсруулан, багш нараар хүлээн
  зөвшөөрүүлсэн байх.
• Хичээлийг багшаас хүүхэд рүүгээ чиглэсэн
  буюу “Дээрээс доошоо” бус “Доороосоо
  дээшээ” чиглэсэн хичээл болгон өөрчлөх
• Сургуульд суурилсан хичээлийн
  судалгаа, хичээлийн судалгаа ялгаатай гэдгийг
Дүгнэлт

• Сургуулийн бие даасан байдлыг хөгжүүлэх
  арга зам нь сургуулийн киррикюлимийг
  хөгжүүлэх явдал
• Сургуулийн киррикюлим нь сургууль бүр бие
  дааж, онцлогтой хөгжихийг дэмжинэ
• Сургуулийн     киррикюлимийг       сургуульд
  суурилсан хичээлийн судалгаагаар хөгжүүлнэ.
• Сургууль, сургуулийн киррикюлим нь зөвхөн
  хүүхдийн төлөө байна.
• Сургуулийн       киррикюлимийн       зорилго
  биелэгддэг байна.
Анхааран сонссонд баярлалаа

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих ньtumendemberel sandag
 
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэхТеле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэхGombojav Oyungerel
 
Илтгэл
ИлтгэлИлтгэл
Илтгэлsurenee
 
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголтБагшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголтᠯᠣᠪᠰᠠᠡ ᠯᠦᠦ
 
Negj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogooNegj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogoomoogii102
 
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньGombojav Oyungerel
 
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньбагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньАзжаргал Нинжбадгар
 
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэнсуурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэнotgoo_6143
 
сурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэх
сурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэхсурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэх
сурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэхtseegii6
 
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөххичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөхNew Mongol College of Technology
 
Shalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluun
Shalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluunShalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluun
Shalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluunTand amjilt Husie
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөрА. Пагмасүрэн
 
Targets for 2012 2013 as final 2
Targets for 2012 2013 as final 2Targets for 2012 2013 as final 2
Targets for 2012 2013 as final 2tungalag
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдbayja
 

Was ist angesagt? (20)

Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
сайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  ньсайн хичээлийн туршлага дээр  тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих  нь
сайн хичээлийн туршлага дээр тулгуурлан багш ажлын байрандаа хөгжих нь
 
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэхТеле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
Теле хичээл болон танхимын хичээлээр сурагчдын идэвх оролцоог нэмэгдүүлэх
 
Илтгэл
ИлтгэлИлтгэл
Илтгэл
 
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголтБагшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
 
Negj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogooNegj hicheel zovlogoo
Negj hicheel zovlogoo
 
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих ньБагш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
Багш ажлын байран дээрээ хичээлийн судалгаагаар хөгжих нь
 
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньбагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
 
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэнсуурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
суурь боловсролын шинэчилсэн хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх чингэлтэй дүүргийн нэгдсэн
 
элтгэл
элтгэлэлтгэл
элтгэл
 
хэлэлцүүлэг
хэлэлцүүлэгхэлэлцүүлэг
хэлэлцүүлэг
 
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх ньНэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
 
сурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэх
сурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэхсурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэх
сурагчдад сурах арга барил эзэмшүүлэх
 
Medeelel zvi
Medeelel zviMedeelel zvi
Medeelel zvi
 
Hutulbur bolovsruulah arga zyi
Hutulbur bolovsruulah arga zyiHutulbur bolovsruulah arga zyi
Hutulbur bolovsruulah arga zyi
 
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөххичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
 
Shalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluun
Shalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluunShalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluun
Shalgaltiin analiz 5 r surguuli dawaachuluun
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
Targets for 2012 2013 as final 2
Targets for 2012 2013 as final 2Targets for 2012 2013 as final 2
Targets for 2012 2013 as final 2
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 

Andere mochten auch

Hicheeliin sudalgaa
Hicheeliin sudalgaaHicheeliin sudalgaa
Hicheeliin sudalgaamaagii979797
 
