SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
Downloaden Sie, um offline zu lesen
Dr. Forgó Sándor: Elektronikus médiumok és tananyagok

Digitális óraterv
TANÍTÁS    HELYE:   Eszterházy Károly Főiskola Gyakorló Általános Iskola, Középiskola és
Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 3300 Eger, Bartók tér 4.
TANÍTÁS IDEJE: 2011. december 13.
OSZTÁLY: 11.a osztály
IDŐKERET: 1*45 perc
TANÁR NEVE:   Jakab Judit
A TANTÁRGY: Médiaismeret
A TÉMAKÖR: A mozgóképi közlésmód
A TÉMA: A mozgókép alapvető kifejezőeszközei
AZ ÓRA TÍPUSA: Új anyagot feldolgozó óra
NEVELÉSI   CÉL:   Az általános műveltség bővítése a média kifejező eszközei segítségével. A
kiemelés értelmezésének fejlesztése. Kreativitás fejlesztése a gondolkodtató feladatok
segítségével. Kritikus szemlélődés fejlesztése.

OKTATÁSI CÉL: Tudatos médiahasználat fejlesztése a kifejezőeszközök segítségével.
Kommunikációs képesség fejlesztése. Ismeretek bővítése. Média szövegértés fejlesztés.

KOMPETENCIÁK: Kreatív gondolkodás fejlesztése, gondolkodásfejlesztés, beszédkészség
fejlesztése, koncentráció fejlesztése, figyelem fejlesztése.

SZEMLÉLTETÉS: Projektor, digitális tananyag (PPT), on-line bejátszások, füzet, tankönyv, SDT:
http://sdt.sulinet.hu/media/# „A mozgókép kifejezőeszközei”

MUNKAFORMÁK: Frontális osztálymunka, egyéni munka, csoport munka
CSOPORT: Heterogén


AZ ÓRA FELÉPÍTÉSE:


   I.       Szervezési feladatok, előkészületek                                2 perc
   II.      Ráhangolódás, bevezetés, motiváció                                 8 perc
   III.     Új anyag feldolgozása                                              25 perc
   IV.      Összefoglalás                                                      9 perc
   V.       Házi feladat kijelölése, kiosztása                                 1 perc
Idő          Az óra menete          Módszer,    Eszközök      Didaktikai megjegyzések
                                    munkaforma
2 perc   I. Szervezési feladatok,    Frontális                  Köszönés, bemutatkozás
         előkészületek                                              „Kezdjük is el!”
8 perc   II. Ráhangolódás,           Frontális     Tanári        A mai órán a mozgókép
         bevezetés, motiváció                    magyarázat,             alapvető
         Cél: Ismerje fel, hogy a                 irányított   kifejezőeszközeivel fogunk
         figyelmét tudatosan                      kérdés,         foglalkozni! Kérdés:
         vezeti a kép alkotója.                                „Mit gondoltok, amikor
                                                               filmet nézünk, mennyire
                                                               irányítják/terelik a filmek
                                                               vagy a filmkészítők a
                                                               figyelmünket?”
                                                 Bejátszás                Meccs
                                                 Focimeccs     „Közben azon
                                                 http://www.   gondolkodjatok el, hogy
                                                 youtube.co    milyen eszközök állnak
                                                  m/watch?     ebben a rendelkezésükre!”
                                                 v=G8dREk              Meccs vége
                                                   Vqgp4            Milyen eszközöket
                                                                     fedeztetek fel, a
                                                                  figyelemirányításra?
                                                                   Mi az, ami másképp
                                                                   történik élőben és a
                                                                       felvételen?


