SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 11
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR
         MATEMATIK TAHUN 2

DISEDIAKAN OLEH : SURIAH BINTI ARBI

NO.MATRIK        : D20102046744
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Pengajaran Makro)

Tarikh                          : 20 Oktober 2011

Masa                            : 0730 – 0800

Kelas                            : 2D

Bilangan pelajar                : 31 orang

Mata Pelajaran                  : Matematik

Bidang                          : Sukatan dan Geometri

Tajuk                           : Ruang

Hasil pembelajaran              : Murid-murid dibimbing untuk:

                                      13.1    Mengenal pasti bentuk tiga dimensi (3D)

Objektif pelajaran              : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini,
                                  murid-murid dapat:

                               a) Mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan
                                  huraian.

Pengetahuan Sedia Ada          :1.   Murid telah mengenal pasti istilah yang berkaitan

                                      dengan ruang (bentuk, permukaan rata,

                                      permukaan melengkung)

Nilai                            : Bekerjasama, yakin diri.

Bahan Bantu Mengajar             : Bongkah 3D, Lembaran kerja.




Langkah pengajaran :

Set Induksi

1.       Guru meminta murid menunjukkan permukaan atas, tepi dan bucu meja.

2.       Murid merasai dan membuat pemerhatian pada meja masing-masing.

3.       Murid-murid diminta berbincang berdasarkan aktiviti yang dilakukan.

         Cadangan komunikasi:

          i.    Cuba kamu rasa permukaan atas, tepi dan bucu meja kamu dengan tapak tangan.

          ii.   Apa yang kamu rasa?
Langkah 1

1.      Perkukuhkan kemahiran murid dengan menjalankan aktiviti berikut:

i.      Guru meletakkan sekumpulan bongkah 3D di hadapan murid dan membimbing murid menyatakan ciri-

        ciri bongkah tersebut.

ii.         Bersoal jawab secara lisan bagi meninjau kefahaman murid tentang ciri-ciri yang ada pada bongkah-

            bongkah 3D.

iii.        Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk melabelkan ciri-ciri bentuk 3D.

iv.         Penyemakan dilakukan bersama-sama.

             Cadangan komunikasi:

       a)        Sebutkan ciri-ciri pada bongkah ini:

                          Kubus

                          Kon

                          Silinder

                          Piramid

                          Sfera

                          Kuboid

b)      Labelkan ciri-ciri pada bentuk 3D.

Langkah 2

1.      Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan kecil.

2.      Setiap kumpulan dibekalkan dengan 2 bongkah 3D.

3.      Murid-murid diminta membilang permukaan rata, permukaan melengkung, sisi dan bucu bagi setiap

        bongkah yang dibekalkan.

       Cadangan komunikasi:

            a)      Sila bergerak ke dalam kumpulan masing-masing.

            b)      Perhatikan setiap bongkah 3D dalam kumpulan masing- masing dan lengkapkan jadual yang

                   diedarkan.

Langkah 3
1.     Guru mengedarkan Lembaran Kerja dan minta murid menyelesaikannya.

2.     Penyemakan dilakukan bersama-sama.

Penutup:

1.    Guru membimbing murid membuat rumusan berdasarkan aktiviti yang
      dijalankan.

2.     Guru memurnikan lagi rumusan yang dibuat oleh murid dan menegaskan
       bentuk-bentuk 3D dapat dikenal pasti melalui huraian ciri-ciri yang ada padanya.

REFLEKSI:

Kekuatan:

Kelebihan dan kekuatan dapat dikesan dalam menjalankan tugasan makro pengajaran ialah yang pertama
ketegasan dan kelantangan suara dalam menyampaikan isi pelajaran. Suara yang lantang akan memudahkan
murid mendengar seterusnya membantu pemahaman murid terhadap apa yang disampaikan oleh guru. Di
samping itu, penggunaan nada suara tinggi dan rendah serta ada intonasi merupakan bonus bagi saya untuk
menarik perhatian murid. Apabila kelantangan dan ketegasan saya berpadu ketika menyampaikan isi pelajaran
menyebabkan murid lebih tertumpu kepada penyampaian guru tanpa menghiraukan gangguan-gangguan lain.
Ketegasan yang saya pamerkan ternyata dapat menjadikan suasana kelas lebih terkawal dan membuatkan murid
hormat kepada saya. Sebagai contoh, pada awal pengajaran saya mengambil masa 2 minit untuk menegur sikap
murid yang suka berpindah tempat duduk. Murid tersebut berpindah duduk pada kumpulan murid yang gemar
bercakap. Perbuatan mereka ini boleh mendatangkan masalah disiplin dan menyebabkan suasana bising.
Tindakan yang saya ambil, menunjukkan ketegasan dan sikap prihatin terhadap apa yang berlaku di sekeliling.


Seterusnya, tulisan saya yang jelas di papan tulis juga membantu pemahaman murid tentang apa yang
disampaikan oleh guru. Di sini saya telah menggunakan sebaik mungkin ruang di papan tulis. Kejelasan dalam
memberikan arahan juga merupakan kekuatan yang dikenal pati dalam penyampaian pelajaran. Kejelasan
penyampaian memainkan peranan dalam menentukan kefahaman murid. hal ini sangat berkaitan dengan
tindakan susulan murid. Contohnya, ketika saya meminta beberapa orang mrid melabelkan bahagian pada
lukisan bentuk 3 Dimensi. Murid dapat melabelkan bahagian tersebut dengan istilah yang telah diperkenalkan.
Aktiviti secara berkumpulan juga dapat dilaksanakan mengikut arahan. Semua murid dapat bekerjasaman
dalam menghasilkan tugasan yang diberi. arahan yang diberi jelas, memudahkan murid faham, seterusnya
melakukan tugas mengikut arahan dan panduan yang diberikan. Tindakan susulan oleh murid yang tepat
menunjukkan kefahaman murid terhadap penyampaian guru berkenaan dengan isi pelajaran.