Strategic alignment of the department of marketing
Strategic alignment of the department of marketing Strategic alignment of the department of marketing
Strategic alignment of the department of marketing Kassandra Carbajal
 
анхны сэтгэгдэл
анхны сэтгэгдэланхны сэтгэгдэл
анхны сэтгэгдэлBayarmaa Anu
 
ШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМ
ШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМ
ШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМChuka Davaanyam
 
4 цаг
4 цаг4 цаг
4 цагnansaaa
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааjobshig
 
эрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээл
эрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээлэрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээл
эрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээлserod_8908
 
судалгаа тайлан жишээ
судалгаа тайлан жишээсудалгаа тайлан жишээ
судалгаа тайлан жишээEnkhbold Ebo
 

Andere mochten auch (12)

Suis iin uil ajillagaand khyanalt-shinjilgee unelgee khiikh juram
Suis iin uil ajillagaand khyanalt-shinjilgee unelgee  khiikh juramSuis iin uil ajillagaand khyanalt-shinjilgee unelgee  khiikh juram
Suis iin uil ajillagaand khyanalt-shinjilgee unelgee khiikh juram
 
Hicheeliin sudalgaa
Hicheeliin sudalgaaHicheeliin sudalgaa
Hicheeliin sudalgaa
 
Strategic alignment of the department of marketing
Strategic alignment of the department of marketing Strategic alignment of the department of marketing
Strategic alignment of the department of marketing
 
анхны сэтгэгдэл
анхны сэтгэгдэланхны сэтгэгдэл
анхны сэтгэгдэл
 
Swot шинжилгээ
Swot шинжилгээSwot шинжилгээ
Swot шинжилгээ
 
ШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМ
ШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМ
ШУТИС-ИЙН БАКАЛАВРЫН СУРГАЛТЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ЗОХИЦУУЛАХ ЖУРАМ
 
4 цаг шүлгийг заах арга зүй
4  цаг шүлгийг заах арга зүй4  цаг шүлгийг заах арга зүй
4 цаг шүлгийг заах арга зүй
 
4 цаг
4 цаг4 цаг
4 цаг
 
Swot шинжилгээ
Swot шинжилгээSwot шинжилгээ
Swot шинжилгээ
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгаа
 
эрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээл
эрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээлэрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээл
эрдэм шинжилгээ, судалгаа, бүтээл
 
судалгаа тайлан жишээ
судалгаа тайлан жишээсудалгаа тайлан жишээ
судалгаа тайлан жишээ
 

Ähnlich wie Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)

JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
Biologi shu 2014
Biologi shu 2014Biologi shu 2014
Biologi shu 2014Odon Ch
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014Odon Ch
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014Odon Ch
 
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнХүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнSGS
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhunshagaiPurevjav
 
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYAOpenEducationMongoli
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтE-Gazarchin Online University
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Surgaltiin bodlogo eo nalaikh
Surgaltiin  bodlogo  eo   nalaikhSurgaltiin  bodlogo  eo   nalaikh
Surgaltiin bodlogo eo nalaikhOdon Ch
 

Ähnlich wie Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg) (20)

JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
Biologi shu 2014
Biologi shu 2014Biologi shu 2014
Biologi shu 2014
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
 
Iltgel mhuz 2014
Iltgel mhuz  2014Iltgel mhuz  2014
Iltgel mhuz 2014
 
Хичээлийн төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
Хичээлийн төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжилХичээлийн төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
Хичээлийн төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
 
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнХүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
 
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptxKhuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
Khuvsgul- EDTSS- MXBuleg-1.pptx
 
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
 
hogjil
hogjilhogjil
hogjil
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
 
bst4
bst4bst4
bst4
 
ESON101-Хичээл 7 /20190227/
ESON101-Хичээл 7 /20190227/ESON101-Хичээл 7 /20190227/
ESON101-Хичээл 7 /20190227/
 