                                                   Tanári      „Megegyezhetünk abban,
                                                 magyarázat    hogy a mozgóképek (film,
                                                               TV műsor) erősen
                                                               megszerkesztett (szöveggel,
                                                               zenével, hanggal
                                                               illusztrált) képsorok,
                                                               melyben a hatáskeltés
                                                               számos eszközét
használják, vagyis kiemeli,
                                                               hangsúlyozza a
                                                               legfontosabb, döntő
                                                               jeleneteket. Mindezt teszi
                                                     PPT       A mozgókép alapvető
                                                               kifejezőeszközei dia.
                                                  Irányított   Mit gondoltok, a
                                                    kérdés     némafilmek idejében
                                                               hogyan oldották meg a
                                                               kiemelést? Hogyan
                                                               magyarázták a képen a
                                                               kevésbé érthető
                                                               jeleneteket?
                                                               (FELIRATOK=INZERTEK
                                                               ) Pl.: Andalúziai kutya,
                                                               Föld, Patyomkin)
                                                               MA? Képeket kommentáló
                                                               inzertek=Narrátor hang
25 perc   III. Új anyag               Frontális     Tanári     „Na de térjünk rá az előbb
          feldolgozása                            magyarázat   már említett kiemelés,
          Cél: Képes legyen elemi                              hangsúlyozás
          szinten alkalmazni a                                 legjellegzetesebb
          közelképet, a                                        eszközére, a közelképre,
          megvilágítást, az                                    melyet az 1910-es évek óta
          ismétlést, a tempót, és a                            leggyakrabban
          színt, mint kifejező                                 használnak!
          eszközt.                                             Nézzük meg a következő
             1. KÖZELKÉP                                       részletet, figyeljétek meg a
                                                               közelképek szerepét,
                                                               valamint hogy milyen
                                                               viszonyban vannak a
                                                               tartalommal, a
                                                    DVD        mondanivalóval!”
                                                  Bejátszás:      Rekviem egy álomért
Közös
                             megbeszélés
                                           Válaszok a kérdésre
                                PPT
                             Ráhangoló     A közelkép.
2. MEGVILÁGÍTÁ   Frontális     kreatív     „Mielőtt      rátérünk          a
  S                           gyakorlat    kiemelés            következő
                                           eszközére, csukjuk le a
                                           villanyt!”
                                           Kis tárgy körbe megy,
                                           zseblámpával követik.
                                           Hogyan emel ki a fény?
                                           Sztárok- fénycsóva
                                           Alulról- természetellenes
                                           Oldalról- kiemeli az arcot
                                           Hátulról-körvonalat
                                           A megvilágítás hiánya is
                                           kiemelhet; Pl? Horrorfilm;
                                           Minden fordított
                                           Támadás a sötét oldal felől
                              Bejátszás    Fény=rossz pusztulása
                             http://www.   Pl.: Megáll az idő
                             youtube.co    A          fény          tudatos
                              m/watch?     alkalmazásával ráirányítjuk
                             v=p8E18_C     a figyelmet a lényeges
 SZÍNKEZELÉS                    5LbE       elemre.
                                PPT
                                           Nézzünk           meg         egy
                                           bejátszást!   Mi        az    ami
                 Frontális    Bejátszás    szembetűnő számotokra?
                                PPT              Unicum reklám
                             http://www.   A színkezelés.
                             youtube.co    Tudnátok                     olyan
                              m/watch?     filmcímeket          mondani,
v=xoWDw         melyekben szín szerepel?
                                  Co3Rrc        (PL.:Kék lagúna,          Fehér
                                                zaj, Bíbor folyó, Fekete
                                                tulipán,     Vörös      október,
                                                Vörös sivatag, Zöld Zóna,
                                    Kép         Zöld lámpás, Fehér tenyér)
                                illusztráció:   „A       fekete-fehér     képek
                                naplemente      színérzékenysége eltér a
                                                szemünktől.        Világoskék,
                                                zöld, sárga-világosabb
                                                Vörös,      kék-sötétebbek    a
                                                képen,      mint   amilyennek
  3. ISMÉTLÉS       Frontális    Irányított     látjuk őket.
                                  kérdés        „Biztos emlékeztek olyan
                                                filmekre,      melyekben     az
                                                ismétlés,                  mint
                                                kifejezőeszköz       megjelent.
                                                Gondolkozzatok,         hogyan
                                                jelenik meg az ismétlés a
                                                filmekben? Milyen tipikus
                                                jelenetei               vannak?
                                    PPT         (Üldözés)
                                 Bejátszás      Az ismétlés.
                                   DVD          Rekviem egy álomért
                                                „Keress              ismétlődő
                                                motívumokat a következő
4. HOSSZ ÉS TEMPÓ   Frontális    Utasítás       bejátszásban!”
                                                „Figyeljétek meg az egyes
                                                beállítások             hosszát,
                                                tempóját, mi befolyásolja a
                                Interaktív      tempó érzetet?”
                                 tananyag       Pályamunkások
                                   DVD          Hossz és tempó.
                                Bejátszás
PPT


