SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Semangat
Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)
Masa : 3.00 – 3.30 petang
Tarikh : 5 Februari 2013
Tema : 1- Sayangi diri .
Unit : 2 – Pengurusan Diri
Tajuk : Jaga Kebersihan Diri
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri.
2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri.
3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri.
Ringkasan Isi Kandungan
1. Cara menjaga kebersihan diri.
2. Kepentingan menjaga kebersihan diri.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Berdikari : Bertanggungjawab
2. Hemah tinggi : kesopanan
3. Kesyukuran
Unsur Patriotisme
1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan
diri.
Pengetahuan Sedia Ada
1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.
Bil. Sumber Kuantiti
1. Kad tugasan 6
2. Pengetip kuku 1
3 Kad imbasan 6
Kemahiran Generik
Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
menghubungkait, membanding beza,
KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif : Lakonan dan simulasi
Pelaksanaan :
Prosedur Pelaksanaan
Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari,
Kemahiran Generik
Catatan, Penerapan Nilai
Murni, Nilai Alam Sekitar,
Unsur Patriotisme, dan
sumber P&P
Set Induksi
(3 minit)
1. Murid dibahagikan kepada 2
kumpulan.
2. Murid dikehendaki bertanding
menyanyikan lagu ‘Goreng
pisang’ dengan menukar lirik
kepada ‘Gosok gigi’.
3. Permainan dihentikan sekiranya
terdapat kumpulan yang tidak
mampu untuk menyambung
perkataan akhir kumpulan
lawan.
4. Guru mengaitkan permulaan
KB :
Menghubungkait
Membanding
Beza
KBF :
Menjana idea
TKP :
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
perkataan permainan ‘Gosok
Gigi’ dengan tajuk yang akan
diajar.
Langkah 1 ( 5 minit )
1. Guru menunjukkan kad imbasan
cara-cara menjaga kebersihan
diri.
i. Menggosok gigi
Gosok gigi Gigi yang rosak
ii. Menggosok badan semasa
mandi
iii. Mengetip kuku
KB :
Membanding Beza
Menghubung kait
KBF :
Menjana idea
Menganalisis
TKP :
Interpersonal
Verbal-linguistik
Nilai :
Bertanggungjawab
Unsur Patriotisme :
Menerapkan nilai-nilai
sayang dan bangga
terhadap diri sendiri
dengan menjaga
kebersihan diri.
SPP : Kad imbasan
bergambar
iv. Memakai pakaian kemas
Kemas dan sopan Kurang sopan
Langkah 2
(15 minit)
1. Murid dibahagikan kepada 6
kumpulan
2. Setiap kumpulan diberikan kad
tugasan
3. Murid dikehendaki melakonkan
atau membuat simulasi
berkaitan tugasan wang mereka
dapat.
Tugasan :
a. Menggosok gigi.
- Anda dikehendaki melakonkan
pesakit gigi yang ingin
mendapatkan rawatan di klinik
gigi. Lakonkan perasaan sakit,
cemas dan takut semasa
berjumpa dengan doktor gigi.
Lakonkan juga cara menggosok
gigi dengan betul.
KB : Menghubungkait
Membanding
Beza
TKP : Ruang/Visual
Interpersonal
Kinestetik
Verbal-linguistik
PK : lakonan dan simulasi
Sumber P&P
- Kad tugasan
Nilai Murni
- Bertanggungjawab
- Hemah tinggi
Nilai Patriotisme
- Menerapkan nilai-
nilai sayang dan
bangga terhadap
diri sendiri dengan
menjaga
kebersihan diri.
b. Mengetip kuku.
- Anda dikehendaki
melakonkan lakonan di mana
guru menjalankan spot-
check memeriksa kebersihan
kuku. Seorang murid didapati
menyimpan kuku panjang
dan kukunya agak kotor.
Nasihat dan kenakan
tindakan mengetip kuku di
depan murid lain dengan
segera.
c. Memakai pakaian kemas.
- Anda dikehendaki
melakonkan watak
berpakaian kemas dan
berpakaian kurang kemas.
Murid yang berpakaian
kemas mendapat perhatian
ramai dan sering mendapat
pujian manakala murid yang
tidak menjaga penampilan
diri disisihkan rakan.
Penutup
(3 minit)
1. Guru merumuskan mengenai
tajuk pembelajaran pada hari
tersebut.
KBKK : menghubungkait.
TKP : kinestatik, visual.
Nilai-nilai:
Menghargai
Berbangga
Ulasan pensyarah / guru pembimbing :
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-
……………………………………………………….