Kelemahan:

Kelemahan dan kekurangan yang ketara sekali dapat dikenal pasti dalam pelaksanaan tugasan makro ini ialah
ketepatan mengikut masa yang ditetapkan. Ketepatan masa sangat penting bagi memastikan proses pengajaran
dan pembelajaran berjalan dengan baik dan lancar. Berdasarkan perbandingan rakaman dan rancangan
pengajaran harian yang telah dibuat, didapati masa yang digunakan untuk menjalankan sesuatu langkah
pengajaran tidak seiring. Contohnya, aktiviti penutup tidak sempat dirakam kerana masa 30 minit yang
diperuntukkan telah tamat. Namun demikian, aktiviti penutup telah dijalankan di luar rakaman. Masa yang
tidak mencukupi disebabkan terdapatnya gangguan-gangguan dan hal-hal lain yang menyebabkan masa yang
lebih diambil untuk menjalankan sesuatu langkah. Di sini saya telah mengambil masa yang lebih untuk sesi
penerangan dan bersoal jawab dengan murid.


Tindakan saya yang menggesa murid dalam menyiapkan lembaran yang diberi juga merupakan kelemahan
dalam pengajaran saya. Apabila saya melihat kembali rakaman yang dibuat, tidak sepatutnya saya menggesa
murid menyiapkan tugasan dengan cepat. Hal ini boleh menimbulkan tekanan kepada murid dalam menyiapkan
tugasan yang diberi. Jadi tugasan yang dihasilkan tidak menepati kehendak soalan. Namun saya dapati tugasan
yang dibuat oleh murid memuaskan hati dan mereka memberikan jawapan yang tepat walaupun ada beberapa
orang murid masih lemah kefahamannya tentang kemahiran yang diajar. Pada sesi p&p yang akan datang, saya
harus sentiasa berhati-hati dengan segala tindakan yang saya buat agar pengajaran saya berjalan dengan lancar
dan mengikut segala perancangan yang dibuat.


Kelemahan terakhir yang saya nampak dalam rakaman video pengajaran adalah perbuatan saya yang
membetulkan jawapan murid dengan hanya mempamerkan hasil tugasan kumpulan sepintas lalu sahaja.
Sepatutnya hasil kerja kumpulan dipamerkan di papan tulis dan meminta wakil setiap kumpulan melaporkan
hasil dapatan kumpulan mereka sendiri. Sekiranya perkara seumpama ini dilakukan, saya rasa p&p akan lebih
menarik dan idea murid dapat dikembangkan lagi.


Langkah Mengatasi:


Setiap kelemahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan mutu dan
kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dan kekurangan dalam tugasan pengajaran
makro, penambahbaikan yang perlu dilakukan ialah memfokuskan kepada strategi pemusatan murid. Di sini
saya perlu mempelbagaikan strategi pengajaran bagi menyampaikan ilmu yang berkualiti kepada murid-murid.
Strategi yang dirancang hendaklah sesuai dengan tahap kebolehan murid dan keadaan persekitaran bilik darjah.
Kebolehan guru mempelbagaikan strategi pengajaran mampu menarik minat murid dan sesi p&p akan
berlangsung dengan jayanya.


Selain itu, saya harus berusaha untuk merancang pengajaran mengikut tahap kebolehan dan keupayaan semua
murid. Saya harus membina objektif yang bersesuaian dengan kumpulan cerdas dan kumpulan lemah. Hal ini
menunjukkan hak pembelajaran dapat dikecapi oleh semua murid. Begitu juga dengan aktiviti p&p. Aktiviti
yang dirancang harus mengambil kira tahap kebolehan, minat dan kecenderungan murid. Ini menjadikan sesi
p&p lebih menarik dan bermakna untuk semua murid. Objektif pengajaran dan pembelajaran yang dihasratkan
akan tercapai. Di sini saya mesti peka dengan kehendak dan keperluan murid agar semua murid mendapat
layanan yang adil dan saksama.
Video pengajaran Mikro Cikgu Suriah Bt. Arbi




                     RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Pengajaran Mikro)

Tarikh                    : 27 September 2011

Masa                      : 0700 – 0800

Kelas                     : 2D

Bilangan pelajar           : 31 orang

Mata Pelajaran            : Matematik

Bidang                    : Sukatan dan Geometri

Tajuk                     : Timbangan Berat

Hasil pembelajaran         : Murid-murid dibimbing untuk:

                           11.1 Mengenal unit gram dan unit kilogram

Objektif pelajaran         : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini,
                             murid-murid dapat :

                             a) mengenal unit gram dan unit kilogram dengan
                                memerhatikan senggatan pada alat penimbang.

                             b) mengenal jisim dalam unit gram dan unitkilogram

Pengetahuan Sedia Ada     : 1. Murid telah mengenal pasti istilah yang berkaitan
                            dengan timbangan berat (berat, ringan, lebih berat, lebih ringan)

Nilai                     : Bekerjasama, yakin diri.

Bahan Bantu Mengajar       : Alat penimbang, sayur-sayuran, sampel makanan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

i.       Set induksi

ii.      Aktiviti   :demonstrasi, bersoal jawab – pengunaan bahan bantu

                       mengajar – penggunaan papan hitam – pengukuhan

 iii.      Penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran




Pelaksanaan P&P:

         Langkah / Isi                 Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran                      Catatan
           Pelajaran

                            1. Guru mempamerkan dua jenis alat penimbang bagi unit
                                gram dan unit kilogram.
          Langkah 1:
                            2. Murid-murid dibimbing untuk mengenal pasti objek-
        (Penyampaian Isi        objek yang boleh ditimbang menggunakan alat
           Pelajaran)           penimbangntersebut dan menyatakan sebabnya.


                            3. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan aktiviti
                                yang dijalankan.
                                                                                        Nilai:
           (10 minit)

                                                                                        -Yakin diri.




             Masa                                             Pelaksanaan aktiviti
           Minit 1-4        -   Guru mempamerkan alat penimbang di hadapan kelas.


                            -   Bersoal jawab dengan murid tentang kegunaan alat penimbang.


                            -   Guru menerangkan unit yang terdapat pada kedua-dua alat penimbang tersebut.


                            -   Guru meminta murid menyatakan contoh objek ataupun barangan yang boleh
                                ditimbang menggunakan alat penimbang yang dipamerkan.
                            -


           Minit 5-10           Guru menunjukkan demontrasi menimbang objek ataupun barangan menggunakan
                                alat penimbang.
Contoh barangan/ objek yang ditimbang: sayuran, buahan, bekas pensel guru, beg
                           sekolah murid dan seorang murid lelaki.


                      -    Murid-murid dibimbing untuk menyatakan berat sesuatu barangan / objek.


                      -    Bagi mengukuhkan kefahaman murid, guru menyoal murid berkaitan dengan aktiviti
                           yang telah dijalankan.