9 perc    IV. Összefoglalás       Egyéni/páros   Feladatlap,   Instrukció:
                                    munka         projektor,   „Párosítsd a megadott
                                                  Interaktív   jeleneteket azokkal a filmes
                                                    tábla      megoldásokkal, amelyek
                                                               kiemelik a történtek döntő
                                                               fontosságát!”
                                                 Bejátszás     Mátrix
                                                 http://www.
                                                 youtube.co
                                                  m/watch?
                                                 v=Dv0NZat
                                                 Mr8A&feat
                                                 ure=related
 1 perc   V. Házi feladat          Frontális        Lap        Instrukció:
          kijelölése, kiosztása                                „A kép közepén Jancsó
                                                               látható, emeld ki többféle
                                                               verzióval!”

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...
Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...
Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...Ian Moreno-Melgar
 
それを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイント
それを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイントそれを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイント
それを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイントMakoto Goto
 
Unityアニメーションシステムの 今と未来の話
Unityアニメーションシステムの 今と未来の話Unityアニメーションシステムの 今と未来の話
Unityアニメーションシステムの 今と未来の話Unity Technologies Japan K.K.
 
Cinemachineで見下ろし視点のカメラを作る
Cinemachineで見下ろし視点のカメラを作るCinemachineで見下ろし視点のカメラを作る
Cinemachineで見下ろし視点のカメラを作るUnity Technologies Japan K.K.
 
「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ
「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ
「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウRyohei Tokimura
 
OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本
OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本
OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本Takashi Yoshinaga
 
UE4のレイトレで出来ること/出来ないこと
UE4のレイトレで出来ること/出来ないことUE4のレイトレで出来ること/出来ないこと
UE4のレイトレで出来ること/出来ないことSatoshi Kodaira
 
Conventions of a sci fi and a drama
Conventions of a sci  fi and a dramaConventions of a sci  fi and a drama
Conventions of a sci fi and a dramatroalfe
 
Stages of film production
Stages of film productionStages of film production
Stages of film production07weeksjor
 
【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ
【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ
【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツhistoria_Inc
 
第1回UE4名古屋勉強会
第1回UE4名古屋勉強会第1回UE4名古屋勉強会
第1回UE4名古屋勉強会Masahiko Nakamura
 
【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~
【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~
【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~Unity Technologies Japan K.K.
 

Was ist angesagt? (20)

Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...
Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...
Film Language: Camera angles and shot size introduction for Film Studies. Als...
 
それを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイント
それを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイントそれを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイント
それを早く言ってよ〜パフォーマンスを出すエフェクト制作のポイント
 
Unityアニメーションシステムの 今と未来の話
Unityアニメーションシステムの 今と未来の話Unityアニメーションシステムの 今と未来の話
Unityアニメーションシステムの 今と未来の話
 
Cinemachineで見下ろし視点のカメラを作る
Cinemachineで見下ろし視点のカメラを作るCinemachineで見下ろし視点のカメラを作る
Cinemachineで見下ろし視点のカメラを作る
 
「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ
「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ
「宴」実装時に得られたUnityプログラムノウハウ
 
OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本
OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本
OpenCVでつくろうARスタンプアプリ in 熊本
 
UE4のレイトレで出来ること/出来ないこと
UE4のレイトレで出来ること/出来ないことUE4のレイトレで出来ること/出来ないこと
UE4のレイトレで出来ること/出来ないこと
 
UE4の色について v1.1
 UE4の色について v1.1 UE4の色について v1.1
UE4の色について v1.1
 
Mise en scene
Mise en sceneMise en scene
Mise en scene
 
Conventions of a sci fi and a drama
Conventions of a sci  fi and a dramaConventions of a sci  fi and a drama
Conventions of a sci fi and a drama
 