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi
AiraHumaira
 
Jelaskan empat pendekatan motivasi
Jelaskan empat pendekatan motivasi Jelaskan empat pendekatan motivasi
Jelaskan empat pendekatan motivasi
firo HAR
 
Rancangan pengajaran permainan bola tampar
Rancangan pengajaran permainan bola tamparRancangan pengajaran permainan bola tampar
Rancangan pengajaran permainan bola tampar
Mein Za
 
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh VygotskyTeori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
artyschatz
 
Falsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan guruFalsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan guru
RENU PRIYA
 
Kurikulum PPIM
Kurikulum PPIMKurikulum PPIM
Kurikulum PPIM
Azizan Jae
 
Rph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiRph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabi
ismailsktb12
 
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang EfektifCiri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
Fauzan Zain
 

Was ist angesagt? (20)

Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuan
 
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 -   Laporan pentaksiran ujianEdup3063 -   Laporan pentaksiran ujian
Edup3063 - Laporan pentaksiran ujian
 
Konstruktivisme
KonstruktivismeKonstruktivisme
Konstruktivisme
 
Maujud..
Maujud..Maujud..
Maujud..
 
36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi36876504 kaedah-simulasi
36876504 kaedah-simulasi
 
Jelaskan empat pendekatan motivasi
Jelaskan empat pendekatan motivasi Jelaskan empat pendekatan motivasi
Jelaskan empat pendekatan motivasi
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Tujuan Pengukuran & Penilaian
Tujuan Pengukuran & PenilaianTujuan Pengukuran & Penilaian
Tujuan Pengukuran & Penilaian
 
Teori Pemprosesan Maklumat
Teori Pemprosesan MaklumatTeori Pemprosesan Maklumat
Teori Pemprosesan Maklumat
 
BBM dalam pengajaran
BBM dalam pengajaranBBM dalam pengajaran
BBM dalam pengajaran
 
Rancangan pengajaran permainan bola tampar
Rancangan pengajaran permainan bola tamparRancangan pengajaran permainan bola tampar
Rancangan pengajaran permainan bola tampar
 
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
 
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
Ujian Rujukan Norma (URN) & Ujian Rujukan Kriteria (URK)
 
Rancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Rancangan pengajaran harian. Mikro teachingRancangan pengajaran harian. Mikro teaching
Rancangan pengajaran harian. Mikro teaching
 
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh VygotskyTeori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
 
Falsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan guruFalsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan guru
 
Kurikulum PPIM
Kurikulum PPIMKurikulum PPIM
Kurikulum PPIM
 
Rph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabiRph tahun 5 sirah nabi
Rph tahun 5 sirah nabi
 
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang EfektifCiri-ciri Guru Yang Efektif
Ciri-ciri Guru Yang Efektif
 
Pembinaan Item KBAT
Pembinaan Item KBATPembinaan Item KBAT
Pembinaan Item KBAT
 

Andere mochten auch

Andere mochten auch (20)

Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rph Pra Sekolah Tebedu
Rph Pra Sekolah TebeduRph Pra Sekolah Tebedu
Rph Pra Sekolah Tebedu
 
105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek
 
21118156 permainan-hoki
21118156 permainan-hoki21118156 permainan-hoki
21118156 permainan-hoki
 
Bm sem 6
Bm sem 6Bm sem 6
Bm sem 6
 
Salmo 36:5
Salmo 36:5Salmo 36:5
Salmo 36:5
 
Rph hoki br
Rph hoki brRph hoki br
Rph hoki br
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
 
uitm~hockey1
uitm~hockey1uitm~hockey1
uitm~hockey1
 
Pakaian[1]
Pakaian[1]Pakaian[1]
Pakaian[1]
 