Khel Yaria khugjuulekh
Khel Yaria khugjuulekhKhel Yaria khugjuulekh
Khel Yaria khugjuulekh
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Титэм ЕБС Б.Мөнгөнжин
Титэм ЕБС Б.МөнгөнжинТитэм ЕБС Б.Мөнгөнжин
Титэм ЕБС Б.Мөнгөнжин
 
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуйХүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Surgaltiin bodlogo eo nalaikh
Surgaltiin  bodlogo  eo   nalaikhSurgaltiin  bodlogo  eo   nalaikh
Surgaltiin bodlogo eo nalaikh
 
2015 uyanga
2015 uyanga2015 uyanga
2015 uyanga
 

Mehr von lxagvaochir_sh

Mehr von lxagvaochir_sh (6)

илтгэл2012
илтгэл2012илтгэл2012
илтгэл2012
 
Ugzuin zadlal
Ugzuin zadlalUgzuin zadlal
Ugzuin zadlal
 
Ugzuin zadlal
Ugzuin zadlalUgzuin zadlal
Ugzuin zadlal
 
Ugzuin zadlal
Ugzuin zadlalUgzuin zadlal
Ugzuin zadlal
 
Hicheel talbai
Hicheel talbaiHicheel talbai
Hicheel talbai
 
т хичээл
т хичээлт хичээл
т хичээл
 

Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)

