1. Rancangan Pengajaran Amali Tugasan BMM3117 Kaedah Pengajaran Bahasa
Melayu Sekolah Rendah
Tarikh/ Hari : 22 Februari 2011
Hari : Selasa
Tahun : 4 Delima
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Mengajar Kata Nama
Hasil Pembelajaran : Fokus utama :
1. Memberikan respons yang sesuai terhadap soalan
yang
dikemukakan.
2. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
i) Membaca dengan lancar dan sebutan dengan
intonasi yang betul.
ii) Mengenal pasti jenis-jenis kata nama yang
terdapat dalam bahasa Melayu.
iii) Memberikan contoh kata nama berdasarkan jenis-
jenis kata nama yang terdapat dalam bahasa
Melayu.
iv) Menulis contoh-contoh kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu dengan betul.
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
KBT : Kemahiran berfikir
Kemahiran belajar
Kecerdasan pelbagai
2. Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
pembelajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit )
Menyanyikan lagu
sambil menyebutkan
perkataan
1. Guru menayangkan video
nyanyian lagu ‘Bangau Oh
Bangau’.
2. Guru bersoal jawab
dengan murid
Adakah murid berasa
seronok menyanyi
lagu tersebut?
Apakah yang dapat
dilihat di dalam video
nyanyian tersebut?
3. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan tajuk
pembelajaran hari ini.
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal
Kemahiran
Berfikir :
2. Menghubung
kait
Kemahiran
Kecerdasan
Pelbagai :
1. Muzik.
2. Kinestetik.
Langkah 1
(15 minit)
Definisi kata nama
Jenis-jenis kata nama
1. Guru menjelaskan
kepada pelajar tentang
definisi dan maksud kata
nama.
2. Guru menerangkan jenis-
jenis kata nama yang
terdapat dalam bahasa
Melayu.
3. Guru memberikan
contoh-contoh daripada
jenis-jenis kata nama yang
terdapat dalam bahasa
Melayu.
4. Guru bertanya kepada
murid untuk memberikan
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal.
2. Mendengar
aktif.
Kemahiran
Berfikir :
1. Pemikiran
Kreatif.
2. Pemikiran
konstruktif.
3. contoh-contoh lain jenis-
jenis kata nama yang
terdapat dalam bahasa
Melayu.
Langkah 2
(15 minit)
Langkah 3
(15 minit )
Membezakan kata
nama am dan kata
nama khas
Membuat ulasan kata
nama
Membezakan jenis-
jenis kata nama
1. Guru memulakan aktiviti
menggunakan alat bantu
mengajar yang telah
disediakan. Langkah aktiviti
adalah seperti berikut :
Menyediakan jadual
pada papan tulis
dengan menyediakan
dua ruang kepada
kata nama am dan
khas. Cth :
Kata
Nama
Am
Kata
Nama
Khas
Guru menunjukkan
beberapa keping
gambar contoh bagi
setiap jenis kata
nama yang terdapat
dalam bahasa
Melayu.
Guru bertanya
kepada murid apakah
yang dapat dilihat di
dalam gambar dan
mengelaskan kepada
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal.
2. Mendengar
aktif.
Kemahiran
Kecerdasan
Pelbagai :
.1. Visual
Ruang
Kemahiran
Belajar :
1. Menyoal.
2. Mendengar
aktif.
Kemahiran
Kecerdasan
Pelbagai :
.1. Visual
Ruang
4. jenis kata nama yang
tepat.
Guru meminta murid
menulis kata nama
tersebut pada jadual
yang telah disediakan
pada papan tulis.
Guru memberi ulasan
tentang hasil kerja
yang diberikan oleh
murid.
Penutup
( 10 minit )
Kesimpulan aktiviti
⁻ Membuat
rumusan
⁻ Menyanyikan
semula lagu
pada awal
pengajaran
1. Guru meminta murid
membuat rumusan tentang
tajuk pelajaran dengan
bantuan guru.
2. Guru memberikan
rumusan pengajaran dan
pembelajaran yang telah
berlangsung pada hari ini.
3. Sebelum mengakhiri sesi
pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini,
guru sekali lagi membawa
pelajar menyanyi
berpandukan video lagu
‘Bangau Oh Bangau’ pada
awal pengajaran.
⁻ Murid
dibimbing
merumuska
n kemahiran
yang di ajar
hari ini.
⁻ Murid
digalakkan
mengumpul
maklumat
tambahan
yang
terdapat
dalam
beberapa
contoh lain.