UE4アセットリダクション手法紹介
UE4アセットリダクション手法紹介UE4アセットリダクション手法紹介
UE4アセットリダクション手法紹介
 
アンリアルエンジン4で ノンフォトリアル描画しよう!@UNREAL FEST 2015 YOKOHAMA
アンリアルエンジン4で ノンフォトリアル描画しよう!@UNREAL FEST 2015 YOKOHAMAアンリアルエンジン4で ノンフォトリアル描画しよう!@UNREAL FEST 2015 YOKOHAMA
アンリアルエンジン4で ノンフォトリアル描画しよう!@UNREAL FEST 2015 YOKOHAMA
 
建築ビジュアライズにおけるLightmass実践使用方法 (フリーランス 真茅健一様)
建築ビジュアライズにおけるLightmass実践使用方法 (フリーランス 真茅健一様)建築ビジュアライズにおけるLightmass実践使用方法 (フリーランス 真茅健一様)
建築ビジュアライズにおけるLightmass実践使用方法 (フリーランス 真茅健一様)
 
Stages of film production
Stages of film productionStages of film production
Stages of film production
 
【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ
【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ
【出張ヒストリア2017】 想像と違ってた! VRUI作りのコツ
 
UE4における大規模背景制作事例 描画特殊表現編
UE4における大規模背景制作事例 描画特殊表現編UE4における大規模背景制作事例 描画特殊表現編
UE4における大規模背景制作事例 描画特殊表現編
 
Képsíkok_1
Képsíkok_1Képsíkok_1
Képsíkok_1
 
第1回UE4名古屋勉強会
第1回UE4名古屋勉強会第1回UE4名古屋勉強会
第1回UE4名古屋勉強会
 
【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~
【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~
【Unite 2017 Tokyo】Unity最適化講座 ~スペシャリストが教えるメモリとCPU使用率の負担最小化テクニック~
 
3. Mise-en-scène
3. Mise-en-scène3. Mise-en-scène
3. Mise-en-scène
 

Andere mochten auch

Reklam oravazlat
Reklam oravazlatReklam oravazlat
Reklam oravazlatkorbeli
 
Reklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgara
Reklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgaraReklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgara
Reklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgaraZoltan Havasi
 
A márka, mint fogyasztói tapasztalás
A márka, mint fogyasztói tapasztalásA márka, mint fogyasztói tapasztalás
A márka, mint fogyasztói tapasztalásZoltan Havasi
 
A mozgókép születése
A mozgókép születéseA mozgókép születése
A mozgókép születésenagydl
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlatVB93148
 
A mozgókép születése és fejlődése
A mozgókép születése és fejlődéseA mozgókép születése és fejlődése
A mozgókép születése és fejlődéseDiána Burgundi
 

Andere mochten auch (9)

Reklam oravazlat
Reklam oravazlatReklam oravazlat
Reklam oravazlat
 
Hírműsor
HírműsorHírműsor
Hírműsor
 
Reklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgara
Reklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgaraReklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgara
Reklamok Ertelmezese felkeszules a vizsgara
 
A márka, mint fogyasztói tapasztalás
A márka, mint fogyasztói tapasztalásA márka, mint fogyasztói tapasztalás
A márka, mint fogyasztói tapasztalás
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
A mozgókép születése
A mozgókép születéseA mozgókép születése
A mozgókép születése
 
Mozgókép 1 ppt
Mozgókép 1 pptMozgókép 1 ppt
Mozgókép 1 ppt
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
A mozgókép születése és fejlődése
A mozgókép születése és fejlődéseA mozgókép születése és fejlődése
A mozgókép születése és fejlődése
 

Ähnlich wie Digitális óravázlat

óRavázlat rajz 4.o.
óRavázlat rajz 4.o.óRavázlat rajz 4.o.
óRavázlat rajz 4.o.melinda65
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuAndrea Mile-Fekete
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuAndrea Mile-Fekete
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuAndrea Mile-Fekete
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuAndrea Mile-Fekete
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuAndrea Mile-Fekete
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuAndrea Mile-Fekete
 