REFLEKSI:

KEKUATAN

Kelebihan dan kekuatan yang dapat dikesan dalam menjalankan tugasan pengajaran mikro ialah pertama,
penggunaan bahan bantu mengajar maujud yang sesuai dalam langkah 1 mampu menarik minat murid dan
banyak membantu saya menyampaikan isi pelajaran dengan baik. Bahan bantu mengajar yang saya guna ialah
alat penimbang, buahan dan sayuran mudah mereka jumpai dan biasa digunakan oleh murid. Murid-murid
begitu teruja melihat bahan-bahan yang yang saya bawa. Mereka tertanya-tanya apakah kegunaan bahan
tersebut kerana bagi mereka biasanya mereka melihat bahan-bahan seperti sayur hanya dimasak oleh ibu
mereka. Kedua, ketegasan dan kelantangan suara. Suara saya yang lantang akan memudahkan murid
mendengar seterusnya membantu pemahaman murid terhadap apa yang disampaikan oleh saya.


Selain itu, kelantangan suara juga menunjukkan ketegasan guru dalam menyampaikan sesuatu. Apabila
kelantangan dan ketegasan guru berpadu ketika menyampaikan isi pelajaran, menyebabkan murid-murid lebih
tertumpu kepada penyampaian guru tanpa menghiraukan gangguan-gangguan lain. Ketegasan yang saya
pamerkan ternyata dapat menjadikan suasana kelas lebih terkawal dan membuatkan murid hormat kepada saya.
Seterusnya, kejelasan dalam memberi arahan merupakan kekuatan dalam pengajaran dan pembelajaran saya.
Contohnya, ketika saya mengaju soalan dan meminta beberapa orang murid untuk menjadi model dalam
pengajaran saya. Soalan-soalan yang diajukan dapat dijawab dengan baik dan arahan yang diberikan dapat
diikuti dengan mudah. Kejelasan penyampaian memainkan peranan penting dalam kefahaman murid. Hal ini
sangat berkaitan dengan tindakan susulan murid. Tindakan susulan oleh murid yang tepat menunjukkan
keberkesanan pengajaran.


KELEMAHAN


Kelemahan dan kekurangan yang dikenal pasti dalam pelaksanaan pengajaran mikro ini ialah strategi yang saya
gunakan pada langkah 1 lebih kepada pemusatan guru. Contohnya, saya sendiri melakukan aktiviti menimbang
objek menggunakan alat penimbang. Adalah lebih baik sekiranya saya meminta murid melakukan aktiviti ini
manakala tugas saya sebagai fasilitator dan merumuskan apa yang telah dilakukan oleh murid.
Seterusnya, teknik penyoalan yang saya gunakan adakalanya mengelirukan murid. Apabila menyoal murid
sepatutnya saya mengemukakan soalan secara kelas terlebih dahulu sebelum memanggil nama murid untuk
menjawab soalan secara individu. Hal ini menyebabkan murid kurang bersedia menjawab soalan guru.
Kelemahan seterusnya dalam p&p saya ialah penggunaan bahasa yang digunakan ketika menyampaikan isi
pelajaran agak tinggi dan kurang sesuai dengan tahap murid tahun dua. Contohnya ketika saya menyebut berat
sebiji betik. “Berat sebiji betik lebih kurang 1.4 kg. Sepatutnya saya menyebut berat betik itu tepat pada
nombor bulat tanpa melibatkan nombor perpuluhan. Hal ini menyebabkan murid keliru dengan istilah/ bahasa
yang digunakan.


LANGKAH MENGATASI


Setiap kelemahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan mutu dan
kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dan kekurangan dalam tugasan pengajaran
mikro, penambahbaikan yang perlu dilakukan ialah memfokuskan kepada strategi pemusatan murid. Di sini
saya perlu mempelbagaikan strategi pengajaran bagi menyampaikan ilmu yang berkualiti kepada murid-murid.
Strategi yang dirancang hendaklah sesuai dengan tahap kebolehan murid dan keadaan persekitaran bilik darjah.
Kebolehan guru mempelbagaikan strategi pengajaran mampu menarik minat murid dan sesi p&p akan
berlangsung dengan jayanya.


Guru mestilah peka dengan kehendak dan keperluan murid. Layanan yang diberikan kepada murid hendaklah
adil dan saksama. Hal ini menyebabkan semua murid terasa dihargai dan minat mereka belajar terus dapat
dipupuk. Selain itu, penambahbaikan harus dibuat dari aspek bahasa dan istilah yang digunakan dalam
penyampaian ilmu. Di sini saya harus sentiasa berhati-hati dan beringat tentang istilah yang digunakan harus
sesuai dengan tahap kebolehan dan umur murid. Penggunaan istilah/ bahasa sangat penting dalam sesi p&p.
Video yang saya gunakan sebagai BBM

                                     "Pak Wa Pak Wa Laga Wa"

                           RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                  : 27 Jun 2011

Masa                    : 0700 – 0800

Kelas                   : 2D

Bilangan pelajar         : 31 orang

Mata Pelajaran          : Matematik

Bidang                  : Nombor

Tajuk                   : Pendaraban Menggunakan Sifir Darab 2,3,4 dan 5

Hasil pembelajaran       : Murid-murid dibimbing untuk:

                               1.4   Memahami darab adalah penambahan berulang

                                     (Sifir darab 2, 3, 4, dan 5)

Objektif pelajaran       : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat :
                           a) mendarab dua 1-digit nombor menggunakan
                              sifir 2,3,4, dan 5.

Pengetahuan Sedia Ada    : 1. Murid telah mengenal pasti istilah penambahan
                             berulang dan bagaimana mencari hasil tambah.

Nilai                    : Berani mencuba, yakin diri.