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
86662569 rancangan-pengajaran-harian-hoki
 
Abm tema pakaian
Abm tema pakaianAbm tema pakaian
Abm tema pakaian
 
Pemasangan komputer peribadi
Pemasangan komputer peribadiPemasangan komputer peribadi
Pemasangan komputer peribadi
 
BMM 3106: Abm IT (pakaian tradisional)
BMM 3106: Abm IT (pakaian tradisional)BMM 3106: Abm IT (pakaian tradisional)
BMM 3106: Abm IT (pakaian tradisional)
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( topeng )
 
WAJ 3109 Permainan - Hoki (SEMESTER 2)
WAJ 3109 Permainan - Hoki (SEMESTER 2)WAJ 3109 Permainan - Hoki (SEMESTER 2)
WAJ 3109 Permainan - Hoki (SEMESTER 2)
 
Kemahiran asas hoki
Kemahiran asas hokiKemahiran asas hoki
Kemahiran asas hoki
 
Rph orientasi sktk
Rph orientasi sktkRph orientasi sktk
Rph orientasi sktk
 

Ähnlich wie Rph psk t4 kebersihan diri

Rpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaran
Rpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaranRpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaran
Rpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaran
anggi aryadi
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
Nurfaten Ismail
 
Kit program modul tsisi t1
Kit program modul tsisi t1Kit program modul tsisi t1
Kit program modul tsisi t1
awangyie
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Nurfaten Ismail
 
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitarRPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
Amalia si amal
 
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesiaBab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
eli priyatna laidan
 
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesiaBab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
eli priyatna laidan
 

Ähnlich wie Rph psk t4 kebersihan diri (20)

contoh RPP Tematik Kelas 1
contoh RPP Tematik Kelas 1contoh RPP Tematik Kelas 1
contoh RPP Tematik Kelas 1
 
Rpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaran
Rpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaranRpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaran
Rpp kelas 1 tema 1 sub tema 3 pembelajaran
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
 
Rm pendidikan moral
Rm pendidikan moralRm pendidikan moral
Rm pendidikan moral
 
About12
About12About12
About12
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
Bab 9 pertemuan ke 3
Bab 9 pertemuan ke 3Bab 9 pertemuan ke 3
Bab 9 pertemuan ke 3
 
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
Modul Ajar PPKn BAB 5 Kelas 1
 
Kit program modul tsisi t1
Kit program modul tsisi t1Kit program modul tsisi t1
Kit program modul tsisi t1
 
Rph bahasa melayu tahap 2
Rph bahasa melayu tahap 2Rph bahasa melayu tahap 2
Rph bahasa melayu tahap 2
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
 
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitarRPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
 
Rph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diriRph psk t4 pengurusan diri
Rph psk t4 pengurusan diri
 
Bab 2 jenazah
Bab 2 jenazahBab 2 jenazah
Bab 2 jenazah
 
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IVRPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
 
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IVRPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
RPP BLENDED LEARNING TEMATIK KELAS IV
 
Rpp k.d 3.4
Rpp k.d 3.4Rpp k.d 3.4
Rpp k.d 3.4
 
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesiaBab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
 
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesiaBab 9 rpp ppkn sma kls xi  mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
Bab 9 rpp ppkn sma kls xi mencermati potret budaya politik masyarakat indonesia
 
Rpp ekonomi x kurikulum 2013 no 001
Rpp ekonomi x kurikulum 2013 no 001Rpp ekonomi x kurikulum 2013 no 001
Rpp ekonomi x kurikulum 2013 no 001
 

Mehr von Nurfaten Ismail

Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanRph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Nurfaten Ismail
 

Mehr von Nurfaten Ismail (20)

Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
 
Rph pj t4 imbangan 4 m
Rph pj t4 imbangan    4 mRph pj t4 imbangan    4 m
Rph pj t4 imbangan 4 m
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
 
Rph pj t4 baton 4s
Rph pj t4 baton    4sRph pj t4 baton    4s
Rph pj t4 baton 4s
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
 
Rph pj t4 dtk 4 m
Rph pj t4 dtk   4 mRph pj t4 dtk   4 m
Rph pj t4 dtk 4 m
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 m
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
 
