Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
3o Σενάριο -Εκπαίδευση Β' Γυμνασίου
1. 3ο
Σενάριο Μαθήματος για το Μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας
Β΄ Γυμνασίου
η
Ενότητα 4
1. Τίτλος : «Γνωρίζω τους αρχαίους συμμαθητές μου »
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές :
Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Νεοελληνική Γλώσσα
3. Στόχοι:
α. Γνωστικοί στόχοι: Στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν το εκπαιδευτικό σύστημα
της αρχαίας Αθήνας και Σπάρτης και να συνειδητοποιήσουν ότι η
διαφορετικότητα των δύο πόλεων κρατών βασίζεται και στα διαφορετικά
εκπαιδευτικά συστήματα. Επίσης ότι η παιδεία κάθε πόλης - κράτους
καθόριζε και τον διαφορετικό πολιτισμό τους. Δηλαδή ότι παιδεία και
πολιτισμός είναι αλληλένδετα και αλληλοεξαρτωμενα.
β. Στόχοι σε σχέση με τις ΤΠΕ: Στόχος είναι να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο
διαδίκτυο, να παράγουν συνεχή γραπτό λόγο σε περιβάλλον επεξεργασίας
κειμένου, να δημιουργούν ένα διάγραμμα σε υπολογιστικά φύλλα
γ. Παιδαγωγικοί στόχοι: Στόχος είναι να καλλιεργήσουν τη συνεργασία, την
ανακαλυπτική και διερευνητική μάθηση.
4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών: Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων,
Διαδίκτυο, Υπολογιστικά φύλλα
5. Διάρκεια: 1 διδακτική ώρα
6. Οργάνωση της τάξης: οι 13 μαθητές χωρίζονται σε 4 ομάδες των 3-4 ατόμων και
εργάζονται σε έναν υπολογιστή η κάθε ομάδα.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή: Εργαστήριο πληροφορικής και προτζέκτορας
βιντεοπροβολέας
8. Φύλλα εργασίας: Τα φύλλα εργασίας είναι κοινά για κάθε δυο ομάδες.
9. Περιγραφή σεναρίου: Με αφορμή το κείμενο σελίδα 58 «Η εκπαίδευση στην Αρχαία
Αθήνα» τα παιδιά χωρίζονται σε 4 ομάδες και αναλαμβάνουν οι δύο ομάδες την
εκπαίδευση στην Αρχαία Αθήνα και οι άλλες δύο την εκπαίδευση στην αρχαία Σπάρτη.
Μπορούν επίσης να κατανοήσουν και το παραλληλισμό που γίνεται με τα εκπαιδευτικά
συστήματα και των άλλων ελληνικών πόλεων.
Φύλλο εργασίας 1ης και 2ης Ομάδας:
Να μπείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα και να βρείτε τις πληροφορίές που σας ζητούνται:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE
%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_
%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%95%CE%BB%CE
%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1
Πότε ξεκινούσε η βασική εκπαίδευση;
2. Ήταν δημόσια ή ιδιωτική;
Ποιοι εκπαιδεύονταν;
Ποια μαθήματα περιλάμβανε;
Μέχρι ποια ηλικία έφτανε;
Να δημιουργήσετε ένα διάγραμμα σε υπολογιστικό φύλλο με τις ηλικίες – τις βαθμίδες
εκπαίδευσης και τα μαθήματα που περιλάμβαναν.
Φύλλο εργασίας 3ης και 4ης Ομάδας:
Να μπείτε στην παρακάτω ιστοσελίδα και να βρείτε τις πληροφορίές που σας ζητούνται:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE
%B4%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_
%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1_%CE%95%CE%BB%CE
%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1
Πότε ξεκινούσε η βασική εκπαίδευση;
Ήταν δημόσια ή ιδιωτική;
Ποιοι εκπαιδεύονταν;
Ποια μαθήματα περιλάμβανε;
Μέχρι ποια ηλικία έφτανε;
Να δημιουργήσετε ένα διάγραμμα σε υπολογιστικό φύλλο με τις ηλικίες – τις βαθμίδες
εκπαίδευσης και τα μαθήματα που περιλάμβαναν.