Bahan Bantu Mengajar     : Video Bijak Sifir, Jadual Sifir (2,3,4,dan 5).
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

i.      Set induksi

 ii.     Aktiviti     :tayangan video, penerangan,bersoal jawab – penggunaan

                       bahan mengajar – penggunaan papan hitam – pengukuhan

 iii.    Penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran




Refleksi:

Daripada aktiviti yang dijalankan saya dapati pengajajaran untuk kemahiran ini menyeronokkan. murid-murid
begitu teruja dengan tayangan video yang digunakan. Video yang ditayangkan dapat menarik perhatian murid
dan seterusnya memudahkan ingatan murid tentang sifir dengan turut sama menyanyikan lagu Pak Wa Pak Wa
Laga Wa. Ternyata gabungan nyanyian dan grafik yang menarik mampu memudahkan pengajaran saya dan
menjurus kepada pencapaian objektif. Selain itu, teknik soal jawab dan latih tubi yang digunakan dalam sesi
p&p ini dapat mengekalkan pemahaman murid tentang kemahiran yang diajar. Walaupun video yang digunakan
menjadi daya tarikan dalam sesi p&p ini namun ada beberapa orang murid dilihat kurang berminat dengan
tayangan tersebut. Mereka dilihat lebih suka melihat mulut kawan yang menyanyikan lagu tersebut dan berada
dalam dunia ciptaan mereka sendiri. Di sini saya membuat kesimpulan bahawa mereka tidak tahu kandungan
video tersebut dan ini menjadikan mereka tidak berminat untuk turut serta dalam aktiviti melihat tayangan
video. Apabila selesai melihat tayangan video tersebut, saya meneruskan sesi p&p dengan penerangan tentang
video tersebut dan cara penggunaan maklumat yang disampaikan. Saya dapati kumpulan murid yang tidak
berminat dengan video tadi, mengangguk-angguk kepala tanda mereka faham. Saya berpuas hati kerana
kumpulan murid ini mendapat input daripada penerangan yang saya beri. Benarlah kata orang, senjata utama
guru dalam menyampaikan pelajaran adalah suara dan teknik yang digunakan. Di samping itu, penggunaan latih
tubi juga berkesan dalam pengajaran matematik. Saya lihat murid-murid begitu selesa dengan latihan yang
diberi dan mereka dapat menjawab dengan pantas dan tepat. Saya berharap agar prestasi pembelajaran mereka
kekal seperti ini dan terus meningkat menuju kecemerlangan.

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
dileng
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2
Kurniawan Ramadhani
 
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Ismi Huda
 
Rpp katrol dan bidang miring 2
Rpp katrol dan bidang miring 2Rpp katrol dan bidang miring 2
Rpp katrol dan bidang miring 2
mr endar
 
Rpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitigaRpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitiga
ihda izzati
 
32 metode mengajar kurikulum 2013
32 metode mengajar kurikulum 201332 metode mengajar kurikulum 2013
32 metode mengajar kurikulum 2013
Syamsul Arif
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan 4
Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan  4Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan  4
Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan 4
impianhati
 

Was ist angesagt? (20)

Rpp bab 5 (taharah)
Rpp bab 5 (taharah)Rpp bab 5 (taharah)
Rpp bab 5 (taharah)
 
Rpp pbi new
Rpp pbi newRpp pbi new
Rpp pbi new
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2
Rencana pelaksanaan pembelajaran mtk kelas 2
 
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
Rancangan pengajaran harian matematik tahun 5
 
Rpp katrol dan bidang miring 2
Rpp katrol dan bidang miring 2Rpp katrol dan bidang miring 2
Rpp katrol dan bidang miring 2
 
RPP - Volume Kerucut
RPP - Volume KerucutRPP - Volume Kerucut
RPP - Volume Kerucut
 
RPP - Unsur-Unsur Bangun Ruang Sisi Lengkung
RPP - Unsur-Unsur Bangun Ruang Sisi LengkungRPP - Unsur-Unsur Bangun Ruang Sisi Lengkung
RPP - Unsur-Unsur Bangun Ruang Sisi Lengkung
 
Lampiran
LampiranLampiran
Lampiran
 
Rpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitigaRpp luas daerah segitiga
Rpp luas daerah segitiga
 
32 metode mengajar kurikulum 2013
32 metode mengajar kurikulum 201332 metode mengajar kurikulum 2013
32 metode mengajar kurikulum 2013
 
RPP - Volume Bangun Ruang Sisi Lengkung
RPP - Volume Bangun Ruang Sisi LengkungRPP - Volume Bangun Ruang Sisi Lengkung
RPP - Volume Bangun Ruang Sisi Lengkung
 
Rpp sejarah 3.17
Rpp sejarah 3.17Rpp sejarah 3.17
Rpp sejarah 3.17
 
Rpp Teorema Pythagoras K-13
Rpp Teorema Pythagoras K-13Rpp Teorema Pythagoras K-13
Rpp Teorema Pythagoras K-13
 
Lembar Kerja Siswa by Khairunnisa
Lembar Kerja Siswa by Khairunnisa Lembar Kerja Siswa by Khairunnisa
Lembar Kerja Siswa by Khairunnisa
 
Rpp dalil pythagoras
Rpp dalil pythagorasRpp dalil pythagoras
Rpp dalil pythagoras
 
RPP Jaring-Jaring Kubus
RPP Jaring-Jaring KubusRPP Jaring-Jaring Kubus
RPP Jaring-Jaring Kubus
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan 4
Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan  4Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan  4
Rancangan pengajaran dan pembelajaran sejarah tingkatan 4
 
Menggambar resis
Menggambar   resisMenggambar   resis
Menggambar resis
 
RPP - Volume Tabung
RPP - Volume TabungRPP - Volume Tabung
RPP - Volume Tabung
 

Andere mochten auch

Cadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaran
Cadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaranCadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaran
Cadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaran
Mau Veronica Giey P
 
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Koh Ing
 
Rancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozanRancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozan
Nana Omar
 
Peraturansek2 edit
Peraturansek2 editPeraturansek2 edit
Peraturansek2 edit
smkpasoh2
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
Ismail Mamat
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Arra Asri
 
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanakKepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Raihan Raihana
 
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Enyke Eyone
 
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Emy Bribip
 

Andere mochten auch (11)

REFLEKSI
REFLEKSIREFLEKSI
REFLEKSI
 
Cadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaran
Cadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaranCadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaran
Cadangan penambahbaikan di dalam pengajaran dan pembelajaran
 
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaranRancangan harian dan refleksi makropengajaran
Rancangan harian dan refleksi makropengajaran
 
Rancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozanRancangan pengajaran harian pozan
Rancangan pengajaran harian pozan
 
Peraturansek2 edit
Peraturansek2 editPeraturansek2 edit
Peraturansek2 edit
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAHRANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PRASEKOLAH
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanakKepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
Kepentingan penaksiran dan penilaian perkembangan kanak
 
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6Rancangan   pengajaran  harian  prasekolah  minggu ke 6
Rancangan pengajaran harian prasekolah minggu ke 6
 
