1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran Isi Pembelajaran Catatan / Impak
Kelas
Masa
Pendidikan Seni BIDANG :Menggambar
Visual
TAJUK : Menggambar Corak
Tahun 6Amal
SUB TAJUK :Menghasilkan gambar daripada garisan gelap putih
1 Ogos 2012
OBJEKTIF :
8 – 9 pagi i. Menghasilkan gambar daripada garisan gelap putih.
ii. Mewarna garisan dengan kaedah catan.
27 Orang
HASIL PEMBELAJARAN:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Melatih diri untuk bekerja dengan lebih tekun, teratur dan
cermat.
ii. Menghasilkan corak daripada garisan yang dihasilkan.
iii. Berbangga dengan hasil kerja sendiri dan rakan.
Pengetahuan sedia ada murid :
i. Murid mahir mewarna menggunakan warna air.
ii. Murid telah sedia maklum tentang kegunaan setiap alatan
yang dibawa.
iii. Murid sedia maklum untuk menggunakan pensil bagi
melakar garisan.
2. Nilai murni : Kreatif, keseronokan danketekunan.
Kemahiran berfikir : Membuat turutan, menyusun dan menjana
idea.
Alat dan bahan : kertas lukisan, pensel dan warna air.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
i. Persembahan multimedia definisi menggambar, contoh
corak daripada garisan, bahan dan alatan serta cara
membuat.
ii. Klip video langkah-langkah membuat gambar daripada
garisan gelap putih.
iii. Beberapa contoh corak yang dihasilkan daripada garisan.
iv. Hasil karya murid.
3. Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Pengajaran /
Masa
Set Induksi Pameran beberapa contoh gambar yang Guru mempamerkan beberapa Nilai : Keseronokan
(5minit) dihasilkan daripada garisan. contoh gambar yang
dihasilkan daripada garisan BBM :Beberapa contoh
gelap putih. gambar dihasilkan
daripada garisan gelap
Murid dapat melihat gambar putih.
tersebut.
Bersoal jawab dengan murid
tentang gambar yang
Contoh soalan: dipamerkan murid
1. Apakah yang anda nampak daripada memberikan respon.
lukisan ini?
2. Apakah corak yang terdapat di sebalik
garisan-garisan tersebut?
Contoh jawapan:
1. Garisan menegak yang banyak.
2. Corak awan, matahari dan kipas.
4. Langkah 1 Pengenalan tajuk pelajaran hari ini iaitu Guru memberitahu murid BBM : Persembahan
(5 minit) menggambar corak/ menghasilkan gambar bahawa mereka perlu melukis multimediatentang
daripada garisan gelap putih. garisan dan menghasilkan definisi menggambar,
gambar/ corak daripada contoh gambar yang
garisan tersebut. Seterusnya dibentuk daripada
Menunjukkan beberapa contoh gambar yang mereka perlu mewarna garisan serta alatan
terhasil daripada garisan gelap putih. dengan kaedah catan. yang diperlukan.
Guru menerangkan definisi
menggambar, menunjukkan
gambar yang terhasil daripada
garisan serta bahan dan
alatan yang diperlukan
menerusi persembahan
multimedia.
Murid mendengar penerangan
dan melihat persembahan
multimedia dengan penuh
minat.
Contoh gambar daripada garisan gelap putih
5. Penerangan tentang alatan yang diperlukan Murid dapat menyenaraikan
mengikut kegunaannya untuk menjalankan alat dan bahan dalam aktiviti
aktiviti. ini.
1. Kertas lukisan
2. Warna air
3. Pensel
Langkah 2 Penerangan tentanglangkah-langkah untuk Guru menunjukkan langkah- Nilai : Kreatif,
(15 minit) menghasilkan gambar daripada garisan langkah untuk menghasilkan keseronokan.
gelap putih. gambar daripada garisan
BBM : Persembahan
gelap putih dengan
multimedia dan klip
menggunakan persembahan video tentang cara-cara
multimedia dan klip video. menghasilkan gambar
daripada garisan gelap
putih.
Langkah-langkah penghasilan gambar Guru tunjuk cara bagi
daripada garisan gelap putih: menghasilkan gambar KBKK: Menyusun,
Membuat turutan.
daripada garisan gelap putih.
1. Buat lakaran pelbagai bentuk garisan.
Murid memberi tumpuan
sepenuhnya semasa guru
membuat tunjuk cara.
Murid-murid dapat
menyatakan langkah-langkah
untuk menghasilkan gambar
6. 2. Pilih bentuk lakaran yang anda sukai. daripada garisan gelap putih.
3. Lakukan aktiviti mewarna secara
berselang seli (petak dam). Anda
hendaklah mewarna dengan kaedah
catan kering atas kering.
7. Langkah 3 Murid menjalankan aktiviti menghasilkan Guru mengarahkan murid Nilai : Kreatif,
gambar daripada garisan gelap putih. menjalankan aktiviti yang telah ketekunan dan
(25 minit) ditunjukkan. keseronokan
Guru membimbing murid KBKK: Membuat
dalam menyiapkan aktiviti dan turutan, menyusun
menambahbaikkan hasil kerja dan menjana idea.
secara kreatif. Murid diberikan
kebebasan untuk memilih
lakaran garisan dan corak
yang diinginkan.
Murid dapat menghasilkan
gambar daripada garisan
mengikut kreativiti masing-
masing.
Sesi Apresiasi Sesi apresiasi dan refleksi hasil karya yang Murid berasa gembira dengan Nilai : Kreatif
Dan Refleksi dihasilkan oleh murid: hasil karya masing-masing.
(5 minit)
- Baik Murid dapat menilai tahap
- Sederhana keupayaan masing-masing.
- Kurang memuaskan
Guru mempamerkan hasil kerja murid sambil Murid dapat berinteraksi dan
membuat ulasan. menyatakan pendapat tentang
karya rakan lain.
8. Penutup Merumus hasil kerja murid. Guru merumus hasil kerja BBM : Hasil karya
(5 minit) murid. murid.
Dua soalan menguji minda: Murid dapat menjawab soalan-
soalan yang dikemukan oleh
1. Apakah langkah-langkah menghasilkan guru.
gambar daripada garisan gelap putih?
2. Apakah gambar yang anda boleh
hasilkan daripada garisan yang dibuat?