2. To make 10 portion:
Calculate the ingredients you need for the number of portions according to your
group, in grams.
First I calculate how much everything weighs .
1,75 cups flour=> 1,75*250=435.5 grams flour
A pinch of salt= about 4 grams of salt
¾ cup of butter=>3/4*250=187.5 grams of butter
4-5 tablespoons of water=>4*250 or 5*250=1000-1250 grams of water=> average=1125
grams of water
3 tablespoons unsweetened cocoa=>3*20=60 grams unsweetened cocoa
1 cup sugar=>250*1= 250 grams sugar
1 cup water=> 250*1= 250 grams water
2 tablespoons butter=>2*20= 40 grams butter
1/3 cup flour=> 1/3*250= 83 1/3 grams flour
3 egg yolk (1 egg yolk=19 grams)=>3*19= 57 grams egg yolk
2/3 cup milk=>2/3*250= 166 2/3 grams milk
1 teaspoon vanilla(1 teaspoon=5 grams)=>1*5= 5 grams vanilla
3. To make 11 portions:
Then I make everything 1/10 bigger to make it for 11 portions.
435.5*1.1=479.05 grams flour
4*1.1=4.4grams of salt
187.5*1.1=206.25grams of butter
1125*1.1=1237.5grams of water
60*1.1=66 grams unsweetened cocoa
250*1.1=275grams sugar
250*1.1=275 grams water
40*1.1=44 grams butter
83 1/3*1.1= 91 2/3 grams flour
57*1.1=62.7grams egg yolk
166 2/3*1.1=183 1/3 grams milk
5*1.1=5.5 grams vanilla
4. To make 22 portions:
Now double everything for 22 portions.
11 portions
22 portions
479.05
958.1 grams flour
4.4
8.8 grams of salt
206.25
412.5 grams of butter
1237.5
2475 grams of water
66
132 grams unsweetened cocoa
275
550 grams sugar
275
550 grams water
44
88 grams butter
91 2/3
183 1/3 grams flour
62.7
125.4 grams egg yolk
183 1/3
366 2/3 grams milk
5.5
11 grams vanilla
6. Price per 22 portions:
Flour 1 kg= €0,94
Salt 1kg= €0,35
Butter 500 gr.= €1,01
(you don’t use water for a pie and you have a tap...)
Cocoa 250 gr.= €2,99
1kg sugar = €1,04
(you don’t use water for a pie and you have a tap...)
Butter 500 gr.= €1,01
Flour 500g = € 0,52
Egg yolk (6 eggs) = € 1,09
Milk 0,5L =€ 0,54
Vanille 1,5g = € 1,25 => 8*1,25= €10
7. Price per portion:
Flour 1 kg= €0,94/22=€0.04
salt 1kg= €0,35/22=€0.02
Butter 500 gr.= €1,01/22=€0.05
(you don’t use water for a pie and you have a tap)
Cocoa 250 gr.= €2,99/22=€0.14
1kg sugar = €1,04/22=€0.05
(you don’t use water for a pie and you have a tap)
Butter 500 gr.= €1,01/22=€0.05
Flour 500g = € 0,52/22=€0.02
Egg yolk (6 eggs) = € 1,09/22=€0.05
Milk 0,5L =€ 0,54/22=€0.02
Vanille 1,5g = € 1,25 => 8*1,25= €10/22=€ 0.45
So, per piece: €0.89
8. Baking temperatures
The pie is to be baked for 15 minutes at 210 degrees C, then for 40-45
minutes at 180 degrees C.
the formula: F=9/5*C+32
F=9/5*210+32 => F= 410 degrees Farenheit for 15 min.
F=9/5*180+32 => F= 356 degrees Farenheit for 40-45 min.