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
 

Ähnlich wie Rancangan pengajaran harian suriah

Sinopsis best practice smp n 25 solo
Sinopsis best practice smp n 25 soloSinopsis best practice smp n 25 solo
Sinopsis best practice smp n 25 solo
Mulyati Rahman
 

Ähnlich wie Rancangan pengajaran harian suriah (20)

Rph
RphRph
Rph
 
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyahRancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
 
MA eksponen.pdf
MA eksponen.pdfMA eksponen.pdf
MA eksponen.pdf
 
Rpp matematika sma xi wajib bab 4
Rpp matematika sma xi wajib bab 4Rpp matematika sma xi wajib bab 4
Rpp matematika sma xi wajib bab 4
 
Rpp ict
Rpp ictRpp ict
Rpp ict
 
hbmt4303 teaching mathematics in form five
hbmt4303 teaching mathematics in form fivehbmt4303 teaching mathematics in form five
hbmt4303 teaching mathematics in form five
 
RPP GEOMETRI (SUDUT TERHADAP BIDANG) SMA X
RPP GEOMETRI (SUDUT TERHADAP BIDANG) SMA XRPP GEOMETRI (SUDUT TERHADAP BIDANG) SMA X
RPP GEOMETRI (SUDUT TERHADAP BIDANG) SMA X
 
Modul Ajar MTK Kelas 2 blalkalalalalalala
Modul Ajar MTK Kelas 2 blalkalalalalalalaModul Ajar MTK Kelas 2 blalkalalalalalala
Modul Ajar MTK Kelas 2 blalkalalalalalala
 
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
RPH Pend. Moral Thn 5 (Hemah Tinggi)
 
Tugasan 5 PENGAJARAN MIKRO
Tugasan 5 PENGAJARAN MIKROTugasan 5 PENGAJARAN MIKRO
Tugasan 5 PENGAJARAN MIKRO
 
Obervasi smp,l&k
Obervasi smp,l&kObervasi smp,l&k
Obervasi smp,l&k
 
Obervasi smp,l&k
Obervasi smp,l&kObervasi smp,l&k
Obervasi smp,l&k
 
RPP bilangan bulat
RPP bilangan bulatRPP bilangan bulat
RPP bilangan bulat
 
Sinopsis best practice smp n 25 solo
Sinopsis best practice smp n 25 soloSinopsis best practice smp n 25 solo
Sinopsis best practice smp n 25 solo
 
Rpp dasar pemetaan
Rpp  dasar pemetaanRpp  dasar pemetaan
Rpp dasar pemetaan
 
modul matematika kurikulum merdeka tahun ajaran 2023/2024
modul matematika kurikulum merdeka tahun ajaran 2023/2024modul matematika kurikulum merdeka tahun ajaran 2023/2024
modul matematika kurikulum merdeka tahun ajaran 2023/2024
 
Rpp damy
Rpp damyRpp damy
Rpp damy
 
8. rpp mat p xi kd 3.2
8. rpp mat p xi kd 3.28. rpp mat p xi kd 3.2
8. rpp mat p xi kd 3.2
 
1 rpp mtk kls 3 besaran & pengukuran kelompok 1
1 rpp mtk kls 3 besaran & pengukuran kelompok 11 rpp mtk kls 3 besaran & pengukuran kelompok 1
1 rpp mtk kls 3 besaran & pengukuran kelompok 1
 
74148900 rph2
74148900 rph274148900 rph2
74148900 rph2
 

Kürzlich hochgeladen

1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 20241. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
DessyArliani
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
novibernadina
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
JarzaniIsmail
 

Kürzlich hochgeladen (20)

MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL PENDIDIKAN PANCASILA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR MATEMATIKA KELAS 3 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 20241. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
1. Kisi-kisi PAT IPA Kelas 7 Kurmer 2024
 
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INDONESIA KELAS 5 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusiaKonseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
Konseptual Model Keperawatan Jiwa pada manusia
 
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptxPPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
PPT MODUL 6 DAN 7 PDGK4105 KELOMPOK.pptx
 
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdfAksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
Aksi Nyata PMM Topik Refleksi Diri (1).pdf
 
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMMPenyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
Penyebaran Pemahaman Merdeka Belajar Aksi Nyata PMM
 
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR BAHASA INGGRIS KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).pptKenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
Kenakalan Remaja (Penggunaan Narkoba).ppt
 
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTXAKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
AKSI NYATA TOPIK 1 MERDEKA BELAJAR. PPTX
 
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKAKELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
KELAS 10 PERUBAHAN LINGKUNGAN SMA KURIKULUM MERDEKA
 
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - PerencanaanProgram Kerja Public Relations - Perencanaan
Program Kerja Public Relations - Perencanaan
 
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdfAksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
Aksi Nyata Sosialisasi Profil Pelajar Pancasila.pdf
 
Skenario Lokakarya 2 Pendidikan Guru Penggerak
Skenario Lokakarya 2 Pendidikan Guru PenggerakSkenario Lokakarya 2 Pendidikan Guru Penggerak
Skenario Lokakarya 2 Pendidikan Guru Penggerak
 
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
Panduan Memahami Data Rapor Pendidikan 2024
 
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptxBab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
Bab 4 Persatuan dan Kesatuan di Lingkup Wilayah Kabupaten dan Kota.pptx
 
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdfMODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
MODUL AJAR SENI RUPA KELAS 6 KURIKULUM MERDEKA.pdf
 
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptxAKSI NYATA  Numerasi  Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
AKSI NYATA Numerasi Meningkatkan Kompetensi Murid_compressed (1) (1).pptx
 
Penyuluhan DM Tipe II Kegiatan Prolanis.ppt
Penyuluhan DM Tipe II Kegiatan Prolanis.pptPenyuluhan DM Tipe II Kegiatan Prolanis.ppt
Penyuluhan DM Tipe II Kegiatan Prolanis.ppt
 