  • 1. Сургуулийн бие даасан байдал- сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа Н.Оюунцэцэг (МУИС-ийн МДССТ) Улаанбаатар, 2012.11.19
  • 2. Агуулга: Сургуулийн бие даасан байдлыг хангах нэг арга зам нь сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа мөн • Сургуулийн сургалт ямар байх ѐстой вэ? • Зорилго, зорилт, эрхэм зорилгыг хэрхэн тодорхойлох вэ? • Зорилгод хандах хандлага юу вэ? • Эрхэм зорилго ба хичээлийн зорилго • Зарим орны жишээ баримт • Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа гэж юу вэ?
  • 3. Төслийн танилцуулга • Суралцагчдын суралцахуйг дэмжих арга зүйн хөгжил” (I шат, 2006-2009) төсөл • “Багшлахуйн арга зүйн хөгжлийг түгээн дэлгэрүүлэх тогтолцоог бэхжүүлэх (II шат8 2010-2013)” төсөл Сургууль дээрээ багш нар хамтран бие дааж мэргэжлээ дээшлүүлэх нэг, үр ашигтай арга зам болсон хичээлийн судалгааны арга зүйд суралцсан Гэвч багшлахуйн арга зүйн шинэчлэлд “Эцэс төгсгөл” үгүй бөгөөд тасралтгүй хийх шаардлагатай
  • 4. “Багшлахуйн арга зүйн хөгжлийг түгээн дэлгэрүүлэх тогтолцоог бэхжүүлэх” төсөл Сэлэнгэ Завхан Булган Дорнод УБ
  • 5. Сургууль-бие даасан байдал • Сонирхолтой газар • Материаллаг • Хүүхэд боловсрон • Санхүүгийн хөгжих газар • Удирдлагын тогтолцоо • Боловсролын талбар • Үйл ажиллагаа • Гэх мэт • Тавьсан зорилт Төрөл, хэлбэр: • Сургуулийн – Улсын, хувийн киррикюлим – Цогцолбор, ердийн • Гэх мэт – Ахлах, суурь, бага – Хот, сум, багийн Дээрээс доош чиглэсэн-Доороос дээш чиглэсэн
  • 6. Сургуулийн эрхэм зорилгын үүрэг • Удирдан чиглүүлэх • Багш нараас суралцагчдын хүлээж буй хүлээлтийг биелүүлэх • Хичээлийн сэдвийн төлөвлөгөө багш нарт тодорхой байхад нь тусалдаг • Сургалтыг зохион байгуулахад • Багшийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах
  • 7. Эрхэм зорилго янз бүрээр томьѐологдож болох уу? Ж1: тойм байдлаар: “Үнэлгээ ямар байх вэ?”, “манай сургуульд суралцагчийг хэрхэн бэлтгэх вэ?” гэх мэт Ж2: мэргэжлийн түвшинд өвөрмөц онцлогтойгоор “Шинжлэх ухааны концепцийг ойлгох байгалийн ухааны ойлголт” Ж3: хүүхдэд хандсан, Судлахуйн баяр баясгалан Суралцагчийн хэрэгцээ, үр дүн чиглэсэн байх
  • 8. Шинэ Монгол”сургуулийн эрхэм зорилго “Шинэ зуун –Шилдэг боловсрол” уриан дор XXI зуунд Монгол орныг нуруундаа үүрч явах, ирээдүйн удирдагчдыг бэлтгэхэд шаардлагатай бүрэн дунд боловсролыг чанартай олгох БГД-н 28-р сургуулийн эрхэм зорилго Өөртөө итгэлтэй, ухаалаг, эрүүл, зөв хүн төлөвшүүлэх Зорилт: Хүүхэд бүрт урам зориг Багш бүрт шилдэг арга Эцэг эх бүрт сэтгэл ханамж
  • 9. МУИС-ийн түшиц байгалийн ухааны гүнзгийрүүлсэн сургалтай 113-р сургууль Эрдэм боловсролтой Эрүүл бие бялдартай Эх орондоо хайртай Эрхэмсэг монгол хүнийг төлөвшүүлнэ. Хан - Уул дүүргийн 10 - р сургуулийн эрхэм зорилго Эрхэм баян эх орон Элбэг баян эрдэм ном Хүнлэг ариун сэтгэл
  • 10. Токио ГИС-ийн харъяа Коганэй бага сургуулийн дэд захирал Сэкита Ёшихирогийн лекцээс авлаа. Боловсролын зорилт Сургуулийн онцлог • Өөдрөг сэтгэлтэй бусдыг ① Оюутны багшлах дадлагын түшиц хайрлан хүндэтгэдэг бааз хүүхэд ② Судалгааны туршилт хийж үр дүнг • Тунгаан боддог хүүхэд баталдаг • Бие сэтгэлийн тэнхээтэй ③ Зусланд хамт олноороо явах хүүхэд боломжтой