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanRph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
 

Rph psk t4 kebersihan diri

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 – 3.30 petang Tarikh : 5 Februari 2013 Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Jaga Kebersihan Diri Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan 5 cara menjaga kebersihan dan kekemasan diri. 2. Menyatakan 5 kepentingan menjaga kebersihan diri. 3. Mempamerkan perasaan sayang dan menghargai diri dengan menjaga kebersihan diri. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara menjaga kebersihan diri. 2. Kepentingan menjaga kebersihan diri. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab 2. Hemah tinggi : kesopanan 3. Kesyukuran Unsur Patriotisme 1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan diri. Pengetahuan Sedia Ada 1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.
  • 2. Bil. Sumber Kuantiti 1. Kad tugasan 6 2. Pengetip kuku 1 3 Kad imbasan 6 Kemahiran Generik Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik. KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi, menghubungkait, membanding beza, KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea. Pembelajaran Koperatif : Lakonan dan simulasi Pelaksanaan : Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generik Catatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Unsur Patriotisme, dan sumber P&P Set Induksi (3 minit) 1. Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan. 2. Murid dikehendaki bertanding menyanyikan lagu ‘Goreng pisang’ dengan menukar lirik kepada ‘Gosok gigi’. 3. Permainan dihentikan sekiranya terdapat kumpulan yang tidak mampu untuk menyambung perkataan akhir kumpulan lawan. 4. Guru mengaitkan permulaan KB : Menghubungkait Membanding Beza KBF : Menjana idea TKP : Interpersonal Kinestetik Verbal-linguistik
  • 3. perkataan permainan ‘Gosok Gigi’ dengan tajuk yang akan diajar. Langkah 1 ( 5 minit ) 1. Guru menunjukkan kad imbasan cara-cara menjaga kebersihan diri. i. Menggosok gigi Gosok gigi Gigi yang rosak ii. Menggosok badan semasa mandi iii. Mengetip kuku KB : Membanding Beza Menghubung kait KBF : Menjana idea Menganalisis TKP : Interpersonal Verbal-linguistik Nilai : Bertanggungjawab Unsur Patriotisme : Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan diri. SPP : Kad imbasan bergambar
  • 4. iv. Memakai pakaian kemas Kemas dan sopan Kurang sopan Langkah 2 (15 minit) 1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan 2. Setiap kumpulan diberikan kad tugasan 3. Murid dikehendaki melakonkan atau membuat simulasi berkaitan tugasan wang mereka dapat. Tugasan : a. Menggosok gigi. - Anda dikehendaki melakonkan pesakit gigi yang ingin mendapatkan rawatan di klinik gigi. Lakonkan perasaan sakit, cemas dan takut semasa berjumpa dengan doktor gigi. Lakonkan juga cara menggosok gigi dengan betul. KB : Menghubungkait Membanding Beza TKP : Ruang/Visual Interpersonal Kinestetik Verbal-linguistik PK : lakonan dan simulasi Sumber P&P - Kad tugasan Nilai Murni - Bertanggungjawab - Hemah tinggi Nilai Patriotisme - Menerapkan nilai- nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri dengan menjaga kebersihan diri.
  • 5. b. Mengetip kuku. - Anda dikehendaki melakonkan lakonan di mana guru menjalankan spot- check memeriksa kebersihan kuku. Seorang murid didapati menyimpan kuku panjang dan kukunya agak kotor. Nasihat dan kenakan tindakan mengetip kuku di depan murid lain dengan segera. c. Memakai pakaian kemas. - Anda dikehendaki melakonkan watak berpakaian kemas dan berpakaian kurang kemas. Murid yang berpakaian kemas mendapat perhatian ramai dan sering mendapat pujian manakala murid yang tidak menjaga penampilan diri disisihkan rakan. Penutup (3 minit) 1. Guru merumuskan mengenai tajuk pembelajaran pada hari tersebut. KBKK : menghubungkait. TKP : kinestatik, visual. Nilai-nilai: Menghargai Berbangga
  • 6. Ulasan pensyarah / guru pembimbing : ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________ Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :- ……………………………………………………….