Digit weisdora
Digit weisdoraDigit weisdora
Digit weisdoraweisdora
 

Ähnlich wie Digitális óravázlat (11)

óRavázlat rajz 4.o.
óRavázlat rajz 4.o.óRavázlat rajz 4.o.
óRavázlat rajz 4.o.
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
óRavázlat
óRavázlatóRavázlat
óRavázlat
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
 
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideuDigit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
Digit oravzlat e_med_tananyag_u_erlap_v sideu
 
Mano abc ertekeles
Mano abc ertekelesMano abc ertekeles
Mano abc ertekeles
 
Digit weisdora
Digit weisdoraDigit weisdora
Digit weisdora
 

Digitális óravázlat

  • 1. Dr. Forgó Sándor: Elektronikus médiumok és tananyagok Digitális óraterv TANÍTÁS HELYE: Eszterházy Károly Főiskola Gyakorló Általános Iskola, Középiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény 3300 Eger, Bartók tér 4. TANÍTÁS IDEJE: 2011. december 13. OSZTÁLY: 11.a osztály IDŐKERET: 1*45 perc TANÁR NEVE: Jakab Judit A TANTÁRGY: Médiaismeret A TÉMAKÖR: A mozgóképi közlésmód A TÉMA: A mozgókép alapvető kifejezőeszközei AZ ÓRA TÍPUSA: Új anyagot feldolgozó óra NEVELÉSI CÉL: Az általános műveltség bővítése a média kifejező eszközei segítségével. A kiemelés értelmezésének fejlesztése. Kreativitás fejlesztése a gondolkodtató feladatok segítségével. Kritikus szemlélődés fejlesztése. OKTATÁSI CÉL: Tudatos médiahasználat fejlesztése a kifejezőeszközök segítségével. Kommunikációs képesség fejlesztése. Ismeretek bővítése. Média szövegértés fejlesztés. KOMPETENCIÁK: Kreatív gondolkodás fejlesztése, gondolkodásfejlesztés, beszédkészség fejlesztése, koncentráció fejlesztése, figyelem fejlesztése. SZEMLÉLTETÉS: Projektor, digitális tananyag (PPT), on-line bejátszások, füzet, tankönyv, SDT: http://sdt.sulinet.hu/media/# „A mozgókép kifejezőeszközei” MUNKAFORMÁK: Frontális osztálymunka, egyéni munka, csoport munka CSOPORT: Heterogén AZ ÓRA FELÉPÍTÉSE: I. Szervezési feladatok, előkészületek 2 perc II. Ráhangolódás, bevezetés, motiváció 8 perc III. Új anyag feldolgozása 25 perc IV. Összefoglalás 9 perc V. Házi feladat kijelölése, kiosztása 1 perc
  • 2. Idő Az óra menete Módszer, Eszközök Didaktikai megjegyzések munkaforma 2 perc I. Szervezési feladatok, Frontális Köszönés, bemutatkozás előkészületek „Kezdjük is el!” 8 perc II. Ráhangolódás, Frontális Tanári A mai órán a mozgókép bevezetés, motiváció magyarázat, alapvető Cél: Ismerje fel, hogy a irányított kifejezőeszközeivel fogunk figyelmét tudatosan kérdés, foglalkozni! Kérdés: vezeti a kép alkotója. „Mit gondoltok, amikor filmet nézünk, mennyire irányítják/terelik a filmek vagy a filmkészítők a figyelmünket?” Bejátszás Meccs Focimeccs „Közben azon http://www. gondolkodjatok el, hogy youtube.co milyen eszközök állnak m/watch? ebben a rendelkezésükre!” v=G8dREk Meccs vége Vqgp4 Milyen eszközöket fedeztetek fel, a figyelemirányításra? Mi az, ami másképp történik élőben és a felvételen? Tanári „Megegyezhetünk abban, magyarázat hogy a mozgóképek (film, TV műsor) erősen megszerkesztett (szöveggel, zenével, hanggal illusztrált) képsorok, melyben a hatáskeltés számos eszközét