  • 11. Сургуулийн билэг тэмдэг Надешико цэцэг Хөл бөмбөгийн эмэгтэй баг 「 Надешико Japan」 「Надешико」бол хуурай муу хөрсөнд ч үзэсгэлэнтэй сайхнаар цэцэглэж чаддаг тул, 「Хүчтэй」мөн「Хатуужил, тэсвэртэй」-н билэг тэмдэг болдог. Токио ГИС-ийн харъяа Коганэй бага сургуулийн дэд захирал Сэкита Ёшихирогийн лекцээс авлаа.
  • 12. Анхаарах зүйл: • Юунд суралцах • Юуг өөрчлөх • Юуг онцлох Тухайлбал, эрхэм зорилгод хүрэхийн тулд хичээлийн төлөвлөгөөг яавал илүү нөлөөтэй байх вэ? Хичээлийг хэрхэн үр нөлөөтэй болгох вэ? Сургалтын агуулгад хамгийн чухал зүйл юу вэ? ! Боловсролын ерөнхий зорилт буюу төрийн бодлого, сургуулийн тогтолцооны зорилтуудтай нийцэж байх ѐстой
  • 13. Эрхэм зорилгыг томьѐолоход асуух асуулт: • Хувь хүний болон нийгмийн хэрэгцээг танай сургууль хэр харгалзаж үздэг вэ? • Бид ЕБ, мэргэжлийн боловсрол, онолын мэдлэгийг тэнцвэртэй олгож байна уу? • Бид аль төрлийн хичээлийг илүү онцолж байна вэ? • Үндэсний эрх ашиг, дээд зэргийн ѐс суртахууны аль нь илүү чухал вэ? • Бид хувийн авьяас чадвар эсвэл амьдралдаа тохирсон сонголт хийхэд нь түлхэц өгөх ѐстой юу? Гэх мэтээр асуудалд олон талаас хандах ѐстой
  • 14. Жишээ: Фүчюү дүүргийн фүчюү 3 дугаар бага сургуулийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө I. Сургуулийн зорилт Эрч хүчтэй сэтгэл тэнүүн аж төрөх хүүхэд багачуудыг бэлтгэн гаргах сургуулийн орчинг бүрдүүлэх Судлахуйн баяр баясгалан, шамдан суралцахуйн хөөр зугаа
  • 15. II. Дунд хугацааны зорилт ба авах арга хэмжээ 1. Баттай мэдлэг чадвар олгоход чиглэсэн сургалтын үйл ажиллагааг эрчимжүүлэх (6 үйл бий) 1.1 Үндэс суурийг бат суулгах (унших, бичих, тооцоолон бодох чадварыг дээшлүүлэхэд чиглэгдсэн багшлах арга зүйг хэвшүүлэх ) … 5. Нээлттэй сургууль буй болгох явдлыг эрчимжүүлэх гэх мэт (3 үйл) 6. Эрсдэлийн удирдлага, аюулгүй сургалтын үйл ажиллагааг эрчимжүүлэх (3 хэсэг үйл)
  • 16. III. Энэ жилийн үйл ажиллагааны зорилт ба авах арга хэмжээ Дээрх үйл ажиллагааг нарийвчилан задалж төлөвлөсөн байна. Жишээлбэл: “Хичээлийг сайжруулах”-ын тулд • Сургуулийн судалгааг хөгжүүлэх • Долоо хоногийн төлөвлөгөөг боловсруулж сургуулийн удирдлагын зүгээс чиглүүлэх • Хичээлийг зугаатай, ойлгомжтой болгох • Багшлахуйн үр өгөөжийг дээшлүүлэх хамтын ажиллагааны тогторлцоог бататгах • Хичээлд ажиглалт хийх
  • 17. Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа Хичээлийн судалгаагаар дамжуулан сургууль дээрээ арга зүйн шинэчлэлд оролцох нь сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа юм • Бүх сургуулиуд зорилго, зорилтоо биелүүлэхийн тулд сургуулийнхаа хэмжээнд нийтлэг сэдэв сонгон хичээлийн судалгаа зохион байгуулдаг. Жишээ, “Хүүхдүүддээ харилцааны чадвар суулгая” гэсэн сэдэв сонгосон бол бүх судлагдахуунаар нэгэн зэрэг хичээлийн судалгаа зохион байгуулна. • Сургуулийг өөрийн онцлогтой хөгжүүлэхэд ийнхүү хичээлийн судалгааг идэвхитэй ашиглана. • Сургуулийн удирдлага, бүх хамт олон тодорхой үүрэгтэй оролцоно. • Ажлаа хэд хэдэн жилээр төлөвлөнө