Rancangan pengajaran harian suriah

  • 1. CONTOH RANCANGAN MENGAJAR MATEMATIK TAHUN 2 DISEDIAKAN OLEH : SURIAH BINTI ARBI NO.MATRIK : D20102046744
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Pengajaran Makro) Tarikh : 20 Oktober 2011 Masa : 0730 – 0800 Kelas : 2D Bilangan pelajar : 31 orang Mata Pelajaran : Matematik Bidang : Sukatan dan Geometri Tajuk : Ruang Hasil pembelajaran : Murid-murid dibimbing untuk: 13.1 Mengenal pasti bentuk tiga dimensi (3D) Objektif pelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat: a) Mengenal pasti bentuk tiga dimensi berdasarkan huraian. Pengetahuan Sedia Ada :1. Murid telah mengenal pasti istilah yang berkaitan dengan ruang (bentuk, permukaan rata, permukaan melengkung) Nilai : Bekerjasama, yakin diri. Bahan Bantu Mengajar : Bongkah 3D, Lembaran kerja. Langkah pengajaran : Set Induksi 1. Guru meminta murid menunjukkan permukaan atas, tepi dan bucu meja. 2. Murid merasai dan membuat pemerhatian pada meja masing-masing. 3. Murid-murid diminta berbincang berdasarkan aktiviti yang dilakukan. Cadangan komunikasi: i. Cuba kamu rasa permukaan atas, tepi dan bucu meja kamu dengan tapak tangan. ii. Apa yang kamu rasa?
  • 3. Langkah 1 1. Perkukuhkan kemahiran murid dengan menjalankan aktiviti berikut: i. Guru meletakkan sekumpulan bongkah 3D di hadapan murid dan membimbing murid menyatakan ciri- ciri bongkah tersebut. ii. Bersoal jawab secara lisan bagi meninjau kefahaman murid tentang ciri-ciri yang ada pada bongkah- bongkah 3D. iii. Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk melabelkan ciri-ciri bentuk 3D. iv. Penyemakan dilakukan bersama-sama. Cadangan komunikasi: a) Sebutkan ciri-ciri pada bongkah ini: Kubus Kon Silinder Piramid Sfera Kuboid b) Labelkan ciri-ciri pada bentuk 3D. Langkah 2 1. Guru membahagikan murid kepada tiga kumpulan kecil. 2. Setiap kumpulan dibekalkan dengan 2 bongkah 3D. 3. Murid-murid diminta membilang permukaan rata, permukaan melengkung, sisi dan bucu bagi setiap bongkah yang dibekalkan. Cadangan komunikasi: a) Sila bergerak ke dalam kumpulan masing-masing. b) Perhatikan setiap bongkah 3D dalam kumpulan masing- masing dan lengkapkan jadual yang diedarkan. Langkah 3
  • 4. 1. Guru mengedarkan Lembaran Kerja dan minta murid menyelesaikannya. 2. Penyemakan dilakukan bersama-sama. Penutup: 1. Guru membimbing murid membuat rumusan berdasarkan aktiviti yang dijalankan. 2. Guru memurnikan lagi rumusan yang dibuat oleh murid dan menegaskan bentuk-bentuk 3D dapat dikenal pasti melalui huraian ciri-ciri yang ada padanya. REFLEKSI: Kekuatan: Kelebihan dan kekuatan dapat dikesan dalam menjalankan tugasan makro pengajaran ialah yang pertama ketegasan dan kelantangan suara dalam menyampaikan isi pelajaran. Suara yang lantang akan memudahkan murid mendengar seterusnya membantu pemahaman murid terhadap apa yang disampaikan oleh guru. Di samping itu, penggunaan nada suara tinggi dan rendah serta ada intonasi merupakan bonus bagi saya untuk menarik perhatian murid. Apabila kelantangan dan ketegasan saya berpadu ketika menyampaikan isi pelajaran menyebabkan murid lebih tertumpu kepada penyampaian guru tanpa menghiraukan gangguan-gangguan lain. Ketegasan yang saya pamerkan ternyata dapat menjadikan suasana kelas lebih terkawal dan membuatkan murid hormat kepada saya. Sebagai contoh, pada awal pengajaran saya mengambil masa 2 minit untuk menegur sikap murid yang suka berpindah tempat duduk. Murid tersebut berpindah duduk pada kumpulan murid yang gemar bercakap. Perbuatan mereka ini boleh mendatangkan masalah disiplin dan menyebabkan suasana bising. Tindakan yang saya ambil, menunjukkan ketegasan dan sikap prihatin terhadap apa yang berlaku di sekeliling. Seterusnya, tulisan saya yang jelas di papan tulis juga membantu pemahaman murid tentang apa yang disampaikan oleh guru. Di sini saya telah menggunakan sebaik mungkin ruang di papan tulis. Kejelasan dalam memberikan arahan juga merupakan kekuatan yang dikenal pati dalam penyampaian pelajaran. Kejelasan penyampaian memainkan peranan dalam menentukan kefahaman murid. hal ini sangat berkaitan dengan tindakan susulan murid. Contohnya, ketika saya meminta beberapa orang mrid melabelkan bahagian pada lukisan bentuk 3 Dimensi. Murid dapat melabelkan bahagian tersebut dengan istilah yang telah diperkenalkan. Aktiviti secara berkumpulan juga dapat dilaksanakan mengikut arahan. Semua murid dapat bekerjasaman dalam menghasilkan tugasan yang diberi. arahan yang diberi jelas, memudahkan murid faham, seterusnya melakukan tugas mengikut arahan dan panduan yang diberikan. Tindakan susulan oleh murid yang tepat menunjukkan kefahaman murid terhadap penyampaian guru berkenaan dengan isi pelajaran. Kelemahan: Kelemahan dan kekurangan yang ketara sekali dapat dikenal pasti dalam pelaksanaan tugasan makro ini ialah ketepatan mengikut masa yang ditetapkan. Ketepatan masa sangat penting bagi memastikan proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan baik dan lancar. Berdasarkan perbandingan rakaman dan rancangan pengajaran harian yang telah dibuat, didapati masa yang digunakan untuk menjalankan sesuatu langkah pengajaran tidak seiring. Contohnya, aktiviti penutup tidak sempat dirakam kerana masa 30 minit yang