  • 3. használják, vagyis kiemeli, hangsúlyozza a legfontosabb, döntő jeleneteket. Mindezt teszi PPT A mozgókép alapvető kifejezőeszközei dia. Irányított Mit gondoltok, a kérdés némafilmek idejében hogyan oldották meg a kiemelést? Hogyan magyarázták a képen a kevésbé érthető jeleneteket? (FELIRATOK=INZERTEK ) Pl.: Andalúziai kutya, Föld, Patyomkin) MA? Képeket kommentáló inzertek=Narrátor hang 25 perc III. Új anyag Frontális Tanári „Na de térjünk rá az előbb feldolgozása magyarázat már említett kiemelés, Cél: Képes legyen elemi hangsúlyozás szinten alkalmazni a legjellegzetesebb közelképet, a eszközére, a közelképre, megvilágítást, az melyet az 1910-es évek óta ismétlést, a tempót, és a leggyakrabban színt, mint kifejező használnak! eszközt. Nézzük meg a következő 1. KÖZELKÉP részletet, figyeljétek meg a közelképek szerepét, valamint hogy milyen viszonyban vannak a tartalommal, a DVD mondanivalóval!” Bejátszás: Rekviem egy álomért
  • 4. Közös megbeszélés Válaszok a kérdésre PPT Ráhangoló A közelkép. 2. MEGVILÁGÍTÁ Frontális kreatív „Mielőtt rátérünk a S gyakorlat kiemelés következő eszközére, csukjuk le a villanyt!” Kis tárgy körbe megy, zseblámpával követik. Hogyan emel ki a fény? Sztárok- fénycsóva Alulról- természetellenes Oldalról- kiemeli az arcot Hátulról-körvonalat A megvilágítás hiánya is kiemelhet; Pl? Horrorfilm; Minden fordított Támadás a sötét oldal felől Bejátszás Fény=rossz pusztulása http://www. Pl.: Megáll az idő youtube.co A fény tudatos m/watch? alkalmazásával ráirányítjuk v=p8E18_C a figyelmet a lényeges SZÍNKEZELÉS 5LbE elemre. PPT Nézzünk meg egy bejátszást! Mi az ami Frontális Bejátszás szembetűnő számotokra? PPT Unicum reklám http://www. A színkezelés. youtube.co Tudnátok olyan m/watch? filmcímeket mondani,
  • 5. v=xoWDw melyekben szín szerepel? Co3Rrc (PL.:Kék lagúna, Fehér zaj, Bíbor folyó, Fekete tulipán, Vörös október, Vörös sivatag, Zöld Zóna, Kép Zöld lámpás, Fehér tenyér) illusztráció: „A fekete-fehér képek naplemente színérzékenysége eltér a szemünktől. Világoskék, zöld, sárga-világosabb Vörös, kék-sötétebbek a képen, mint amilyennek 3. ISMÉTLÉS Frontális Irányított látjuk őket. kérdés „Biztos emlékeztek olyan filmekre, melyekben az ismétlés, mint kifejezőeszköz megjelent. Gondolkozzatok, hogyan jelenik meg az ismétlés a filmekben? Milyen tipikus jelenetei vannak? PPT (Üldözés) Bejátszás Az ismétlés. DVD Rekviem egy álomért „Keress ismétlődő motívumokat a következő 4. HOSSZ ÉS TEMPÓ Frontális Utasítás bejátszásban!” „Figyeljétek meg az egyes beállítások hosszát, tempóját, mi befolyásolja a Interaktív tempó érzetet?” tananyag Pályamunkások DVD Hossz és tempó. Bejátszás
  • 6. PPT 9 perc IV. Összefoglalás Egyéni/páros Feladatlap, Instrukció: munka projektor, „Párosítsd a megadott Interaktív jeleneteket azokkal a filmes tábla megoldásokkal, amelyek kiemelik a történtek döntő fontosságát!” Bejátszás Mátrix http://www. youtube.co m/watch? v=Dv0NZat Mr8A&feat ure=related 1 perc V. Házi feladat Frontális Lap Instrukció: kijelölése, kiosztása „A kép közepén Jancsó látható, emeld ki többféle verzióval!”