  • 18. Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгааг явуулах алхам Cургуулийн эрхэм зорилго, зорилго, зорилт Хүүхдийнхээ байдалд судалгаа хийнэ Судалгааны сэдвээ сонгох Зөв төлөвшсөн хүүхэд ямар байх ѐстойг тодорхойлно Бүх судалгааны дэд Судалгааныхаа таамаглалыг тэнхим болон бүх хичээл дэвшүүлэх дээр хамтрах Тайлагнах үе шат
  • 19. Фүчюү 4-р бага сургууль Тама 3-р бага сургууль Хичээл “Суралцахуйн баясгалан, Сурч мэдэхийн Ухаалаг, Зөв, Эрч хүчтэй сургалтын давуу тал, Эелдэг зан чанар” зорилт Судалгааны “Харилцааны чадвар эзэмшүүлэн, санаа Багш болон сурагчидтай эелдэг дотно сэдвээ сонгох бодлоо харилцан илэрхийлэх чадвартай харилцаж, идэвхи чармайлттай суралцдаг хүүхэд” болгон төлөвшүүлье. хүүхэд болгон хөгжүүлэх (Байгалийн ухаан) - Асуудлыг шийдвэрлэж сургах Зөв 1,2-р анги: Бусдыг хүлээцтэй сонсон, хэлэх “Ойлголт авах”, “Таамаглах”, “Бататгах”, төлөвшсөн гэсэн зүйлээ хэлж чаддаг хүүхэд “Дүгнэх” бүх үе шатуудад бага, дунд, ахлах хүүхэд ямар 3,4-р анги: Бусдыг хүлээцтэй сонсон, бодол ангийн хүүхэд тус бүрийг хэрхэн хөгжүүлэхээ байх ѐстойг санаагаа хэлж чаддаг хүүхэд тодорхойлох. тодорхойлно 5,6-р анги: Бусдыг хүлээцтэй сонсон, тунгаан бодож чаддаг хүүхэд Судалгааны Багш хүүхдийнхээ “Харилцааны чадварыг Байгалийн ухааны хичээлээр асуудлыг таамаглалаа хөгжүүлэх”-эд чиглэсэн ажлаа өдөр бүр шийдвэрлэж сургах ажлыг тасралтгүй, дэвшүүлнэ давтан хийлгэдэг. Ингэснээр, хүүхдийн төлөвлөгөөтэй зохион байгуулснаар, урам харилцааны чадвар (ярих, сонсох) хөгжинө. зоригтой суралцдаг хүүхэд болгон хөгжүүлж чадна. Судалгааны ・ Саналаа бичихэд хялбар ажлын хуудас ・”Илрүүлэх”, “Харьцуулах”, “Жиших” зэрэг агуулга ашиглах үйл ажиллагааг оруулах. (1,2-р ангийн ・Багш өөрөө “Сайн сонсох арга”-ын үлгэр ・”Ойлголт авах”, “Бататгах”, “Дүгнэх” гэсэн жишээ) жишээ байх дарааллын дагуу хичээлийг явуулж, асуудал ・ 3-4 хүүхдийг нэг баг болгон харилцан шийдвэрлэх чадварыг эзэмшүүлэх. ярилцах цаг өгөх.
  • 20. Тайлагнах үе шат 2-3 жилд 1 удаа зохион байгуулах • Нээлттэй зохион байгуулах (Боловсролын чиглэлийн сонин сэтгүүл, вебсайтад нийтлэх) • Судалгааны тайлангийн сэтгүүл гаргах (Судалгааны үр дүн болон судалгаат хичээлийн хөтөлбөр) • Хурал зохион байгуулах, илтгэл хэлэлцүүлэх • Дүгнэлт бичих • Гэх мэт олон хэлбэрийн сурталчлах үйл ажиллагаа явуулах
  • 21. ! Анхаарах зүйл • Нэг буюу хэд хэдэн жилийн турш зохион байгуулах судалгааны залгамж холбоотой төлөвлөгөөнд тулгуурлах. • Уг төлөвлөгөг судалгаа хийх баг боловсруулан, багш нараар хүлээн зөвшөөрүүлсэн байх. • Хичээлийг багшаас хүүхэд рүүгээ чиглэсэн буюу “Дээрээс доошоо” бус “Доороосоо дээшээ” чиглэсэн хичээл болгон өөрчлөх • Сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаа, хичээлийн судалгаа ялгаатай гэдгийг
  • 22. Дүгнэлт • Сургуулийн бие даасан байдлыг хөгжүүлэх арга зам нь сургуулийн киррикюлимийг хөгжүүлэх явдал • Сургуулийн киррикюлим нь сургууль бүр бие дааж, онцлогтой хөгжихийг дэмжинэ • Сургуулийн киррикюлимийг сургуульд суурилсан хичээлийн судалгаагаар хөгжүүлнэ. • Сургууль, сургуулийн киррикюлим нь зөвхөн хүүхдийн төлөө байна. • Сургуулийн киррикюлимийн зорилго биелэгддэг байна.