  • 5. diperuntukkan telah tamat. Namun demikian, aktiviti penutup telah dijalankan di luar rakaman. Masa yang tidak mencukupi disebabkan terdapatnya gangguan-gangguan dan hal-hal lain yang menyebabkan masa yang lebih diambil untuk menjalankan sesuatu langkah. Di sini saya telah mengambil masa yang lebih untuk sesi penerangan dan bersoal jawab dengan murid. Tindakan saya yang menggesa murid dalam menyiapkan lembaran yang diberi juga merupakan kelemahan dalam pengajaran saya. Apabila saya melihat kembali rakaman yang dibuat, tidak sepatutnya saya menggesa murid menyiapkan tugasan dengan cepat. Hal ini boleh menimbulkan tekanan kepada murid dalam menyiapkan tugasan yang diberi. Jadi tugasan yang dihasilkan tidak menepati kehendak soalan. Namun saya dapati tugasan yang dibuat oleh murid memuaskan hati dan mereka memberikan jawapan yang tepat walaupun ada beberapa orang murid masih lemah kefahamannya tentang kemahiran yang diajar. Pada sesi p&p yang akan datang, saya harus sentiasa berhati-hati dengan segala tindakan yang saya buat agar pengajaran saya berjalan dengan lancar dan mengikut segala perancangan yang dibuat. Kelemahan terakhir yang saya nampak dalam rakaman video pengajaran adalah perbuatan saya yang membetulkan jawapan murid dengan hanya mempamerkan hasil tugasan kumpulan sepintas lalu sahaja. Sepatutnya hasil kerja kumpulan dipamerkan di papan tulis dan meminta wakil setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan kumpulan mereka sendiri. Sekiranya perkara seumpama ini dilakukan, saya rasa p&p akan lebih menarik dan idea murid dapat dikembangkan lagi. Langkah Mengatasi: Setiap kelemahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan mutu dan kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dan kekurangan dalam tugasan pengajaran makro, penambahbaikan yang perlu dilakukan ialah memfokuskan kepada strategi pemusatan murid. Di sini saya perlu mempelbagaikan strategi pengajaran bagi menyampaikan ilmu yang berkualiti kepada murid-murid. Strategi yang dirancang hendaklah sesuai dengan tahap kebolehan murid dan keadaan persekitaran bilik darjah. Kebolehan guru mempelbagaikan strategi pengajaran mampu menarik minat murid dan sesi p&p akan berlangsung dengan jayanya. Selain itu, saya harus berusaha untuk merancang pengajaran mengikut tahap kebolehan dan keupayaan semua murid. Saya harus membina objektif yang bersesuaian dengan kumpulan cerdas dan kumpulan lemah. Hal ini menunjukkan hak pembelajaran dapat dikecapi oleh semua murid. Begitu juga dengan aktiviti p&p. Aktiviti yang dirancang harus mengambil kira tahap kebolehan, minat dan kecenderungan murid. Ini menjadikan sesi p&p lebih menarik dan bermakna untuk semua murid. Objektif pengajaran dan pembelajaran yang dihasratkan akan tercapai. Di sini saya mesti peka dengan kehendak dan keperluan murid agar semua murid mendapat layanan yang adil dan saksama.
  • 6. Video pengajaran Mikro Cikgu Suriah Bt. Arbi RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Pengajaran Mikro) Tarikh : 27 September 2011 Masa : 0700 – 0800 Kelas : 2D Bilangan pelajar : 31 orang Mata Pelajaran : Matematik Bidang : Sukatan dan Geometri Tajuk : Timbangan Berat Hasil pembelajaran : Murid-murid dibimbing untuk: 11.1 Mengenal unit gram dan unit kilogram Objektif pelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat : a) mengenal unit gram dan unit kilogram dengan memerhatikan senggatan pada alat penimbang. b) mengenal jisim dalam unit gram dan unitkilogram Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah mengenal pasti istilah yang berkaitan dengan timbangan berat (berat, ringan, lebih berat, lebih ringan) Nilai : Bekerjasama, yakin diri. Bahan Bantu Mengajar : Alat penimbang, sayur-sayuran, sampel makanan
  • 7. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: i. Set induksi ii. Aktiviti :demonstrasi, bersoal jawab – pengunaan bahan bantu mengajar – penggunaan papan hitam – pengukuhan iii. Penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran Pelaksanaan P&P: Langkah / Isi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Pelajaran 1. Guru mempamerkan dua jenis alat penimbang bagi unit gram dan unit kilogram. Langkah 1: 2. Murid-murid dibimbing untuk mengenal pasti objek- (Penyampaian Isi objek yang boleh ditimbang menggunakan alat Pelajaran) penimbangntersebut dan menyatakan sebabnya. 3. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan aktiviti yang dijalankan. Nilai: (10 minit) -Yakin diri. Masa Pelaksanaan aktiviti Minit 1-4 - Guru mempamerkan alat penimbang di hadapan kelas. - Bersoal jawab dengan murid tentang kegunaan alat penimbang. - Guru menerangkan unit yang terdapat pada kedua-dua alat penimbang tersebut. - Guru meminta murid menyatakan contoh objek ataupun barangan yang boleh ditimbang menggunakan alat penimbang yang dipamerkan. - Minit 5-10 Guru menunjukkan demontrasi menimbang objek ataupun barangan menggunakan alat penimbang.
  • 8. Contoh barangan/ objek yang ditimbang: sayuran, buahan, bekas pensel guru, beg sekolah murid dan seorang murid lelaki. - Murid-murid dibimbing untuk menyatakan berat sesuatu barangan / objek. - Bagi mengukuhkan kefahaman murid, guru menyoal murid berkaitan dengan aktiviti yang telah dijalankan. REFLEKSI: KEKUATAN Kelebihan dan kekuatan yang dapat dikesan dalam menjalankan tugasan pengajaran mikro ialah pertama, penggunaan bahan bantu mengajar maujud yang sesuai dalam langkah 1 mampu menarik minat murid dan banyak membantu saya menyampaikan isi pelajaran dengan baik. Bahan bantu mengajar yang saya guna ialah alat penimbang, buahan dan sayuran mudah mereka jumpai dan biasa digunakan oleh murid. Murid-murid begitu teruja melihat bahan-bahan yang yang saya bawa. Mereka tertanya-tanya apakah kegunaan bahan tersebut kerana bagi mereka biasanya mereka melihat bahan-bahan seperti sayur hanya dimasak oleh ibu mereka. Kedua, ketegasan dan kelantangan suara. Suara saya yang lantang akan memudahkan murid mendengar seterusnya membantu pemahaman murid terhadap apa yang disampaikan oleh saya. Selain itu, kelantangan suara juga menunjukkan ketegasan guru dalam menyampaikan sesuatu. Apabila kelantangan dan ketegasan guru berpadu ketika menyampaikan isi pelajaran, menyebabkan murid-murid lebih tertumpu kepada penyampaian guru tanpa menghiraukan gangguan-gangguan lain. Ketegasan yang saya pamerkan ternyata dapat menjadikan suasana kelas lebih terkawal dan membuatkan murid hormat kepada saya. Seterusnya, kejelasan dalam memberi arahan merupakan kekuatan dalam pengajaran dan pembelajaran saya. Contohnya, ketika saya mengaju soalan dan meminta beberapa orang murid untuk menjadi model dalam pengajaran saya. Soalan-soalan yang diajukan dapat dijawab dengan baik dan arahan yang diberikan dapat diikuti dengan mudah. Kejelasan penyampaian memainkan peranan penting dalam kefahaman murid. Hal ini sangat berkaitan dengan tindakan susulan murid. Tindakan susulan oleh murid yang tepat menunjukkan keberkesanan pengajaran. KELEMAHAN Kelemahan dan kekurangan yang dikenal pasti dalam pelaksanaan pengajaran mikro ini ialah strategi yang saya gunakan pada langkah 1 lebih kepada pemusatan guru. Contohnya, saya sendiri melakukan aktiviti menimbang objek menggunakan alat penimbang. Adalah lebih baik sekiranya saya meminta murid melakukan aktiviti ini manakala tugas saya sebagai fasilitator dan merumuskan apa yang telah dilakukan oleh murid.
  • 9. Seterusnya, teknik penyoalan yang saya gunakan adakalanya mengelirukan murid. Apabila menyoal murid sepatutnya saya mengemukakan soalan secara kelas terlebih dahulu sebelum memanggil nama murid untuk menjawab soalan secara individu. Hal ini menyebabkan murid kurang bersedia menjawab soalan guru. Kelemahan seterusnya dalam p&p saya ialah penggunaan bahasa yang digunakan ketika menyampaikan isi pelajaran agak tinggi dan kurang sesuai dengan tahap murid tahun dua. Contohnya ketika saya menyebut berat sebiji betik. “Berat sebiji betik lebih kurang 1.4 kg. Sepatutnya saya menyebut berat betik itu tepat pada nombor bulat tanpa melibatkan nombor perpuluhan. Hal ini menyebabkan murid keliru dengan istilah/ bahasa yang digunakan. LANGKAH MENGATASI Setiap kelemahan dan kekurangan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan mutu dan kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dan kekurangan dalam tugasan pengajaran mikro, penambahbaikan yang perlu dilakukan ialah memfokuskan kepada strategi pemusatan murid. Di sini saya perlu mempelbagaikan strategi pengajaran bagi menyampaikan ilmu yang berkualiti kepada murid-murid. Strategi yang dirancang hendaklah sesuai dengan tahap kebolehan murid dan keadaan persekitaran bilik darjah. Kebolehan guru mempelbagaikan strategi pengajaran mampu menarik minat murid dan sesi p&p akan berlangsung dengan jayanya. Guru mestilah peka dengan kehendak dan keperluan murid. Layanan yang diberikan kepada murid hendaklah adil dan saksama. Hal ini menyebabkan semua murid terasa dihargai dan minat mereka belajar terus dapat dipupuk. Selain itu, penambahbaikan harus dibuat dari aspek bahasa dan istilah yang digunakan dalam penyampaian ilmu. Di sini saya harus sentiasa berhati-hati dan beringat tentang istilah yang digunakan harus sesuai dengan tahap kebolehan dan umur murid. Penggunaan istilah/ bahasa sangat penting dalam sesi p&p.
  • 10. Video yang saya gunakan sebagai BBM "Pak Wa Pak Wa Laga Wa" RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 27 Jun 2011 Masa : 0700 – 0800 Kelas : 2D Bilangan pelajar : 31 orang Mata Pelajaran : Matematik Bidang : Nombor Tajuk : Pendaraban Menggunakan Sifir Darab 2,3,4 dan 5 Hasil pembelajaran : Murid-murid dibimbing untuk: 1.4 Memahami darab adalah penambahan berulang (Sifir darab 2, 3, 4, dan 5) Objektif pelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat : a) mendarab dua 1-digit nombor menggunakan sifir 2,3,4, dan 5. Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah mengenal pasti istilah penambahan berulang dan bagaimana mencari hasil tambah. Nilai : Berani mencuba, yakin diri. Bahan Bantu Mengajar : Video Bijak Sifir, Jadual Sifir (2,3,4,dan 5).
  • 11. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: i. Set induksi ii. Aktiviti :tayangan video, penerangan,bersoal jawab – penggunaan bahan mengajar – penggunaan papan hitam – pengukuhan iii. Penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran Refleksi: Daripada aktiviti yang dijalankan saya dapati pengajajaran untuk kemahiran ini menyeronokkan. murid-murid begitu teruja dengan tayangan video yang digunakan. Video yang ditayangkan dapat menarik perhatian murid dan seterusnya memudahkan ingatan murid tentang sifir dengan turut sama menyanyikan lagu Pak Wa Pak Wa Laga Wa. Ternyata gabungan nyanyian dan grafik yang menarik mampu memudahkan pengajaran saya dan menjurus kepada pencapaian objektif. Selain itu, teknik soal jawab dan latih tubi yang digunakan dalam sesi p&p ini dapat mengekalkan pemahaman murid tentang kemahiran yang diajar. Walaupun video yang digunakan menjadi daya tarikan dalam sesi p&p ini namun ada beberapa orang murid dilihat kurang berminat dengan tayangan tersebut. Mereka dilihat lebih suka melihat mulut kawan yang menyanyikan lagu tersebut dan berada dalam dunia ciptaan mereka sendiri. Di sini saya membuat kesimpulan bahawa mereka tidak tahu kandungan video tersebut dan ini menjadikan mereka tidak berminat untuk turut serta dalam aktiviti melihat tayangan video. Apabila selesai melihat tayangan video tersebut, saya meneruskan sesi p&p dengan penerangan tentang video tersebut dan cara penggunaan maklumat yang disampaikan. Saya dapati kumpulan murid yang tidak berminat dengan video tadi, mengangguk-angguk kepala tanda mereka faham. Saya berpuas hati kerana kumpulan murid ini mendapat input daripada penerangan yang saya beri. Benarlah kata orang, senjata utama guru dalam menyampaikan pelajaran adalah suara dan teknik yang digunakan. Di samping itu, penggunaan latih tubi juga berkesan dalam pengajaran matematik. Saya lihat murid-murid begitu selesa dengan latihan yang diberi dan mereka dapat menjawab dengan pantas dan tepat. Saya berharap agar prestasi pembelajaran mereka kekal seperti ini dan terus meningkat menuju kecemerlangan.